Z kraju

Rząd zamiast wspomóc górnictwo próbuje wyeliminować z rynku polski węgiel

Miało być embargo na węgiel rosyjski, będzie embargo na węgiel polski – ostrzegła senator Izabela Kloc (PiS) podczas wtorkowej konferencji prasowej, odnosząc się tym samym do projektu ustawy wprowadzającego koncesję na obrót tym surowcem. Obaw nie kryje również górnicza Solidarność.

 

3-4 grudnia będzie procedowana w Senacie ustawa prawo energetyczne. Po dyskusji w Sejmie w trakcie posiedzenia Komisji Kontroli Państwowej została wprowadzona poprawka, która nie tyle dotyczy węgla sprowadzanego z Rosji, ile obrotu polskim węglem, która zdaniem parlamentarzystów PiS w sposób istotny ograniczy handel polskim węglem w kraju oraz na terenie Unii Europejskiej. – Polskie firmy handlujące węglem i w kraju i do państw wspólnoty będą zobowiązane do uiszczania opłaty w wysokości od 1 do 20 mln zł za obrót węglem – poinformowała Kloc. To olbrzymie pieniądze, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę, że węglem handluje obecnie około 13 tys. polskich firm. 

 

Zaapelowała do rządu, aby ten jeszcze raz przeanalizował sytuację i wprowadził takie rozwiązania. – Ta nowelizacja dokona zamachu na polski węgiel kamienny – skonstatowała.

 

Z kolei Grzegorz Tobiszowski wskazywał na fakt, iż już w tej chwili napływ węgla zza wschodniej granicy psuje ceny polskiego węgla. Podkreślał, że rząd nie zastosował się do dyrektyw unijnych, które znoszą obowiązek stosowania ustawy o zamówieniach publicznych do tworzenia podaży na krajowym, w tym również polskim rynku energetycznym.

 

Anna Wiejak

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

18 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra