Polskość

71. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Fundacja im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” oraz Burmistrz Suchowoli 9 września organizują w Suchowoli 71. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Na uroczystości zostało zaproszonych wielu gości, a przede wszystkim osoby, które miały szczęście poznać ks. Jerzego. Będzie to wspaniała okazja dowiedzieć się więcej o ks. Jerzym od osób, które z nim przebywały w szkole, seminarium, w wojsku i w okresie posługi duszpasterskiej w czasach Solidarności.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.30. Na początek pod pomnikiem Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli zostaną złożone kwiaty, a następnie o godz. 12.00 rozpocznie się uroczysta Msza Św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suchowoli. Natomiast o godz. 13.00 przy LO w Suchowoli przemówią goście i zostanie przedstawiony spektakl słowno-muzyczny z udziałem aktorów z Teatru Dramatycznego z Białegostoku „Wolność jest w nas”.

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko urodził się i wychował we wsi Okopy (woj. podlaskie). Natomiast w pobliskiej Suchowoli „wszystko się zaczęło”. Tu młody Jerzy uczył się w szkole podstawowej i liceum, w tutejszym kościele pw. św. Piotra i Pawła był ministrantem. W Suchowoli znajduje się symboliczny grób księdza Jerzego, jego pomnik, oraz Muzeum, w którym prezentowane są pamiątki po niezłomnym kapelanie „Solidarności”.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był kapelanem warszawskiej „Solidarności”. Duchowny organizował w parafii pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu słynne Msze św. za ojczyznę. Księdza Jerzego Popiełuszkę 19 października 1984 uprowadzono, a później zamordowano – była to jedna z najokrutniejszych zbrodni PRL. W całej Polsce rozpoczęły się masowe czuwania Polaków, przed kościołami wierni w całej Polski ustawiali symboliczne krzyże ze zniczy.

Bezpośredni sprawcy zbrodni, trzej oficerowie SB oraz ich przełożony zostali skazani na karę więzienia w tzw. procesie toruńskim, ale wielu okoliczności zbrodni nigdy nie wyjaśniono. Wciąż nie wiadomo, kto naprawdę wydał wyrok na niezłomnego kapłana.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. GG.

  8 września 2018 at 13:23

  .
  W rosyjskiej Wikipedii czytamy: „Jerzy Popiełuszko (…) pochodzenia białoruskiego. (…) urodzony 14 września 1947 roku w białoruskiej katolickiej rodzinie chłopskiej”.
  .
  Peter Franz Schweizer, prezes amerykańskiego Government Accountability Institute (GAI) i były pracownik naukowy Hooverowskiego Instytutu Wojny, Rewolucji i Pokoju na Uniwersytecie Stanforda opublikował w 1994 r. w USA wydaną jednocześnie i w Polsce książkę, którą każdy Polak-Słowianin powinien przeczytać:
  .
  „Victory czyli zwycięstwo (Tajna historia świata lat osiemdziesiątych. CIA i „Solidarność”), Wyd. I, Wyd. BGW, Warszawa 1994. lubimyczytac.pl/ksiazka/204713/victory-czyli-zwyciestwo
  .
  W książce tej czytamy:
  .
  „W siedzibie Mossadu [dyrektor CIA w l. 1981-1987 William] Casey spotkał się [13.04.1981] z generałem Icchakiem Hoffi, szefem wywiadu izraelskiego. Obecnych było również kilku jego zastępców. Mossad był jedną z budzących największy respekt, najbardziej sprawnie działającą agencją wywiadowczą na świecie. Był niezwykle skuteczny nie tylko na Środkowym Wschodzie, ale zbudował także sprawną siatkę w Europie Środkowej. Przy pomocy emigrantów z Polski, Związku Radzieckiego i Węgier agencja [ta] stworzyła kanały, wiodące od Albanii do Polski, a następnie w głąb Rosji. Siatkę tworzyli głównie żydowscy dysydenci i osoby duchowne.” (s. 51-52).
  .
  „[Casey] Poruszył temat Polski. Usiłował odbudować amerykański wywiad za granicą. Posiadał pewne źródła w Polsce, ALE NIE MIAŁ DOSTĘPU DO OPOZYCJI. Szczególnie interesowała go „Solidarność” i inne ruchy dysydenckie w Polsce. „Czy można wykorzystać wasz kanał?” – spytał Hoffiego. Jego gospodarz skinął potakująco głową. W zamian za pomoc finansową Casey UZYSKA DOSTĘP DO SIATKI MOSSADU. Uścisnęli sobie dłonie. Interes został ubity.” (s. 52-53).
  .
  No to mamy jeszcze jeden element do zagadki: dlaczego zginął ks. Popiełuszko (święcenia kapłańskie 1972), kapelan strajkujących robotników (a potem „Solidarności”) od sierpnia 1980 roku?
  .
  CZY KS. POPIEŁUSZKĘ ZABILI ROSJANIE ?
  .
  Gdy Jan Bodakowski pisze, że „księdza Popiełuszkę [w październiku 1984] zabili Rosjanie” [1], to my zastanawiamy się, komu naprawdę można przypisać tzw. sprawstwo kierownicze.
  .
  Jędrzej Giertych (zob.: J. Giertych, Breżniew – Andropow, „Opoka” nr 17, grudzień 1982, s. 259) już w roku 1982 wskazywał, że zmarłego wówczas Leonida Breżniewa (żona Żydówka) zastąpił Jerzy Andropow (wł. Grzegorz, zm. w lutym 1984), który miał korzenie żydowskie (po matce Eugenii Flekensztejn), nieustalonego ojca („najprawdopodobniej z moskiewskiego kręgu i wyznania jego matki”), ojczyma Włodzimierza Andropowa vel Andropulo, oraz dwoje dzieci z pierwszą żoną Żydówką (Inna Iwanowna Engalczewa).
  .
  Według publikacji „Politico” (Luke Harding, The hidden history of Trump’s first trip to Moscow, Politico.com, 19.11.2017), w 1967 r. Andropow został przewodniczącym KGB (do maja 1982), a jego zastępca i szef wywiadu zagranicznego KGB (i szef KGB w l. 1988-91), gen. Włodzimierz Kriuczkow, sprawował nadzór nad pierwszym pobytem Donalda Trumpa w ZSRR:
  .
  „wizyta Trumpa w Moskwie w 1987 została zorganizowana przez najwyższych urzędników radzieckiej służby dyplomatycznej. Z pomocą KGB. (…) Trump wrócił do Nowego Jorku z nowym strategicznym planem. Po raz pierwszy dał poważnie do zrozumienia, że rozważa karierę w polityce. I to nie jako burmistrz, gubernator czy senator. Trump myślał o kandydowaniu na prezydenta.” – cyt. za polskim tłumaczeniem: wiadomosci.onet.pl/swiat/kgb-zajela-sie-trumpem-juz-ponad-30-lat-temu/e4ee9gv
  .
  Andropow był nazywany „reformistą” i to za jego sprawą doszlusował w 1978 r. do najwyższych sowieckich kręgów władzy Michał Gorbaczow, zwany „człowiekiem Andropowa”, a w I poł. lat 80-tych „człowiekiem nr 2 w partii” (wg kryterium zaufania tegoż genseka), którego kandydaturę na stanowisko I sekretarza KPZR przystopował na krótko (do marca 1985) „konserwatywny” socjalista komunistyczny, Konstanty Czernienko (przeciwnik polityki Andropowa, mieszaniec ukraińsko-tatarski).
  .
  Ksiądz Popiełuszko został, co prawda, zabity w okresie rządów Czernienki, lecz władzę nad służbami specjalnymi sprawowali wtedy nadal nominaci zmarłego Andropowa:
  .
  – gen. Witalis Fiedorczuk – szef KGB w 1982 i MSW ZSRR w l. 1982-86 („Ukrainiec” urodzony w „zagłębiu Żydów”, czyli w dzisiejszym woj. żytomierskim – foto z młodości: shieldandsword.mozohin.ru/personnel/fedorchuk_v_v1.jpg ), który „czyścił” dla Andropowa sowieckie MSW;
  .
  – gen. Wiktor Czebrikow – zastępca Andropowa od 1967 roku, szef KGB w l. 1982-1988 (rzekomo „komunista-goj”, przedstawiany na hrono.ru jako „Rosjanin”, jednakże urodził się w Jekaterynosławiu, centralna Ukraina, a jego żona nosiła imiona Zinajda Mojżeszowna), który po śmierci Andropowa „kontynuował jego linię” (również jako zastępca członka i członek Politbiura KC KPZR w l. 1983-89).
  .
  „To zdumiewające, ale W. M. Czebrikow, który odegrał w historii naszego kraju bardzo ważną, do chwili obecnej niedocenioną rolę, niezasłużenie pozostaje na peryferiach zainteresowań historyków.” – pisał Aleksander Ostrowskij w książce „Kto postawił Gorbaczowa?” (Moskwa 2010).
  .
  Gdyby zatem przyjąć, że ks. Popiełuszko padł w październiku 1984 r. ofiarą walki sowieckich partyjnych frakcji: „reformistów” (andropowowców-gorbaczowowców) i „konserwatystów” (czernienkowowców), to dlaczego ci pierwsi (KGB-iści) mieliby strzelać sobie w stopę i obciążać swoje konto międzynarodową aferą, i to w momencie, gdy rządzili partią ci drudzy? (Że tylko chwilowo, to było już dla wszystkich – na Zachodzie i na Wschodzie – jasne. Chociażby z racji wieku i stanu zdrowia Czernienki.)
  .
  Jest w tym coś tak dziwnego i nielogicznego, że nawet p. Bodakowski nie może tego zrozumieć. Pisze on najpierw w swoim artykule [1], że „Torturowaniem i przesłuchiwaniem księdza [Popiełuszki] zajmować się mieli do dziś żyjący funkcjonariusze WSW, ich działania nadzorowali funkcjonariusze KGB [„Rosjanie z V Zarządu KGB (walczącego z reakcją) w Kazuniu”].”, a następnie zamieszcza sprostowanie tego w komentarzu pod własnym tekstem: „Leszek Szymowski w swojej książce napisał, że ekipa V Zarządu Głównego KGB była na miejscu w Kazuniu, ale [ks. Popiełuszkę] torturowali ludzie z WSW, do dziś żyjący. Przepraszam czytelników i autora książki za błąd w artykule.” (31 maja 2018 at 14:53).
  .
  Czy to jest poważne – obciążać naród rosyjski za zbrodnię zleconą przez nie wiadomo kogo i nie wiadomo po co?
  .
  [1] – Jan Bodakowski, Księdza Popiełuszkę zabito na zlecenie Rosjan. Szymowski o tajemnicach związanych z zabójstwami duchownych http://prawy.pl/72224-ksiedza-popieluszke-zabili-rosjanie-szymowski-o-tajemnicach-zwiazanych-z-zabojstwami-duchownych/ (30.05.2018).
  .
  .

 2. Dorota

  8 września 2018 at 14:34

  Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko był wielkim kapłanem,autentycznym pasterzem.Był wielkim patriotą.Był księdzem charyzmatycznym,odważnym,mądrym.Człowiekiem wielkiej wiary.Nie bał się oddać życia za Wiarę i Ojczyznę.Panu Bogu dziękuję za życie, wiarę,oraz głębokie słowa ,które które kierował do nas,do mnie ksiądz Jerzy.

 3. z-k

  9 września 2018 at 09:13

  Zabili funkcjonariusze SB ale na czyje zlecenie? Rosjanie mieli własne problemy i definitywnie Polskę straconą (po uzgodnieniach Regan – Gorbaczow i instrukcjach jakie dostał Jaruzelski od Rockefellera) ale szachrajska międzynarodówka jeszcze tej zdobyczy wówczas w garści nie miała. Wiadomo już, że scenariusz zabójstwa był zupełnie inny niż objawiono tubylczej gawiedzi a proces oskarżonych był zupełną szopką na publiczny użytek. Chrostowski żyje dostatnio w USA i raczej go nie sprowadzą jak Przywieczerskiego

  • Sarmata

   18 września 2018 at 11:06

   Na zlecenie wojskowej bezpieki, późniejszego WSI w ramach eliminacji z rynku bezpieki cywilnej czyli SB/MO/MSW.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra