Kultura i historia

65. rocznica śmierci dr. Józefa Psarskiego – działacza narodowego i oświatowego z Ostrołęki

6 października 1953 r. w Ostrołęce zmarł Józef Psarski – lekarz, działacz narodowy, społeczny i oświatowy, jedna z najbardziej zasłużonych postaci w tym mieście. Za swoją działalność nie został nigdy uhonorowany żadnym odznaczeniem.

Józef Psarski urodził się 19 marca 1868 r. w Grabowej koło Opoczna. Pochodził z drobnoszlacheckiej rodziny o rycerskich tradycjach. W 1894 r. ukończył studia na uczelni medycznej w Kijowie, uzyskując dyplom doktora medycyny o specjalizacji internisty, pediatry oraz ginekologa-położnika.

Karierę zawodową rozpoczął w Myszyńcu, by po kilku miesiącach przenieść się do Ostrołęki, gdzie objął stanowisko lekarza kolejowego. W swej pracy nie ograniczał się tylko do leczenia konkretnych chorób, ale prowadził również profilaktykę i edukację zdrowotną, ukierunkowaną głównie na dzieci.

Jednocześnie działał aktywnie na polu oświaty. Jeszcze w czasie zaborów organizował razem ze swoją żoną nauczycielką pierwsze tajne, polskie szkoły. Z jego inicjatywy powstało pierwsze w Ostrołęce Koło Macierzy Szkolnej oraz gimnazjum dla chłopców. Należał też do Ligi Narodowej. Za swoją działalność kilkakrotnie zsyłany był w głąb Rosji.

Po I wojnie światowej działał w Powiatowym Komitecie Obywatelskim, którego zadaniem było organizowanie i niesienie pomocy ofiarom wojny. Po odzyskaniu Polskę niepodległości kontynuował działalność na rzecz szkolnictwa w Ostrołęce. To głównie dzięki jego staraniom powstało w 1919 r. Gimnazjum im. Króla Stanisława Leszyńskiego, a dwa lata później pierwsza szkoła rzemieślnicza kształcąca młodzież z rodzin robotniczych i chłopskich.

Był inicjatorem założenia pierwszego sklepu spółdzielczego w Ostrołęce, współorganizatorem kasy zapomogowo-pożyczkowej dla drobnego rzemiosła i kupców. Zainicjował powstanie Towarzystwa Wioślarskiego, które rozwijało kulturę fizyczną zarówno młodzieży, jak i starszych. Był również współtwórcą Biblioteki Miejskiej, rozwijał działalność Ochotniczej Straży Pożarnej. Aktywnie działał w ZHP.

W czasie niemieckiej okupacji, mimo podeszłego wieku, włączył się w działalność podziemia. Organizował ruch oporu, objął patronat i funkcje szefa sanitarnego w Obwodzie Ostrołęckim AK. W 1944 r. został pierwszym po wojnie starostą ostrołęckim. Niecały rok później zrezygnował ze stanowiska, poświęcając się leczeniu.

Józef Psarski za swoją działalność nie został nigdy uhonorowany żadnym odznaczeniem. Zmarł 6 października 1953 r. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

Obecnie w Ostrołęce imię doktora Józefa Psarskiego nosi jedna z ulic miasta, Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 oraz Mazowiecki Szpital Specjalistyczny.

Źródło i fot.: szpital.ostroleka.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra