Górnicy nie doszli do porozumienia z rządem

0
0
0
/

Brakiem porozumienia zakończyła się dwunastogodzinna poniedziałkowa tura rozmów przedstawicieli Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego z panią premier Ewą Kopacz poświęcona przyszłości Kompanii Węglowej SA (KW) i całego górnictwa. Związkowcy domagali się m.in. faktycznych planów naprawczych dla zakładów i odrzucenia planów likwidacji.

 

Nie wiadomo, kiedy nastąpi kolejna runda rozmów w sprawie programu dla przemysłu wydobywczego węgla kamiennego. - Myśmy dzisiaj zaproponowali, że owszem, zgadzamy się, aby na na czas trudnego procesu naprawczego te cztery kopalnie zostały na pewien czas wniesione do SRK [Spółki Restrukturyzacji Kopalń - przyp. red. SG], ale też wyraźnie podkreśliliśmy, że gdy przejdą ten proces naprawczy, muszą mieć gwarancje dalszego funkcjonowania. Rozbiło się o to, że nikt nie był nam w stanie zagwarantować, że te kopalnie będą mogły funkcjonować, nawet po głębokim procesie naprawczym, dłużej niż do 2018 roku - wyjaśniał przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" Dominik Kolorz.

 

W jego ocenie zaproponowane przez stronę rządową rozwiązania nie dawały żadnej nadziei, że przeznaczone do likwidacji kopalnie ("Bobrek-Centrum", "Brzeszcze", "Pokój" i "Sośnica-Makoszowy") będą funkcjonowały dłużej niż przez najbliższy rok czy półtora roku.

 

O godzinie 10. zebrał się Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, by podjąć decyzje co do dalszych działań.

 

Przypomnijmy, że od ubiegłej środy, gdy rząd bez obiecanych konsultacji ze stroną społeczną przyjął Plan Naprawczy dla KW, na Śląsku i w Małopolsce trwają protesty przeciwko wprowadzeniu w życie tego dokumentu. Pod ziemią akcję prowadzą górnicy z ośmiu kopalń ("Bobrek-Centrum", "Brzeszcze", "Pokój" i "Sośnica-Makoszowy", a od wczoraj również "Chwałowice", "Jankowice", "Marcel" i "Rydułtowy-Anna"). Na powierzchni wspierają ich pracownicy przeróbki mechanicznej węgla i administracji oraz rodziny i mieszkańcy gmin, w których znajdują się zagrożone zakłady.

 

KMK

 

Źródło: Solidarność

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną