Kultura i historia

Wspomnienie mistrza

Jerzy Cnota – wybitny, polski aktor zmarł w wieku 74 lat w listopadzie 2016 roku.

fot. screen YouYube

Jerzy Cnota był znanym polskim aktorem. Największą sławę zyskał dzięki roli Gasiora w serialu „Janosik”, „Sól ziemi czarnej” czy „Podróż za jeden uśmiech.”

Niełatwe początki

Jerzy Cnota był absolwentem Filologii Rosyjskiej na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie. Półtora roku ciężko pracował w hucie Batory.
Często mawiał, że by zarobić na „bycie aktorem” musiał uczyć się przedmiotów humanistycznych. Z początku pracował jako hurtownik i organizator imprez plenerowych. Później występował w Teatrze 38 oraz w Piwnicy pod Baranami w Krakowie.

Jerzy Cnota- niezapomniany aktor

W filmach grywał już w latach 60. Największą sławę przyniosła mu jednak rola w „Janosiku.” Grał także w 40-latku. Grywał w serialach. Zobaczyć można go było m.in w „M jak miłość” czy „Rodzinka.pl.” Nigdy nie przestawał grać. Rola Tadeusza Kopcińskiego w serialu „Świat według Kiepskich” była jego ostatnią.

Chyba źle wybrałem życiowe motto. Postanowiłem stać pokornie na końcu kolejki i czekać, czekać, czekać… Myślałem sobie, że to bezpieczniej, bo w środku tłok i ktoś może w nery przyłożyć. Więc tak stoję i czekam na telefon, ale telefon milczy.” – powiedział kiedyś.

Nigdy też nie wstydził się swojego pochodzenia.

„Jestem Ślązakiem z krwi i kości.” – deklarował.

Zmarł 10 listopada 2016 roku w Katowicach. Cały czas ciężko chorował. Dwukrotnie przeszedł skomplikowaną operację wszczepienia endoprotezy biodra.

Jakiś czas temu media pisały, że ma też problemy z trzustką.
Pochowano go 16 listopada 2016 roku na chorzowskim cmentarzu Batory przy ulicy Granicznej.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. rychu

    7 września 2018 at 16:51

    a coz ten komuch wisi tu jak portret cyrankiewicza

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra