Kultura i historia

Abp Ryś tłumaczy się ze swoich słów na temat Holokaustu

Liczne komentarze wywołała jego wypowiedź na temat Holokaustu. Abp Ryś tłumaczy się, że wcale nie twierdzi, iż chrześcijaństwo jest odpowiedzialne za zagładę. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś postanowił wytłumaczyć swoją ostatnią wypowiedź na temat Holokaustu.

” Nie chodzi o to, że byli chrześcijanami i stworzyli zagładę, tylko, że mimo tego, że byli chrześcijanami ją stworzyli. (…) To jest tak, że w środku chrześcijańskiej Europy stworzono zagładę, mimo tego, że naszą kulturą jest chrześcijaństwo. To znaczy, że nasze chrześcijaństwo nie uratowało nas od takich działań, od takiego postępowania. Ja nie powiedziałem, że chrześcijaństwo jest odpowiedzialne za Holokaust. Ja powiedziałem tyle i tylko tyle, że ci ludzie z metryki byli chrześcijanami.” – podkreślił.

ZOBACZ TAKŻE: Skandal! Abp Ryś: za holokaust odpowiadają w dużej mierze chrześcijanie

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

62 komentarze

62 Komentarzy

 1. hania

  11 września 2018 at 22:14

  Właściwie potwierdził swoje wcześniejsze wypowiedzi.
  Polecam jego debatę z rabinem Skórką
  Pełno w niej dwuznaczności np. o prawdzie, o genezie chrześcijaństwa itp.
  Kto słucha bp Rysia sam sobie szkodzi

  • klioes vel pislamista

   11 września 2018 at 23:01

   10/10

   • Sarmata

    12 września 2018 at 01:43

    Arcybiskup Grzegorz Ryś mówi nieprawdę w 11:17 .W przemówieniu w synagodze rzymskiej Jan Paweł II powiedział: „Religia żydowska nie jest dla naszej religii «zewnętrzna», lecz w pewien sposób «wewnętrzna». Mamy zatem z nią relacje, jakich nie mamy z żadną inną religią. Jesteście naszymi umiłowanymi braćmi i w pewien sposób, można by powiedzieć, naszymi starszymi braćmi”. W przekładach tego przemówienia wyrzucono słowa „w pewien sposób”, na skutek czego formuła stała się bezwarunkowa. I to jest właśnie ów wielki teologiczny błąd, który oznacza poważne zafałszowanie wypowiedzi papieskiej i wypaczenie samych podstaw teologicznych relacji chrześcijańsko-żydowskich.
    Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=Vdp4Mue8igk

    Módlmy się za żydów wiarołomnych, aby Bóg i Pan nasz zdarł zasłonę
    z ich serc, iżby i oni poznali Jezusa Chrystusa Pana naszego.
    Módlmy się:
    Wszechmocny wiekuisty Boże, który od miłosierdzia Twego nawet
    Żydów wiarołomnych nie odrzucisz:
    wysłuchaj modły nasze za ten lud zaślepiony, aby wreszcie, poznawszy światło prawdy,
    którym jest Chrystus, z ciemności swoich został wybawiony.
    Przez Tegoż Chrystusa Pana naszego. Amen.

    • Sarmata

     12 września 2018 at 01:45

     Kard. Robert Sarah w końcu po 50 latach wypowiedział prawdę.
     Bezczelnie szybko, nachalnie i bezproblemowo znalazł sobie drogę do polskich kościołów i kaplic satanistyczny gest: wypinanie się tyłem do Pana Jezusa utajonego w Najświętszym Sakramencie przebywającym w Tabernakulum. Takie zachowanie nie ma precedensu w historii Kościoła! Rozpowszechnia się gest kłaniania się do drzewa i do kamienia (pomijamy tutaj kwestię uprawnionych i należnych znaków rewerencji wobec konsekrowanego ołtarza z relikwiami, np. przez ucałowanie, co Kościół czyni od wieków). Pan Jezus mówi prawdę: „Et ecce ego vobiscum sum omnibus diebus usque ad consummationem saeculi” „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 20). To słowo realizuje się w sposób najpełniejszy i najzupełniejszy w Najświętszym Sakramencie. Transsubstantiatio – przeistoczenie – podczas Mszy Świętej to istotowa przemiana: nie ma już chleba i wina, jest Ciało i Krew Chrystusa obecne vere, realiter, substantialiter – prawdziwie, rzeczywiście, substancjalnie. Kościół zawsze otaczał najwyższym szacunkiem i czcią Eucharystię, Ciało i Krew Chrystusa. Już sama nazwa Sanctissimum Sacramentum– Najświętszy (!) Sakrament – odzwierciedla obiektywną rzeczywistość: hic est Deus – tutaj jest Bóg. Stąd Najświętszemu Sakramentowi oddawana jest cześć boska, najwyższy kult: cultus latriae. Jednym z istotnych i integralnych elementów kultu jest zwrócenie się w kierunku Pana Jezusa, postawa klęcząca i przyklęknięcie – pełne szacunku, pokory, uniżenia przed majestatem Boga skrytym w Hostii tej. Klęczymy w momencie przeistoczenia, klęczymy przyjmując Komunię Świętą, klęczymy podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu, podczas adoracji wspólnej i prywatnej, przyklękamy kiedy wchodzimy do kościoła, przyklękamy kiedy wychodzimy z kościoła, przyklękamy kiedy przechodzimy przez środek kościoła. Pan Jezus na czas Mszy Świętej nie ulatnia się z Tabernaculum.
     „dicentes ligno: «Pater meus es tu» et lapidi: «Tu me genuisti».
     Verterunt ad me tergum et non faciem”.
     „Ci, którzy mówią do drzewa: «Ty jesteś moim ojcem»,
     a do kamienia: «Ty mnie zrodziłeś»,
     do Mnie zaś obracają się plecami a nie twarzą”
     (Jr 2, 27).

     • Sarmata

      12 września 2018 at 01:47

      Stanisław Michalkiewicz:
      Niedawno w łódzkim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbyła się dysputa z udziałem rabina Abrahama Skórki z Buenos Aires i JE Grzegorza Rysia, arcybiskupa metropolity łódzkiego. Z relacji z wydarzenia wynika, że „obydwaj duchowni” zgodnie oświadczyli, iż „żadna religia nie ma monopolu na prawdę”. Jak dotąd, ten rewolucyjny bądź co bądź pogląd nie został zatwierdzony przed Stolicę Apostolską, ale przecież w sławnym „dialogu z judaizmem” nie zostało jeszcze powiedziane ostatnie słowo, więc wszystko jeszcze przed nami. Warto zwrócić uwagę, że podczas wspomnianej dysputy nie padło pytanie, czego w takim razie „obydwaj duchowni” nauczają, względnie – cóż takiego „przepowiadają”, skoro „żadna religia” nie ma „monopolu na prawdę”? Ale bo też „dialog” ma swoje wymagania; zamiast zadawać kłopotliwe pytania, trzeba pić sobie nawzajem z dzióbków, bo „nic tak nie gorszy, jak prawda”.

     • Sarmata

      15 września 2018 at 19:32

      Ks. prof. Waldemar Chrostowski w wykładzie „O źródłach antypolonizmu (całość)” zabiera głos w temacie „Rysia” i mówi jakże przeciwnie. Prawda jest jedna – więc kto ma rację? Ja nie mam wątpliwości, że wybitny biblista, laureat Nagrody Ratzingera ks. Waldemar. Tu posłuchajcie kilku Jego uwag rozrzuconych w prelekcji w kilku miejscach:
      https://www.youtube.com/watch?v=HcSCTzuq0DA

    • Tomek

     12 września 2018 at 09:12

     Zawsze niezmiernie mnie bawi, jak niektórzy się wysilają i krzyczą o tym błędzie w tłumaczeniu. Zabawne, jak wielką wagę przywiązujecie do słów „tak jakby” i jak na tej podstawie próbujecie stworzyć sobie jakąś własną, alternatywną wersję tego, co mówił Jan Paweł II. Innych wypowiedzi Jana Pawła II na temat Żydów już nie znacie, żeby sobie porównać i zrozumieć, co?:)

     • michu

      12 września 2018 at 10:10

      Oficjalne wypowiedzi św. Jana Pawła II jako papieża należy odczytywać w łączności z wszystkimi wypowiedziami Kościoła na dany temat.

     • Karol

      12 września 2018 at 11:01

      @09:12
      A nie bawi cię że nikt tu cię nie chce a włazisz bezczelnie i bez odrobiny wstydu, jak cała twoja wspólnota, oknem a jak was wyrzucimy oknem to włazicie kominem, hucpiarzu?

      P.S.
      Do słów należy przywiązywać wagę i to do każdych, nawet przecinka i kropki.
      Inaczej w słowach upodobnimy się do twojej żydowskiej hagady, tak potwornie zafałszowanej.

     • Tomek

      12 września 2018 at 11:59

      Do @michu

      „Oficjalne wypowiedzi św. Jana Pawła II jako papieża należy odczytywać w łączności z wszystkimi wypowiedziami Kościoła na dany temat.”

      OK, w pełni się z Tobą zgadzam. No to weźmy np. kolejne wypowiedzi Kościoła – Benedykt XVI. Cytuję „Znaczna część duchowego dziedzictwa chrześcijan i Żydów jest wspólna, modlą się oni do tego samego Pana, mają te same korzenie, ale często wzajemnie się nie znają” oraz „Żydzi są naszymi ojcami w wierze”. Tu już „tak jakby” nie ma. Podobnie stwierdzał papież Franciszek, mówiąc, że naród żydowski to nasz „święty korzeń, z którego wyrósł Jezus”.

      No, ale niektórzy się ekscytują, że gdzieś tam kiedyś z wypowiedzi Jana Pawła II zniknęło „tak jakby”:)

     • Tomek

      12 września 2018 at 12:13

      Do @Karol

      „@09:12
      A nie bawi cię że nikt tu cię nie chce a włazisz bezczelnie i bez odrobiny wstydu, jak cała twoja wspólnota, oknem a jak was wyrzucimy oknem to włazicie kominem, hucpiarzu?”

      Marku (bo raczej nie Karolu, jak mniemam) – to, że ciebie i paru innych „pasjonatów tematyki żydowskiej” coś w d…ach mocno uwiera, jak wam tu pokazuję, jakie brednie wypisujecie, to bardzo mi przykro, ale to wasz problem, nie mój:). Ja się bawię dobrze, a wstydu to tacy tacy, jak ty nie mają, skoro takie głupoty non-stop propagują (dobrze chociaż, Marku, że już nie kopiujesz pod nickiem „prawo” po 100 razy tych samych głupot spamując forum – trochę wstydu może jednak masz).

      „Do słów należy przywiązywać wagę i to do każdych, nawet przecinka i kropki.
      Inaczej w słowach upodobnimy się do twojej żydowskiej hagady, tak potwornie zafałszowanej.”

      Świetnie. To spójrz na kolejne słowa innych papieży o Żydach, jakie podałem wyżej Michowi i przywiąż do nich wagę, do każdego z nich, a nawet do przecinków i kropek. Jeśliś katolik, oczywiście, a nie jakiś jehowy, zielonoświątkowiec, czy inny wyznawca potwora spaghetti.

     • prawo

      13 września 2018 at 10:28

      @Karol 12 września 2018 at 11:01
      Ten czubek, Tomek mniema w swojej hagadzie tak:
      „Marku (bo raczej nie Karolu, jak mniemam)”
      On „mniema” że Ty to ja i nazywa mnie „Markiem”.

     • Tomek

      14 września 2018 at 01:02

      Do @prawo

      „Ten czubek, Tomek mniema w swojej hagadzie tak:
      „Marku (bo raczej nie Karolu, jak mniemam)”
      On „mniema” że Ty to ja i nazywa mnie „Markiem”.

      Brawo, Zadrożniak, wreszcie masz jaja podpisać się pod swoim pseudonimem, raz na kilkadziesiąt ostatnich. A Karolka i ciebie już dawno zidentyfikowałem, po tym, jak niczym debil, kopiowałeś pod jednym i drugim nickiem te same wpisy. No, chyba że inny, nowy, równy tobie głupek się pod tym nickiem objawił:).

      I rada – nie podszywaj się więcej pode mnie na tym forum. Raz już radziłem. Trzeci raz nie będę.

     • Rychu

      16 września 2018 at 17:26

      Tomus a jak to jest z tym ze Bóg slucha madrych rabinow buhaha buhaha

    • Chiński Górol

     12 września 2018 at 12:32

     Gdzie pan żyjesz ? Na słońcu ?

  • Polak

   11 września 2018 at 23:27

   Uważam, że felieton pana K.Żabierka jest najlepszą odpowiedzią w ramach polemiki z abp Rysiem. Zgromadzony materiał nie pozostawia wątpliwości. Serdecznie polecam Państwu ten artykuł http://wprawo.pl/2018/09/05/k-zabierek-abp-rys-opluwa-pamiec-ksiezy-zamordowanych-przez-poganska-iii-rzesze/

   • Tomek

    12 września 2018 at 09:16

    Wprawo, portal Międlara… No brawo, to sobie obrońców Kościoła znalazłeś – byłego księdza, który sypiał z kobietą łamiąc śluby czystości, a teraz poleca film Smarzowskiego „Kler”:). Że już o stylu jego „kazań” i wystąpień nawet nie wspomnę.

    • michu

     12 września 2018 at 10:12

     Bardzo doby portal dla patriotów. Bez cenzury. Dobry styl i znakomite felietony.

     • Tomek

      12 września 2018 at 12:24

      Naprawdę? Międlar, który jest główną twarzą firmującą ten cały portal, Ci się podoba? Uważasz, że to właściwy wzór do naśladowania „dla patriotów”? W to chyba nie wierzę, więc zapytam inaczej – nie przeszkadza Ci, że ten portal, na którym może są i osoby, które piszą artykuły w dobrym stylu i ciekawe (tak, jak na prawy.pl, są różni autorzy), promuje taką osobę? Jakby, no nie wiem, pisywał gdzieś Urban albo Kotliński (inny były ksiądz, który później atakował Kościół), to by Ci to nie przeszkadzało?

    • Grze

     14 września 2018 at 11:23

     Księża nie składają ślubów czystości. Coś Ci się porąbało.

    • tomek

     16 września 2018 at 17:30

     Bo trzeba oczyscic koscioł z pedofili i ukrytych judaistow pedofilia wsrod rabinow jest rownie popularna jak w k.k

  • jan

   11 września 2018 at 23:39

   Polska inteligencja została wytrzebiona przez Bolszewików, Niemców, Ukraińców, Litwinów, pozostała w Polsce jedynie tylko lewacka żydowska namiastka ćwierć inteligencji rozpanoszona na różnej maści WUM-lach, Uniwersytetach, Politechnikach, Szkołach i efekty tego widzimy dzisiaj w wychowanych pokoleniach polskich lewaków na ulicach naszych miast, także w urzędach, w samorządach, Sądach, w TV, i w rożnej maści gadzinówka, i niestety w Kościele Katolickim.
   Co widać na załączony obrazku.

  • wolna-polska.pl

   12 września 2018 at 10:57

   Synagoga Szatana kontra Jezus Chrystus.

   • wolna-polska.pl

    12 września 2018 at 11:02

    Judaizm dla gojów: mesjanistyczna religia syjonistyczna chce zwerbować 7 mld członków.

  • gazetawarszawska.com

   12 września 2018 at 11:06

   Raz sierpem raz młotem żydowską hołotę!

 2. ollo

  11 września 2018 at 22:36

  Delikwent należy do polskojęzycznej wspólnoty rozbójniczej. Ex definitione defekuje otworem gębowym na Polaków… .

 3. klioes vel pislamista

  11 września 2018 at 23:08

  Biorac pod uwage, ze co 5-ty polski ksiadz diecezjalny zginal podczas IIWS z reki sowieckiej lub niemieckiej:


  Z bólem serca
  motto: „Świat bardziej od nauczycieli potrzebuje świadków.” Jan Paweł II

  „Z bólem serca – rzekł arcypasterz –
  Stwierdźmy: winni wychowankowie
  Są kościołów…” Wina więc nas też?
  Za Judasza …Jezus odpowie!?

  Nim zabitych księży oszczerca
  Na pielgrzymkę się znów udasz,
  Jesteś – stwierdzam to z bólem serca! –
  Wychowany tak, jak był Judasz.


  Ach upały…
  dedykuję Blumkwistowi z dorzeczy.pl

  Ach upały grzeją pały!
  Mózg biskupa zlasowały!
  Grzegorz Ryś, co zyskał sławę
  Już za słowa te ciekawe,
  Że „brak prawdy monopolu
  W KAŻDEJ wierze“ …znowu w polu!

  Słońce nie zakryte chmurką!
  Biskup, co z rabinem Skórką
  Świętej wiary nieomylność
  Był podważył przez przychylność
  Do swych słów nieomylności,
  Idzie do Paulinów w gości.

  Grzesiek, ksiądz ekskatolicki,
  Idąc nie nałożył mycki.
  Wielki błąd! Globociepowe
  Słońce mu przyPIEKŁO głowę!
  I, gdy wrócił znów do Łodzi,
  Co otwiera usta, smrodzi:

  „Kto Zagładę stworzył? Rety,
  Ci z nabożeństw, ci niestety
  Co z chrześcijańskich są kościołów!”
  Taaa… Pan Jezus wśród mozołów
  Też wychował sam Judasza.
  Grzesiu, czy to wina nasza?!

  Składaj urząd, szkoda czasu!
  Potem wybierz się do lasu.
  Idź do cienia. Zobacz drzewo.
  W prawo popatrz i na lewo.
  Dostrzeż z drzewem też las cały!
  I nic nie mów. Ach upały…

 4. X

  11 września 2018 at 23:33

  Rysiu w owczej skórze..nie „pepperuj”.
  Niemcy lat 30 itp odrzucili chrześcijaństwo.
  Tak jak dziś mamy Europę laicko-cjalistyczną.
  Nam trzeba Biskupów i Kardynałów,a nie przebierańców!
  Zmień Rysiu profesje

  • klioes vel pislamista

   12 września 2018 at 01:11

   10/10!
   Podobnie potrzeba nam prawdziwych Polakow-politykow, mezow stanu:


   Michał Boni-Bauer, czyli Zero-Znak,
   „Wróćcie do Europy, o bracia Węgrowie”
   Zwrócił się z apelem. A to bylo tak:
   Nowe mu zadanie zlecili Niemcowie.
   Ale tłumaczenie na polski szwankuje…
   „Rozwodnik z rózańcem” się kompromituje!

   I chociaż rożańca „nie wypuszcza z rąk”
   I „stale się modli” (razem z trzecia żoną?),
   To może piekielnych nie uniknąć mąk…
   Niech lepiej powróci na swych braci łono!
   Do Węgrowa chyba… I braciom opowie,
   Jak leją kapusiów w pyski Polakowie.

   https://dorzeczy.pl/76799/Wroccie-do-Europy-Bracia-Wegrowie-Apel-Boniego-rozsmieszyl-internautow.html

 5. LN11

  11 września 2018 at 23:51

  To nie Biskup to łachudra…

  • klioes vel pislamista

   13 września 2018 at 09:29

   On jest tzw. „inteligentem w 1-ym pokoleniu”.
   Widzi drzewa, nie dostrzega lasu.

   Nie rozumie, „polski antysemityzm” to nie żadna skaza narodowa, a PRZEKAZ OSTRZEGAWCZY od naszych przodków skierowny do nas; to MĄDROŚĆ wynikająca z doświadczeń Polaków. I dlatego antysemitnikiem był np. św. Maxymilian Maria Kolbe. Bardzo to Rysiowi do jego wyidealizowanego konstruktu intelektualnego nie pasuje…
   Są ludzie wyznający zasadę, że jak fakty się nie zgadzają, to tym gorzej dla faktów.
   Pod tym względem jego podobieństwo umysłowe z Adamem Szechterem aż rzuca się w oczy.

 6. gosc

  12 września 2018 at 02:16

  Rysiu, bez PRAWDY jestes NIKIM, teraz to tylko robisz szum w eterze

  • zbyszek

   12 września 2018 at 06:16

   Mozliwe, ze jest Ukrem lub Niemcem i czuje tak jak oni – dlatego moze jednak ma jakies resztki czlowieczenstwa – sumienia przykrytego klamstwem.

   Sowieci mieli taka zasade, ze na urzedy podstawiali obcych etnicznie.

   Moze w przeciwdzialaniu, w powrocie do miejsc przeszlosci rodziny jest jakies rozwiazanie problemow niby braku elit?

 7. Krzychu

  12 września 2018 at 07:23

  Moze nauczanie KK jest o dupe rozbic…

 8. Man

  12 września 2018 at 08:14

  Co za manipulacja – własnie Arcybiskup zrównał katolików z protestantami, wrzucił do jednego worka – to są chrześcijanie, więc to jedno i to samo, więc po co ich nawracać.

  • Jan

   12 września 2018 at 10:02

   Logika Arcybiskupa: wszystkie istoty żywe,które mają kończyny górne i dolne to zwierzęta. Oj cienko u purpurata z tą logiką.

 9. Marian

  12 września 2018 at 09:15

  Głupi jeden.

 10. tuszyn

  12 września 2018 at 09:37

  Stary pomysł żydobolszewii w Sowieckim Związku by kierować zdolnych żydo-komsomolców do seminariów a powielony w Polsce przez Jakuba Bermana i Brystygierową przynosi owoce. Ma już żydokomuna w Polskim Kościele licznych swojaków wystrojonych w fiolety i purpurę. To destruktywne barachło i chłam a jest tego co raz więcej chyba już dominują

  • Sarmata

   12 września 2018 at 10:53

   Samo sedno.🙂

   • Tomek

    12 września 2018 at 12:25

    Owszem, obłędu:)

 11. Soplica

  12 września 2018 at 10:02

  Na złodzieju czapka gore …

 12. Biały orzeł 1919

  12 września 2018 at 10:20

  Ja jestem droga prawda i życiem…wiec w tym arcyrzydzie.nie ma nic jest jak sól zwietrzała.

  • Tomek

   12 września 2018 at 12:27

   Jak już się chce głupoty o Żydach, czy nawet, ba, jakichś „arcyżydach”, to wypadałoby się chociaż nauczyć to słowo pisać…

   • tomek

    16 września 2018 at 17:38

    Tomus nie masz nic innego do roboty?

 13. Jazon

  12 września 2018 at 10:42

  Faszyzm to lewactwo NSDAP – przecież to narodowo socjalistyczna partia Niemiec
  To nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem a zwłaszcza z katolicyzmem.
  Panie Rysiu kogo pan reprezentuje to my wiemy.
  Na pewno nie Kościół Katolicki

  • michu

   12 września 2018 at 11:53

   A co ma dla niego za znaczenie kogo reprezentuje jak kasa się zgadza ;).

 14. Soroka

  12 września 2018 at 11:03

  Całe to wasze i jego żołądkowanie jest zamętem spowodowanym zakłamaniem słowa „religia” i brakiem wiedzy na temat tego co to jest chrześcijaństwo.
  Winą chrześcijan jest odstąpienie od Nauki Chrystusa, co dało pole do rozkwitu na nowo materializmu, religii diabła, a materializm, często podszywający się pod chrześcijaństwo bez sprzeciwu hierarchii Kościoła, spowodował wiele masowych zbrodni na świecie. To nieodcięcie się Kościoła od materialistów udających chrześcijan, wielu, a szczególnie żydzi wykorzystują do obwiniania chrześcijaństwa za wszelkie popełnione zbrodnie.
  Od biskupa Rysia Kościół powinien się odciąć.

 15. Chiński Górol

  12 września 2018 at 12:29

  Ten pan Ryś jest gorszym faryzeuszem niż ci których piętnował Chrystus. Oni byli przeciwni Chrystusowi otwarcie a on udaje biskupa – pasterza powołanego przez Chrystusa. Właśnie tacy jak on przyczynili się do holokaustu i dzisiejszego sodomizmu w Kościele. On gra słowami…jest sofistą który tak jak Piłat szuka prawdy !

 16. Adam

  12 września 2018 at 13:49

  Takie wydarzenie jest możliwe tylko w Lublinie w ,,ekskluzywnym” gronie. https://lublin.gosc.pl/doc/5020009.Rabin-Boaz-Pash-na-ambonie-Naprzeciw-niego-stanie-abp-Grzegorz

 17. adajoz

  12 września 2018 at 22:18

  Tłumaczy się winny! A teraz trochę o tym, jak ten krakowski bibliofil zarządza swoją diecezją: w ostatnią niedzielę odwiedziłem parafię blisko Kurii na mszy dla dzieci o 11:00 za zmarłego wiele lat temu członka rodziny, przyjechali krewni nawet ze Śląska. Msza opłacona, intencja podana w gablocie ogłoszeń, ale celebrans miał to gdzieś. Tłumaczył się po mszy w zakrystii, że nie wziął kartki z intencją na Eucharystię i dlatego jej ani razu nie wymienił. Powiedział, że odprawi następną mszę w intencji zmarłego. Jaja se robią!

  • Marian

   13 września 2018 at 06:28

   Radził bym robić dużo zdjęć w Krakowie, bo następnej wojnie Kraków może nie przetrwać, zwłaszcza starówka.

 18. Sarmata

  13 września 2018 at 10:31

  Poczytajcie sobie wpisy „Tomka”.
  Taj wygląda judaizm rabiniczy, który się pojawił z przyjściem Chrystusa i ciągle się „rozwija”.
  Kupa gówna śmierdzącego, pomyj i nic więcej.

  • Sarmata

   13 września 2018 at 10:33

   Sądząc po tym co mówi oraz po uszach i oczach abp Rysia to jest on 100% żydem.

   • Tomek

    14 września 2018 at 01:17

    Sądząc po całkowitym zaniku jaj (bo ich ci, zdecydowanie, Marku, brakuje, by, jak już chcesz mnie na forum obrażać, to robić to pod swoim nickiem), to na 100% stwierdzam, że rabinowi, co próbował cię obrzezać, musiało się ostrze omsknąć…

    • HOP

     17 września 2018 at 10:20

     Ty z tym wirtualnym „Markiem” to ślub brałeś, że wszędzie go widzisz?
     Coś jest z tobą nie tak.

  • Tomek

   14 września 2018 at 01:14

   Marek, poczytaj sobie swoje wpisy i to, jak w każdym pierdolisz o judaizmie, talmudach, rabinach, Żydach (o, pardon – debile piszą „żydach”) itp. I sam odpowiedz sobie, kto tu jest tępą pałą i „kupą gówna śmierdzącego”. Jak chcesz, mogę ci to dobitniej wytłumaczyć, szczególnie, że widzę, że ostatnio znów próbujesz mnie pod różnymi nickami prowokować do tego.

   • DDT

    14 września 2018 at 17:06

    A to ci dopiero: debil „Tomek” poucza, nie wiedząc, że piszemy „Żydzi” w przypadku narodowości i piszemy „żydzi” w przypadku wyznania.
    Sam jesteś debilem resortowy przygłupie.

 19. Adam

  14 września 2018 at 19:57

  Kolejny hierarcha ,szkodnik.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra