Z kraju

IPN odmówił wszczęcia śledztwa w sprawie wypowiedzi prezesa Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie

W dniu 9 sierpnia 2018 r. prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Lublinie wydał postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie wypowiedzi prezesa Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie, który podczas publicznego wystąpienia w dniu 8 lipca 2018 r. w Sahryniu stwierdził, że zdarzenia, do jakich doszło w dniach 9–10 marca 1944 roku w tej miejscowości to „zbrodnia przeciwko ludzkości popełniona (…) przez członków Narodu Polskiego, partyzantów Armii Krajowej będących żołnierzami Polskiego Państwa Podziemnego”.

Zawiadomienie w tej sprawie złożył w dniu 9 lipca 2018 r. Wojewoda Lubelski, który wskazał, iż przypisanie odpowiedzialności za wydarzenia z dnia 9 i 10 marca 1944 r. członkom Narodu Polskiego dąży do rozproszenia odpowiedzialności i odwrócenia uwagi, a w konsekwencji do zaprzeczenia zbrodniom ukraińskich nacjonalistów. Taka wypowiedź – zdaniem zawiadamiającego – oderwana od kontekstu historycznego oraz pomijająca wielotysięczne zbrodnie ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej mogła stanowić o wypełnieniu znamion z art. 55 ustawy o IPN.

Po przeprowadzeniu czynności sprawdzających, w szczególności po przeprowadzonej analizie odtworzonego przemówienia Prezesa Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie,  prokuratura IPN Lublin stwierdziła, iż nie zawierało ono treści, które mogłyby wyczerpać ustawowe znamiona czynu z art. 55 ustawy o IPN.

W uzasadnieniu swojej decyzji prokurator zaznaczył jednakże, iż Prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie w swoim przemówieniu skupił się wyłącznie na wydarzeniach w Sahryniu i ofiarach ukraińskich. Pominął zaś „niewygodne” fakty związane z rolą, jaką odgrywał Sahryń w zbrodniczej działalności UPA na tym terenie, stanowiąc bazę wypadową dla jej oddziałów, oraz przemilczał zbrodnie popełnione przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej. W tym kontekście prokurator podzielił stanowisko zawiadamiającego, że sposób przedstawienia przez Prezesa Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie wydarzeń w Sahryniu może prowadzić do zachwiania właściwych proporcji i w konsekwencji do relatywizowania oczywistej obecnie oceny popełnionej na Narodzie Polskim zbrodni ludobójstwa.

Jednocześnie prokurator Oddziałowej Komisji w Lublinie przekazał Prokuraturze Okręgowej w Zamościu, zgodnie z właściwością rzeczową, zawiadomienie Wojewody Lubelskiego w części dotyczącej ewentualnego popełnienia przez Prezesa Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie czynu z art. 133 kodeksu karnego, tj. znieważenia Narodu Polskiego.

Prokuratura Okręgowa w Zamościu w dniu 10 sierpnia 2018 r. wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Źródło: ipn.gov.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

23 komentarze

23 Komentarzy

 1. PM

  23 sierpnia 2018 at 09:27

  Uważam że IPN zapomniał przeprosić Pana Prezesa. Zaraz po przeprosinach powinien ogłosić wieoki sukces w tej sprawie.

 2. Soroka

  23 sierpnia 2018 at 10:05

  Ma rację prokurator IPN, bo sprawa dotyczy obecnego postępowania, a nie tamtego. To przecież teraz zostały wypowiedziane słowa znieważające naród i AK.
  Poza tym nowelizacja ustawy o IPN została anulowana, to sobie mogą pozwalać.

  • Tomek

   23 sierpnia 2018 at 18:24

   Jedna uwaga – ustawa o IPN została znowelizowana, ale w zakresie przypisywania Polakom zbrodni np. niemieckich (czyli temat sporny z Izraelem), ale nie została znowelizowana w zakresie gloryfikacji banderyzmu – ten jest cały czas karalny w oparciu o art. 55 ustawy o IPN właśnie. Prokurator słusznie nie dopatrzył się tu akurat naruszenia art. 55, bo w tej wypowiedzi nie było gloryfikacji ideologii banderowskiej, ale pod znieważenie narodu polskiego już to jak najbardziej powinno podlegać – czyli art. 133 kodeksu karnego, który będzie badać prokurator z Zamościa.

   • Janusz I

    24 sierpnia 2018 at 11:18

    Może należałoby skierować do Zamościa prokuratorów z innej części Polski?

    • Tomek

     25 sierpnia 2018 at 04:30

     A dlaczego tak uważasz? Masz jakieś konkretne zarzuty co do bezstronności owej prokuratury (w takich sytuacjach się robi coś takiego, jak napisałeś, a dokładnie nie tyle skierowanie do danej prokuratury prokuratorów z innego miasta, ale przekazanie sprawy do innej prokuratury, po prostu)?

 3. hania

  23 sierpnia 2018 at 10:58

  Wołodymyr Szczygielski, pseud. „Burłaka”

  Był dowódcą sotni „Udarnyky 4” zorganizowanej przez niego 25 czerwca 1944, wchodzącej w skład 2 kurenia „Udarnyky” pod dowództwem „Bajdy”. Pod koniec 1947 przebił się z sotnią na teren Czechosłowacji, kierując się do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech. W 1948 został wydany władzom polskim. W czasie śledztwa przyznał się do kierowania mordem Polaków w Baligrodzie.
  Za zbrodnię w Baligrodzie nie został osądzony. Za przestępstwa popełnione na terenie Polski Szczygielski został skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Rzeszowie. Wyrok wykonano poprzez rozstrzelanie 7 kwietnia 1949 r. w więzieniu w zamku rzeszowskim.

  IPN umieścił Włodymyra Szczygielskiego na indeksie represjonowanych przez PRL z powodów politycznych

  Tyle jest warty ” polski IPN”
  Za mordy na Polakach, bandyta pośmiertnie uzyskuje tytuł represjonowanego….
  ( hańba polskich instytucji)

  • Tomek

   23 sierpnia 2018 at 18:40

   I co w związku z tym? Na Sputniku czy innym prorosyjskim portalu, które w tej sprawie biły pianę, Hani nie wytłumaczyli, co to jest indeks osób represjonowanych IPN? No, tak….

   To jest po prostu spis wszystkich osób które dostały wyroki w związku z działalnością polityczną, a Szczygielski się w to akurat łapie bo działał w UPA i za to miał m.in. (obok morderstw) wyrok. Indeks służy wyłącznie spisaniu informacji z akt UB na potrzeby np. badań naukowych, czy jeśliby ktoś chciał dochodzić jakichś odszkodowań albo skasowania wyroku i opisuje kto, za co, przez jaki sąd kiedy i jaki wyrok dostał. W karcie Szczygielskiego może sobie Hania przeczytać o tym, że wyrok dostał za mordowanie Polaków również.

   Nie jest to żadne nadanie jakiegoś oficjalnego statusu, z którym mogłoby się wiązać jakieś korzyści, odszkodowania, renty, cokolwiek. Nie jest to też w żaden sposób uznanie, że wyrok był niesłuszny. Od tego są sądy, które np. kasują wyroki zabitych żołnierzy podziemia. Gdzieś uznano wyrok na Szczygielskiego za niesłuszny, droga Haniu?

 4. Bartek

  23 sierpnia 2018 at 13:52

  Hańba.Wyrzucić urzędasa IPN na zbitą mordę.

 5. Tomasz

  23 sierpnia 2018 at 15:03

  Ukraińcy dostają 800zł dodatku a studenci z Ukrainy dostają 3000zł na Studia ??A Polscy Studenci i Polacy ??Są obywatelami drugiej kategorii .

 6. joniec

  23 sierpnia 2018 at 16:29

  To hołubienie braci ze wschodu wpisuje się w szerszy plan Trójmorza, Międzymorza lub PolUkru.

 7. Baryc

  23 sierpnia 2018 at 21:46

  Czyżby w IPN grasowały jeszcze Upowskie szczury??!!
  W takiej instytucji – ponoć polskiej, nie może być
  miejsca dla tchórzy lub analfabetów historycznych-
  jak widać IPN wymaga lustracji.

 8. piotr p

  24 sierpnia 2018 at 09:59

  Czym są polkojęzyczni rządzący i w jaki sposób realizują cele okupanta możemy dowiedzieć się analizując nowe słówka które nam wprowadzają. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – co to znaczy? Czym jest dziedzictwo. Mówimy, że dziedziczymy spadek, cechy, długi ale czy spadek, cechy, długi są dziedzictwem? Czy można dziedziczyć dziedzictwo? Pojęcie dziedzictwo ma taką samą treść jak klątwa (45lat temu był wyświetlany horror „Dziedzictwo” w znaczeniu”klątwa” a klątwę można już dzidziczyć). Czyli w Polsce mamy ministerstwo klątwy narodowej? O jaką klątwe chodzi? „Krew Jego na głowy nasze i głowy naszych dzieci” to jest to dziedzictwo. Język narodowy, kultura, sztuka historia materialna i niematerialna a więc te wszystkie elementy, które należy pamiętać aby nie utracić tożsamości narodowej nazywamy pamięcią narodową. Instytut Pamięci Narodowej powstał aby tą pamięć zmienić, zniszczyć i robi to min. poprzez tzw. dekomunizację. Jest to Instytut Odwracania Kota Ogonem- typowe „żydowskie” podejście do nauki.
  Ministerswo Kultury i Klątwy Narodowej finansuje min. Muzeum Satanizmu (holokaustu), Muzeum Kłamstwa (żydów), blużniercze wobec Boga i kłamliwe w stosunku do Polaków wydawnictwa i sztuki, czyli zajmuje się tym do czego zostało powołane.

 9. lendzian

  24 sierpnia 2018 at 13:58

  To Wałęsa ,Święcicki też „śpiochami” są i dlatego ?
  Kto jeszcze ?

  http://www.radiozagranica.pl/8/80/Artykul/378723,Spiochy-agenci-Kremla-na-Ukrainie-i-w-Polsce

 10. hania

  24 sierpnia 2018 at 21:22

  @lendzian

  Zwrócę panu uwagę na jeden szczegól:
  pani Kozłowska wraz z Kramkiem otrzymali zezwolenie na obrót bronią wydaną przez…polskie władze!
  Jaki to ” ruski troll” skoro glejty otrzymuje od polskich urzędników?
  A bogojczyżniane p-osły robią sobie z panią Ludmiłą historyczne focie!

  https://kresy.pl/wp-content/uploads/2018/08/dlcoennwsaawjtk-970×542.jpg

  • Tomek

   25 sierpnia 2018 at 04:34

   To ruski agent już nie może otrzymać pomocy od polskich władz? Ciekawa dialektyka:)

   No chyba o to w agenturze chodzi, o wpływ na władze danego kraju, budowanie wpływów i wykorzystywanie do swoich celów, Haniu:).

 11. hania

  25 sierpnia 2018 at 12:46

  ha!
  @Tomek

  Ruskie wpływy – agentura Kremla
  Amerykańskie wpływy- stanowisko vice ministra dla niejakiego Greya, obywatela USA
  Niemieckie wpływy- dobrosąsiedzka pomoc
  Ukraińskie wpływy- wspólna walka z putinowskim agresorem

  Idź się człowieku napij zimnej wody
  Bo ci nie idzie 🙂

  • Tomek

   25 sierpnia 2018 at 14:31

   Słodka Haniu, agentów wpływu mają w naszym kraju nawet państwa afrykańskie (cytując byłego szefa jednej z naszych służb), więc Ameryki Hania nie odkrywa, a krzyczy”eureka”, jakby do wanny z zimną wodą wpadła.

   Należy natomiast postawić sobie każdorazowo pytanie, jaki charakter mają dane wpływy. Po pierwsze, czy jest to np. lobbying biznesowy stosowany na całym świecie oficjalnymi kanałami, czy tajna operacja wywiadu. Po drugie, czy w związku z jakimiś działaniami nasz kraj też korzysta (ktoś namawia nas do czegoś w zamian coś nam dając, jakie to korzyści itp), czy jest to korzyść jednostronna innego kraju. Po trzecie wreszcie, czy w wyniku danych działań łamane jest prawo (łapówki, namawianie do przestępstw itp.).

   Jak to wygląda patrząc na Kozłowską, której Hania broni? Sponsorowanie działań mających na celu obalenie w wyniku ulicznych protestów legalnie wybranego rządu? Niech no mi Hania wskaże podobne działania ze strony USA, Ukrainy czy nawet Niemiec (Niemcy, owszem, stosują różne formy wpływu, ale ma on charakter polityczny czy medialny, a nie wzywający do popełnienia przestępstw, jak to w przypadku Hani Maruszki Rassiji, zakładając, że prawdą jest, co sugeruje nasze ABW, że za Kozłowską stoi Rosja – bo oficjalnie tam jeszcze nie powiedziano, acz przesłanki istotne są).

   I znowu apeluję, jak się Hania kolejny raz zabłąka w tych agenturach wpływu niczym Alicja w labiryncie białego królika, to niech sobie Hania zada pytanie o to, kto przez ostatnie 300 lat wywierał na nasz kraj największy, niekorzystny wpływ. I na ile polityka tego kraju współcześnie się różni. Pomoże to Hani zrozumieć, na jakie „wpływy” należy zwracać szczególną uwagę, dzięki czemu Hania tak już tematu rozmydlać nie będzie.

 12. hania

  25 sierpnia 2018 at 19:13

  JUŻ za patryjotami w wersji @ Tomek nie nadążam….
  Kiedy wyszydzam waszych niedawnych polsko-ukraińskich przyjaciół to zarzuca mi pan, że bronię Rosji?
  A jeszcze tak niedawno wasze umiłowane duszeńki donosiły do prokuratury na polskie prawicowe środowiska

  „W listopadzie [2015 roku – red.]mąż pani Kozlowskiej napisał: składaliśmy zawiadomienie do ABW ws. wszystkich ostatnich incydentów, łącząc trochę przy okazji działalność Zmiany, Falangi, Kresów
  Jak wynika z treści wiadomości, sprawą zajęła się prokuratura. Gdy trafiła do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów, szef Fundacji Otwarty Dialog został w lutym 2016 r. przesłuchany. Jak twierdzi, miał „uprawdopodobnić i skonkretyzować” swoje „podejrzenia dot. działalności na rzecz obcego wywiadu na szkodę RP (art. 130 kk)”.

  Kresy.pl dotarły też do treści zawiadomienia złożonego do ABW 25 listopada 2015 roku. W imieniu FOD złożył je mecenas Jacek Świeca. Jest on zarazem członkiem Rady Fundacji (obecnie nie figuruje jednak na stronie internetowej Fundacji) i jej ekspertem. Co ciekawe, mecenas Świeca jest powiązany z byłym szefem WSI, gen. Markiem Dukaczewskim. Posiada on 20 proc. udziałów w firmie INT CORPS Sp. z o.o., w której prezesem zarządu, a zarazem właścicielem 40 proc. udziałów, jest Dukaczewski. Kancelaria mecenasa Świecy współpracowała również z posłanką Nowoczesnej Kamilą Gasiuk-Pihowicz przy przygotowywaniu pozwu przeciwko prezesowi PiS, Jarosławowi Kaczyńskiemu”

  Zerwali wam się ze smyczy przytępe robaczki, że teraz wrzeszczycie
  – ruskie nas atakują!

  A jeszcze tak niedawno pani posłanka Gosiewska II nadawała
  ” – „Nie wiemy, jak rozmaite zarzuty mają się do zaangażowania organizacji na Ukrainie, które oceniam pozytywnie”

  bez odbioru
  aktualnie przebywam w krainie różowego króliczka 🙂

  PS odpowiadam na ostatnie pytanie
  W przeciągu 300 lat największe szkody dla Polski i Polaków były z inicjatywy i z podpuszczenia….Anglii
  ( i przyległości)

  • Tomek

   27 sierpnia 2018 at 03:03

   „JUŻ za patryjotami w wersji @ Tomek nie nadążam….
   Kiedy wyszydzam waszych niedawnych polsko-ukraińskich przyjaciół to zarzuca mi pan, że bronię Rosji? „A jeszcze tak niedawno wasze umiłowane duszeńki donosiły do prokuratury na polskie prawicowe środowiska
   „W listopadzie [2015 roku – red.]mąż pani Kozlowskiej napisał: składaliśmy zawiadomienie do ABW ws. wszystkich ostatnich incydentów, łącząc trochę przy okazji działalność Zmiany, Falangi, Kresów”

   Z Hani to jest jednak zgrywus:). Hania generalnie zawsze broni Rosji, a teraz robi minę niewiniątka. Różnica między mną a Hanią jest taka, że ja Kozłowskiej nigdy nie broniłem, ani wtedy, kiedy nie było wiadomo o jej agenturalnych podejrzeniach, ani tym bardziej jak wyszło że może być rosyjską agentką – bo uważałem, że jej fundacja prowadzi szkodliwą działalność z perspektywy Polski, abstrahując od istnienia lub nie jakiegoś mocodawcy. Hania, tymczasem, nagle się zaktywizowała, jak wyszło podejrzenie agenturalności i nagle tu polemizuje, że co to za agentura, no i że Niemcy, Amerykanie czy tam Ukraińcy też pewnie swoją mają. Jakby wyszło, że Kozłowska jest agentką Burkina Faso, to też by Hania tak Rejtanem za nią leżała, czy tylko rosyjski wątek uruchomił u Hani instynkt obronny?:)

   „Zerwali wam się ze smyczy przytępe robaczki, że teraz wrzeszczycie
   – ruskie nas atakują!”

   „Nam” się zerwali? Jak pisałem wyżej, nigdy słowa za Kozłowską nie powiedziałem, nikt więc mi się ze smyczy nie zrywał. A że wyszło, że ta smycz, o ile była, to rosyjska była – no przykro mi, Haniu, rozumiem twoją gorycz:). Znowu, głupio wyszło:).

   „aktualnie przebywam w krainie różowego króliczka
   PS odpowiadam na ostatnie pytanie
   W przeciągu 300 lat największe szkody dla Polski i Polaków były z inicjatywy i z podpuszczenia….Anglii
   ( i przyległości)”

   Pomyślmy… To Anglia (z przyległościami) kontrolowała faktycznie nasz kraj od czasów Augusta II, okupując nieraz nasze terytorium, obalając wszelkie reformy, wybierając królów? To Anglia (razem z przyległościami) podpuściła albo dokonała trzykrotnych rozbiorów? To Anglia (i przyległości) pozbawiła nas niepodległości na 123 lata i przymusowo nas anglicyzowała? To pewnie też Anglia (no i przyległości) wybiły setki tysięcy Polaków w powstaniach, rzeziach, zsyłkach na Syberię (przepraszam, do Australii). Bez wątpienia to również Anglia (nie zapominajmy o przyległościach) podpuściła niewinną Rosję do wojny 1919-20 rok, operacji polskiej, wkroczenia 17 września do naszego kraju czy mordu w Katyniu? Bez wątpienia to także Anglia i przyległości ponoszą główną winę za naszą kolejną okupację do 1989 roku (czy tam 1993, kiedy podpuszczone wcześniej przez Anglików wojska rosyjskie wreszcie łaskawie nasz kraj opuściły). Nie no, bo Stalin, poczciwina, wcale Polski nie chciał, wcale nie kontrolował, no na siłę mu ją wcisnęli, Anglia i przyległości.

   Pozdrów różowego króliczka, Haniu, widzę, że już się bardzo zaprzyjaźniliście:)

 13. Czesław

  25 sierpnia 2018 at 19:19

  Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski złożył zawiadomienie do prokuratury ws. wypowiedzi w Sahryniu szefa Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie, Grzegorza Kuprianowicza
  IPN nie dopatrzył się w wypowiedzi szefa Towarzystwa Ukraińskiego znamion negowania zbrodni ukraińskich nacjonalistów, choć przyznał, że wypowiedzi Grzegorza Kuprianowicza podczas uroczystości w Sahryniu relatywizowały ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Podstawą doniesienia była nowa ustawa o IPN i zapisy o penalizacji kłamstwa wołyńskiego.
  Ale jak chodzi o Żydów to IPN zaraz się uaktywnia, bo w tej grze chodzi o Auschwitz a więc Żydów
  W związku z opublikowaniem na kanale YouTube animacji promującej grę komputerową znieważającą swoimi obrazami i treściami dobre imię oraz godność Narodu Polskiego i Rzeczypospolitej Polskiej, Prezes IPN złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Instytut Pamięci Narodowej

 14. hania

  25 sierpnia 2018 at 19:20

  Zapomniałam wkleić artykułu, w którym są foto kopie zawiadomień

  Tym bardziej, że pan Kramek wydał oświadczenie:

  „Już po opublikowaniu artykułu, otrzymaliśmy odpowiedź od Bartosza Kramka, szefa Rady Fundacji Otwarty Dialog. Kramek przyznaje, że nie pamięta dokładnie szczegółów zawiadomienia do ABW, ponieważ „trochę tych zawiadomień było”
  Kramek zaznaczył przy tym, że nie oznacza to, że chce uniknąć krytyki Kresów.pl.
  – Nasze stanowisko jest w tej materii niezmienne, stąd się z ówczesnego zawiadomienia w żaden sposób nie wycofuję, choć detali nie pamiętam – oświadczył.
  – Uważam, że w obecnej sytuacji międzynarodowej wszystkie środowiska prokremlowsko-antyukraińskie powinny być monitorowane przez ABW.”

  Polecam:https://kresy.pl/wydarzenia/fundacja-otwarty-dialog-donosila-kresy-pl-abw-dokumenty/

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra