Kultura i historia

Ppor. Stefan Górski „Brzeg” – cichociemny zamordowany przez komunistów

Jako jeden z cichociemnych w 1944 r. znalazł się na terenie okupowanej Polski. Pełnił funkcję instruktora dywersji i dowódcy plutonu Kedywu w Obwodzie Piotrków Trybunalski AK. Po wojnie fałszywie oskarżony o działalność szpiegowską, w sfingowanym przez komunistów procesie został skazany na śmierć.

Stefan Górski przyszedł na świat 27 kwietnia 1922 r. w Poznaniu. Uczęszczał do Gimnazjum im. Ignacego Jana Paderewskiego, w którym w 1939 r. uzyskał tzw. małą maturę. Był harcerzem w 16. Poznańskiej Drużynie Harcerzy im. gen. Józefa Bema.

Tuż przed wybuchem wojny powołano go do pomocniczej służby łączności przy poznańskiej Poczcie Głównej. 4 września 1939 r. wraz z grupą harcerzy został ewakuowany w głąb kraju. 19 września przekroczył granicę z Węgrami, gdzie trafił do obozu internowania.

Po opuszczeniu obozu trasą przez Jugosławię i Włochy przedostał się do Francji. Wstąpił do tworzonych tam Polskich Sił Zbrojnych, dostając jednocześnie urlop na dokończenie nauki. W marcu 1940 r. przydzielono go do kompanii łączności.

Po klęsce Francji, w czerwcu został ewakuowany do Wielkiej Brytanii. Na przełomie 1941/1942 ukończył Kurs Szkoły Podchorążych w Dundee. Od maja 1942 r. służył w 1. Brygadzie Strzelców. Po przeszkoleniu w zakresie dywersji został zaprzysiężony w sierpniu 1943 r. i przydzielony do Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza, a następnie przeniesiony do Głównej Bazy Przerzutowej w Brindisi we Włoszech.

W połowie kwietnia 1944 r. jako jeden z cichociemnych został przerzucony na teren okupowanego kraju. Przydzielony do Kedywu Okręgu Łódź AK, został instruktorem dywersji i dowódcą plutonu w Obwodzie Piotrków Trybunalski. Był także zastępcą komendanta miasta. W 1945 r. ujawnił się, po czym podjął studia na Akademii Handlowej, a następnie na uniwersytecie w Poznaniu.

Prześladowany przez władze komunistyczne, w listopadzie 1947 r. został aresztowany przez poznańskie UB i po wstępnych przesłuchaniach przewieziony do Warszawy. Fałszywie oskarżonego o działalność szpiegowską na rzecz obcego wywiadu, 4 sierpnia 1948 r. tamtejszy Wojskowy Sąd Rejonowy skazał go na śmierć.

Wyrok na Stefanie Górskim wykonano 27 września w więzieniu mokotowskim. Jego matka została oficjalnie poinformowana o tym fakcie dopiero 11 lat później…

W 1992 r. Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego uznał wyrok skazujący za nieważny.

Ppor. Stefan Górski był odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Zasługi dla ZHP wraz z Rozetą z Mieczami.

Źródło i fot.: akwielkopolska.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

 1. Leszek1

  28 września 2018 at 01:32

  Oczywiscie nikt nie rozliczyl mordercow. Nawet posmiertnie.
  Ich synowie i corki w dalszym ciagu sprawuja wladze sadownicza.
  Rzeczypospolita Polska zakonczyla swoj zywot w czerwcu i lipcu 1945 roku, kiedy Alianci uznali rzad PRL podlegly Moskwie.
  Od tego czasu w Polsce istnieja tylko rzady okupacyjne obcych i wrogich nam krajow.
  Najsmieszniejsze polega na tym, ze rzady sowieckigo okupanta byly najmniej szkodliwe dla Polski w porownaniu z rzadem niemieckim (PO – Tusk), czy zydowskim (PIS – Duda).

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra