PRAWY.TV

Piotr Nisztor zdradza tajemnice FOZZ, transformacji ustrojowej, i sektora bankowego w Polsce [WIDEO]

Pomimo, że sektor bankowy odgrywa niezwykle istotną role w współczesnej gospodarce, wpływając na jej rozwój, wydana staraniem wydawnictwa Fronda, 640 stronicowa, praca Piotra Nisztora „Skok na banki. Kto kontroluje pieniądze Polaków. Historia transformacji polskiego sektora finansowego” nie stała się obiektem debaty publicznej. Jest to szczególnie dziwne z racji na to, że polski sektor bankowy został przekazany w ręce finansjery z innych krajów, w opinii wielu komentatorów, wbrew liberalnym frazesom, dbającej bardziej o interesy rodzimych krajów a nie Polski.

Dodatkowo w publicystyce podkreślano rolę byłych funkcjonariuszy służ komunistycznych na pozycjach kluczowych dla gospodarki. Zdaniem wydawców pracy „słynna seria „Resortowe dzieci” opisała transformację od PRL-u do III RP w sferze mediów, służb specjalnych i elit politycznych. Piotr Nisztor rozszerza tę listę o transformację bankowości”. Opisując między innymi historie tego, jak „ komunistycznemu Bankowi Handlowemu pozwolono w Libanie, Szwajcarii Bliskiego Wschodu, wykupić – w samym środku zimnej wojny – 80 proc. akcji Commercial Bussines Bank”.

Jak informuje wydawca „w książce znajdziemy autoryzowane wypowiedzi głównych bohaterów, Bogusława Kota, Wojciecha Kostrzewy, Ryszarda Krauzego i wielu, wielu innych”. W swej pracy Piotr Nisztor opisał między innymi: „ile pieniędzy wypłynęło z Polski poprzez Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, powstanie BRE Banku, prywatyzacja PZU, kulisy wyprzedaży za bezcen państwowych banków, kulisy powstania Banku Millenium, wojny tajnych służb, polityczne intrygi, tajne konta, handel bronią z arabskimi terrorystami”. Według wydawców pracy „reporterskie śledztwo Nisztora trwało ponad dwa lata. Zbierając materiały i sprawdzając ich wiarygodność, dziennikarz potrafił spotkać się oko w oko z bohaterami książki nawet tysiące kilometrów od Polski.

Chociaż wiele historii przytaczanych w tekście przypomina powieść sensacyjną, jest skrupulatnie udokumentowaną prawdą i wyjaśnia, w którym trójkącie bermudzkim znikały pieniądze Polaków na początku lat dziewięćdziesiątych dwudziestego stulecia. W trójkącie służby specjalne – polityka – biznes. I są na to papiery”. Hubert Kozieł w artykule „Aferalna historia transformacji polskiej bankowości” na stronach portalu Parkiet przypomniał, że Piotr Nisztor ujawnił „taśmy z Sowy & Przyjaciół”. Według Huberta Kozieła na kartach pracy Piotra Nisztora znajdują się informacje o powiązaniach terrorystów, tajnych służb i podejrzanych bliskowschodnich biznesmenów z Bankiem Handlowym z PRL, wydarzeniach związanych z FOZZ i Art-B, prywatyzacji PZU, „banku Kwaśniewskiego”, i roli funkcjonariuszy „Wydziału VIII Departamentu I MSW oraz II Zarządu Sztabu Generalnego” w transformacji ustrojowej polskich banków.

Zdaniem Huberta Kozieła zawarte w pracy Piotra Nisztora „przypisy są bardzo rozbudowane, a w nich znajdują się odesłania do dokumentów z archiwum IPN, do akt spraw sądowych, oficjalnych bankowych publikacji oraz do rozmów i korespondencji z niektórymi bohaterami książki. Wśród skanów dokumentów, pokazanych w tej publikacji jest m.in. zdjęcie strony z kalendarza Aleksandra Gudzowatego (…). W książce wypowiadają się m.in.: miliarder Ryszard Krauze i Bogusław Kott, wieloletni prezes BIG Banku Gdańskiego, czy też gen. Gromosław Czempiński, były szef Urzędu Ochrony Państwa”.

Piotr Śmiłowicz w artykule „Ukazała się książka o historii prywatyzacji polskiego systemu bankowego” na portalu Bankier, stwierdził, że Piotr Nisztor w swojej książce opisał „kulisy wyłonienia w 1989 roku z NBP dziewięciu banków (Państwowy Bank Kredytowy w Warszawie, Bank Przemysłowo-Handlowy w Krakowie, Bank Depozytowo-Kredytowy w Lublinie, Bank Śląski w Katowicach, Pomorski Bank Kredytowy w Szczecinie, Powszechny Bank Gospodarczy w Łodzi, Wielkopolski Bank Kredytowy w Poznaniu, Bank Gdański w Gdańsku, Bank Zachodni we Wrocławiu), które przeszły potem proces komercjalizacji i prywatyzacji”.

Według Piotra Śmiłowicza na kartach pracy Piotra Nisztora znajdą się informacje o BPH w Krakowie, prywatyzacji Banku Śląskiego, powstania PKO BP, zakupu przez Włochów Pekao SA i BPH, dziejach „Banku Turystyki, powstałego pod auspicjami Aleksandra Kwaśniewskiego” i przekształconego „w Bank Współpracy Europejskiej Aleksandra Gudzowatego”, powiązania udziałowca Gettin Noble Banku, historii Banku Millennium SA, roli Deutsche Banku w polskiej bankowości.

Recenzje ekspertów z mediów poświęconych ekonomii świadczą, że praca Piotra Nisztora, to bardzo ciekawa i merytoryczna publikacja, którą każdy zainteresowany rolą gospodarki w życiu społecznym powinien przeczytać.

 

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. GG.

  6 października 2018 at 16:12

  .
  To jest ciekawsze:
  .
  Morawiecki: Media patriotyczne powinny rosnąć w siłę. Tamci potrafią zmanipulować rzeczywistość http://prawy.pl/80641-morawiecki-media-patriotyczne-powinny-rosnac-w-sile-tamci-potrafia-zmanipulowac-rzeczywistosc/ (06.10.2018).
  .
  .

  • GG.

   6 października 2018 at 16:18

   .
   Naprawdę ciekawe artykuły krótko tutaj goszczą na stronie głównej.
   .
   Przykład:
   .
   Czy to koniec PSL-u? http://prawy.pl/80334-czy-to-koniec-psl-u/ (30.09.2018).
   .
   Ten tekścik M. Krajskiego nie został nawet wrzucony na facebooka i twitter przez prawy.pl
   .
   Niepoprawność polityczna komentarzy, czy co?
   .
   .

   • JamesBond

    6 października 2018 at 21:53

    Nisztor to bezpieka.

 2. jok

  6 października 2018 at 17:26

  Komuniści, służby, dojcze banki i libany….
  Zastanawiam się czy jeszcze jakaś inna zwarta grupa, np. etniczna:)), nie była przypadkiem mocno zaangażowana w „prywatyzację”/przejęcie/organizowanie/implementowanie banksterstwa/bankowości nad Wisłą……
  A jeśli była:)), to zastanawiam się czy Autor książki o tym wspomniał …
  (nie to bym miał pretensję, że nie walił prosto z mostu, ale można np. coś oględnie zauważyć/wskazać w książce, a można absolutnie pominąć (jak książki czy książka Warrena Carolla o komunizmie, całkowicie pomijające aspekt reprezentacji Żydów w rewolucji komunistycznej)…..

 3. sarkazm

  6 października 2018 at 21:52

  To państwo to patologia stworzona przez wywiad sowiecki w latach 1984-90. Wszyscy rządzący w PiS mają dusze nasiąknięte socjalizmem i komunizmem a ich kręgosłupy są przetrącone przez komunizm i jego operacyjne metody. To są chodzące szkielety i kompromisy z wszelakim złem. Dlatego nie nadają się do niczego poza wymianą. Trzeba nam Polaków – najlepiej tych od Brauna, z Ruchu Narodowego, ONR i Wolność JKM.
  To wszystko to żydokomuna która w ’89 przeszła do konspiracji i się utajniła przejmując praktycznie 100% Polski. Stara taktyka dobrego i złego policjanta. Podzielili się na PO i PiS i dymają naród w cyklach 8 letnich. Dowodem na prawdziwość tej tezy jest, że nikt (poza tymi co czymś się narazili) nie wylądował w pierdlu przez 27 lat. Zmowa na 100% a naruszający ją idioci jak Lepper czy gen. Petelicki lądują w piachu.
  Ludzie, wymagajcie i żądajcie niech każdy cwaniaczek – chcący Wami rządzić – pokaże świadectwo chrztu ojców i dziadków (po czym sprawdzać je w parafiach) i zaświadczenie od proboszcza, że chodzi do Kościoła. To jedyny pewny sposób! Nie chroni on w pełni, ale jest wstępnym filtrem. Do tego czasu traktujcie go jako ciało obce z wszystkimi tego konsekwencjami. Trzeba się bronić. Wszystko co nie jest jest zgodne z optyką katolicką można od razu wrzucić do kosza bez specjalnego przyglądania się temu. Jest wiele dróg które prowadzą na manowce i nie należy nimi podążać.

  Barierą w zapewnieniu Polsce dobrobytu i bezpieczeństwa jest ulokowana na szczytach państwa 6 000 000 spuścizna po żydokomunie. To są beneficjenci i zstępni IW, UB, KBW, SB, MO, ORMO, PZPR, LWP, wywiadu PRL i WSI a nawet ZNP. PO to szajka dzieci i wnucząt UBowców, milicjantów, LWP, sędziów, prokuratorów, czerwonych nauczycieli z ZNP, PZPRowców i tym podobnego szajsu.
  Dopóki nie wymrze ten sowiecki twór to zawsze będzie maił 15 – 20% tzw. poparcia społecznego.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra