Kościół

Skandale pedofilskie w Kościele i konieczność umiaru

Jestem zwolennikiem wyjaśnienia do końca afer pedofilskich w Kościele, wyciągnięcia odpowiedzialności wobec winnych i zadośćuczynienia ofiarom (choć nigdy nie będzie ono wystarczające). Jak ze wszystkim i tutaj trzeba jednak zachować umiar.

Ostatnio przez media przetoczyła się historia księdza, który molestował dzieci, stanął przed sądem i został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na cztery lata. Następnie biskup uczynił go przełożonym domu emeryta dla kapłanów i wielu zaczęło się oburzać, że oto awansowano księdza-pedofila.

W tym wypadku sprawa trafiła do sądu i sąd wydał wyrok skazujący. Można się na niego oburzać, ale to jest akurat niezależne od Kościoła.

Ksiądz trafił na placówkę tam, gdzie nie ma kontaktu z dziećmi. Został oddzielony nie tylko od małoletnich ale i od parafian.

Można się zastanawiać czy po czymś takim nie powinien zostać przeniesiony do stanu świeckiego, ale znowu decyzja ta należy tylko do biskupa, który w tym konkretnym przypadku mógł uznać, że człowiek ten powinien zostać w stanie duchownym.

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. bobik

  9 września 2018 at 09:02

  Jak biskup może uznać że zboczeniec powinien pozostać w stanie duchownym do wierny może uznać że do kościoła chodzić nie będzie bo głoszone tam nauki pochodzą od diabła.
  Kto wie, może udzielana przez księdza – zboczeńca komunia jest właśnie znamieniem bestii?

 2. Miszcz Yoda

  9 września 2018 at 16:25

  Żałosna obrona zboka! Krajski-kolejny raz-daje dupy…

 3. Tomek

  9 września 2018 at 20:34

  No i słusznie się wszyscy oburzają. Powinien albo być wyrzucony z duchowieństwa w ogóle, albo powinien trafić do jakiegoś ciężkiego zakonu gdzie odbywałby swoją pokutę, jeśli żałowałby w ogóle za swoje grzechy. I co z tego, że tutaj nie ma kontaktu z dziećmi? Kościół powinien również go ukarać, a nie dawać mu, de facto, awans (no bo został kierownikiem kościelnej placówki).

 4. Marian

  10 września 2018 at 12:46

  Poniższy komentarz został usunięty z portalu dziennik.pl:
  Jak Arab poślubi 8-letnią dziewczynkę i w noc poślubną zgwałci ją tak, że dziecko umrze z powodu krwotoku z rozerwanej macicy, to jest to akt małżeński. Tak kultura i koniec tematu.
  A jak młody ksiądz przeleci nagrzaną 16-latkę, która tak bardzo „chciała mieć ten pierwszy raz z kimś fajnym”, to jest to pedofil.
  Było by to wszystko śmieszne, gdyby nie było tragiczne.

  • Tomek

   11 września 2018 at 16:53

   Marianie, ale czy ktokolwiek z osób zwracających uwagę na pedofilię w Kościele, czy to tych mających dobre intencje, czy nawet tych, co pedofilię wykorzystują i jej nadużywają do propagandowych ataków na Kościół, kiedykolwiek bronił takich przypadków w islamie? Znasz jakąkolwiek wypowiedź jakiejś takiej osoby, gdzie by usprawiedliwiała przypadki takie, jak napisałeś i nazywała je „aktami małżeńskimi”?

   Po drugie, Marianie, to akurat „przelecenie nagrzanej 16-tki” to nie jest pedofilia. Pedofilia jest, jak ktoś „przeleci” dziecko poniżej 15-lat, bez znaczenia, czy było „nagrzane”, czy nie. A przypadki pedofilii w Kościele obejmują molestowanie dzieci bardzo młodych, również 8-letnich. Na szczęście, nie znam jeszcze przypadku, by jakaś dziewczynka molestowana czy zgwałcona przez księdza doznała krwotoku z rozerwanej macicy i zmarła, jak to dziecko z Jemenu, które pewnie miałeś na myśli. Ale co z tego – uważasz, że skoro w Jemenie takie rzeczy się dzieją to wszystko jest OK i o pedofilii wśród księży mówić nie należy?

 5. dgrgr

  25 września 2018 at 10:37

  h food, fresh food chains and biobased products. “Unifarm” facilitates and supervises the cultivation part of plant and crop research. “AlgaePARC” is a large multidisciplinary research program which integrates the entire microalgae and cyanobacteria process chain. You will also visit

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra