Kościół

III niedziela Adwentu – niedziela radości

Na adwentowym wieńcu zapłonęła już trzecia świeca. Niedziela radości, jaką dziś przeżywamy, oznajmia nam, że połowa Adwentu już za nami. W kościołach używane są szaty w kolorze różowym.

Łacińska nazwa trzeciej niedzieli Adwentu to „Gaudete”. Słowo to pochodzi od łacińskiego czasownika „gaudere” i jest wezwaniem do radości: Radujcie się! Nazwa dzisiejszej niedzieli ma swoje źródło w pierwszym słowie antyfony rozpoczynającej Liturgię Eucharystyczną ”Radujcie się zawsze w Panu!” (Flp 4, 4-5) – "Gaudete in Domino." Przyczyną tej radości jest odnowienie świadomości, że Bóg jest blisko nas, że jest z nami, że stał się naszym bratem.

„Należy rozwijać w sobie umiejętność radowania, cieszenia się, korzystania z wielorakich radości ludzkich, jakich Bóg Stwórca użycza nam na tę doczesną pielgrzymkę” – napisał Ojciec Święty Paweł VI w 1975 r. w adhortacji apostolskiej „Gaudete in Domino” (O radości chrześcijańskiej).

Papież Jan XXIII powiedział, że do Nieba nie wpuszczają ponuraków, tylko ludzi, którzy umieją się cieszyć. Oby nie okazało się, że nie nadajemy się do Nieba, ponieważ nie umiemy się cieszyć, bo zapomnieliśmy, jak to się robi. Usłyszmy więc to dzisiejsze wezwanie Kościoła: Bądź radosny! Nie zamykaj się w samotności i smutku. Jezus jest z Tobą!
 
W roku liturgicznym kapłani dwa razy używają szat koloru różowego szat: w trzecią niedzielę Adwentu „Gaudete” oraz w czwartą niedzielę Wielkiego Postu – niedzielę „laetare”.

Agata Bruchwald
fot. Wikimedia Commons

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

15 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra