„Towarzysz generał idzie na wojnę”

W 30. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego ukazał się film „Towarzysz generał idzie na wojnę” w reżyserii Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna. Dokument opowiada o kulisach wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku.

Jak pokazują zachowane dokumenty Komitetu Obrony Kraju przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego rozpoczęły się 17 sierpnia 1980 roku, czyli po skończeniu strajku ekonomicznego, który przekształcił się w strajk społeczny. W tym właśnie czasie zaczęto pracować nad likwidacją rodzącej się niezależności.

 

13 grudnia – PROGRAM OBCHODÓW >>

Film obejmuje okres od lata 1980 do 13 grudnia 1981, czyli proces przygotowywania, wdrażania i realizacji stanu wojennego. Autorzy dokumentu szukają odpowiedzi na podstawowe pytanie o realność zagrożenia interwencją sowiecką.

Czy mit interwencji sowieckiej w Polsce ma podstawy by być podtrzymywanym? – powstaje pytanie. Czy jest to przede wszystkim zabieg propagandowy niemający potwierdzenia w faktach i jest historycznym fałszerstwem, na którego fundamencie opiera się dzisiejszy zakłamany obraz komunistycznego dyktatora? Wypowiedział on wojnę narodowi tym samym zaryzykował masakrę ludności, przelew krwi i wojnę domową, tylko po to by ratować swoją władzę i zbrodniczy system.

 

Arkadiusz Czartoryski (PiS): "Niepodległość jest sprzedawana" >>

W świadomości wielu dominuje opinia, że Jaruzelski wypowiadając wojnę swojemu narodowi wybrał mniejsze zło. Tymczasem dokumenty – szczególnie ujawnione stenogramy z posiedzeń Biura Politycznego KPZR – pokazują, że sowieci nie planowali zbrojnej interwencji w Polsce, manewry wojskowe były blefem i demonstracją siły, a sowieccy towarzysze dopuszczali „utratę Polski.” Mit konieczności wprowadzenia stanu wojennego powstał w Polsce po 1989 roku.
 
Robert Kaczmarek i Grzegorz Braun, do udziału w filmie zaprosili historyków, którzy zajmują się tym okresem, min.: prof. Andrzeja Paczkowskiego (m.in. autor książki „Wojna polsko- Jaruzelska”), dr. Lecha Kowalskiego (m.in. autor książki „Generał ze skazą, specjalista od Komitetu Obrony Kraju”), prof. Richarda Pipesa – doradcę prezydenta Reagana ds. Europy Środkowo-Wschodniej, Władymira Bukowskiego – sowietologa, który zeskanował dokumenty KPZR dotyczące m.in. stanu wojennego, dr. Antoniego Dudka, dr. Grzegorza Majchrzaka z Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Sławomira Cenckiewicza, dr. Piotra Gontarczyka z Instytutu Pamięci Narodowej, dr. Bogdana Musiała. W produkcji „Towarzysz generał idzie na wojnę” zobaczymy również świadków wydarzeń, o których opowiada film.

 

30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce >>

Robert Kaczmarek jest reżyserem, scenarzystą i producentem filmowy. Studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w PWSFTViT w Łodzi. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Producentów Filmowych. W latach 1991-1994 był prezesem firmy producenckiej Dr Watkins, od roku 1997 prezes firmy Biograf Film, od 2005 r. prezes firmy Film Open Group. Reżyser i producent ponad 100 filmów, w tym głośnych obrazów: „Defilada zwycięzców”, „Solidarni 2010”, „Krzyż”, „Eugenika – w imię postępu”.

Grzegorz Braun jest reżyser i scenarzystą filmowym. Absolwent studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, na którym następnie podjął pracę. W 1993 ukończył studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jest autorem i współautorem filmów dokumentalnych, m.in.: „Eugenika – w imię postępu”, „Marsz wyzwolicieli”, „Oskarżenie”, „Plusy dodatnie, plusy ujemne”, „Wielka ucieczka cenzora” czy „Śmierć człowieka utalentowanego”.

 

13 XII 2011 – Marsz Niepodległości i Solidarności – informacje >>
 
Filmy jakie wspólnie zrobili Kaczmarek i Braun to: „New Poland”, „Towarzysz Generał”, „TW Bolek”, „Defilada zwycięzców” oraz cykl „Errata do biografii”.

 

Film ukazał się w serii „Pod prąd – Kino niewygodne.” Seria ta pokazuje, że przeszło 20 lat po przełomie 1989 roku nadal są prawdy, których boją się lub nie chcą pokazać największe telewizje, że nadal są twórcy, którzy za poglądy dostają „wilcze bilety” w wielu mediach, a ich dzieła lądują na półce.

Dokument „Towarzysz generał idzie na wojnę” wydał Dom Wydawniczy Rafael. 

Agata Bruchwald

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

266 komentarzy

266 Komentarzy

  1. 9 Bet

    11 listopada 2017 at 06:24

    “There are certainly many more details to take into consideration”

  2. Togel Singapura

    12 listopada 2017 at 21:36

    Does a one day job count as “Work Experience” under the common application?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra