Kościół

Kardynał Müller wzywa papieża Franciszka do odpowiedzi na zarzuty arcybiskupa Vigano

Kardynał Müller stwierdził, że papież Franciszek powinien odpowiedzieć na zarzuty arcybiskupa Carlo Marię Vigano.

fot. screen YouTube

Przypomnijmy, że arcybiskup Vigano oskarżył papieża Franciszka o ignorowanie nałożonych kar na arcybiskupa Waszyngtonu, Theodore McCaricka przez Benedykta XVI.

ZOBACZ TAKŻE:Abp Viganò oskarża Franciszka o tuszowanie afer pedofilskich

Kardynał Gerhard Müller wezwał papieża Franciszka, by ten odpowiedział na te zarzuty. Dodał, że o sankcjach nic nie słyszał, ale stwierdził, że powinien się odbyć proces kanoniczny przeciwko  byłemu kardynałowi McCarickowi. Zaznaczył, że każdy musi uczyć się na błędach, a nadużycia seksualne trzeba zwalczać.

Zdaniem Müllera papież powinien stanowić symbol jedności Kościoła.

Zgadzacie się?

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. msn wiadomosci

  6 października 2018 at 19:40

  Założył plantację i wypiekał ciastka z marihuaną. Ksiądz został skazany.

  • GG.

   8 października 2018 at 21:14

   .
   „NIE WSZYSCY MILCZĄ
   .
   Dzisiaj miesięcznik „W drodze” [nr 10/2018][*] wydawany przez prowincję dominikańską w Polsce opublikował wywiad z moim stryjem Wojciechem Giertychem OP. Pełni on obecnie funkcję Teologa Domu Papieskiego. Polega ona na sprawdzaniu pod względem teologicznym wypowiedzi papieża przed publikacją. Funkcja ta istnieje w Kościele od czasów Tomasza z Akwinu i zawsze pełnią ją dominikanie. Mój stryj jest bodajże sto pięćdziesiątym czwartym Teologiem Domu Papieskiego. Z woli Benedykta XVI zastąpił on w roku 2005 kardynała Cottier, który przeszedł na emeryturę.
   .
   Wywiad opublikowany dziś „W drodze” jest chyba pierwszym, jakiego udzielił on na temat spraw polskich. Oto jego fragmenty:
   .
   „Po pierwsze, gdy księża zajmują się życiem duchowym, to nie grozi im klerykalizm. SŁOWA PAPIEŻA FRANCISZKA o „niewłaściwym sposobie rozumienia władzy w Kościele, bardzo częstym w wielu wspólnotach, w których doszło do (…) nadużyć władzy i sumienia” (List do Ludu Bożego z dnia 20 sierpnia 2018 roku), MOŻNA ZASTOSOWAĆ DO INGERENCJI KLERU W POLITYKĘ (…)
   .
   „Tomistyczne spojrzenie docenia pracę tych, którzy odważnie, dzień po dniu, dbają o kraj, tworzą kulturę, a więc swoją wolnością służą innym. Natomiast teoria moralności skoncentrowana na powinności, grzechu i kazusach wyżej ceni tych, którzy stawiają opór. To podejście musi mieć wroga, a jak go nie ma, to go sobie tworzy, bo wolność kojarzy z niezłomnym sprzeciwem, a nie z ofiarną i mądrą pracą. Jest to anarchistyczne rozumienie wolności, gotowe nawet niszczyć, byleby to było w imię bohaterskiego oporu.”(…)
   .
   „Dlatego bliższe mi jest dziedzictwo pracy organicznej niż barwnych, ale często nieroztropnych rewolucyjnych ruchów. Natomiast obecnie obserwuję, niestety klimat nieustannego czepiania się i atakowania przeciwnika politycznego, nie w imię ugruntowanych racji, ale dla zasady, z założenia, że skoro myśli inaczej, to jest zdrajcą i niegodziwcem.”
   .
   „Do tego dochodzi agresywna i niechrześcijańska propaganda. Jest nagrywanie prywatnych rozmów, rzucanie oskarżeń bez domniemania niewinności, oskarżanie o popełnianie zbrodni rzucane na najwyższych dygnitarzy państwa.To wszystko wywołuje powszechne skłócenie.”(…)
   .
   „Genezy takiego stanu rzeczy trzeba szukać w przeszłości. PO ZAMACHU MAJOWYM W 1926 ROKU ZAPANOWAŁ W POLSCE WSCHODNI MODEL PAŃSTWA. Odsunięto wtedy na bok doświadczenia pracy organicznej, a pod niebiosa wyniesiono romantyczne zrywy powstańcze. Przyjęto kult wodza rządzącego siłą pięści, forsowanie militarnej legendy, narzucanie jedynie słusznej narracji historycznej oraz pogardę dla kompetencji urzędniczej, nieliczenie się z konstytucją i promowanie swoich. Wiele z tych wątków w innej formie znalazło kontynuację w PRL. We wschodnim systemie, gdzie brakuje ładu konstytucyjnego lub się go łamie i panuje system wodzowski, władza traktuje swą pozycję jak zdobycz. Skutkuje to postawami służalczego lęku wobec tych, którzy są wyżej w drabinie administracyjnej, i agresją wobec tych, którzy są niżej. STWARZA TO POLE DLA KORUPCJI, AWANSU MIERNYCH, BIERNYCH, ALE WIERNYCH I PROMOCJI POGARDY I ZAZDROŚCI.”(…)
   .
   „Obecnie lansuje się nieskazitelną wizję polskiej przeszłości. Patriotyzm jest utożsamiany z mundurem, a nie z pracą ludzi kultury, biznesu czy polityki. DYSKURS JEST TAK EMOCJONALNIE NAŁADOWANY, ŻE NIE MA MIEJSCA NA JAKĄKOLWIEK KRYTYCZNĄ REFLEKSJĘ NA TEMAT PRZESZŁOŚCI. Nie można oceniać sensowności wywołania powstania warszawskiego, bo dominuje kult bohaterszczyzny. Nie można pytać, która postawa była bardziej mądra i etyczna: żołnierzy wyklętych, którzy niezłomnie trwali w oporze po drugiej wojnie światowej, czy tych którzy odbudowywali zniszczone miasta, zagospodarowywali Ziemie Odzyskane i tworzyli normalne życie. Ci, co zakładali uniwersytety we Wrocławiu i Gdańsku i organizowali służbę zdrowia w Szczecinie, też ponosili ofiary w żmudnej pracy. Tego się dziś nie ceni, bo bohaterstwo musi być niezłomne. (…)
   .
   „KAPŁANI przede wszystkim mają się znać na obcowaniu z Bogiem. Ten wątek musi być pierwszy w ich myśleniu. Muszą umieć rozpoznawać wyzwania społeczne i w duchu wiary na nie reagować. MUSZĄ BYĆ RÓWNIEŻ WOLNI OD UZALEŻNIAJĄCYCH NICI, KTÓRE ŁĄCZYŁYBY ICH Z WŁADZĄ PUBLICZNĄ. IM KSIĘŻA TRZYMAJĄ SIĘ DALEJ OD PAŃSTWA I PARTII, TYM BARDZIEJ MOGĄ BYĆ AUTENTYCZNI. A GDY SIĘ KLEJĄ DO POLITYKÓW, LICZĄC NA ICH WSPARCIE, POWTARZAJĄ PROPAGANDOWY ŻARGON I NADUŻYWAJĄ SWEJ DUCHOWEJ WŁADZY, POLECAJĄC WIERNYM JAK MAJĄ GŁOSOWAĆ, SZKODZĄ SPRAWIE BOŻEJ. Przekaz Ewangelii jest wówczas zamazany.”
   .
   Polecam cały wywiad, który porusza również sprawę kryzysu w Kościele.
   .
   Roman Giertych”
   .
   Źródło: https://pl-pl.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2424087607631580&id=215392231834473 (01.10.2018).
   .
   [*] – Wojciech Giertych OP, Roman Bielecki OP, Program nieużywany, „W drodze” nr 10/2018 miesiecznik.wdrodze.pl/?mod=archiwumtekst&id=16705
   .
   .

 2. wolna-polska.pl

  6 października 2018 at 19:49

  „Kanonizacja” komunisty Oscara Romero herezjarchy Giovanni Montini’ego (twórcy Novus Ordo)zapowiedziana na 14 października.

 3. gazetawarszawska.com

  6 października 2018 at 19:53

  Upadek Kościoła w Polsce – to nawet Stalinowi się nie śniło!

 4. gazetawarszawska.com

  6 października 2018 at 19:56

  Uwaga! Podmieniają nam Kościół i prawie nikt tego nie widzi.

 5. gazetawarszawska.com

  6 października 2018 at 19:59

  Skąd pedofilia w Kościele I liderzy!

 6. Piotrx

  7 października 2018 at 16:27

  7 października 1571 r – rocznica zwycięskiej bitwy pod Lepanto

  Dzięki Różańcowi wybłagano zwycięstwo pod Lepanto
  https://www.pch24.pl/dzieki-rozancowi-wyblagano-zwyciestwo-pod-lepanto-,31363,i.html

  W drugiej połowie XVI wieku muzułmańskie imperium tureckie, powodowane nienawiścią do wiary katolickiej i nieokiełznaną chęcią nowych podbojów terytorialnych, niebezpiecznie zagrażało europejskiemu chrześcijaństwu. Usiłowania te napotkały silny i skuteczny opór ze strony nieustraszonego męża zasiadającego wówczas na tronie papieskim – świętego Piusa V.

  Dzięki wytrwałym zabiegom dyplomatycznym po wielu wysiłkach udało się temu wielkiemu papieżowi stworzyć flotę złożoną z prawie dwustu galer dostarczonych przez królestwa Hiszpanii, Neapolu i Sycylii, republiki Wenecji i Genui, a także przez Zakon Maltański i samo Państwo Kościelne. Flota ta, ożywiona obietnicą zapowiedzianego przez papieża zwycięstwa, wyruszyła z ufnością na miejsce ostatecznego starcia. Bitwa została stoczona 7 października 1571 roku w pobliżu portu Lepanto, u wejścia do Zatoki Korynckiej.

  Pomimo słabości liczebnej i bardzo niekorzystnego początku walk, sytuacja w końcu odwróciła się na korzyść strony katolickiej, a stało się to dzięki spektakularnej interwencji Matki Bożej, która pojawiła się na niebie, wzbudzając popłoch wśród muzułmanów.

  W tej samej chwili św. Pius V miał cudowną wizję: przerwawszy pracę z jednym ze swoich pomocników, skierował się do okna i patrząc w niebo, ogłosił pomyślne zakończenie bitwy.

  Dwa tygodnie później dotarła do Rzymu wieść o zwycięstwie, jeszcze jeden dowód na skuteczność modlitwy różańcowej. W rzeczywistości bowiem tego samego dnia, w którym miała miejsce bitwa, bractwa różańcowe w Rzymie organizowały procesje i modlitwy publiczne o sukces wojsk katolickich.

  Dla upamiętnienia tego niezwykłego wydarzenia św. Pius V ustanowił święto Matki Bożej Zwycięskiej, które miało być obchodzone co roku w pierwszą sobotę października (dzień tygodnia, w którym miała miejsce bitwa pod Lepanto). Polecił również dołączyć do Litanii Loretańskiej inwokację: Wspomożenie wiernych, módl się za nami.

  W 1573 roku papież Grzegorz XIII zmienił nazwę święta na Matki Bożej Różańcowej, co jeszcze bardziej podkreśliło rolę, jaką nabożeństwo to odegrało w odniesionym zwycięstwie. W 1716 roku papież Klemens XI rozszerzył święto na cały zachodni Kościół. 5 sierpnia owego roku muzułmańscy Turcy zostali raz jeszcze pokonani pod Pietrovaradinem na Węgrzech (dziś miasto to leży w Serbii) przez księcia Eugeniusza Sabaudzkiego.

  I wreszcie na początku XX wieku wielki następca świętego Piotra, św. Pius X, wyznaczył święto Matki Bożej Różańcowej na 7 października.

 7. Chiński Górol

  8 października 2018 at 15:56

  Kardynał Muller też tuszował. Gdyby nie arcybiskup Vigniano to ukręcono by tej sprawie łeb. Kard. Muller zastawia się „sekretem papieskim”, ale żaden sekret poza spowiedzią nie jest dopuszczalny jeżeli powoduje jawną i nieobliczalną szkodę całemu Świętemu, Apostolskiemu i Katolickiemu KoŚciołowi. Tego uczono mnie na religii w szkole średniej…no ale te czasy minęły a z nim Święty, Jedyny, Apostolski i Katolicki KoŚcioł.

 8. klioes vel pislamista

  15 października 2018 at 18:18

  Papa Franek od sprostowanek

  Nikt nie rozumie Jego wypowiedzi,
  Bo są zbyt mądre… I stąd wielu bredzi
  Na temat tego zdolnego Papieża!

  Trzeba sprostowań zatem nieustannie…
  A przecież papież mówi nienagannie!
  Niech to przeczyta ten, kto nie dowierza:

  „Tragiczne dzieje (Litwinów-biedaków)
  Przyszły z Zachodu; z Niemiec, od Polaków.
  A przede wszystkim przyszły od nazizmu.“

  Auschwitz – to jasne, a teraz Ponary,
  To są Polaków sprawki! I ich czary
  To nazizm!!! Brak tu tylko komunizmu…

  Lecz papa Franek pewnie to sprostuje…
  No i komunizm Polsce doszlusuje.
  (Dzierżyński kim był, mówiąc między nami?)

  Litwini dzielnie, szczególnie w Ponarach.
  Walczyli. Pamięć niech trwa o ofiarach!
  Przeciwko nazi-Polakom… z Niemcami!!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra