Kościół

Jest umowa Watykanu z Chinami. Historyczny kompromis czy zdrada katolików?

Franciszek porozumiał się z chińskim rządem. Tymczasowe porozumienie dotyczy nominacji biskupów. Papież przywrócił do jedności chińskich biskupów, którzy zostali wyświęceni na wniosek komunistów i byli do tej pory ekskomunikowani.

Wygląda to na wielki dyplomatyczny sukces Franciszka. Do tej pory w Chinach działały niejako dwa kościoły – Kościół katolicki w jedności z Rzymem, prześladowany i żyjący w podziemiu i oficjalny kościół mający aprobatę rządu. Teraz może się to zmienić i teoretycznie przynieść pokój religijny.

Kardynał Joseph Zen z Chin uważa jednak, że jest to pakt z diabłem, który jest ciosem zadanym katolikom, którzy zostali wierni Rzymowi. Schizmatycy zostali bowiem oficjalnie uznani przez Watykan, a prawowierni biskupi i tak nie wrócą do swoich diecezji.

Wielu komentatorów zwraca uwagę, że jest to kolejna błędna decyzja Watykanu w stosunkach z komunistami. Zaczęło się od tego, że na Soborze Watykańskim II nie zdecydowano się potępić komunizmu, żeby przyjechali wysłannicy Cerkwi Prawosławnej, który postawili taki warunek. Teraz wiadomo, że byli oni agentami KGB. Później zdecydowano się poświęcić kard. Mindszentego z Węgier w imię dobrych relacji z komunistami. Teraz przyszedł natomiast czas na Chiny.

Komuniści wciąż osiągają co chcą, a upragniona ewangelizacji Chin i tak nie będzie możliwa pod ich rządami.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. nacjonalista.pl

  24 września 2018 at 12:00

  Promotor zboczeńców sojusznikiem PiS-uaru.

 2. nacjonalista.pl

  24 września 2018 at 12:02

  Bp Richard Williamson: Franciszek bezbożny.

 3. banita

  24 września 2018 at 12:06

  A czy Franciszek chociaż raz podjął decyzję pro katolicką? Czy kiedykolwiek zawalczył o Chrześcijan? NIGDY. Zawsze idzie na kompromis ze złem. To tchórz i zaprzaniec. Prowadzi Katolików prosto w przepaść.

  • Kwal

   24 września 2018 at 12:09

   Nic ująć nic dodać…

 4. m

  24 września 2018 at 13:54

  Jeśli jakoś oznaczą tych komunistycznych biskupów – na przykład czerwonymi koloratkami – nie będzie problemu:
  „Pamiętam z dzieciństwa scenę w jednym z lubelskich kościołów do którego zabrała mnie matka w okresie wielkanocnym. Przed konfesjonałami ustawiły się długie kolejki penitentów i nagle przed jednym konfesjonałem pojawił się jegomość, który krzyknął: „ludzie, to ksiądz patriota!” Kolejkę w jednej chwili jakby zdmuchnęło tornado, a z konfesjonału wyszedł ksiądz cały czerwony ze wstydu i nerwów.”
  http://prawy.pl/79909-partia-wewnetrzna-w-kosciele/
  PS
  Hydranty! Zdecydowanie najbardziej lubię szukać obrazków z hydrantami. A Wy?

 5. Tomek

  24 września 2018 at 14:24

  A czy konkordat Piusa XI z Hitlerem to było dobre rozwiązanie? Postanowienia w wielu miejscach były zbliżone do tego, co jest w konkordacie z Chinami – III Rzesza miała np. zatwierdzać nominacje biskupie (tak, jak mamy to do czynienia w przypadku Chin), podobnie, miała zatwierdzać granice diecezji, Kościół w Niemczech przeszedł pod jutrysdykcję świeckiego prawa itp. Co było „mniejszym złem” – ratowanie katolików w Niemczech i ich ochrona przed represjami, czy przyłożenie ręki do zdobycia przez Hitlera władzy absolutnej (bo konkordat miał też tło wewnętrzne – katolicka Partia Centrum przestała blokować Hitlera)? Nie wiem, czy odpowiedź jest taka zupełnie „zerojedynowa”

  • michu

   24 września 2018 at 15:37

   Jak uczy historia wszelkie pertraktacje z socjalistami nie są zbyt dobre… ;).

 6. dgrgr

  25 września 2018 at 10:02

  nd use HTML elements in any number of ways to best represent your content. Don’t simply stick to the same old things you know; take the time to explore HTML and learn about all it has to offer. Li

 7. dgrgr

  25 września 2018 at 10:06

  Microsoft: „Great potential for AI in agriculture”
  Making better decisions, being able to be more proactive and to see patterns that cannot be seen or figured out with a human brain capability. OBAT KENCING NANAH TRADISIONAL That is what artificial intelligence and data analytics in agriculture is all about. Claudia Roessler from Microsoft will speak about this topic at the upcoming Global Future Farming Summit. read

 8. Chiński Górol

  25 września 2018 at 12:36

  Swój zawsze dogada się ze swoim.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra