Kultura i historia

Obóz w Łodzi 1941-1942

Niemieckie ludobójstwo Cyganów  w izolowanym na terenie getta obozie  ukazał Julian Baranowski, nieżyjący już pracownik Archiwum Państwowego w Łodzi.  Rzadko prezentowany – nawet w pracach dotyczących II wojny światowej  epizod z historii okupowanej przez hitlerowców Łodzi zaintrygował w ostatnich latach historyków z całego świata.

„Das Zigeunerlager in Litzmannstadt 1941-1942/ Obóz cygański w Łodzi 1941-1942” jest dwujęzyczną książką traktującą o łódzkim wyimku historii ludobójstwa na Cyganach, prowadzonego z równą gorliwością co zagłada Polaków i  Żydów. Z książki dowiadujemy się, że prześladowania Cyganów rozpoczęły się jeszcze przed wojną, a w czasie jej trwania postanowiono ich wymordować.

Książka przedstawia wspomnienia z tamtych czasów i ogrom tragedii, która dotknęła rzekomo niegodnych życia ludzi, co tylko podsycały pseudonaukowe badania.Powstała na podstawie materiałów Archiwum Państwowego w Łodzi, relacji świadków oraz opracowań jest ciekawym dokumentem.

Jest  niewielka rozmiarem, ale wciągająca i przerażająca równocześnie, pokazująca jedną z zapomnianych przez świat zbrodni popełnionych przez nazistowskie Niemcy i ich popleczników.  Warto też wspomnieć, że w książce znajduje się kopia pewnego istotnego dokumentu, a mianowicie spisu cygańskich ofiar epidemii tyfusu. Czy jakikolwiek fanatyczny nazista po nich zapłakał?

Oprawa miękka

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-931-6086-0

Liczba stron: 128

Format: 145x210mm

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

 1. hahaha

  30 września 2018 at 10:28

  tak, jedynymi ofiarami „nazistów z kosmosu” byli gudłaje i cygany.

 2. Zetka

  2 października 2018 at 16:39

  Szanowny „hahaha”. Nie ma się z czego śmiać, jeśli chodzi o Cyganów. O ich męczeństwie wspomina się rzadko albo wcale. A właśnie ich, bardziej niż Żydów, dotknęły niemieckie zarządzenia o eksterminacji, którym początek dała konferencja wysokich przedstawicieli Rzeszy w pod-berlińskim Wannsee w dniu 20 stycznia 1942 r. Ustalono tam „porządek mordowania”. Zabici mieli być WSZYSCY Cyganie i ci mający choć domieszkę ich krwi, aż do 10 pokolenia. Mimo wszystko aż tak restrykcyjne nie były zapisy na Żydów. Nie podlegali bowiem zagładzie ci, którzy mieli domieszkę ich krwi, byli ćwierć-Żydami. Czyli na pierwszy ogień Cyganie, potem Żydzi, zaś w trzeciej kolejności Polacy.
  Niemcy wybili ponad połowę cygańskiej populacji a ściganie Cyganów nie miało sobie równych. Takich procentowych strat nie ponieśli Żydzi, chociaż tu konkretne liczby nie są znane, bowiem co jakiś czas bywają zwiększane tak „na oko”. Pamiętam, że kilkadziesiąt lat wstecz podawano, iż zginęło ich ( w Polsce) 2 mln.160 tys. Czas płynął i liczba ta stale była powiększana. Czy zgodnie z prawdą? Czy raczej zgodnie z rozszerzającą się „religią Holokaustu”?
  3 sierpnia 1944 r. Niemcy dokonali ostatecznej likwidacji podobozu cygańskiego w Birkenau, w jeden dzień gazując trzy tysiące Cyganów, dorosłych i dzieci.Rok wcześniej podobóz ten liczył 23 tysiące ludzi.
  Dodam, dla wiedzy innych, że w języku romskim zagłada Cyganów nosi nazwę PORAJMOS (pochłonięcie).
  Warto pochylić głowy nad ich męczeństwem a nie stroić sobie z tego żarty. Wystarczą liczby dot. poszczególnych nacji. Wg. danych, zresztą niepolskich, bo angielskich, a więc trudno nas posądzać o stronniczość, największe straty wśród trzech nacji ponieśli: 1. Cyganie-ok. 50 proc. 2. Polacy – ok. 17 proc. 3. Żydzi – ok. 11 proc.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra