Kościół

Szokujące szaty liturgiczne papieża Franciszka

26 sierpnia na Spotkaniu Rodzin w Irlandii papież Franciszek ma odprawiać Mszę świętą w szatach, które już budzą wiele kontrowersji nie tylko wśród liturgistów, ale i zwykłych katolików.

Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że szaty te są pozbawione tradycyjnych symboli eucharystycznych i nie są w ściśle liturgicznych kolorach. Zamiast tego pojawiła się na nich staroirlandzka spirala. Tomasz Terlikowski twierdzi nawet, że kolory te są bliższy homoseksualistom niż liturgii katolickiej.

Wspomniany publicysta słusznie zauważył, że jest to przejaw stawiania człowieka w centrum. Wszelkie odniesienia do Boga są usuwane nawet z liturgii, której celem jest przecież uwielbienie Boga. Jest to tylko jedna z wielu oznak postępującego procesu zmian w tym kierunku. Inne to usuwanie tabernakulum z centrum kościoła i na tym miejscu stawianie fotela dla księdza, odwrócenie kapłana przodem do wiernych zamiast do Boga, modlitwa w kręgu zamiast modlitwa w stronę Boga, podkreślanie, że celem nauki społecznej Kościoła ma być obrona godności ludzkiej…

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. sarkazm

  21 sierpnia 2018 at 10:12

  W końcu się objawił Lucifer?
  Już to „dzień dobry” było zastanawiające.
  To „dzień dobry” w oknie biblioteki, po wyborze na papieża, to mnie wbiło w łóżko na którym siedziałem. Dobrze, że siedziałem bobym się przewrócił. Słowo. Już wtedy w lot pojąłem, że jest z nim coś nie tak. Żaden papież w ciągu 2000 lat o czymś takim nawet nie pomyślał. Mówimy na przywitanie Laudetur Iesus Christus, bo Chrystus jest naszym Zbawicielem i naszą Dumą. Dlatego tak mówimy.
  A tak na marginesie to powiem, że dobry obyczaj jest w zaniku. Kiedyś mówiło się na powitanie „niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” czy „szczęść Boże” a teraz papież mówi po wyborze „dzień dobry” zaś młodzież mówi „siemka”. Żeby pozdrowić po ludzku szanujmy dobry obyczaj i nie pozdrawiajmy się jakimś tam francuskim „dzień dobry”. Dobry to jest tylko Bóg. Obyczaj zanika wraz z samodzielnym myśleniem.

  • GG.

   23 sierpnia 2018 at 14:40

   .
   .
   FRANCISZEK: ODRZUĆMY WSZELKIE FORMY KLERYKALIZMU
   .
   Papież Franciszek: „…za każdym razem, gdy staraliśmy się zastępować, wyciszyć, pomijać, ograniczać lud Boży do małych elit, tworzyliśmy wspólnoty, plany, akcenty teologiczne, duchowości i struktury bez korzeni, bez pamięci, bez twarzy, bez ciała, w ostatecznym rachunku – bez życia. UKAZUJE SIĘ TO WYRAŹNIE W NIEWŁAŚCIWYM SPOSOBIE ROZUMIENIA WŁADZY W KOŚCIELE – bardzo częstym w wielu wspólnotach, w których doszło do nadużyć seksualnych, nadużyć władzy i sumienia – JAKIM JEST KLERYKALIZM, ta postawa, która „nie tylko anuluje osobowość chrześcijańską, ale także dąży do pomniejszania i nie doceniania łaski chrzcielnej, jaką Duch Święty zaszczepił w sercach naszych ludzi” [6]. KLERYKALIZM, któremu sprzyjają zarówno sami kapłani, jak i świeccy, TWORZY ROZŁAM W CIELE EKLEZJALNYM, który sprzyja i pomaga w popełnianiu wielu złych rzeczy, które teraz potępiamy. Powiedzenie „nie” wobec nadużycia oznacza STANOWCZE ODRZUCENIE WSZELKICH FORM KLERYKALIZMU.
   (…)
   [6] – Por. Carta del santo Padre Francisco al Pueblo de Dios que peregrina en Chile [List Ojca Świętego Franciszka do pielgrzymującego ludu Bożego w Chile] w2.vatican.va/content/francesco/es/letters/2018/documents/papa-francesco_20180531_lettera-popolodidio-cile.html (31.05.2018).”
   .
   Źródło: List papieża Franciszka do ludu Bożego [z dn. 20.08.2018] http://w2.vatican.va/content/francesco/pl/letters/2018/documents/papa-francesco_20180820_lettera-popolo-didio.html
   .
   .

 2. max

  21 sierpnia 2018 at 16:52

  Wielkie Odstepstwo SVII wydaje owoce

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra