Wiara

Jezydzi to najbardziej prześladowana mniejszość?

Jak się okazuje Jezydzi prześladowani są już od wieków. Czy teraz coś zmieniło się na lepsze? 

Na zdjęciu Jezydki w swoich tradycyjnych strojach

Kim są Jezydzi?

Jezydyzm to religia, która łączy w sobie elementy chrześcijaństwa i islamu. Wierzą, że wywodzą się od najstarszego potomka Adama, a reszta ludzi wywodzi się od jego młodszych potomków. Jak się okazuje Jezydzi tak samo jak muzułmanie modlą się pięć razy dziennie, oddają też cześć świętym drzewom, składają byki w ofierze. Praktykuje się też obrzezanie, chrzest, wypowiadanie szahady do ucha niemowlętom, reinkarnację do kolejnych cielesnych postaci oraz w to, że dzięki ciągłemu odradzaniu możliwe jest stopniowe oczyszczanie, przez co piekło jest niepotrzebne.

Jezydzi nie mogą jeść: sałaty, dyni, mięsa gazeli. Kobietom zakazuje się ścinania włosów. Abrahama i Mahometa uznają za proroków, a Jezusa  za anioła pod postacią człowieka. Czcią otaczają Biblię oraz Koran.

Jezydzi zamieszkują głównie Irak. Poddani prześladowaniom zostali już nawet za czasów istnienia Imperium Osmańskiego.

Setki kobiet jezydzkich przez Państwo Islamskie zostały schwytane, wzięte do niewoli seksualnej i poddane przerażającym nadużyciom ze strony ekstremistów. Niektórym udało się uciec, w tym laureatce Pokojowej Nagrody Nobla Nadia Murad, która opowiedziała światu o okropnościach, jakie ona i jej społeczność doświadczyli.

Około 5000 Jezydów zostało zamordowanych przez ISIS, gdy  radykalna sunnicka grupa bojowa przejęła kontrolę nad północnym Irakiem cztery lata temu.

Jezydzi przez wiele sekt muzułmańskich uważani są za niewiernych; wielu Irakijczyków fałszywie postrzega ich jako czcicieli Szatana.

Przypomnijmy, że 14 sierpnia 2007 r. cztery samobójcze bomby uderzyły w wioski jezydyjskie na północy kraju, zabijając około 400 osób i raniąc wiele innych. Atak został przeprowadzony przez Państwo Islamskie w Iraku.

Czy Jezydzi mają jeszcze szansę na normalne i spokojne życie?

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jezydyzm


*Zarówno forma Jazydzi jak i Jezydzi jest dozwolona.

 

 

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. Adi

    6 października 2018 at 19:47

    Dziwna religia ale w sumie pozytywna. Chociaż korzenie ma muzułmańskie to nie jest agresywna jak islam.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra