Z zagranicy

Papież: Sprawa abp. McCarricka będzie badana

Papież Franciszek zapewnił, że sprawa dotycząca abp. McCarricka zostanie dogłębnie zbadana. 

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało, że papież Franciszek nakazał dogłębne przebadanie sprawy byłego arcybiskupa Waszyngtonu abp. Theodora McCarricka.

„Ojciec Święty Papież Franciszek ponawia zachętę do zjednoczenia sił w walce z plagą nadużyć w Kościele i poza nim  i do zapobiegania w przyszłości podobnym przestępstwom, krzywdzeniu niewinnych i słabych.” – napisano.

W najbliższy poniedziałek papież ma w planach spotkać się z z przewodniczącym oraz wiceprzewodniczącym episkopatu USA, kard. Danielem DiNardo  oraz  abp. Jose Gomezem.

Przypomnijmy, że abp. Theodor McCarrick oskarżony został o napastowanie  ministrantów i kleryków.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. Grzegorz

  7 października 2018 at 19:23

  Pan Jezus powiedzial: „…kamien mlynski przywiazac do szyi, tym co gorsza maluczkich…” i utopic. Pismo Swiete mowi o slusznej karze smierci wielokrotnie. McCarrick – jak udowodnil to Sad Stanu Pensylwania – uprawial sam i popieral pedofilie innych „duchownych”. Jak podaje Sad – prosze przeczytac miesiecznik „Catholic Family News”, jedyne pismo ktore mowi prawde – do tej pory sporzadzono liste tysiaca (1,000.)chlopcow i dziewczynek, ofiar pedofilskich praktyk w diecezji McCarric’a i podobno jest to tylko „szczyt gory lodowej”. McCarrick zasluzyl na kare smierci i o tym mowi sie glosno w USA. Tymczasem , jakby przypadkowo, Papiez Franciszek – promotor McCrric’a – zaczyna mowic o zniesieniu kary smierci… Czy juz Pismo Swiete zostalo „unowoczesnione” przez Eskimosow?

 2. Sławomir Tomasz Roch

  8 października 2018 at 09:43

  Beszczelność kard. Marca Ouelleta

  Prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Marc Ouellet odpowiedział na zarzuty wysuwane przez byłego nuncjusza apostolskiego w USA abp. Carlo Maria Viganò pod adresem Stolicy Apostolskiej ws. byłego kard. Theodore’a McCarricka. W ogłoszonym 7 października liście otwartym, ogłoszonym „za zgodą papieża”, kanadyjski purpurat sugeruje, że są one pozbawione podstaw. Twierdzi, że nie można było nałożyć sankcji na kard. McCarricka na podstawie krążących plotek, a gdy wreszcie uzyskano wiarygodne dowody, papież Franciszek ukarał go odebraniem godności kardynalskiej.
  Otóż z Listu kard. Marca Ouelleta dowiadujemy się iż pisemne instrukcje, jakie otrzymał abp Viganò rozpoczynając w 2011 r. swą misję w Waszyngtonie nic nie mówiły o ówczesnym kard. McCarricku. Jedynie ustnie kard. Ouellet poinformował nuncjusza o sytuacji kard. McCarricka, który był: „zachęcany, by nie podróżował i nie pojawiał się publicznie, aby nie prowokować kolejnych plotek, które krążyły na jego temat”.
  I na tej podstawie kard. Marc Ouellet bezczelnie atakuje abp Carlo Maria Vigano, gdy pisze: „Fałszywym jest przedstawianie podjętych wobec niego środków jako ‘sankcji’ ogłoszonych przez papieża Benedykta XVI i anulowanych przez papieża Franciszka.”
  Jest to obrzydliwa manipulacja kard. Marca Ouelleta bowiem Kościół katolicki zawsze odwołuje się do całego kontekstu sytuacji, która towarzyszy całej sprawie, całemu zajściu. Ale w tym wypadku dla owego purpurata, liczy się tylko litera prawa, mianowiecie iż nie było żadnego papierka! Nadto ponad 300 kapłanów molestowało pomad 1000 dzieci, tylko w jednym stanie Pensylwania i nic niby się nie działo! Nikt nic nie wiedział, tylko jakieś plotki były, jakieś procesy sądowe się toczyły! No na miły Bóg, jak można tak beszczelnie fałszować całą tę sytuację?! To jest właśnie czysty faryzeizm, to jest czysty klerykalizm w wykonaniu kard. Marca Ouelleta! To jest jego kompromitacja i zafałszowanie de facto tej sytuacji przed wiernymi całego Kościoła powszechnego. Zgroza i wielkie zgorszenie, skoro cały świat na to patrzy.
  Pisze on bowiem dalej: „Po przejrzeniu archiwów” […] „Nie dysponowaliśmy wówczas, w przeciwieństwie do dnia dzisiejszego, wystarczającymi dowodami jego domniemanej winy.” Dlatego ten przypadek kard. McCarricka byłby przedmiotem sankcji dyscyplinarnych, gdyby do kongregacji dotarły z nuncjatury w Waszyngtonie lub innych źródeł „nowe i decydujące informacje o jego postępowaniu”.
  Na koniec warto zwrócić pilną uwagę, jak w dość kuriozalny sposób tłumaczy się kilkakrotne promowanie na wysokie funkcje kościelne takiego osobnika. Otóż kard. Ouellet przyznaje, że były to „błędy w procesie selekcji” kandydatów. Wyjaśnia przy tym, że decyzje podejmowane przez papieży opierają się na informacjach dostępnych w danym momencie. Jednocześnie McCarrick „potrafił umiejętnie się bronić w obliczu wątpliwości wysuwanych pod jego adresem”.
  Można zatem powiedzieć za bezczelnym i pełym fałszu kard. Marciem Ouelletem, iż nie było i nie ma całej sprawy, otóż była i jest. Uczciwy człowiek, który nie chce zaciągnąć poważnej winy przed Bogiem i Kościołem katolickim, sięgnie do lektury dwóch, a właściwie to aż trzech Listów abp Carlo Maria Vigano i szybko przekona się o prawdzie w całym kontekście sytuacyjnym, od którego właśnie obrzydliwie manipulując, ucieka w swoim Liście kard. Marc Ouellet. Źródło: KAI, Catholic Herald, PCh24.pl
  Cały wpis jest dostępny na stronie: http://www.pch24.pl/jest-odpowiedz-na-przeslanie-abp–vigano–list-ogloszony-za-zgoda-papieza-moze-szokowac,63302,i.html#ixzz5TJsyKZMa

 3. Chiński Górol

  8 października 2018 at 15:41

  Czy ten namiętny „Sługa SŁug Bożych” przerwał już strajk milczenia ? On chyba zapomniał że coś takiego obiecał w samolocie…niech mu kochający szef polskiego episkopatu przypomni !

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra