Ruch Narodowy - główne założenia nowo powstałej partii

0
0
0
/

10 grudnia w stołecznej siedzibie Ruchu Narodowego, liderzy tego ugrupowania ogłosili rozpoczęcie procesu rejestracji partii politycznej. W skład Zarządu Głównego weszli: prezes - Robert Winnicki, wiceprezesi - Krzysztof Bosak, Bartosz Józwiak, Marian Kowalski, Maciej Migus, Artur Zawisza, sekretarz - Piotr Głowacki, skarbnik - Jakub Kalus, oraz członkowie - Sylwester Chruszcz, Tomasz Pałasz, Krzysztof Tenerowicz i Witold Tumanowicz.

 

Zmiany w organizacji Ruchu Narodowego Rada Decyzyjna zatwierdziła w niedzielę, 30 listopada:


1. Trwa sądowa rejestracja partii politycznej Ruch Narodowy. Ciężar aktywności stricte politycznej RN zostaje przeniesiony do partii, będącej organizacją lepiej przystosowaną do tego typu działań niż stowarzyszenia funkcjonujące dotychczas w ramach luźnej federacji ruchu społecznego.
2. Rada Decyzyjna RN w dotychczasowym składzie zmienia swoją nazwę na Radę Społeczną RN (w odróżnieniu od Rady Politycznej, która będzie jednym z ciał statutowych partii politycznej). Głównym zadaniem Rady Społecznej Ruchu Narodowego będzie dalsza koordynacja współpracy i dotychczasowych działań wszystkich podmiotów tworzących narodowy ruch społeczny.
3. Powołane zostają i niezwłocznie rozpoczynają prace władze partii politycznej w postaci Zarządu Głównego Ruchu Narodowego, który będzie sprawował władzę do czasu pierwszego kongresu, który odbędzie się w przewidzianym statutowo terminie po ukończeniu rejestracji partii w sądzie. Powołani zostają również pełnomocnicy ds. tworzenia struktur RN w każdym województwie, którzy niezwłocznie przystąpią do organizowania struktur i zbierania deklaracji członkowskich Ruchu Narodowego.

 

Podczas konferencji prasowej prezes partii Ruch Narodowy Robert Winnicki potwierdził, że kandydat na prezydenta tego ugrupowania zostanie ogłoszony przed końcem roku.


Liderzy nowej partii wykluczyli też współpracę wyborczą z Kongresem Nowej Prawicy - stwierdzając, że są zbyt duże różnice ideowe między nimi a partią Korwina-Mikke. Celem Ruchu Narodowego jest samodzielność i odrębność od KNP.

 

Na pytanie, czy odwołująca się do chlubnej przeszłości narodowców partia czerpie z nurtu wolnorynkowego Rybarskiego, antyglobalistycznego Doboszyńskiego czy lewicowego Piaseckiego, Rober Winnicki odpowiedział: - Partia Ruch Narodowy nie może być grupą rekonstrukcyjną, nie będzie kopiować anachronicznych programów, bo wiek XXI ma swoje wyzwania.


Krzysztof Bosak stwierdził z kolei, że członek partii Ruch Narodowy będzie musiał identyfikować się z Deklaracją Programową Ruchu Narodowego (co nie wiele mówi zważywszy, że dokument ten składa się ze słusznych sloganów i frazesów, które można interpretować zarówno w duchu prawicowym jak i lewicowym, co w konsekwencji nie sprzyja współdziałaniu członków partii, którzy mogą mieć odmienne cele polityczne).


Deklaracja Programowa Ruchu Narodowego, która została ogłoszona 27 marca 2013 roku, stwierdza, że Ruch Narodowy stawia sobie za cel utrzymanie tożsamości narodowej. Tożsamość ta kształtować ma edukacja patriotyczna i klasyczna, walka z lewicową propagandą i upowszechnianie sportowego trybu życia. Ruch Narodowy za kapitał Polski uważa Polaków w kraju i zagranicą. Chce walczyć z promocją kosmopolityzmu i płytko pojętą nowoczesnością, nie dopuścić do małżeństw sodomitów, liberalizacji ustawy aborcyjnej, ingerencji urzędników w życie rodzin. Celem Ruchu Narodowego jest wspieranie rodzin.


Według Deklaracji Programowej należy bronić suwerenności. O Polsce ma decydować naród, a nie wrogie siły. Obronie suwerenności ma służyć odbudowa etosu służby publicznej i odbudowa potencjału obronnego Polski. Ważniejsze od interesów obcych mają być interesy polskie. Ruch Narodowy popiera ideę Europy niepodległych narodów. Deklaruje też, że przywróci powagę i wielkość kulturze polskiej, tak by ponownie stała się atrakcyjna dla innych narodów.


W kwestiach gospodarczych Deklaracja Programowa Ruchu Narodowego zakłada obronę złotówki, sprzeciw wobec wprowadzeniu Euro, zakaz zadłużenia, uprzywilejowania obcych instytucji finansowych. W swej Deklaracji Programowej Ruch Narodowy chce wspierać niezależność energetyczną Polski. Celem narodowców jest też zwalczanie biurokracji i fiskalizmu, dostępność kapitału dla Polaków, oraz reforma systemu emerytalnego.


Według Deklaracji Programowej Ruch Narodowy sprzeciwia się dominacji lewicy w mediach, inwigilacji działaczy patriotycznych przez władze, oraz poprawności politycznej. Celem narodowców jest budowa społeczeństwa obywatelskiego.


Jan Bodakowski

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną