Przyjechali demonstrować, choć nie mieli jak zapewnić opieki dzieciom!

0
0
0
/

W tym tygodniu odbyły się demonstracje rodzin osób niepełnosprawnych. Pod kancelarią Prezesa Rady Ministrów pikietowała grupa rodziców niepełnosprawnych dzieci w proteście zorganizowanym przez Stowarzyszenie Mam Przyszłość z Torunia.

 

Część rodziców, najczęściej matek, musiała przybyć na miejsce ze swoimi pociechami nie mając ich gdzie zostawić na czas przyjazdu do Warszawy. Nieraz z oddalonych części kraju. Spod KPRM przeprowadzono przemarsz pod Sejm. Demonstrujący chcieli zwrócić uwagę rządzących i mediów na różnorodne problemy z jakimi sią muszą borykać. Pojawiły się postulaty natury socjalnej jak podniesienie nieweryfikowanego od 8 lat zasiłku pielęgnacyjnego na niepełnosprawne dziecko (153 złotych miesięcznie) ale też zwrócono uwagę na inne kwestie jak dostęp do leczenia, leków, rehabilitacji i znoszenie barier ( nie tylko) architektonicznych by mogli uczestniczyć pełnoprawnie w życiu społecznym i w publicznej przestrzeni.

 

Oprócz rodziców niepełnosprawnych dzieci, w Warszawie pojawili się tego dnia także wykluczeni opiekunowie niepełnosprawnych osób dorosłych. Część z nich, związana ze Stowarzyszeniem Stop Wykluczeniom dołączyła do protestu rodziców przypominając, że poruszona problematyka jest jeszcze szersza i dotyczy zarówno opieki nad dzieckiem jak i dorosłymi ( np. po wypadkach, wylewach, w trakcie przewlekłych chorób czy niesamodzielnymi w związku z podeszłym wiekiem). Inną część tzw. wykluczonych opiekunów osób dorosłych spotkała się w kancelarii Premiera z przedstawicielami Rządu. Złożono petycję z postulatami środowiska a także dowiedziano się, że na przełomie stycznia i lutego rząd ma przedstawić projekt zmian w systemie wsparcia opiekunów osób niepełnosprawnych i rozpocząć społeczne konsultacje wokół niego.

 

Więcej o sytuacji wykluczonych opiekunów i rodzin osób niepełnosprawnych będzie można posłuchać dziś ( czwartek o 21.00) w godzinnej audycji Radia dla Ciebie w godzinnej audycji z udziałem przedstawicieli rodzin osób niepełnosprawnych i nieraz komentującym dla portalu prawy.pl ową problematykę Rafała Bakalarczyka, związanego z Instytutem Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Rafał Bakalarczyk

fot. sxc.hu

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną