Kultura i historia

Artylerzysta, akowiec, więzień łagrów

Hieronim Suszczyński urodził się 12 października 1895 r. w Ałatyrze na terenie Rosji. Uczył się w Instytucie Mikołaja I w Gatczynie, gdzie w 1914 r. otrzymał świadectwo dojrzałości. Później przez pewien czas studiował chemię Politechnice Warszawskiej.

Od maja 1915 r. służył ochotniczo w armii rosyjskiej. W czasie I wojny światowej walczył jako dowódca plutonu artylerii. W 1918 r. służył w Legii Rycerskiej wchodzącej w skład I Korpusu Polskiego w Rosji.

Po powrocie do Polski w 1919 r. odbył kurs w Rembertowie. Walczył w wojnie z bolszewikami w 3 pułku artylerii ciężkiej jako dowódca plutonu, a następnie baterii. W XX-leciu międzywojennym pełnił różne funkcje w wojsku jako dowódca bądź oficer sztabowy.

W lipcu 1939 r. objął dowództwo 26 pułku artylerii lekkiej w Skierniewicach. Na jego czele brał udział w wojnie obronnej, wspierając piechotę na linii Noteci oraz walcząc w bitwie nad Bzurą. Ranny przebywał w szpitalach w Łodzi i w Warszawie.

Od jesieni 1939 r. działał w konspiracji w Związku Walki Zbrojnej. W 1941 r. został komendantem Polskiej Organizacji Zbrojnej, którą w następnym roku została scalona z AK. W listopadzie 1942 r. został komendantem Podokręgu Wschód Obszaru Warszawskiego AK.

W lipcu 1944 r. objął dowództwo odtwarzanej 8 Dywizji Piechoty AK i kierował akcją „Burza” w swoim podokręgu. Wziął udział w bitwie o Radzymin, współdziałając z Armią Czerwoną, po czym ujawnił się przed dowódcami sowieckimi.

7 sierpnia 1944 r. został rozbrojony i internowany w rejonie Mińska Mazowieckiego, wraz ze swoim sztabem i żołnierzami swojej grupy. Przetrzymywano go w obozie Majdanek w Lublinie, skąd został przewieziony do więzienia Lefortowo w Moskwie, gdzie przez trzy tygodnie był poddawany przesłuchaniom.

Od września 1944 r. przebywał w różnych obozach na terenie ZSRR. Repatriowany do kraju w listopadzie 1947, po powrocie zamieszkał w Warszawie. Zmarł 20 sierpnia 1964 r., w następstwie wypadku samochodowego. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Płk Hieronim Suszczyński był odznaczony m.in.: Orderem Virtuti Militari IV i V klasy, pięciokrotnie Krzyżem Walecznych.

Źródła: dws-xip.pl, muzeum-ak.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra