Kościół

Dr Marta Cywińska: „Na remont czekają ludzkie dusze”

Schody prowadzą do kościoła Farnego. Każdy mój powrót do Białegostoku to także chwila szczególnej zadumy w tym właśnie miejscu. Stąpam poprzez Historię. Coraz trudniej stąpać przez Teraźniejszość.

Schody kościoła – niezmiennego, te same, a postawy ludzkie, coraz bardziej dwuznaczne z meandrem w stronę zła. Niewielu Dobrych z natury pozostało. A jeśli nawet są jeszcze widoczni, to obrzucanymi szykanami, wyśmiewani, zapomniani.

Pierwszy kościół w Białymstoku powstał staraniem rodu Raczkowiczów, na jego miejsce kolejne ufundowany przez Piotra Wiesiołowskiego ( moim zadaniem nie jest tu beznamiętne opowiadanie całej historii kościoła w zwięzłej przestrzeni Internetu), Kościół murowany pod wezwaniem NMP przetrwał do naszych czasów jako stary kościół Farny.

W XVIII wieku Jan Klemens Branicki sprowadził do Białegostoku Siostry Miłosierdzia Św. Wincentego A Paulo i to one sprawowały opiekę nad ubogimi oraz chorymi w nowopowstałym szpitalu. Ten wątek historii zajmuje mnie do dziś, mając odzwierciedlenie w losie szczególnie drogich memu sercu osób, które żyją w świadomości powołania do cichej misji ( w najróżniejszym sensie tego słowa).

Los Kościoła Farnego – niezwykły – obok dawnej świątyni postawiono w latach 1900-1905, wielką bazylikę w stylu neogotyku wiślano-bałtyckiego. Twórcy katedra, będącej repliką kościoła św. Floriana na Pradze w Warszawie, świadomie przywoływali motywy dawnej prześwietnej, średniowiecznej architektury.

Znamienny był rok 1944: to wówczas, w dniu 22-23 lipca udało się uratować kościoły podczas planowego niszczenia Białegostoku przez wycofujących się z frontu wschodniego Niemców. Przyczyniła się do tego grupa wiernych z księdzem dziekanem Aleksandrem Chodyką na czele. Działania wojenne nie zniszczyły ani Kościoła Farnego, ani Kościoła św. Rocha.

W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku powstała w kościele Farnym kaplica Matki Bożej Ostrobramskiej z kopią obrazu z Ostrej Bramy autorstwa Łucji Bałzukiewiczówny. Ową kaplicę uroczyście poświęcił kardynał Karol Wojtyła w dniu 27 listopada 1977 roku. Uroczysta koronacja białostockiego wizerunku Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia miała miejsce w dniu 5 czerwca 1995 roku.

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku podczas remontu kapitalnego starego kościoła odkryto krypty grobowe. Nie sposób wyliczyć wszystkich prac restauracyjnych i remontowych: dach na katedrze, nowe ławki, konserwacja ołtarza głównego i ołtarza Chrystusa Ukrzyżowanego jak również prezbiterium, odnowienie ołtarz Matki Boskiej Częstochowskiej, wstawienie nowych witraży, odrestaurowanie tabernakulum, remont organów.

Na remont czekają ludzkie dusze. Niektóre odkładają moment remontu w nieskończoność, inne powoli, systematycznie, centymetr po centymetrze odmalowują ściany na biało.

 

Źródło: Niezależne Media Podlasia

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. JA

  13 września 2018 at 13:04

  Czas sięgnąć do sprawdzonych wzorców:
  http://krajscytyjski.blogspot.com/2018/08/swieci-ucznicy.html

 2. Zenon

  13 września 2018 at 14:54

  Laicyzacja Polski i Polaków jest faktem.Polki i Polacy żyją,jakby Pana Boga nie było.
  Mają złudzenie,że będą żyli wiecznie.Winę za tę sytuację ponoszą niby prawicowe rządy,
  dziadostwo telewizji, prasa i ,,działalność” części Episkopatu.Niestety, nie mamy
  wybitnych przywódców religijnych,Niektórzy zachowują się jak zdrajcy Ojczyzny i Świętej Wiary.Od nich należy najwięcej wymagać.Należy podkreślić niegodne zachowanie niektórych księży,zakonników.Są osoby duchowne mądre wybitne,prawe.Jest ich mniejszość.Odnoszę wrażenie ,że księża,pasterze nie mają odwagi wypowiedzieć się. Od nas samych wiernych najbardziej zależy jaka będzie wiara Polek i Polaków.

 3. Senator

  13 września 2018 at 14:55

  Boże pobłogosław miastu sługi bożego ks. Sopoćko.

 4. dgrgr

  25 września 2018 at 10:29

  Global Future Farming Summit
  Join our experts during the second Global Future Farming Summit in Wageningen, Netherlands. Discover what is happening in the world of agriculture and food,
  Obat Keluar Lendir Keputihan Dari Vagina and what research and

 5. dgrgr

  25 września 2018 at 10:30

  Global Future Farming Summit
  Join our experts during the second Global Future Farming Summit in Wageningen, Netherlands. Discover what is happening in the world of agriculture and food, and what research and
  Obat Keluar Lendir Keputihan Dari Vagina

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra