Z kraju

Zatrzymanie matki uciekającej przed Barnevernet!

Królestwo Norwegii podjęło bezprecedensowe kroki na terenie Polski, zmierzające do wydania ich obywatelki. Kobieta uciekła na terytorium RP z obawy przed odebraniem jej trójki dzieci przez norweski Urząd ds. Ochrony Dzieci (Barnevernet). Norwegia wydała europejski nakaz aresztowania przeciwko matce. 1 października polska Policja na podstawie nakazu aresztowania dokonała zatrzymania kobiety, natomiast jej dzieci skierowano do Pogotowia Opiekuńczego. Kobieta jest reprezentowana przez prawników z Instytutu Ordo Iuris.

Norweżka uciekła wraz z dziećmi do Polski w styczniu 2018 r. po tym jak norweski Urząd ds. Ochrony Dzieci rozpoczął działania mające na celu odebranie trójki rodzeństwa. Powodem decyzji o tak drastycznym środku ingerencji we władzę rodzicielską matki były zarzuty o rzekomym braku współpracy matki z urzędnikami Barnevernet. Podkreślenia wymaga, że w toku postępowania przed norweskim Urzędem ds. Ochrony Dzieci nie pojawiły się żadne zastrzeżenia dotyczące w sposób bezpośredni opieki matki nad dziećmi.

„Dotychczas w analogicznych sytuacjach Norwegia kierowała informację do Systemu Informacji Schengen (SIS) w celu ustalenia, gdzie ukrywa się rodzic w obawie przed nieuzasadnionymi działaniami Barnevernet zmierzającymi do rozdzielenia rodziny. Natomiast wystąpienie z europejskim nakazem aresztowania stanowi kolejny krok w kierunku zwiększenia represji przeciwko autonomii rodziny przez państwo norweskie.” – komentuje mec. Filip Wołoszczak z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Podstawą zastosowania europejskiego nakazu aresztowania stanowi przepis wprowadzony w konsekwencji sygnowania przez Królestwo Norwegii Konwencji Haskiej z 1996 roku, który przewiduje odpowiedzialność karną za opuszczenie terytorium Norwegii po wszczęciu przez Barnevernet postępowania wymierzonego przeciwko rodzinie.

Na problem związany działaniami Barnevernet wymierzonymi w prawo do życia rodzinnego zwrócił uwagę również Prezes Urzędu ds. Cudzoziemców w stanowisku dotyczącym Norweżki Silje Garmo, która od roku stara się o udzielenie azylu na terenie RP , wskazując, że „zarzut arbitralnego pozbawienia władzy rodzicielskiej na terytorium Królestwa Norwegii jest aktualnie przedmiotem licznych postępowań toczących się obecnie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, co świadczy o powszechności tego problemu.”

W ostatnio wydanym przez Europejski Trybunał Praw Człowieka orzeczeniu w sprawie B. Jansen przeciwko Norwegii zostało wskazane, że odizolowanie córki od skarżącej stanowiło naruszenie przepisów Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

Obecnie trwają czynności z udziałem Norweżki zatrzymanej na skutek europejskiego nakazu aresztowania przez polskie władze, podczas których kobieta jest reprezentowana przez mec. Lwa Michała Lizaka – współpracownika Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Źródło; materiały nadesłane

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. bobik

  3 października 2018 at 08:47

  Tej to akurat mogliby dać azyl.

 2. joda

  3 października 2018 at 08:50

  sprane lewackimi ideologiami norweskie mózgi w akcji , …. podobnie jak u nas peło i towarzysze

 3. m

  3 października 2018 at 09:03

  Czy ambasada USA potępi podpalenie drzwi kościoła, tak jak potępiła wybicie szyby w synagodze?
  http://niewygodne.info.pl/
  Przypomnijmy – 20 września jakiś niezrównoważony facet wybił kamieniem szybę w gdańskiej synagodze. Już następnego dnia rano ambasada USA w Warszawie wydała oficjalny komunikat, w którym potępiła „ten pełen nienawiści, destrukcyjny akt”. Kilka dni później jakiś szaleniec wziął kanister z benzyną i podpalił drzwi do kościoła w Opolu Lubelskim. Jak do tej pory ambasada USA milczy. Nic nie wskazuje również na to, aby przy odsłonięciu nowych drzwi kościoła w geście solidarności miało dojść do podobnej ceremonii ekumenicznej, jak podczas odsłonięcia nowego okna w synagodze.

  • Marek O

   3 października 2018 at 19:21

   chyba jesteś chory uważając, że goj i żyd to równoważne byty 🙂 metafizyka, spotkanie z Bogiem itd

 4. banita

  3 października 2018 at 11:20

  Zobaczymy co zrobią. Wszak bruksela i niemcy pokazały że SIS to tylko miejsce dla biurokratów, nie mające nic wspólnego z prawem. Skoro w unii działa wolna amerykanka SIS to kobieta powinna i musi zostać w Polsce. Norwegom niech rząd nasz podeśle trochę muzułmańskich rodzin, niech sobie je rozdzielają.

 5. zbyszek

  3 października 2018 at 12:26

  – Byly maz, to napewno jakis muzulmanin, wiec w zasadzie ukrywaja jego osobe i role w calej sprawie a jego interesow broni srodowisko muzulmanskie – nasz kosciol zajmuje sie „budowa katedry Tower Nycz”.

  – Polskie sady chetnie wydaja dzieci Polek.

  Wspolny mianownik, to chyba strach zwyklych urzednikow przed muzulmanami – nie boja sie tylko Polskiej opini publicznej – na jakis odruch protestu z naszej strony rzucaja sie jak rekiny.

  Moim zdaniem Polacy z ta cierpliwoscia, potrzeba spokoju troche przesadzaja, boja sie nawet wlasnego cienia a wiec urzednicy postepuja tak samo – to jest spadek po ruskiej okupacji i morderstwach.

 6. JaF

  3 października 2018 at 15:49

  Co za świństwo. I pisiory kreują się na obrońców rodziny. Wolne żarty. Ta kobieta wraz z dzieckiem powinna dostać obywatelstwo. Ale ciaputowicz i reszta zdradzieckiej bandy woli dawać paszporty rezuną i żydą.

 7. George

  3 października 2018 at 16:56

  UE pokazała gdzie ma te nakazy aresztowania czy też niewpuszczania na teren UE, że wspomnę casus Kozłowskiej. Normalny rząd by ten norweski nakaz olał, ale my w Polsce nie mamy normalnego rządu, mamy rząd żydofilów i lewaków, więc pewnie wydadzą nieszczęsną kobietę norweskim katom.

 8. Robert

  3 października 2018 at 20:38

  PIS robi w gacie przed wszystkimi.Przed Niemcami,Żydami,Ukraińcami,Litwinami.To wyjątkowy skandal.To ma być dobra zmiana.Śmiechu warte.Dobrze wypadają jedynie w rozdawaniu pieniędzy,robieniu dobrze Żydom i TV Kurskiego. Mam nadzieję,że PIS już ostatni raz rządzi w Naszym kraju.

 9. Mark Epigon

  4 października 2018 at 02:30

  Matka myślała, że schroni się w Polsce, że to bezpieczny Egipt. Jednak dziś już nigdzie nie ma Egiptu, a współczesny Herod robi co chce wszędzie. Wspomóżmy Ordo Iuris i modlitwą i finansowo.

  • bobik

   4 października 2018 at 15:39

   Nie jest powiedziane, że będzie ekstradycja.
   Ja bym jednak obstawiał, że nie.

 10. wojtek

  4 października 2018 at 14:05

  Niedługo matki z dziećmi będą uciekać do Rosji. Niestety, niedługo portale i pocztę mailową przeniesiemy na rosyjskie serwery. I kto by pomyślał?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra