Z zagranicy

Ruble zamiast dolarów?

Zdaniem szefa Izby Obrachunkowej Federacji Rosyjskiej Aleksieja Kudrina jest to bardzo możliwe. 

Szef Izby Obrachunkowej Federacji Rosyjskiej Aleksiej Kudrin powiedział, że popiera tendencję, aby z wieloma krajami część handlu przestawić na krajowe waluty.

„Specjalnie podkreślam, że z wieloma, ponieważ nie mamy równej wielkości eksportu i importu z każdym krajem. Zasadniczo Rosja ma dodatnie saldo płatności z wieloma krajami ze względu na to, że sprzedajemy surowce mineralne do wielu krajów. Sprzedajemy więcej, niż importujemy z tych krajów, dlatego nie pozwala to tym krajom w pełnej mierze na wykorzystanie, powiedzmy, rubli, nadal będą musieli zamieniać ruble na inne waluty. Ale ruble, jak wiemy, nie mają takiej płynności jak inne, bardziej płynne i rezerwowe, waluty.” – powiedział zapytany o to przez dziennikarzy.

Dodał, że jego zdaniem sąsiedzi chętnie skorzystają z rozliczeń w walutach krajowych.

„Dlatego sami zobaczymy, że w najbliższym czasie zostanie ustalona określona proporcja handlu w tych walutach. Oczywiście nie można w całości zastąpić naszego obrotu handlowego.” – zakończył.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. JARO

  5 października 2018 at 15:52

  i tak oto mamy nowe przysłowie: lepszy (w)rubel w garści niż dolar na strychu; pażywiom uwidim – jak mówią Amerykany; jak się zacznie cała ta zabawa, czym komu, za co i ile płacić, to wygląda mi na to, że wróci wymiana towar za towar; np. 3 krowy za 1-ną teściową, koza za worek ziemniaków, a rower za kota, itd., itp.; ciekawe co możem otrzymać za czosnek, cebulę i ryby, i od kogo? no i jaki będzie przelicznik?

 2. Tomek

  5 października 2018 at 18:21

  Niepomiernie mnie bawią te ostatnie rosyjskie stwierdzenia o rublu czy upadku dolara. Wystarczy spojrzeć, ile procent transakcji dokonywanych jest w dolarach, a ile (promili) w rubli. Ile procent światowych rezerw walutowych to dolary, a ile (promili) to ruble? Jaki jest popyt na amerykańskie obligacje w dolarach, a jaki na rosyjskie (ostatnio odwołano emisję, bo chętnych nie było). Jaka jest wartość handlu USA, a jaka Rosji? Pozycja dolara jest i długo będzie niezagrożona, czy to się Kremlowi podoba, czy nie. A jeśli już jakaś waluta ma ją zastąpić, to znacznie większe szanse ma euro, czy nawet waluty chińska, japońska. Rozmiar rosyjskiej gospodarki jest równy gospodarce Meksyku, czy Hiszpanii, znacznie mniejszy niż jednego tylko stan USA osobno (np. Kalifornia). Chyba nikt rozsądny nie twierdzi, że meksykańskie peso wyprze dolara? Mierzcie siły na zamiary:)

  • The Big E

   5 października 2018 at 23:27

   A mnie niepomiernie bawią stwierdzenia o niezagrożonej pozycji dolara.Otóż o wartości zielonej makulatury decyduje tylko potęga militarna US Army, której budżet jest większy od łącznego budżetu 6 następnych armii świata i która w razie czego przypomni takim sukinkotom jak Hussein czy Kadafi, że nie wolno bezkarnie rozliczać się w handlu ropą np. euro zamiast zieloną makulaturą.
   A poza tym Kudrin nie powiedział o upadku dolara, tylko o potrzebia przejścia na krajowe waluty w rozliczeniach handlowych i sam widzi ograniczenia rubla. Widać każdy wyczytuje to co chce.

 3. LN11

  7 października 2018 at 09:27

  Fajnie, W końcu ludzie będą jeździć w poszukiwaniu lepszego życia do Rosji i Chin komunistycznych. Tam będą szczęśliwymi wolnymi ludźmi. Nie to co w Stanach kraju „niewolników”…

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra