30. rocznica powstania Zagórnej - jednego z narodowych środowisk dyskusyjnych w PRL

0
0
0
/

W sobotę 6 grudnia w warszawskim kościele Matki Bożej Częstochowskiej miały miejsce obchody 30. rocznicy powstania jednego z opozycyjnych narodowych środowisk dyskusyjnych działających pod koniec PRL jako Duszpasterstwo Akademickie św. Maksymiliana M. Kolbego.


Pomimo zapowiedzi organizatorów w uroczystościach nie wzięli udziału: Przemysław Górny, Krzysztof Kawęcki, Wojciech Muszyński, Henryk Goryszewski, Marek Jurek, i Jan Żaryn. Do zebranych prelekcje wygłosili: Ks. Prof. Gliński, Prof. Maciej Giertych, Leszek Żebrowski i Piotr Ołdak.


Od 1984 w warszawskim kościele na Zagórnej na Powiślu odbywały się niezwykle popularne wśród wszystkich narodowców i prawicowców spotkania edukacyjne - uczestniczyli w nich również późniejsi działacze UPR, monarchista i dzisiejszy poseł PiS Artur Górski, Rafał Mossakowski i Piotr Ołdak (którzy niedawno reaktywowali spotkania w formie Centrum Edukacyjnego Powiśle).


Zagórna była nie tylko miejscem formacji, ale też kolportażu podziemnej prawicowej literatury. Lewica uznawała Zagórną za siedlisko antysemityzmu, ksenofobi i faszyzmu.


Zagórna była też atakowana w pismach komunistycznych. Skoordynowany wspólny atak PZPR i KOR tylko rozreklamował spotkania. Formuła Zagórnej wyczerpała się w 1988 r., kiedy rozpoczął się proces transformacji ustrojowej.


Jan Bodakowski
fot. Centrum Edukacyjne Powiśle


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną