Wiara

Kościoły w Syrii: „Żyjemy razem lub giniemy razem” [WIDEO]

Wojna w Syrii już się kończy. Jednak zniszczenia są ogromne. Zniszczonych zostało wiele budynków w tym kościoły. Jak wygląda teraz w Syrii? 

fot. screen YouTube

World Watch Monitor, nagrał filmik, który pokazuje zniszczenie katolickich kościołów ormiańskich i greckokatolickich w Aleppo oraz wypowiedzi poszczególnych duchownych.

„Ludzie, społeczeństwo, które wyjechało za granicę, nie chcą powrócić. Ale my zostaliśmy tutaj, ponieważ kochamy nasz kościół, kochamy nasze Aleppo, kochamy naszą społeczność. I chcemy zostać tutaj, by ochronić chrześcijan w Aleppo. Chcemy powrócić, by naprawić nasz kościół. Ponieważ kiedy naprawimy nasz kościół, ochronimy naszą egzystencję i zachęcimy ludzi do powrotu do Aleppo.” – powiedział jeden z duchownych.

Cały film obejrzeć można tutaj:

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

 1. banita

  27 września 2018 at 08:45

  Muzułmanie powinni pokryć koszty odbudowy kościołów. To ich zakłamana ideologia doprowadziła do zniszczenia i mordowania Chrześcijan.

  • GG.

   28 września 2018 at 19:46

   .
   Twoja ocena wojny w Syrii jest, niestety, hipokryzją i uproszczeniem.
   .
   To muzułmanie (różnych narodowości) żyjący w Syrii są GŁÓWNYMI OFIARAMI siedmioletniej już WOJNY PRZECIWKO ALAWICKIEMU RZĄDOWI SYRII. To muzułmanie ponieśli największe straty ludnościowe i materialne, także jeśli chodzi o zniszczenia muzułmańskich świątyń.
   .
   Kto zatem powinien ZAPŁACIĆ ZA TE ZNISZCZENIA i STRATY, na czyj koszt powinna być odbudowywana Syria?
   .
   Odpowiedź jest oczywista: przede wszystkim na koszt tych państw, których przywódcy, czołowi politycy, dowódcy wojskowi i szefowie służb specjalnych, producenci i handlarze bronią, bankierzy i dysponenci mediów BRALI AKTYWNY UDZIAŁ W ROZPĘTANIU TEJ WOJNY, PODTRZYMYWANIU JEJ I UNIEMOŻLIWIANIU JEJ ZAKOŃCZENIA.
   .
   Oprócz wielu państw muzułmańskich (m.in. Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Turcja), NALEŻY WYMIENIĆ CZOŁOWE PAŃSTWA POSTCHRZEŚCIJAŃSKIE:
   .
   Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję, A TAKŻE PAŃSTWA NIE-CHRZEŚCIJAŃSKIE:
   .
   Izrael i Chiny (pierwsze miejsce pod względem ilości broni dostarczonej stronom syryjskiego konfliktu).
   .
   Rosja nie powinna płacić, choć jej działania w Syrii od września 2015 roku też przyniosły zniszczenia i straty ludzkie, ponieważ:
   .
   a/ nie jest winna ani powstaniu niezadowolonej ludności przeciwko Asadowi, ani inwazji islamskich najemników na Syrię,
   .
   b/ celem wojsk rosyjskich w Syrii było nie tylko pomaganie Izraelowi i Zachodowi w eksterminowaniu antyzachodnich islamskich najemników sprowadzonych do Syrii przez w/w czołowe państwa zachodnie i państwa muzułmańskie, ale również obrona napadniętej ludności alawickiej, muzułmańskiej, chrześcijańskiej, kurdyjskiej i innej – zamieszkującej od dawien dawna Syrię,
   .
   c/ jej wojska znalazły się w Syrii legalnie.
   .
   Na koniec pozwolę sobie zauważyć, że katolicy też wielokrotnie dokonywali napaści, aktów agresji, mordów i wojennych rzezi (zwanych też „krucjatami”), których ofiarami padała ludność i siły zbrojne innych grup wyznaniowych:
   – prawosławnych,
   – protestantów,
   – muzułmanów,
   – religii pozaeuropejskich.
   .
   Pomimo to, katolicy oburzyli by się wielce, gdyby z tego powodu nazwać ich wszystkich wyznawcami „zakłamanej ideologii”, co pan niesłusznie tu czyni wobec wszystkich muzułmanów.
   .
   Właśnie dlatego – wskazując na winę czołowych państw postchrześcijańskich, na których zbrodniczą wojskową i polityczną potęgę pracują w pocie czoła ostatni chrześcijanie – nie mówimy, że to chrześcijanie „powinni pokryć koszty odbudowy kościołów” i meczetów w Syrii.
   .
   My, Polacy-Słowianie, jesteśmy przeciwni niesprawiedliwym ocenom przyczyn wojny w Iraku i Syrii, a zwłaszcza zrzucaniu winy NA OFIARY TEJ WOJNY – na mieszkających tam muzułmanów.
   .
   Przeżyliśmy to na własnej skórze po 01 września 1939 roku I NIKT NAM POLSKI NIE ODBUDOWAŁ, ANI REKOMPENSAT ZA ZNISZCZENIA I STRATY NIE WYPŁACIŁ.
   .
   .

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra