Kultura i historia

Ciężar korony

Królowa Elżbieta II. Wielu ją podziwia i lubi, jednak nieustannie zadaje sobie pytanie: czy taka instytucja jak monarchia brytyjska pasuje do naszych czasów? Czy nie jest archaiczna, wszak opiera się na zasadach z zupełnie innej epoki?

Oczywiście od czasu do czasu świat obiegają informację, że angielska królowa idzie z duchem czasu i nie otacza się nimbem niedostępności. W 2009 roku jak zwykle elegancka i dystyngowana królowa Elżbieta spotkała się z lubiącą szokować piosenkarką, Lady Gagą. Zdjęcie odzianej na pstrokato piosenkarki witającej się z elegancko ubraną królową obiegło świat. Tym niemniej wielu wciąż uważa, że Elżbieta II powinna po prostu ,,wyluzować” i otworzyć się na ludzi.

Często zarzuca się królowej brak umiejętności ukazywania uczuć oraz  niezdolność do wygłoszenia przemówienia bez kartki. Poddanych szokuje  większa miłość do psów niż własnych dzieci  – corgi królowej noszą specjalne buciki szyte na miarę,

Królowej poświęcono wiele książek, dziś przyjrzyjmy się jednej z nich. ,,Elżbieta II. Ostatnia królowa”, choć  traktuje o władczyni Albionu została napisana przez Belga, Marca Roche, który w ciągu swojej dziennikarskiej karier wielokrotnie spotkał się z monarchinią. Roche deklaruje, że jest republikaninem, lecz jednocześnie przyznaje, że królowa zrobiła na nim wielkie wrażenie.

Autor nie tylko przedstawia nie tylko przeszłość brytyjskiej królowej, ale też współczesność, porządek jej dnia i tradycje, które kultywuje. Swoją książkę kończy refleksyjnym pytaniem:  jak będzie wglądał pogrzeb sędziwej królowej, na który, wydaje się, najważniejsze osoby w państwie już są przygotowane.  Książka warta jest polecenia wszystkim miłośnikom królowej.

Jednak i my, Polacy, mieliśmy kiedyś swoich monarchów, którzy choć często przybyli z innych miejsc w Europie, kształtowali losy Rzeczpospolitej. Przyjrzyjmy się dziś  osobie, na której zakończyły się rządy dynastii Jagiellonów.

Co ciekawe, zarówno kres dynastii Piastów jak i Jagiellonów wiązał się w pewnym stopniu z polowaniami. Kazimierz Wielki zmarł wskutek wypadku na polowaniu, królowa Bona też miała wypadek, również na polowaniu. Królowa była w ciąży i poroniła, od tej pory nie mogła już mieć dzieci. Kto wie, jak potoczyłyby się losy Polski – i czy powstałaby Rzeczpospolita Obojga Narodów – gdyby przed Stanisławem Augustem nie stała perspektywa końca dynastii?

Książka ,,Zygmunt August” autorstwa Stanisława Cynarskiego skupia się na życiu ostatniego monarchy z dynastii Jagiellonów przedstawiając go jako  postać niejednoznaczną, której rządy nie ograniczały się jedynie do historii z Barbarą Radziwiłłówną i zawarcia Unii Lubelskiej. Ukoronowany jako mały chłopiec wcześnie objął rządy kraju, który przeżywał głębokie przemiany społeczne, polityczne oraz ideowe.Obie książki warte są lektury, pokazują monarchię kiedyś i dziś, przemiany, jakie się na niej dokonały.Ciężar korony czasem przesłania spojrzenie na królestwo.

Czy przyjemność będą z nich czerpać republikanie i monarchiści?
Moim zdaniem tak.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra