Kościół

Grupa prawie 50 teologów i filozofów pisze protest do kardynałów – zmianę na temat kary śmieci nazywa „skandaliczną”

Grupa 45 teologów i filozofów, profesorów różnych uczelni na całym świecie, wystosowała list do Kolegium kardynalskiego, aby wpłynęło na papieża w sprawie zmian w Katechizmie.

 

 

 

Franciszek zmienił dotychczasowy zapis i nakazał wpisanie do Katechizmu słów, że kara śmierci jest „niedopuszczalna”.

Protestujący zwracają uwagę, że niezależnie od tego, czy należy czy też nie, stosować dzisiaj karę śmierci, Kościół nie może zmieniać nauki na ten temat. W ten bowiem sposób przekreśla swoje wcześniejsze nauczanie, rozmywa naukę katolicką i podważa prawdę o tym, że sama Biblia dopuszcza karę śmierci.

To ostatnie jest najważniejsze. Sygnatariusze listu zwracają uwagę, że papież nie może uznać, że kara śmierci jest „wewnętrznie zła”, bo to podważałoby Objawienie. List opublikowało czasopismo „First Things”.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

34 komentarze

34 Komentarzy

 1. Soroka

  16 sierpnia 2018 at 20:07

  Mamoniarze chcą rządzić Kościołem?

 2. Marian

  16 sierpnia 2018 at 20:43

  To jednak jest jakiś znak naszych czasów, że społeczeństwa neo-pogańskie wydają lekką rączką wyroki śmierci na takich ludzi jak ten angielski chłopczyk Alfie Evans – o wyrokach śmierci na dzieci jeszcze nieurodzone, a z drugiej strony pseudo-papież ogłasza amnestię dla wszystkich zatwardziałych bandytów, którym społeczeństwa muszą zapewnić „godne” warunki egzystencji.
  Pan Jezus powiedział: „Nie jest dobrze odbierać chleb dzieciom, a rzucać psom”.

 3. Marian

  16 sierpnia 2018 at 20:44

  o wyrokach śmierci na dzieci jeszcze nieurodzone nie mówiąc

 4. Bajki i opowiastki

  16 sierpnia 2018 at 22:03

  Biblia dopuszcza kamienowanie za zbieranie patyków w szabas. Dopuszcza rozszarpanie dzieci przez niedzwiedzie, bo nasmiewały się z proroka. Do tego też nalezy wrócić? W Biblii a szczegolnie w Starym Testamencie „Bóg” dopuszcza i pozwala na mordowanie kobiet, dzieci i całych narodów. Co tylko oznacza, że jest to ksiązka od poczatku do konca wymyslona przez ludzi i nie ma co jej brać na powaznie i pierniczyc kocopołów o objawieniach.

  • Tomek

   25 sierpnia 2018 at 04:45

   Masz rację, Biblia powstawała w różnych czasach i czasy te odzwierciedla, w tym i prymitywizm danych czasów. Oczywiście, nie można okrutnych nakazów ze Starego Testamentu (które tu bardzo celnie wymieniłeś) przenosić na współczesność.

   Spójrz jednak z drugiej strony. 5-te przykazanie bynajmniej nie mówi „nie zabijaj”, a przynajmniej nie mówi w oryginale, bo polskie tłumaczenie jest kulawe (powinno być, raczej, „nie morduj”). W uproszczeniu, piąte przykazanie mówi „nie zabijaj niewinnego człowieka”, co nie odnosi się ani do kary śmierci, ani do zabijania na wojnie. Tyle teologii i Biblii. Co dalej mówi na to Kościół? W Katechizmie mamy stwierdzenie, że Kościół dopuszcza karę śmierci, ale w pewien sposób zachęca do szukania innych rozwiązań, gdyż kara ta jest zbyt okrutna. I jest to podejście, z jakim, moim zdaniem, należy się zgodzić – spójne teologicznie (w końcu, to religia, podstawy jakieś trzeba zachować, a takimi jest 10 przykazań), ale też i praktyczne. Abstrahując od religii, nie możemy pójść tak daleko, żeby np. uznać, że nie można zabić kogoś w samoobronie, czy broniąc się przed najeźdźcami na wojnie. A na poziomie teologicznym papież Franciszek chce właśnie to uczynić.

 5. Rebeliant

  16 sierpnia 2018 at 22:55

  Jaka hipokryzja…

  Nie zabijaj to nie zabijaj. Żaden chrześcijanin nie powinien popierać kary śmierci.

  Chrześcijanie to przeciwieństwo żydów. Jesteśmy o krok dalej cywilizacyjnie, a krok do tyłu w kwestii hipokryzji, bo chrześcijanie nie uważają oni innych za podludzi, a żydzi jak najbardziej tak.

  • Łotr po prawicy

   18 sierpnia 2018 at 07:53

   Witaj.Rozmiem ,ze odżywiasz się tylko trawą i wodą wszak „Nie zabijaj”( dokładnie „Nie mordój”) nie określa kogo nie nalaże zabijać -człowieka czy zwierzątka?
   Należy też dokonać rehabilitacji wszystkich skazanych na śmierć w procesie Norymberskim a rodzinom wypłacić odszkodowania wszak KŚ jaką otrzymali „naruszyła ich godność”.Biedni „naziści” nie doczekali wspaniałego Franciszka i jego „rewolucyjnej” zmiany.

  • Bobik

   18 sierpnia 2018 at 08:43

   Rebeliant napisał: „Jesteśmy o krok dalej cywilizacyjnie…”
   Jest to krok w kierunku upadku.

  • Tomek

   25 sierpnia 2018 at 04:58

   Rebeliancie, to nie hipokryzja, tylko najzwyczajniej ty po prostu nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak brzmi 5-te przykazanie, bo bazujesz na nietrafnym polskim tłumaczeniu. W wersji oryginalnej przykazanie to mówi (jak i napisał ci „Łotr po prawicy”) „nie morduj” i nie odnosi się w żaden sposób do kary śmierci czy zabijania wroga w czasie wojny – na to są 2 odrębne słowa w hebrajskim. Zgodnie z 5-tym przykazaniem, to jest dopuszczalne. Znajdziesz to chyba w każdym katolickim komentarzu do Biblii.

   I, naprawdę, nie wszystko należy sobie w życiu tłumaczyć stawianiem antonimów „źli żydzi” (notabene, sięgnij do podręcznika języka polskiego i zobacz, czy powinniśmy pisać „Żydzi”, czy „żydzi” w odniesieniu do narodu opisanego w Biblii), dobrzy chrześcijanie. Kościół doktrynalnie przez wieki dopuszczał karę śmierci, tak jest też w obecnym Katechizmie (jedynie, niejako zaleca się od niej odchodzenie). Chrystus też, mimo głoszenia przykazania miłości i zerwania z wieloma nakazami Starego Testamentu, w jednym miejscu co do dopuszczalności kary śmierci się wypowiedział – krzywdzenie dzieci. O apostołach, wszak Duchem Świętym natchniętych, nie mówiąc.

   Ja jestem przeciw karze śmierci, ale nie dlatego, że to ma niby wynikać z 5-go przykazania, bo tak nie wynika.

 6. Art

  17 sierpnia 2018 at 00:15

  A jak to było 2000 lat temu z tym złoczyńcą,który na krzyżu stwierdził,że ponosi sprawiedliwą karę?I tego samego dnia,za to wyznanie trafił do raju.Ale bronię papieża Franciszka,który krótko po konklawe wypowiedział wiekopomne słowa: kto nie modli się do Boga, modli się do diabła.

 7. banita

  17 sierpnia 2018 at 01:22

  Tam było 2 złoczyńców. Ten drugi zdaje się nie trafił do nieba i umarł na wieki. Jakie to wygodne wciąż dawać za przykład tego jednego. Wykorzystywać go maksymalne do ułudy bez grzechu, a raczej DO TEGO ŻE wszystko zostanie wybaczone. Tak naprawdę wszystko zostało wypaczone. Nie ma kary to i nie ma winy. Tak szatan zawojował świat. Łotrowi wybaczono to i wam też. Nie ma winy której wam nie będzie wybaczona. I zakrył ogonem drugiego łotra, któremu NIE WYBACZONO.

 8. Chiński Górol

  17 sierpnia 2018 at 07:56

  Biskupi uczestniczący w soborze Wat.II i papieże posoborowi nie czytali dekretów soboru Wat.I dotyczące NIEZMIENNOŚCI istoty dogmatów i naucznia w KK. Tam wyraźnie stwierdza że nauczanie i interpretacja dogmatów nie może być sprzeczna z dotychczasową, nie może pomijać dotychczasowego naucznia ani dodawać nic nowego. Dlaczego ? Bo Duch Boży i Boża Prawda przed Chrystusem, w Chrystusie i Jego prawdziwym Kościele jest JEDNA i WIECZNIE NIEZMIENNA – nie podlega ewolucji Darwinistycznej !

 9. semperparatus

  17 sierpnia 2018 at 08:41

  Re.Bajki i Opowiastki Wszystko staje się zrozumiałe jeśli uświadomimy sobie że ten starotestamentowy jahwe…plemienny bożek żydów…nie jest Prawdziwym Bogiem Miłości…tylko Złym-szatanem…władcą tego upadłego świata…więzienia dla dusz…(Łk.4,1-13,1J,5,19).Natomiast Jezus Chrystus-wysłannik tego Prawdziwego Boga…nie ma z jahwe-szatanem-nic wspólnego..(J,14,30)
  Zjudaizowany KK…przyjmując do swojego kanonu Stary Testament…zniekształcił czystą chrześcijańską doktrynę Jezusa Chrystusa Arcygnostyka…

  • Soroka

   17 sierpnia 2018 at 10:12

   Ten wpis jest zbiorem idiotyzmów i bredni kogoś zupełnie oderwanego od rzeczywistości. O jakiejkolwiek polemice z nim nie może być mowy.

  • Bobik

   18 sierpnia 2018 at 09:05

   @semperapatus,
   Ja tam uważam, że JHWH ze ST i Jezus z NT to ten sam duch nieprzychylny ludziom zwany przez chrześcijan diabłem w dwóch różnych wcieleniach.

  • Tomek

   25 sierpnia 2018 at 05:12

   Wiecznie gotowy, stawiasz rozróżnienie za które najzwyczajniej spłonąłbyś na stosie (czy jakie tam rozrywki dla heretyków stosowano w pierwszych wiekach Kościoła, bo raczej inne). Nie to, żebym to, oczywiście, popierał, chcę Ci tylko pokazać, jak bardzo Twoje wnioski kłócą się z naukami Chrystusa i nauką Kościoła. Bóg ze Starego Testamentu nie jest żadnym diabłem, ani też Chrystus w żaden sposób tak nie stwierdził (nie wiem, co Ty widzisz we fragmentach Ewangelii, na jakie się powołałeś, ale tam bynajmniej żadnych przesłanek ku temu nie ma – może rozwiniesz swoje myśli, ewentualnie?). Chrystus, w swojej nauce, nadał nowy sens treściom Starego Testamentu (np. nadając im ogólnoludzki wymiar, a nie tylko odnoszący się do Izraelitów, odchodząc od szeregu nakazów ST), ale bardzo ściśle do niego nawiązywał. Tak, jak Stary Testament nawiązuje do tego, co wydarzy się w Nowym.

   P.S. Jak czytam Twoje stwierdzenia w stylu „zjudaizowany KK”, to zaczynam domyślać się, gdzie leży problem i skąd taka, sprzeczna z Biblią i nauką Kościoła, interpretacja.

   P.S. 2 Chrystus nie był gnostykiem.

 10. banita

  17 sierpnia 2018 at 09:06

  Wiesz ja myślę że to twój lucuś cię natchnął i wyszedłeś nieszczególnie.

 11. semperparatus

  17 sierpnia 2018 at 09:52

  Ha,ha…żadnych merytorycznych argumentów…tylko epitety…A może to „lucuś” natchnął twórców doktryny KK? Którzy jahwe-szatana uznali za Boga…

 12. banita

  17 sierpnia 2018 at 10:23

  Jesteś zwykłym kiepskim lewackim prowokatorem. Czyli zwyczajnie nikim. Nic nie znaczysz dla nikogo, dlatego próbujesz szokować, jak na 0.00000000000nic przystało.

 13. semperparatus

  17 sierpnia 2018 at 10:45

  A ty jesteś zwykłym tępym ortodoksem…i w dodatku chamem…Poczytaj sobie trochę o gnozie…i o gnostyckiej nauce samego Jezusa Chrystusa…może cię to oświeci…

 14. klioes vel pislamista

  17 sierpnia 2018 at 11:48

  Grawitacja nie istnieje
  dedykuję miej_spluwe z wolnosc24.pl

  Jay i Lauren, Lauren i Jay
  Dwoje ludzi… więcej niż trzej!
  Humanizm piersi ich rozpiera
  I ekologia… Do rowera!
  Z wegetarianką więc weganin
  Ruszyli… By dla Trumpa danin
  Więcej nie płacić, swoją pracę
  Rzuciwszy. Zdjęcie: dwa pajace
  Darzą uśmiechem optymizmu
  Ludzkość… Ach, wolność od faszyzmu!

  „Zachodów nazbyt wiele już
  Mnie ominęło, wiatrów, burz.”
  „Z lektury gazet o źle swiata
  Można przeczytać. – blog wariata –
  Zaufać da się, zobaczycie,
  Wszyskim! Więc z Lauren, aby życie
  Odnaleść wyruszamy drogę.”
  „Zaprzeczyć złu ludzkiemu mogę.
  Zło im wmawiamy, bo spojrzenie
  Różni ich od nas.” – pierdolenie.

  „Nie wierzę, że są ludzie źli.”
  Wiara już niepotrzebna Ci…
  W Tadżykistanie rowerzystów
  Spotkał samochód islamistów…
  Rannych dobito maczetami.
  Do wszystkich, którzy lewakami
  Czują podobnie się do owych,
  Parę pomysłów mam, też zdrowych.
  Uwierzcie na początek, geje,
  Że grawitacja nie istnieje!…

 15. Anita

  17 sierpnia 2018 at 14:40

  b. i o. wyjątkowy bełkot.

 16. Bajki i opowiastki

  17 sierpnia 2018 at 15:37

  jak się nie zna Biblii, i jest się kretynką i ignorantką jak ty, to tak, bełkot. więc weż się nie ośmieszaj.

 17. Tomasz

  17 sierpnia 2018 at 18:58

  Pismo święte i Tradycja oraz niezmienny Urząd Nauczycielski Kościoła stanowią organiczną całość nikt nie prawa dokonywać zmian w Magisterium Świętej Matki Kościoła herezja to grzech ciężki wyłączający ze społeczności wierzących z mocy samego prawa ,[por C.I.C 1983 C.A.N 915 Do C.A.N 916]

 18. semperparatus

  17 sierpnia 2018 at 19:15

  Kościół to instytucja stworzona przez człowieka…omylna i ułomna…tak jak ludzie są omylni…Często kierująca się swoim doczesnym interesem…i naginająca osobę i nauczanie Jezusa Chrystusa do swoich potrzeb…W działalność KK przeplata się dobro ze złem…tak jak w życiu i działalności każdego człowieka…A zło wywodzi się głównie z umiłowania dóbr doczesnych…takich jak np.bogactwo i władza…co koresponduje też z wpływem judaizmu na kościelne chrześcijaństwo(kult Starego Testamentu i zbrodniczego jahwe…zwanego mylnie Bogiem)

 19. West

  17 sierpnia 2018 at 20:02

  Czemu ma KK szanować nakazy Starego Testamentu ws kary śmierci, skoro nie szanuje nawet dziesiątego przykazania propagując socjalizm, ostatnio nawet komunizm. KK niedługo PR wyłączy się do Międzynarodówki Socjalistycznej.

 20. Tomasz

  17 sierpnia 2018 at 21:26

  semprparatus jesteś głosisz herezje,West od VATICANUM SECUNDUM w Świętej Matce Kościele znajdują się wilki w owczej skórze czyli zdeprawowani moderniści .Który od środka niszczą Kościół .Jezus Chrystus o Kościele „BRAMY PIEKIELNE NIE PRZEMOGĄ …”

 21. Tomasz

  18 sierpnia 2018 at 04:35

  Komunizm Socjalizm libreralizm modernizm protestantyzm zostały potępione przez Urząd Nauczycielski Koscioła ,Magisterium Świętej Matki Kościoła jest niezmienne tylko zdeprawowani moderniści zmieniają Nauczanie Kościoła czego im robić nie wolno ,

 22. Zafascynowany

  22 sierpnia 2018 at 20:04

  Ależ skowyt bydełka kościelnego sie rozlega. Miód na moje uszy 🙂
  Wyjcie, wyjcie owieczki. Juz Wam święty Lolek nie pomoże w budowaniu i realizowaniu Waszego rozbuchanego, nienawistnego ego.
  Polecam do poduszki lekturę: http://www.zaufaj.com/prawo-kanoniczne
  A zwłaszcza ten fragment:

  Część V
  HIERARCHICZNY USTRÓJ KOŚCIOŁA
  Sekcja I NAJWYŻSZA WŁADZA KOŚCIOŁA
  Rozdział 1
  BISKUP RZYMSKI I KOLEGIUM BISKUPÓW
  Kan. 330 – Jak z ustanowienia Pańskiego święty Piotr i pozostali Apostołowie stanowią jedno kolegium, w podobny sposób są złączeni między sobą Biskup Rzymski, następca Piotra, i biskupi, następcy Apostołów.
  Art. 1
  BISKUP RZYMSKI
  Kan. 331 – Biskup Kościoła Rzymskiego, w którym trwa urząd udzielony przez Pana samemu Piotrowi, pierwszemu z Apostołów, a który ma być przekazywany jego następcom, jest Głową Kolegium Biskupów, Zastępcą Chrystusa i Pasterzem całego Kościoła tutaj na ziemi. Dlatego, z racji swego urzędu, posiada on najwyższą, pełną, bezpośrednią i powszechną władzę zwyczajną w Kościele, którą może wykonywać zawsze w sposób nieskrępowany.

  Kan. 332 – § 1. Pełną i najwyższą władzę w Kościele otrzymuje Biskup Rzymski przez zgodny z prawem i zaakceptowany przez niego wybór wraz z konsekracją biskupią. Stąd tę samą władzę otrzymuje od momentu przyjęcia wyboru na Papieża ten elekt, który posiada sakrę biskupią. Gdyby elekt nie miał sakry biskupiej, powinien być zaraz konsekrowany na biskupa.
  § 2. Gdyby się zdarzyło, że Biskup Rzymski zrzekłby się swego urzędu, to do ważności wymaga się, by zrzeczenie zostało dokonane w sposób wolny i było odpowiednio ujawnione; nie wymaga zaś niczyjego przyjęcia.

  Kan. 333 – § 1. Na mocy swego urzędu, Biskup Rzymski nie tylko posiada władzę nad całym Kościołem, lecz również otrzymuje nad wszystkimi Kościołami partykularnymi oraz ich zespołami naczelną władzę zwyczajną, przez którą zostaje jednocześnie potwierdzona i umocniona władza własna, zwyczajna i bezpośrednia, jaką posiadają biskupi w kościołach partykularnych powierzonych ich pieczy.
  § 2. W wykonywaniu zadania najwyższego Pasterza Kościoła, Biskup Rzymski jest zawsze złączony wspolnotą z pozostałymi biskupami, a także z całym Kościołem. Jemu jednak przysługuje prawo określania – zgodnie z potrzebami Kościoła – sposobu, indywidualnego lub kolegialnego, wykonywania tego zadania.
  § 3. Przeciwko wyrokowi lub dekretowi Biskupa Rzymskiego nie ma apelacji lub rekursu.

  Podsumowując: Papież jako zastępca Chrystusa i Pasterz Kościoła na ziemi może z Kościołem zrobić WSZYSTKO.
  Papież może WSZYSTKO, a nikt (z katolików) nie ma prawa go nawet krytykować. Natomiast krytykowanie, czy znieważanie go, jako zastępcy Chrystusa jest bluźnierstwem przeciwko samemu Chrystusowi.
  Hierarchiczna struktura Kościoła nie pozwala na krytykę ‚zwierzchnika’, a zwłaszcza tego ostatecznego, choćby z tego prostego powodu, że hierarchia z samej definicji uniemożliwia krytykowania zwierzchnika poprzez brak kompetencji do oceniania jego poczynań. Mówiąc krótko: podwładny jest zawsze głupszy od mądrzejszego zwierzchnika – kiedy nabywa kompetencje, wtedy awansuje. Biskup może radzić biskupowi, bo są równi. Papież jest tylko jeden. Papieża ma prawo krytykować jedynie Bóg w dowolnej ze swoich trzech osób.

  Nie wiem co sie porobio z tym narodem, ale szarym ‚owieczkom’ katolickim ostatnio się wydaje, że sa najmądrzejsze na świecie. są mądrzejsze i ważniejsze od muzułmanów, homeseksualistów, zydów, wegetarian, mormonów, astronomów, biologów, lewicy; od opozycji, od nauczycieli, profesorów, naukowców, prawników, sędziów, lekarzy, księży, narkomanów, biskupów… od samego papieża w końcu.
  Najzwyklejsze ‚owieczki’ są mądrzejsze i ważniejsze od najważniejszego pasterza.. Sodoma i Gomora.
  Trochę pokory drodzy rodacy, bo zguba idzie w Waszą stronę coraz szybciej, już puka do drzwi. Już naciska klamkę.
  Pycha wszak jest najpierwszym z grzechów głównych. I najtragiczniejszym w skutkach dla samego grzesznika.

  Wracając do komentowanego niusa udzielę Wam dobrej rady: jak sie Wam nie podoba nauczanie Kościoła Katolickiego, to się z niego wypiszcie.
  Bo Wy (wedle zasad w niej panujących) nie macie prawa w tej instytucji decydować o niczym. Nawet o tym, co proboszcz zrobi z podarowanymi mu przez Was pieniędzmi. Nawet o tym, jaki kolor kwiatków kupi do przystrojenia ołtarza.
  Papież decyduje (ma do tego pełne i nieodbieralne prawo) o WSZYSTKIM. Papież może nakazać Wam nosić żółte berety z różowymi antenkami. I Wy musicie w nich chodzić. Jesli chcecie pozostawać Katolikami.
  Jedynym sposobem sprzeciwu jest odłączenie się od Kościoła. A i tego tez może Wam zabronić i za apostazje ustanowić ukrzyżowanie albo stos. Że o herezji nie wspomne. Stos, którego zlikowidowanie wymusiło na Watykanie to poniewieranie przez Was ‚lewactwo’.

  W Kościele rzymskim nie ma, i NIGDY nie było emancypacji, wolnosci i prawa do samodecydowania. W Kościele rzymskim nie było nigdy prawa do krytyki, pouczeń czy chocby okazania niezadowolenia komus, kto stoi wyżej w hierachi kościelnej. To od tej lewackiej demokracji i wolnosci słowa, poprzewracało Wam się we łbach i wydaje się Wam, ze jesteście ważniejsi od Papieża. W kosciele Katolickim jesteście NIKIM moje drogie owieczki.
  Bydłem, które pasterzowi służy do pasania i golenia. Niczym więcej.

  Pokory, pokory i jeszcze raz pokory.

 23. Tomasz

  23 sierpnia 2018 at 00:52

  Odezwał się zdeprawowany modernista,Nikt Nie prawa zmienać Doktryny Świętej Matki nawet Papież .Przysięga Antymodernistyczna Św Pius X 1910] Breviarium Fidei wyd Św Wojciech Poznań 1988 Ja…przyjmuje ,nie zachwianie ,tak w ogólności,jak i w każdym szczególe ,to wszystko co określił ,orzekł w każdym szczególe i oświadczył nieomylny Urząd Nauczycielski Kościoła .Najpierw wyznaję,że Boga,początek i koniec wszechrzeczy,można poznać w sposób pewny,a zatem dowieść Jego istnienia,naturalnym światłem rozumu w oparciu o świat stworzony ,to jest widzialnych dzieł stworzenia,jako przyczynę przez skutki.Po drugie zewnętrzne dowody Objawienia,to jest fakty Boże ,przede wszystkim zaś cuda i proroctwa ,przyjmuję i uznaję za całkiem pewne oznaki pochodzenia religii chrześcijańskiej i uważam je za najzupełniej odpowiednie dla umysłowości wszystkich czasów i ludzi nie wyłączając ludzi współczesnych.Po trzecie mocno wierzę ,że Kościół,stróż i nauczyciel słowa objawionego ,został wprost i bezpośrednio założony przez samego prawdziwego i historycznego Chrystusa ,kiedy pośród nas przebywał ,i że tenże zbudowany jest na Piotrze ,głowie hierarchii apostolskiej ,i na jego następcach po wsze czasy.
  Po czwarte szczerze przyjmuję naukę wiary przekazaną nam przez od Apostołów przez prawowiernych Ojców,w tym samym zawsze rozumieniu i pojęciu .Przeto całkowicie odrzucam herezję zmyślną teorię ewolucji dogmatów,które z jednego nauczania przechodziłby w drugie,różne od tego jakiego Kościół trzymał się poprzednio .Potępiam również wszelki błąd ,który w miejsce Boskiego depozytu wiary ,jaki Chrystus powierzył swej Oblubienicy do wiecznego przechowywania,podstawia twory świadomości ludxkiej ,które zrodzone z biegiem czasu przez wysiłek nadal w nieokreślonym postępie mają się doskonalić,[85-89] cdn

 24. Tomasz

  23 sierpnia 2018 at 07:55

  Po piąte z wszelką pewnością utrzymuje i szczerze wyznaje ,że wiara nie jest ślepym uczuciem religijnym,wyłaniającym się z głębin podświadomości pod wpływem serca i pod działaniem dobrze usposobionej woli,lecz prawdziwym rozumowym uznaniem prawdy przyjętej z zewnątrz ze słuchania ,mocą którego wszystko to ,co powiedział,zaświadczył i objawił Bóg osobowy,Stwórca i Pan nasz ,uznajemy za prawdę dla Boga najbardziej prawdomównego ,Poddaje się też z należytym uszanowaniem i całym sercem wyrokom potępienia ,orzeczeniom i wszystkim przepisom zawartym w encyklice „Lamentabili”zwłaszcza co się tyczy tzw,historii dogmatów.Również odrzucam błąd tych,którzy twierdzą że się sprzeciwiać historii że katolickich dogmatów ,tak jak je obecnie rozumiemy ,nie można pogodzić z dokładnoszą znajomością początków religii chrześcijańskiej,Potępiam również i odrzucam zdanie tych,którzy mówią ,że wykształcony chrześcijanin występuje w podwójnej roli człowieka wierzącego,a w drugiej historyka,jak gdyby wolno historykowi trzymać się tego co się sprzeciwia przekonaniom wierzącego ,albo stawiać przesłanki,z których wynikało by że dormaty są albo błędne albo wątpliwe byleby się wprost im nie przerzyło,[90-92]cdn

 25. Tomasz

  23 sierpnia 2018 at 15:18

  Potępiam również ten sposób rozumienia i wykładu Pisma Św;który pomijając Tradycje Kościoła ,analogię wiary i normy podane przez Stolicę Apostolską przyjmuje wymysły racjonalistów w sposób zarówno nie dozwolony ,jak lekkomyślny ,a krytykę tekstu uznaje za jedyną i najwyższą regułę

 26. Zafascynowany

  24 sierpnia 2018 at 17:30

  Żeby dowiedzieć sie, że Przysięga antymodernistyczna to dokument wydany przez papieża Piusa X 1 września 1910. Miała być ona obowiązkowo wygłaszana przez wszystkich księży i biskupów przed uzyskaniem święceń oraz przez nauczycieli religii i profesorów w seminariach duchownych. Przysięga została wydana, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się modernistycznych tendencji w Kościele katolickim oraz by jasno wyłożyć katolicką doktrynę wobec tych tendencji. Obowiązkowe wygłaszanie Przysięgi zniósł papież Paweł VI w 1967 roku. nie trzeba szukać dalej, niż w Wikipedii.

  Papież nie jest związany instrukcjami żadnego ze swoich poprzedników. Papiez jest związany jedynie instrukcjami Chrystusa, które może interpretować zgodnie z własnym sumieniem i uznaniem.
  Suwerenem państwa watykańskiego jest Papież.

 27. Myślę więc Jestem

  13 września 2018 at 12:01

  Ciekawe czy jak wszystko zamiotą pod dywan i nikt o tym już niebawem nie będzie pamiętał?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra