Z kraju

Oświadczenie pełnomocnika Towarzystwa Chrystusowego w sprawie poznańskiego wyroku

Poznański Sąd Okręgowy nakazał Towarzystwu Chrystusowemu wypłacić milion złotych odszkodowania za molestowanie dziewczynki, którego miał dopuścić się ksiądz Roman B. Tym samym obciążył Zgromadzenie odpowiedzialnością cywilną za ten czyn.

 

 

Poniżej zamieszczamy pełne oświadczenie pełnomocnika Towarzystwa Chrystusowego:

W sprawie czynów karalnych, których dopuściły się osoby duchowne należy podkreślić, że stanowisko Kościoła i podejście prawne nie zmieniły się. Takie czyny są haniebne i winny być ścigane, a ich sprawcy ukarani.

Osoby te, w ramach wewnętrznych kościelnych postępowań prawnych – zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego i innymi normami prawnymi – są konsekwentnie zawieszane w czynnościach kapłańskich lub wydalane ze stanu duchownego.

Na gruncie obowiązujących przepisów prawa w Polsce, nie można przenosić odpowiedzialności za te czyny (w tym cywilnej odszkodowawczej) ze sprawcy na kościelne osoby prawne. Sprawcy tych czynów dopuszczają się ich na własny rachunek i ponoszą osobistą odpowiedzialność przed ofiarami,które skrzywdzili oraz przed prawem.

Adwokat Krzysztof Wyrwa, Pełnomocnik Towarzystwa Chrystusowego

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

53 komentarze

53 Komentarzy

 1. GG.

  17 września 2018 at 12:36

  .
  WYSTĄPIENIE PROF. WYSZCZELSKIEGO: „KLĘSKA WRZEŚNIOWA SKUTKIEM POLITYKI ZAGRANICZNEJ SANACJI”
  .
  „Klęska wrześniowa skutkiem polityki zagranicznej sanacji” – Prof. Lech Wyszczelski – Konferencja „Jedynie prawda jest ciekawa – Piłsudski i sanacja” – 15.09.2018, Warszawa
  https://youtu.be/JPHwRcH5PAI (16.09.2018).
  .
  .

  • Tomek

   17 września 2018 at 13:53

   A jaki to ma związek z tym artykułem? Naprawdę musisz spamować forum i wysyłać dzisiątki razy tę swoją propagandę odnośnie września, analogiczną do tego, co o II RP mówili Niemcy czy Sowieci? Tym razem sobie pana profesora po Wojskowej Akademii Polityczną im. Feliksa Dzierżyńskiego, co to szlify naukowe w PRL zdobywał, wynalazłeś…

   • Soplica

    18 września 2018 at 10:55

    @Tomek – ten człowieczek robi to od miesięcy i trzeba to ignorować.

  • GG.

   17 września 2018 at 15:03

   .
   Generał Dowbor-Muśnicki ukończył carską Akademię Sztabu Generalnego w Petersburgu, podając się w tym celu za kalwina. Był dobrym i rozumnym Polakiem-katolikiem, patriotą.
   .
   Myślę, że podobnie jest z prof. Wyszczelskim, pracownikiem Instytutu Edukacji Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach https://ie.uph.edu.pl/o-instytucie/pracownicy-ip
   .
   Warto zapoznać się z jego wystąpieniem i dorobkiem naukowym.
   .
   .

 2. Tomek

  17 września 2018 at 13:47

  „Osoby te, w ramach wewnętrznych kościelnych postępowań prawnych – zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego i innymi normami prawnymi – są konsekwentnie zawieszane w czynnościach kapłańskich lub wydalane ze stanu duchownego.”

  Tak, jasne. Jeszcze nie dawno pan Krajski w artykule oburzał się, że ktoś się czepia, że taki ksiądz Grzegorz K. molestujący dzieci nie został wydalony ze stanu duchownego, mało tego, został dyrektorem domu dla księży-emerytów. Bo to niby, zdaniem pana Krajskiego, suwerenna decyzja biskupa, czy wydalić, czy nie. Ksiądz, którego czynów dotyczy wyrok opisany w tym artykule, też nie został wydalony. Konsekwentnie zawieszane lub wydalane – tak….

  „Na gruncie obowiązujących przepisów prawa w Polsce, nie można przenosić odpowiedzialności za te czyny (w tym cywilnej odszkodowawczej) ze sprawcy na kościelne osoby prawne. Sprawcy tych czynów dopuszczają się ich na własny rachunek i ponoszą osobistą odpowiedzialność przed ofiarami,które skrzywdzili oraz przed prawem.”

  Owszem, można, jeśli dana osoba prawna w jakiś sposób przyczyni się do tego, że szkoda powstała (art. 430 Kodeksu Cywilnego, choćby). Tutaj sąd stwierdził, że do molestowania doszło w wyniku tego, że ksiądz wykonywał właśnie obowiązki kapłańskie czy uczył religii, widzieli to inni księża, którzy niereagowali, stąd jest to też odpowiedzialność osoby prawnej. Każdy przypadek może być inny, ale generalnie tego typu odpowiedzialność finansowa np. zagranicą jest już standardem. Może pieniądze skłonią wreszcie Kościół w Polsce do solidniejszego zabrania się za ten temat.

  • rychu

   17 września 2018 at 16:24

   Tomus a co z pedofilia rabinow i handel organami czy israhell tez zaplaci?

   • Tomek

    17 września 2018 at 16:58

    Co z pedofilią rabinów? Jak już masz, Rysiu, takie jednowątkowe tylko zainteresowania, to byś chociaż chłopie to sprawdził, a nie się głupio pytasz i durnymi pytaniami czas innych marnujesz. Tak, przypadki rabinów molestujących dzieci też występują i tak, rabini również są za nie sądzeni. O, taki rabin Israel Weingarten to za molestowanie dziecka w USA (zwanym przez debili USraelem) nawet 30 lat dostał, a nie jakieś śmieszne 4 lata, jak zboczeniec, którego dotyczy artykuł. A jeśli pytasz o tych nowojorskiego rabina, co to miał organami handlować, to owszem, również poszedł siedzieć, tyle że państwo Izrael to akurat nic z tym wspólnego nie miało, więc za co niby miałoby płacić?

    Nie głupio ci tak głupio pytać:)?

    • bobik

     17 września 2018 at 17:07

     @Tomek,
     Rabini molestują *wszystkie* dzieci osiem dni po urodzeniu.
     Mianowicie obciągają im świeżo obrzezaną laskę i nikt ich za to nie sądzi.
     Co tam się dokładnie w przyrostku do Izraela (czyli w USA) dzieje to dokładnie nie wiem ale z moich obserwacji wynika, że sądy działają tam na zasadzie koła fortuny.

     • Tomek

      17 września 2018 at 17:23

      Nie wiem, jakie masz pojęcie o obrzędzie obrzezania, ale jeśli wyobrażasz sobie, że jest to „ssanie lasek” ośmiodniowym niemowlakom, to delikatnie ci powiem, że masz nieco niezdrowe fantazje.

 3. Alek

  17 września 2018 at 14:11

  Nie słyszałem, aby w USA ministerstwo edukacji odpowiadało finansowo za molestowanie seksualne dziecin przez nauczycieli.
  A do tego molestowania się solidnie przyczynia, biorąc pod uwagę programy „edukacji seksualnej”.
  Więc niby z jakiej paki ma odpowiadać Kościół?
  Inne ważne pytanie: Czy sąd był łaskaw ukarać samego winnego równie wysoką karą?
  Bo nie ma o tym w artykule.

  • okirex

   20 września 2018 at 08:32

   a ja nie slyszalem, zeby jakikolwiek nauczyciel posądzony o molestowanie dzieci awansowal na stanowiska dyrektorskie!
   Nie znam takiej „suwerennej” decyzji zadnego ministerstwa…
   Sek twi w tym ze mit i legenda o „wyzszosci” kaplana nad ludem, dalej jest podtrzymywana w kosciele…
   „Ponad nikogo nie wywyższajcie się.” (Mt 23,11); Nie bądźcie wyniośli, lecz się do niskich skłaniajcie. (Rz 12,16)
   Mysle ze nie bylo by z tym problemow, jesli Kosciol i Biskupi reagowali by kategorycznie i bezwzglednie w takich przypadkach!
   Uwazam takze ze nie na miejscu jest tu pytanie o rabinach, nauczycielach, swieckich czy innych, bo chodzi tu o molestowanie w Kosciele, ktore tam nie moze miec miejsca!!!

 4. Lila

  17 września 2018 at 15:03

  A czy wujek,brat,tatuś molestują dziecko to czy odpowiada rodzina tego dziecka.To jest czyn przyporzadkowany sprawcy.I to on powinien za to odpowiedzieć.A sąd jest po to ,żeby podejść do tematu uczciwie,osądzić i dopilnować wykonania wyroku.Obojętnie czy to ksiądz ,elektryk,nauczyciel czy tatuś to jest tylko sprawca czynu.

  • Tomek

   17 września 2018 at 15:09

   Karnie odpowiada sprawca. Cywilnie może odpowiadać także instytucja, jeśli do szkody doszło w wyniku działania jej przedstawiciela, a sama instytucja też czegoś nie dopilnowała. Wujek nie działa jako przedstawiciel jakiejś instytucji, ale np. nauczyciel już tak, bo reprezentuje szkołę i jak szkoła w jakiś sposób przyczyni się do powstania szkody (np., nie reaguje na sygnały, nie sprawdzi, czy nauczyciel był wcześniej karany) to również odpowiada i są przypadki zagranicą zasądzonych odszkodowań np. od szkół. Tak, jak są od parafii, bo ksiądz reprezentuje parafię i czasem (nie zawsze) bierność parafii może przyczyniać się do tego, że dziecko jest molestowane, a więc jest współwinna szkody.

   • michu

    18 września 2018 at 18:37

    A kogo np reprezentowali członkowie PZPR, albo UB dopuszczający się zbrodni?

    • Tomek

     18 września 2018 at 19:46

     Reprezentowali ówczesne państwo – PRL. I obecna Polska, jako prawny sukcesor PRL, wypłaca poszkodowanym przez ówczesny reżim odszkodowania.

     • michu

      18 września 2018 at 21:22

      A co z oprawcami? Może im wygodnie, że się wszyscy składają na odszkodowania, a oni mają wysokie uposażenia.

     • Tomek

      18 września 2018 at 22:12

      Do @michu

      „A co z oprawcami? Może im wygodnie, że się wszyscy składają na odszkodowania, a oni mają wysokie uposażenia.”

      Oprawcy również powinni odpowiadać (karnie i cywilnie), tylko problemy masz dwa – po pierwsze, ustalenie konkretnych osób i udowodnienie im tego (jak to działa, widzimy…). Po drugie, kwestia pieniędzy – ofiara ma mniejsze szanse dostać duże odszkodowanie od konkretnej osoby niż od instytucji (tak jest i w przypadku księdza i tego towarzystwa, jak i w przypadku państwa i konkretnych UBeków np.).

 5. rychu

  17 września 2018 at 16:26

  Ty gudłaju zajmij sie aferami rabinow

  • Tomek

   17 września 2018 at 17:24

   Ty, nieudaczniku, zajmuj się czymkolwiek innym, niż twoje żydowskie paranoje.

   • Marian

    17 września 2018 at 17:46

    Tomek, wypierdalaj do swojego kraju/raju. Nie potrzebujemy twojego gówna intelektualnego tutaj.

    • Tomek

     17 września 2018 at 18:03

     Ja jestem u siebie i nikt tu nie będzie mi mówił, co mam robić. A szczególnie taki matoł, co twierdzi, że Filistyni do Wielkiej Lechii pływali, a wszystko, co się działo na świecie, zostało kilkadziesiąt lat wcześniej obmyślone przez loże masońskie. Nawet nie wiem, czy to by można „intelektualnym gównem” nazwać. Przymiotnik nie pasuje, rzeczownik już bardziej.

     • Marian

      17 września 2018 at 18:32

      Nie jesteś tutaj u siebie. Mylisz się.

     • Marian

      17 września 2018 at 18:35

      Radzę ci dobrze, wyjedź, póki nie jest za późno.

     • Marian

      17 września 2018 at 18:40

      Znalazł się intelektualny wypierdek. Lepiej powiedz, jak to możliwe, że Mojżesz i 600 tysięcy ludzi oraz ich bydło i owce przez 40 lat żywili się manną na pustyni. A i jak to było ze zdobywaniem niezamieszkałego Jerycha?
      Nie masz zielonego pojęcia o starożytnych Słowianach/Lechitach więc zamknij swój pryszczaty ryj.

     • Tomek

      17 września 2018 at 18:58

      Do @Marian

      Marian, nie nadymaj się tak, bo ci żyłka jeszcze pęknie – nie widzisz, jak śmieszny jesteś z tym swoim „dobrze ci radzę”?

      A co do Izraelitów i 40 lat żywienia się manną na pustyni, Marianku, to jest to opowieść biblijna, którą niekoniecznie należy brać dosłownie (że akurat 40 lat i że tylko manną). Tak, jak, Marianku, nie należy dosłownie brać opowieści o Adamie i Ewie, potopie, Wieży Babel czy Abrahamie, choć często nawiązują one do pewnych zdarzeń, które miały miejsce. Za trudne, by to zrozumieć? Przykładowo, 40 lat chodzenia po pustyni może być po prostu interpretacją tego, że Żydzi do Kanaanu weszli od wschodu, żeby nie walczyć od razu z silnymi plemionami zamieszkującymi centralną część kraju. A co do Jerycha, to akurat było zaludnione w czasie inwazji Żydów i są ślady murów wraz ze zniszczeniami z tego czasu, już ci to chyba nawet tłumaczyłem kiedyś, ale widzę, że grochem o ścianę. Ale nie, Marianku, nie zniszczono tych murów „trąbami” – tak na wszelki wypadek zaznaczę, jakbyś i tego nie ogarnął:)

     • Marian

      17 września 2018 at 20:33

      Żeby potem nie było skamlenia „Hatuuujcie naaaaas, hatunku”

     • Tomek

      17 września 2018 at 20:45

      Do @Marian

      „Żeby potem nie było skamlenia „Hatuuujcie naaaaas, hatunku”

      O, widzę Marian, że do niejakiego Roberta B. dołączyłeś w jego pokoju bez klamek – też zacząłeś wyobrażać sobie przyszłe Holokausty i seplenić. „Haaatujcie nas” to sobie możecie oboje pokrzyczeć, jak kolejny raz pielęgniarka wam da zastrzyk w dupę i w pasy pozapina. Z każdym kolejnym postem wyłazi z ciebie, Marian, zwykły jełop:)

 6. klioes vel pislamista

  17 września 2018 at 16:38

  Kwach ogłasza abstynencję

  „Nie piję już wódki i zrobię magistra!”
  Edukacja trzeźwo może stać się bystra…

 7. hania

  17 września 2018 at 16:50

  Nareszcie coś sensownego wyszło spod tego pióra 🙂

  „Tak, jak są od parafii, bo ksiądz reprezentuje parafię i czasem (nie zawsze) bierność parafii może przyczyniać się do tego, że dziecko jest molestowane, a więc jest współwinna szkody”

  Żydowski członek judenratu reprezentuje społeczność getta.
  Stąd bierność rodaków z umschlagplazu
  Tak więc żydzi przyczynili się do zabicia swoich współwyznawców,więc są współwinni!
  Poproszę o przelanie na konto rządu RP 30mld$!

  • Tomek

   17 września 2018 at 17:28

   No tak, tekst o pedofilii w Kościele, a Hania jakie ma skojarzenia? Ano, z Żydami, a jakże! Dobrze, że jeszcze jej się z amerykańskim imperializmem nie skojarzyło też. Haniu, ty w życiu prywatnym musisz być wyjątkowo upierdliwą, nawiedzoną kobitą – nie wiem, czy masz męża, ale jak tak, to święty to człowiek, jak z tobą wytrzymuje słuchając non stop na przemian o Żydach, na przemian o imperialistach.

   • Marian

    17 września 2018 at 18:34

    Stefan Michnik, Helena Wolińska, Jakub Berman – mówi ci to coś? Do jakiego narodu należeli ci parszywi gnoje, mordercy i tchórze? – Płacić odszkodowanie, sku.syny!

    • Tomek

     17 września 2018 at 19:01

     A to są pedofile jacyś, żeby w kontekście artykułu o pedofilii w Kościele o nich akurat mówić, co? No tak, Marian, stara zdziwaczała zrzęda, musiał sobie znowu na Żydów ponarzekać, a że bez sensu i bez związku? Większość wypowiedzi Mariana jest bez sensu, więc cóż za różnica… Jak mu żona zupę przesoli to pewnie też się drze, że „Michnik, Wolińska i Berman”:)

     • Marian

      17 września 2018 at 21:51

      Spierdalaj.

     • Tomek

      17 września 2018 at 21:59

      Do @Marian

      „Spierdalaj”

      Hehe, riposta na miarę twych możliwości, jak z dowcipu:)

   • hania

    17 września 2018 at 19:37

    @Tomek

    Bez prywatnych wycieczek gudłajku 🙂
    Ja dostosowałam twój tekst do innych realiów
    Skoro wyznawcy Chrystusa muszą zbiorowo odpowiadać za cudze przewinienia
    Dlaczego wy za swoje nie musicie, hę?

    Inna bajka:

    Producent Harvey Weinstein, przez lata molestował kobiety: pracownice, aktorki, modelki – twierdzi „New York Times”. Mężczyzna najpierw przeprosił „”Jest mi przykro” teraz grozi pozwami.

    Dlaczego za zboczonego gudłaja nie odpowiada cały Hollywood?
    Niech bulą odszkodowania, zajmą się czym innym, odbędzie się to na korzyść świata kina.
    Mniej zboczonych niestrawnych poprawnie politycznych gniotów…

    • Tomek

     17 września 2018 at 20:07

     Słodziutka, Hollywood to jest nazwa dzielnicy, a nie jakiejś instytucji. To tak, jakbyś chciała np. żeby Las Kabacki w Warszawie płacił odszkodowanie za to, że ktoś w nim kogoś zgwałci. Oj, głuptasie:).

     • Marian

      17 września 2018 at 21:41

      Powiem krótko: „Krew Jego na nas i na dzieci nasze”. I ta krew ciągle woła do nieba – za tymi, którzy wierzą w Niego woła o miłosierdzie, a za tymi, którzy plują i kłamią bezczelnie woła o pomstę.
      Śmiej się, ale znam wiele przypadków, gdy spełniło się przysłowie „od śmiechu do płaczu droga niedaleka”, co oznacza, że śmiech głupca zwykle kończy się płaczem.

     • Tomek

      17 września 2018 at 22:05

      Do @Marian

      Marian, ty już przestań się tu onanizować wizjami przyszłych Holokaustów, bo naprawdę ci to, chłopie, zaszkodzi i zidiociejesz już całkowicie.

      Jak już przytoczyłeś ów fragment Biblii o krwi, to może lepiej spożytkuj czas i miast pisać coraz to głupsze komentarze poczytaj trochę, jak jest on interpretowany przez Kościół. Przykładowo, „Deklarację o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich” polecam. Dowiesz się wreszcie czegoś o Biblii i nauce Kościoła.

     • hania

      17 września 2018 at 23:08

      Jak zwykle
      – brak argumentów zasłania bzdetami
      Pan dobrze wie o co mi chodziło
      Jeśli nie to podpowiadam panu z trzycyfrowym IQ
      O instytucje i ludzi tam pracujących, ongiś okrzykniętymi ” ludźmi kultury”,X Muza hhehhh!
      Zrozumiał talmudyczny matołek??

     • Tomek

      17 września 2018 at 23:58

      Do @Hania

      Trzycyfrowe IQ, cóż za obelga, hehehe, pyszne! Hania pewnie myśli, że ma czterocyfrowe!:) Mam IQ „tysiąc pińćset dwa dziwińcset”:)

      Dziubku, chciałaś pozwać o odszkodowanie wzgórze pod Los Angeles z takim fajnym napisem znanym z filmów i widokówek, teraz mówisz, że nie to miałaś na myśli – ludzi, instytucje, powiadasz? Jakich ludzi i jakie instytucje i za co? Wszystkich aktorów, producentów, wszystkie wytwórnie, czy może tylko te, gdzie Żydzi pracują? Kota ze Shreka, Myszkę Mickey? Skonkretyzuj swoje „myśli”, kto ma odpowiadać, za to, że jeden gość sypiał z aktorkami. Podpowiem ci, głuptasku, jak powinnaś kombinować – uzasadnij, że jakieś „instytucje”, czy „jacyś ludzie” przyczynili się do tego, że nijaki Weinstein dymał aktorki, tak, jak np. owa organizacja kościelna, zdaniem sądu, swoją biernością przyczyniła się do molestowania dziecka przez jej przedstawiciela. Podpowiem jeszcze bardziej – jak już, to próbuj szukać winnych w wytwórni, dla której działał Weinstein – masz jakieś informację o tym, że jej przedstawiciele czy władze wiedziały i aprobowały to, wspierały, czy w jakiś inny sposób się przyczyniały do tego? To pisz konkretnie.

      I jeszcze raz cię uświadomię – sypianie z dorosłymi aktorkami to jednak „nieco” mniejsza zbrodnia niż gwałcenie dzieci, nawet, jak tym sypiającym jest Żyd.

 8. Marian

  17 września 2018 at 17:38

  Ile milionów odszkodowania zapłaciło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rodzinie ks. Popiełuszki?
  Ile zapłacili za śmierć ks. Zycha, Suchowolca, o tysiącach pomordowanych po wojnie w katowniach UB tylko wspomnę?
  Gdzie sa odszkodowania za cierpienia i śmierć tysięcy polskich patriotów? – A sprawcy uciekli do Izraela, więc wszytko OK? – Nic, nie szkodzi, niedługo przyjadą tu ich spadkobiercy. Niech szykują kasę…

  • hania

   18 września 2018 at 08:47

   @Tomek

   No widzisz gudłajku, nawet twoja koszer-gazette
   nadała taki tytuł

   „Skandal w Hollywood. Znany producent przez dekady molestował aktorki i modelki. „Jest mi przykro”
   Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,22476237,seksafera-w-hollywood-znany-producent-przez-dekady-molestowal.html

   No paczpan wzgórza pod Los Angeles się skandalizują 🙂

   • Tomek

    18 września 2018 at 19:56

    No i czym się Hania podnieca?:) A co się, słodki głuptasku, dzieje z tym Weinsteinem teraz? Powiedział, że jest „mu przykro” i wszystko zostało załatwione, jak próbujesz mi na siłę, cielaczku, wmówić? Czy aby nie został aresztowany i nie czeka w pudle na proces z zarzutami prokuratorskimi gwałtu i paroma innymi? Aaaaaaa…… Paczpani, jaka ty znowu doinformowana jesteś… Jest mi przykro z tego powodu, Haniu:).

    Doczytaj sobie dalszy ciąg historii, możesz nawet poszukać w Wyborczej, jak tak już się lekturą zajarałaś:)

 9. klioes vel pislamista

  17 września 2018 at 18:57

  Postęp postępuje!


  Reforma bogozmienna biskupy

  Rachela Treewwek jest to biskupa
  Diecezji Gloucester. Anglikanistka.
  Trójca Najświętsza to męska grupa?
  „Toż to szowinizm! Potrzebna czystka!”

  To nic, że w Biblii o Ojcu stoi.
  To nic, że Jezus transeksem nie był.
  Biskupa zmian się żadnych nie boi!
  Kościół(ek) drogę postępu przebył…

  OK. Co jednak ze Świętym Duchem?
  Czy teraz Duszą Świętą zostanie?
  Exgołębicą, Gołębiem-Zuchem,
  Tak dla symetrii… Oto pytanie!

  https://nczas.com/2018/09/17/w-odmetach-politpoprawnego-szalenstwa-beda-na-nowo-pisac-biblie-anglikanska-biskupa-bedzie-zmieniac-plec-boga/comment-page-1/#comment-829236

 10. wiesscar

  17 września 2018 at 19:38

  KK w Polsce powinien kontrolowac swoich ksiezy. Kontrola wewnetrzna. Poza tym jezeli inni ksieza widza ze ich kolega robi cos mocno zlego to powinni interweniowac. Niestety ani kontroli wewnętrznej ani interwencji kolegow ksiezy nie ma. Potem brak wspolpracy z organami scigania lub wspolpraca wymuszana przez nacisk bo dobrowolnie nic KK nie przekaże. Na te organizacje trzeba uwazac. Ma plusy i minusy. Jednak jak ma sama cos dac od siebie to brak wspolpracy. Niestety podobne zachowanie do sekt religijnych.

  • wiesscar

   17 września 2018 at 19:39

   Wladza, pieniadze i sex.

  • Marian

   17 września 2018 at 21:35

   Gdy księża widzą, że ich kolega robi coś złego, to siedzą cicho, bo on dostanie awans (bo jest postępowy), a ten, kto krytykował zostanie zaszczuty, bo „jest nietolerancyjny” albo „nie potrafi żyć we wspólnocie”.
   Ewidentnie odpowiedzialność ponoszą Jan Paweł II, bo tolerował takie sytuacji i tolerował robienie biskupami takich ludzi jak Życiński, Pieronek, Muszyński, Gądecki, Gocłowski, Glemp – sorry nie chce mi się dalej wyliczać. Kremówkowi karierowicze…
   Cały episkopat – won! Może z małymi wyjątkami.
   Jak trzeba to niech wchodzi prokurator i do pierdla. Ale uważam, że byłoby skandaliczne, gdyby ofiary zwykłych ludzi szły na pokrywanie skandali. Kościół to nie jest własność tego pokolenia księży – to 1000 lat obecności i świadectwo wielu świętych.

 11. Soplica

  18 września 2018 at 11:10

  Idąc kluczem myślowym poszkodowanej osoby – MEN powinno wypłacać odszkodowania za molestowania w szkole, ZTM płacić za wypadki kierowców autobusów, zakłady pracy za przestępstwa cywilne i karne swych pracowników. Paranoja. W tym nie chodzi o zadośćuczynienie ale o wydrenowanie finansowe KK. A skąd KK ma finanse? – z naszych kieszeni, czyli zwykły Kowalski ma zapłacić za przestępstwa dewianta. No to idąc dalej, będąc we wspólnocie mieszkaniowej powinniśmy płacić za długi Nowaka z parteru :))), bo łączy nas „wspólnota mieszkaniowa”?

  • Tomek

   18 września 2018 at 16:28

   Soplico, ale tak w dużej mierze jest. ZTM właśnie zapłaci ci za wypadek kierowcy, bo kierowca działał w imieniu ZTM świadczącego usługę transportu. Zakład pracy zapłaci za czyny pracowników, jeśli były wykonywane w ramach pracy, np. coś zniszczy u kontrahenta, wyjawi poufne informacje, źle wykona usługę (ale nie, oczywiście, że pracownik kogoś np. pobije w barze, czyli zrobi coś, co z jego obowiązkami pracowniczymi nie ma nic wspólnego). Szkoła (nie MEN – szkoły prowadzą samorządy lub są prywatne) zapłaci za molestowanie także, ale w sytuacji, jeśli w jakiś sposób do szkody się przyczyniła – nie reagowała, nie zwolniła nauczyciela w stosunku do którego były zastrzeżenia, nie sprawdziła karalności. Można dyskutować, czy w tym konkretnym przypadku rzeczywiście ta organizacja kościelna przyczyniła się do owych gwałtów zaniedbując czegoś, ale generalnie fakt odpowiadania instytucji za jej przedstawicieli nie jest niczym dziwnym.

   Inna sprawa, to to, co poruszyłeś – Kościół utrzymuje się w ponad połowie z naszych podatków. No, ale jak np. dostajesz od Skarbu Państwa odszkodowanie, to też de facto to jest z naszych podatków, wszyscy się zrzucamy.

   • michu

    19 września 2018 at 10:58

    Kościół utrzymuje się z ofiarności wiernych i to najbardziej boli lewaków. Na wszystkich korzystających z pensji wypłacanych z budżetu składamy się wszyscy. Jeśli sędzia w sądzie błąd popełni nie płaci z własnej kasy wydartej siłą podatnikom, podobnie urzędnik np w Urzędzie Skarbowym.

   • Soaplic

    19 września 2018 at 16:43

    Tomek – ogarnij się i pisz do rzeczy a nie bajki. Jesteśmy dorośli, o średnim przeważnie IQ, potrafimy samodzielnie myśleć i proponuję utrzymać ten poziom. Bajki pisali bracia Grimm, agitki specjalnie szkoleni aktywiści.

    • Tomek

     19 września 2018 at 20:06

     Bajki? No to spójrzmy, co ja tam napisałem…

     1. Że firma przewozowa (np. ZTM) odpowie za wypadek spowodowany przez jej kierowcę – o proszę, tu masz opinię i poradę pana prawnika z wieloletnim doświadczeniem jak takie odszkodowanie za wypadek autobusu uzyskać i podstawę prawną, art. 435 Kodeksu Cywilnego – http://www.kamr.pl/2017/07/odszkodowanie-za-wypadek-w-autobusie-art-435-kc/

     2. Zakład pracy odpowiada za pracowników za czynności wykonywane w związku z pracą – proszę bardzo, artykuł 120 par. 1 Kodeksu Pracy brzmi: „W razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca.”

     3. Szkoła może odpowiadać za molestowanie w szkole, jeśli przyczyniła się do niego lub nie zapobiegła – proszę bardzo, linku Ci nie podam (bo w komentarzu na prawy.pl można podać tylko jeden), ale poszukaj sobie sprawy z 2008 roku, gdzie Miasto Katowice (jak pisałem, samorządy są właścicielami szkół, nie MEN) zapłaciło 70 tys. odszkodowania uczennicy Zespołu Szkół Specjalnych molestowanej przez WF-istę. Tytuł artykułu: „Miasto zapłaci odszkodowanie uczennicy za molestowanie nauczyciela”

     I co, Soplico, widzisz gdzieś tu braci Grimm? A może Hansa Christiana Andersena?:) Wiem, że Ty akurat jesteś na poziomie i, w przeciwieństwie do paru innych tu mnie komentujących, potrafisz samodzielnie myśleć, więc wierzę, że te powyższe przykłady dowodzące, że w każdym temacie o jakim napisałem mam rację, Cię przekonają.

 12. Tomasz

  28 października 2018 at 21:44

  ŻYdowski piesek szczeka za szekle ,Nie czyta książek widocznie nie pracuje skoro cały czas manipuluje i posługuje się socjotechniką siedząc przed ekranem monitora i uderzając w klawiaturę 24 na dobę,

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra