Lubelski Nobel dla ks. prof. Tadeusza Guza za prawdę o III Rzeszy

0
0
0
/

Za swoją monografię „Filozofia prawa III Rzeszy Niemieckiej” ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz otrzymał Lubelską Nagrodę Naukową im. prof. Edmunda Prosta, zwaną Lubelskim Noblem. O uroczystości wręczenia przyznawanej od piętnastu lat nagrody poinformował dzisiejszy „Nasz Dziennik”.

 

Nagroda przyznawana jest przez Lubelskie Towarzystwo Naukowe zrzeszające wszystkie uniwersytety i uczelnie Lubelszczyzny.

Doceniona przez Kapitułę książka poraża swoją aktualnością oraz powagą tematyki. - Autor z odwagą godną prawdziwego uczonego sięga do „sprawy socjalizmu narodowego w Trzeciej Rzeszy Niemieckiej” i „pragnie się wpisać w wielki nurt poszukiwaczy prawdy o tamtym systemie ideologicznym z pomocą warsztatu realistycznej filozofii prawa”. W konsekwencji przybliża czytelnikowi pogłębioną i przenikliwą analizę naukową aktów normatywnych, literatury filozoficzno-prawnej, prawniczej oraz uzupełniającej prawa III Rzeszy Niemieckiej - napisała dr Aldona Ciborowska.

Autorka recenzji książki zauważyła, że - szczególnie porażająca jest aktualność podjętej przez księdza profesora tematyki w kontekście kolejnych prób przeforsowania w Parlamencie Europejskim przepisów uznających aborcję za podstawowe „prawo”, sprzeciwiających się prawu wolności sumienia i wzywających Unię Europejską do finansowania aborcji w ramach swej polityki. I oto w „Filozofii” czytamy: „Mit legalności” polega na przyjęciu tezy, iż „prawość należy odróżnić od rozumu, od rzeczowości i od sprawiedliwości aktów administracji”. Potwierdza to klasyczna nauka o prawie, która twierdzi, iż rozum jest racją prawa etc.„.

Uroczystość wręczenia Lubelskiego Nobla ks. prof. dr. hab. Tadeuszowi Guzowi odbyła się w Pałacu Czartoryskich w Lublinie.

AP, za: Nasz Dziennik
fot. Agnieszka Piwar

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną