Z zagranicy

Norwegia naruszyła prawo do ochrony życia rodzinnego!

W Norwegii coraz częściej dochodzi do działań państwa godzących w prawo do życia rodzinnego. Jednym z nich było postanowienie urzędu ds. dzieci – Barnevernet, na mocy której B. Jansen została odizolowana od córki. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że tego typu decyzje stanowią naruszenie przepisów Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

W 2011 r. Jansen mieszkała w domu z rodzicami należącymi do społeczności norweskich Romów. Po urodzeniu córki, z powodu problemów rodzinnych przeniosła się do państwowego centrum pomocy rodzinie.

W 2012 roku Barnevernet wydał nakaz przeniesienia córki kobiety do pogotowia opiekuńczego pod tajnym adresem, motywując to unikaniem przez B. Jansen pomocy społecznej. Na początku przyznano jej prawo do jednego godzinnego spotkania w tygodniu, które wkrótce ograniczono do jednego godzinnego spotkania w miesiącu. Matka odwołała się od decyzji do sądu, który jednak orzekł na jej niekorzyść całkowicie zakazując kontaktów z dzieckiem.

Ta sprawa była przedmiotem pięciokrotnej kontroli ze strony sądów różnych instancji, w tym Sądu Najwyższego. Wszystkie podtrzymały całkowity zakaz kontaktów z córką. Uzasadniano to ochroną dziewczynki przed rzekomym stresem i niepokojem, jakie według zeznań rodziny zastępczej miała odczuwać przed każdym spotkaniem z matką.

Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że Barnevernet i sądy prawidłowo oceniły zagrożenie dla dobra dziewczynki, odbierając ją matce biologicznej i przekazując do rodziny zastępczej. Natomiast całkowity zakaz kontaktów z rodzicami był w ocenie Trybunału w Strasburgu środkiem zbyt radykalnym. Władze krajowe nie wzięły pod uwagę „długofalowych konsekwencji permanentnego odseparowania dziecka od biologicznej matki”, które mogły doprowadzić do „całkowitego utraty kontaktu z matką” oraz „wyobcowania A. [córki] względem jej Romskiej tożsamości.” Władze nie wypełniły też wynikającego z Konwencji „pozytywnego obowiązku do podjęcia działań na rzecz zjednoczenia rodziny w rozsądnym terminie”.

,,Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie pani Jansen jest światełkiem w tunelu dla rodziców, którym norweskie Barnevernet odebrało dzieci. To jednak nie koniec walki o prawa rodzin, bo w sprawie Jansen Trybunał zakwestionował tylko całkowite zakazanie matce kontaktów z dzieckiem, natomiast samo odebranie jej dziecka uznał za uzasadnione.

Mamy nadzieję, że Trybunał pójdzie w kolejnych sprawach o krok dalej i uzna za sprzeczny z prawem do ochrony życia rodzinnego norweski system opieki społecznej, oparty na urzędniczej wszechwładzy i uprzedzeniach do naturalnej rodziny. Będzie na to szansa w precedensowej sprawie Strand Loben przeciwko Norwegii, kiedy to Wielka Izba Trybunału po raz pierwszy będzie mogła się wypowiedzieć na temat nadużyć Barnevernet” – skomentowała dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris Karina Walinowicz.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. banita

  2 października 2018 at 08:51

  Przed wczesna radość. Wszyscy wiemy jak działa lewacki trybunał przekłamanych praw człowieka wybranego. Im bardziej lewackie państwo tym więcej praw mają lewackie sądy. Szkoda, że nikt nie pyta rodziców jakie mają poglądy. Być może okaże się, że nie tylko narodowość, a i światopogląd ma znaczenie. W uni niemieckiej zaczyna się dziać jak kiedyś w Kambodży gdy do władzy doszli Czerwoni Khmerzy. Z tym że tutaj zbójów w czerwonych, a raczej niebieskich apaszkach zastępuje islam i kolory podobne do tęczy. Bo tak naprawdę ile dzieci odebrano muzułmanom, lub homoseksualistom?

  • bobik

   2 października 2018 at 10:01

   @Banita,
   Muzułmanom nie odbiera się dzieci bo sądy i pomoc społeczna doskonale wiedzą, że ojciec albo jego kumpel o nieznanym nazwisku i adresie zatłucze maczetą odpowiedzialnego za takie działania urzędnika a może i jego dzieci.
   I co mu zrobią?

   Gdyby biała ludność równie wrogo odnosiła się do takich poczynań urzędników, to tego typu problemów by nie było.
   No ale biała ludność na Zachodzie to zgraja głupków, która postanowiła oddać swoją wolność w ręce władz i zaniechała osobistego dochodzenia swoich praw.
   Reakcją na poniesione krzywdy jest zazwyczaj samoumartwianie się a nie *odwet*.
   Takie postępowanie prowadzi *teraz właśnie* do wymiany tej ludności na inną.
   Biała ludność Europy Zachodniej, w przeciwieństwie do Arabusów, nie umie po prostu postawić oporu władzom ani komukolwiek innemu, kto trzyma w ręce bat.
   Polityczna poprawność na Zachodzie wynikała do niedawna z ideologii, ale teraz jej przyczyną jest również STRACH.

   PS. Kompletnie nie masz pojęcia o celach i metodach Czerwonych Khmerów, jeżeli widzisz jakieś podobieństwo w działaniach Muzułmanów i tej organizacji.
   To jednak zupełnie inna liga.

   • banita

    2 października 2018 at 10:27

    bobi jakiego koloru jest twoja biała skóra. Nie sądzę żeby była biała. Nie byłbyś wtedy takim mędrcem.

   • Laszka

    2 października 2018 at 12:19

    @ bobik czy bobas?
    wczoraj się dopiero narodziłeś? I od wczoraj dopiero zauważasz „głupków z Europy” co nie potrafią stawić oporu urzędnikom ” z batem”?
    Porozmawiaj z babcią i prababcią – to ci opowie jakie morze krwi wylały te „głupki” (wg ciebie ślepego mędrca) stawiając opór karabinom i czołgom. Trudno się dziwić, że z krwią i ducha stracili…w anemię wpadli…..dali się ogłupić i wytresować banksterom….Widzisz jakieś łatwe rozwiązanie? To startuj na prezydenta! Muzułmanie będą mogli dzielnie „podskakiwać” do czasu, kiedy banksterom będą potrzebni….potem usłyszą i oni „ciapaty zrobił swoje, ciapaty może odejść”….
    Ale masz rację, że trzeba reanimować umysł i duszę Europejczyków…PRAWDA nas wyzwoli…I KREW CHRYSTUSA – nie nasza, więc nie szczuj ludzi do walki „na pięści” z tyranią banksterów

    • bobik

     2 października 2018 at 13:40

     @Laszka,
     Poczytaj sobie historię Chrześcijan z Egiptu (Koptów) albo z Syrii, Arabii czy z Pakistanu to zobaczysz jak krew Chrystusa ich wyzwoliła.
     Podpowiedź: większość wącha kwiatki.

     Co do banksterów i Muzułmanów:
     Są tacy, którzy liczą, liczą i w końcu się przeliczą.
     Tym razem będą to banksterzy.

     Co do „przelanego morza krwi”:
     Białe głupki z Europy Zachodniej w ciągu ostatnich 200 lat wcale tak dużo tej krwi nie przelały.
     Niemcy może najwięcej, Brytyjczycy i Francuzi trochę mniej a Szwedzi czy Norwedzy prawie nic.
     I dlatego mamy tam to co widać.
     Niejaki Jefferson (ten z banknotu $2) powiedział „Drzewo wolności musi od czasu do czasu być podlewane krwią tych, którzy jej pragną, bo w przeciwnym razie uschnie”.

 2. Soroka

  2 października 2018 at 10:01

  Materializm jest religią diabła. Nie może więc dziwić, że państwa w których materializm jest religią dominującą, dochodzi do deptania ludzkich praw.

 3. sarkazm

  2 października 2018 at 10:19

  Jak się nie strzela regularnie do złych ludzi to tak jest.

  • Kiler

   2 października 2018 at 10:21

   Słusznie, szajs trzeba eliminować a nie paplać w koło, na okrągło.

 4. Emil

  2 października 2018 at 12:03

  Pokładać nadzieje w tym trybunale ETPC składających się z rozbójników poprzebieranych w togi to trzeba chyba być chorym na optymizm.
  Realizm jest taki że ta banda rozbójników z tego europejskiegotrybunału ma za zadanie rozbijanie rodzin a nie ich zcalanie. Oni uczestniczą w najwyższym stopniu w tym procesie zwanym NWO i żadne pobożne życzenia czy nadzieje tego nie zmienią!
  Zmienić można to tylko silnym odłączeniem się i koalicją z podobnie myślącymi.
  Do tego trzeba jednak móc wybrać Polaków na polityków co nie ma niestety obecnie miejsca.

  • Kaha

   19 października 2018 at 13:46

   Odsyłam do mojego komentarza na dole.

 5. jok

  2 października 2018 at 17:20

  Wygląda mi na to, że jedynie cygańska, tudzież romska jak to się dziś mówi/pisze, etniczność matki była powodem, że „sąd” stanął częściowo po jej stronie

 6. Tofik

  3 października 2018 at 16:20

  Szczególnie „sądy oceniły obiektywnie…”

 7. Kaha

  19 października 2018 at 13:44

  Znam sprawe. Nie napisano, ze dziadek wywalał matkę z dzieckiem z domu kilka razy, a ona i tak wracała i pozwalała na to by ja lał. Potem dziadziuś śledził matkę zastępcza i groził porwaniem dziecka. Matka dostawała możność przebywania w ośrodku dla matek z dziećmi kilka razy, ale tak czy owak opuszczała ośrodek i wracała do dziadka sadysty. Dziadek dźgnął nożem sąsiadkę , która podejrzewał o pomaganie córce w wyprowadZce, za co został skazany na 4 inpol roku ( w czerwcu rozpoczął odbywanie kary) … o czym wy piszecie ????????? Jakie scalanie rodzin ????????? Tworzenie jednej patologii z drugiej ???

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra