Z kraju

Ogromny Marsz Pamięci Sybiru przejdzie ulicami Białegostoku!

Od 18 lat w Białymstoku organizowany jest Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Celem uroczystości jest utrwalanie pamięci o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX wieku. Marsz jest znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu. Tegoroczna uroczystość, w której weźmie udział kilka tysięcy osób, odbędzie się 6-7 września.

W tym roku marszowi towarzyszy hasło „PRZEZ SYBIR DO NIEPODLEGŁEJ” w związku ze stuleciem uzyskania niepodległości Polski. Uroczystości zaczynają się w dniu 6 września. Uczestnicy marszu będą mogli obejrzeć wystawy tematyczne w Muzeum Pamięci Sybiru (ul. Sienkiewicza 26 w Białymstoku, przy Kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2 w Białymstoku) oraz wystawy plenerowe w centrum miasta. W dniu 7 września o godz. 10.00 przy Pomniku Katyńskim (ul. Podleśna w Białymstoku) rozpocznie się część oficjalna marszu – przemówienia organizatorów, gości honorowych i zapalenie zniczy. Uczestnicy w ogromnym marszu przejdą od Pomnika Katyńskiego przy ul. Podleśnej do Pomnika Grobu Nieznanego Sybiraka (przy kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2 w Białymstoku). W kościele pw. Ducha Świętego będzie miała miejsce Msza św. w intencji zmarłych Sybiraków.

Po Eucharystii uroczystości przeniosą się pod, stojący przy kościele, Pomnik – Grób Nieznanego Sybiraka, jedyny taki w Polsce, gdzie znajdują się urny z prochami nieznanych Sybiraków. Na murze, okalającym to mauzoleum umieszczono tablice z nazwiskami Sybiraków. Jest tam już ich kilkaset – m.in. gen. Władysława Andersa oraz prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego.

Pod tym mauzoleum będzie m.in. modlitwa za zmarłych, apel poległych zakończony salwą honorową oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Tego dnia, w intencji Sybiraków, odbędą się również nabożeństwa w Katedralnej Cerkwi św. Mikołaja w Białymstoku.

Organizatorami Marszu są m.in. Związek Sybiraków, Muzeum Pamięci Sybiru i Urząd Miejski w Białymstoku.

Współorganizatorem sybirackich uroczystości jest powstałe w Białymstoku – Muzeum Pamięci Sybiru. Powstało już opracowanie architektoniczne przyszłej – centralnej siedziby tej placówki, pierwszej tego typu w Polsce. Przygotowano środki na jej budowę, która już ruszyła. Nowoczesny budynek muzeum stanie na terenie dawnych magazynów wojskowych (1,5 hektara), skąd w latach 1940-41 wywieziono na Golgotę Wschodu ponad 20 tysięcy mieszkańców Białostocczyzny.

Sowieckie wywózki, przeprowadzone w latach 40. i 50. ubiegłego wieku były jedną z najcięższych zbrodni dokonanych na narodzie polskim. Związek Sybiraków przyjmuje, że wywieziono w sumie 1 mln 350 tys. osób. Bardzo wielu z wywiezionych rodaków, zginęła z powodu głodu, chorób oraz nieludzkich warunków obozowego życia i katorżniczej pracy.

Fot.autor

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

12 komentarzy

12 Komentarzy

 1. Margeritta

  6 września 2018 at 08:07

  Żeby stwierdzić, że marsz jest „ogromny” wpierw należy ocenić frekwencję. Póki co jeszcze się nie odbył, więc trochę za wcześnie na hop 🙂

  • GG.

   6 września 2018 at 08:39

   .
   Białous: „W tym roku marszowi towarzyszy hasło „PRZEZ SYBIR DO NIEPODLEGŁEJ””.
   .
   To ładnie, znowu zaczyna się mówić o wkładzie Polaków ze Wschodu w zwycięstwo nad niemieckim socjalizmem narodowym (hitleryzmem). Dotychczas, nie było z tym najlepiej.
   .
   W artykule pt. „Pamięć o żołnierzach ze wschodu” Adam Śmiech pisał: „13.10.2011 r. minęła 68 rocznica zakończenia bitwy pod Lenino. 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod dowództwem gen. Zygmunta Berlinga, stoczyła w istocie przegrany, krwawy bój z Niemcami, dysponując nieprzygotowanym do walki, na takim froncie jakim był front wschodni w 1943 r., żołnierzem. Dywizja została zmasakrowana, a polska krew obficie zrosiła pole bitwy. Zginęło 510 żołnierzy, 776 dostało się do niewoli lub zostało uznanych za zaginionych, a 1776 zostało rannych. Stanowiło to 25% stanu dywizji. A jednak NIE ZNALAZŁEM, ani wczoraj, ani 12 października (rozpoczęcie bitwy i dawne, PRL-owskie święto żołnierza polskiego) ŻADNYCH INFORMACJI O UPAMIĘTNIENIU POLAKÓW POLEGŁYCH I WALCZĄCYCH POD LENINO.
   .
   Dziś o tym się nie mówi. Nie tylko o Lenino, ale i o przyczółku magnuszewskim, o straszliwych walkach w powstaniu warszawskim, o zbrodni w Podgajach, o Wale Pomorskim, o wielkiej bitwie o Kołobrzeg, o zdobyciu Gdańska, o forsowaniu Odry, o Budziszynie, wreszcie o Berlinie i polskiej fladze nad Tiergarten.
   .
   Dlaczego tak się dzieje? Otóż, mamy do czynienia z ohydną zemstą polityczną na niczemu nie winnych żołnierzach 1 i 2 Armii WP idących ze wschodu. (…) A PRZECIEŻ BYLI TO, zwłaszcza do czasu wejścia wojska na teren tzw. Polski lubelskiej, W PRZEWAŻAJĄCEJ WIĘKSZOŚCI KRESOWIACY I SYBIRACY, CZĘSTO BĘDĄCY JEDNYMI JAK I DRUGIMI JEDNOCZEŚNIE. Ludzie ci nie zdążyli do armii Andersa nie z własnej winy. (…) Walczyli dzielnie, tysiące spośród nich oddało życie za Polskę, nie za komunizm, czy partię. (…) W sposób karygodny zaprzestano mówić o tym polskim wkładzie w pokonanie hitlerowskich Niemiec, o ciężkich walkach toczonych przez polskich żołnierzy na dawnych PIASTOWSKICH I SŁOWIAŃSKICH ZIEMIACH, które w dużej części przypadły powojennej Polsce. Ten aspekt jest dzisiaj przedstawiany jako wstydliwy relikt minionej epoki. Zupełnie niesłusznie.”
   .
   Źródło: http://sol.myslpolska.pl/2012/10/pamiec-o-zolnierzach-ze-wschodu/ (12.09.2012).
   .
   .

   • z-k

    6 września 2018 at 09:15

    Historię Bitwy pod Lenino i I Armii WP spisał niedawno Albin Siwak załatwiwszy sobie (przy pomocy syna marszałka Kulikowa) dostęp do rosyjskich archiwów oraz korzystając ze wspomnień żyjących żołnierzy. Te książki to „w żołnierskim drelichu…….” i „Utajniony wyrok”. Pominąwszy fatalną korektę (żaden profesjonalny korektor nie podejmie się korektty książki Siwaka bo to oznacza eliminację z zawodu)to analiza przyczyn ogromnych strat i wspomnienia kombatantów są rewelacyjne.

   • Tomek

    6 września 2018 at 10:30

    Nie, GG, nie zrozumiałeś. Bynajmniej nie chodzi w tym o upamiętnianie Ludowego Wojska Polskiego.

    • GG.

     6 września 2018 at 11:34

     .
     Nie, to tobie mylą się Siły Zbrojne PRL (Ludowe Wojsko Polskie) z Wojskiem Polskim uznanej 29.06.1945 r. przez USA, Wielką Brytanię i Francję prorosyjskiej Rzeczypospolitej Polskiej, które powstało na bazie Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR.
     .
     Wojsko, idące od Lenino do Berlina było bez wątpienia WOJSKIEM POLSKIM, a „ludowe” było tylko przez to, że większość jego żołnierzy to byli synowie chłopów (Polacy-Słowianie).
     .
     Sowietyzacja i „uludowienie” WP (przerobienie na modłę socjalizmu komunistycznego) – to okres późniejszy.
     .
     Polscy żołnierze-sybiracy spod Lenino JAK NAJBARDZIEJ GODNI SĄ UCZCZENIA podczas Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku.
     .
     .

 2. j-da

  6 września 2018 at 08:56

  To tylko taka szopka. Wnukowie wywiezionych nie mogą wrócić bo wnukom NKWD-stów wywożących Polaków, a zarządzającym obecnie Polską, nie pasuje ich Polskość i Patriotyzm a potrzebni są przede wszystkim ich żydowscy pobratymcy oraz czeczeńsko- banderowska mieszanka do trzymania za pysk niepokornych Lachów.

 3. wPrawo.pl

  6 września 2018 at 09:15

  Białystok: Czeczeni zaatakowali Polaków. Sprawa jest tuszowana przez policję i Urząd ds. Cudzoziemców.

 4. wolna-polska.pl

  6 września 2018 at 09:22

  APEL NARODOWEGO FORUM KRESOWEGO.

 5. gazetawarszawska.com

  6 września 2018 at 09:29

  Prawnicy żydowscy żądają od Polski gwarancji ws. swobody wypowiedzi żydowskich kłamstw o Holocauście

 6. jan

  6 września 2018 at 11:01

  Smutno, że nie ma Międzynarodowego Marszu Pomordowanych przez Ukraińskich Nacjonalistów.
  Niezrozumiałe, jak i zarazem smutne, jest dzielenie pomordowanych Polaków na tych przez bolszewików, którym należą się honory, oraz na tych Polaków pomordowanych przez Ukraińców, których dzisiejsi „Polacy” skazali na zapomnienie, na niebyt, choć tak wiele cierpieli przed śmiercią bo byli Polakami.
  To jest przestępstwo przeciwko Narodowi Polskiemu.
  Z zasady na przestępców nie głosuję.

 7. Agnieszka

  6 września 2018 at 14:02

  Należą się podziękowania organizatorom i uczestnikom Marszu Pamięci Sybiru.

 8. Dick

  6 września 2018 at 19:22

  Partia Interesów Syjonistycznych (PIS) ma w „głębokim poważaniu” wszystkich Polaków na Wschodzie.
  Wolą ściągać do Polski Ukrów i innych. Teraz słyszy się o Hindusach, Filipińczykach.
  W samej Rosji jest kilkaset tysięcy Polaków wywiezionych podczas różnych czystek rosyjskich i sowieckich. W byłych republikach ZSRR podobnie.
  Z Kazachstanu wielokrotnie więcej Polaków wyjechało do Rosji za chlebem niż do Polski.
  Rosja chętnie przyjmuje Polaków, w odróżnieniu do syjonistycznego tworu Polin pod zarządem PISu…
  Tu przyjmują obcych, by Polskość znikła raz na zawsze…
  Paranoja.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra