Kultura i historia

Warszawa w świecie retro

Lata 50 w Polsce to czas wielkich przemian i różnych oblicz narzuconego systemu. Rozpoczęły się terrorem na pełną skalę, który tworzony od kilku lat nie musiał już dłużej zachowywać pozorów. Trwały pokazowe parodie procesów „wrogów narodu” z każdego kąta atakowała agresywna propaganda. ,,Bądź czujny wobec wroga narodu” głosiły plakaty, Zachód wprost oskarżano o kultywowanie nazizmu (dobitnie pokazuje to plakat dotyczący radia ,,Wolna Europa”), straszono kapitalistami, hitlerowcami, spekulantami, imperialistami.

Kościół był z jednej strony zwalczany, z drugiej sprowadzany przez propagandzistów do marionetkowej roli propagandowej tuby partii. Granice państwa były szczelnie zamknięte, wszelkie nieposłuszeństwo wobec władzy było bezwzględnie tępione.

Później nadeszła ,,odwilż” a po niej ,,mała stabilizacja”. Początkowa fala przemian została powstrzymana, ale stalinowski terror kładł się cieniem jeszcze przez wiele lat na polską rzeczywistość.

Zdjęcia z czasów tych wielkich tragedii i przemian są tematem przewodnim książki ,,Warszawa lata 50″ z serii ,,Foto retro”. Znajdują się w niej zdjęcia miasta w latach 50, jednak, choć oczywiście pokazane są również defilady i uroczystości, to album skupia się głównie na codzienności: chwilach w parku, spacerze ulicami miasta, wywóz śniegu, odbudowa stolicy. Zdjęcia opatrzone są krótkim komentarzem, jednak główną wartość przedstawiają zdjęcia. Pokazują codzienność (niekiedy pozorowaną jak w przypadku zdjęć z obfitym zaopatrzeniem sklepów) naszych ojców, dziadków i pradziadków. Widzimy na nich modę, mieszkania, odradzającą się Warszawę. Ilość informacji historycznych nie jest obszerna, jednak wartość estetyczna i poznawcza fotografii jest nie do przecenienia.

Druga pozycja nad którą pochylę się w tym felietonie to tak naprawdę ,,więcej tego samego”, co nie oznacza, że jest to coś złego. Mowa tu bowiem o kolejnym historycznym albumie autorstwa Papcia Chmiela o Tytusie, Romku i A’Tomku podróżujących po przeszłości. Tym razem najsłynniejszy szympans w Polsce i jego przyjaciele poznają historię hymnu Polski. Oto ,,Tytus, Romek i A’tomek poznają historię hymnu Polski z wyobraźni Papcia Chmiela narysowani”.

Ów album w swoim założeniu jest identyczny z tym o powstaniu warszawskim. Obok każdej, utrzymanej w komiksowym stylu wielkiej ilustracji na której dokazuje Tytus mamy krótki komentarz historyczny autorstwa Papcia Chmiela. Bohaterowie są najpierw świadkami upadku I Rzeczpospolitej, później trafiają w czasy Napoleona, a stamtąd do wydarzeń opisywanych w hymnie.
Warto dodać, że album był konsultowany historycznie, co dobrze o świadczy o jego poziomie merytorycznym. Ze względu na jego charakter brak bibliografii jest ponownie do zaakceptowania.
Obie pozycje pozwalają na to, by to ilustracja opowiadała historię. Jest to ciekawa perspektywa, nawet jeśli w przypadku obu albumów jest nieco odmienna. Oba polecam też Państwa lekturze i przede wszystkim obejrzeniu.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra