Polskość

Lekcja kłamstw i manipulacji

Już po wyborach. Emocje jeszcze nie opadły. Wiadomo już, że Prawo i Sprawiedliwość wygrało w sejmikach i będzie mogło rządzić samodzielnie tam, gdzie dotąd nie miało władzy. Ale to dopiero początek maratonu wyborczego. Warto, aby wyciągnąć lekcję z doświadczeń zdobytych w tej kampanii. Możliwości prowadzenia brudnej kampanii okazały się nieograniczone i wystąpiły w niespotykanym dotąd zakresie.

W normalnie funkcjonujących państwach europejskich media są narodowe. We Francji, francuskie, w Wielkiej Brytanii, brytyjskie, w Niemczech, niemieckie, a w Polsce media są niemieckie. W tej sprawie nic nie udało się dotąd zrobić. Tyle się mówiło o polonizacji mediów, ale w końcu PiS to odpuścił. Za dużo było zabagnień, które należało oczyścić. Reforma wymiaru sprawiedliwości, która ciągnie się do tej pory i wywołała niekończącą się burzę, mającą swoje reperkusje w Unii Europejskiej, wydaje się nie mieć końca. Na reformę mediów nie starczyło już czasu. I teraz odbija się to czkawką obozowi rządzącemu.

Kampania do wyborów samorządowych była wyjątkowo brudna i dała jedynie przedsmak tego, co będzie się działo podczas kampanii do europarlamentu, do parlamentu i w wyborach prezydenckich.

W najnowszym numerze tygodnika „sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło piszą o kampanii internetowej wymierzonej w Patryka Jakiego. „Już teraz widać – czytamy – ,,że rosnące w siłę media społecznościowe stały się pasem transmisyjnym swoistej technologii kłamstwa, bo o wyborczym hejcie nie można już mówić w kategoriach pojedynczych wybryków domorosłych internautów. Coś takiego nie byłoby możliwe bez ludzi, którzy chcą pozostać w cieniu, ale dużymi pieniędzmi zasilają machinę zdolną wpływać na nastroje wyborców, popularnych polityków i – w efekcie – wyborczy wynik. Poligonem numer jeden jest Warszawa”. W jednym z niedawnych wywiadów Jaki mówił o kłamstwach rozprzestrzenianych na Facebooku i że osoby odpowiedzialne za nie, nie chcą powiedzieć, kto za tym stoi. Sztab wyborczy złożył w tej sprawie wniosek do prokuratury. Niestety w Polsce firma FB nie uruchomiła, wzorem innych państw Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych, zespołów konsultacyjnych, które mają za zadanie ocenę prawdziwości publikowanych wiadomości.

Internetowa kampania przeciwko Patrykowi Jakiemu ruszyła z kopyta zaraz po ogłoszeniu kandydatury Zjednoczonej Prawicy w wyścigu o fotel prezydenta stolicy. Na Facebooku pojawił się profil „Jaki naprawdę jest# Jaki2018”. Profil zajmował się produkcją memów podobnych w swojej grafice do okładek tabloidowych, o treści pełnej kłamstw i manipulacji. Wykorzystano formalny nadzór Patryka Jakiego nad Służbą Więzienną i straszono więźniami wypuszczonymi na przepustki, którzy popełnili poważne przestępstwa. A oto znamienna próbka jednego z memów. ‘Warszawo! Po twoich ulicach krążą groźni przestępcy i mordercy, których na przepustki wypuścili podwładni Patryka Jakiego. Zamordowali już dwie osoby. Pan Jaki nic nie robi, bo prowadzi kampanię”.

Inne memy straszyły ludzi cenzurą spektakli teatralnych i filmów. Przestrzegały, że warszawiacy nie zobaczą już takich „arcydzieł” jak „Klątwa” czy film „Kler”. Kłamały na temat seniora Jakiego, któremu ciepłą posadkę miał zrobić w wodociągach syn. Prawda jest zupełnie inna. Ojciec Patryka Jakiego stracił posadę w opolskich wodociągach ,gdy nie chciał wpłynąć ,tak jak tego zażądał prezydent, na głosowanie syna. Profil przedstawiał kandydata Zjednoczonej Prawicy jako sprytnego cwaniaka, nieokrzesanego głupka, bez wykształcenia, który załapał się w stolicy jedynie po to, aby przygotować tu ciepłe posadki dla swojej rodziny i kolesi z Opola.

Kolejnym popularnym opluwaczem jest „SokzBuraka”, który zyskał ponad 700 tys. fanów. a posługuje się kłamstwami, manipuluje odbiorców. Jest mistrzem w sianiu nienawiści. Robi to zwłaszcza skutecznie swoimi wulgarnymi grafikami. Gorąco wspierał Rafała Trzaskowskiego i opluwał Patryka Jakiego.

Jeżeli prawica nadal będzie bierna w sprawie reformy medialnej, musi się liczyć z dużymi kłopotami w nadchodzącym czasie wyborczym. Tu chodzi bowiem o bezpardonową walkę o duże pieniądze. Mafie VAT-owskie, paliwowe i reprywatyzacyjne nie będą siedziały spokojnie, gdy zabiera im się kilkaset miliardów. W walce o odzyskanie swoich wpływów nie cofną się przed niczym.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

13 Komentarzy

 1. GG.

  25 października 2018 at 13:03

  .
  Zagadka: jak PiS wytłumaczy swoją klęskę 21.10 ?
  .
  1. Fałszerstwo.
  .
  2. Wybory samorządowe są nieważne.
  .
  3. Obce media zmanipulowały nieświadomych obywateli.
  .
  4. Wina Jakiego i Ziobry.
  .
  No, bo jedno jest pewne, że Kaczyński nie przyzna się, że naród jego i jego partię odrzucił.
  .
  Roman Giertych
  .
  Źródło:
  https://pl-pl.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2184575998451583&id=1834141950161658 (19.10.2018).
  .
  .

  • GG.

   25 października 2018 at 13:21

   .
   „GŁOS ODDANY NA POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE JEST GWARANCJĄ POKOJU, A GŁOS ODDANY NA PIS, TO GŁOS ODDANY NA WOJNĘ – powiedział w piątek lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Naszą dziejową misją jest zjednoczyć Polskę i Polaków; w nas jest siła i wiara – oświadczył.
   .
   Kosiniak-Kamysz podkreślił na konferencji prasowej zorganizowanej przy pomniku Wincentego Witosa w Warszawie, że te wybory samorządowe „są po to, żeby wyłonić dobrych gospodarzy”. Według niego partia rządząca w Polsce nie ma idei, tylko ideologię „kłamstwa, obłudy, manipulacji, dzielenia Polaków na lepszy i gorszy sort, na patriotów i zdrajców”. – Koniec z tymi podziałami. Naszą dziejową misją jest zjednoczyć Polskę, zjednoczyć Polaków. To nam się uda. W nas jest wiara i w nas jest siła – mówił szef PSL.
   .
   W jego ocenie Rzeczpospolita, żeby była naprawdę sprawiedliwa, „musi być Rzeczpospolitą samorządową, a nie Rzeczpospolitą „Morawiecką”. – Rzeczpospolita samorządowa to jeden z drugim, a Rzeczpospolita „Morawiecka” to jeden przeciw drugiemu – podkreślił. – My jesteśmy za państwem demokratycznym, samorządowym, a przez to sprawiedliwym. To jest nasza święta tradycja i historia, to jest nasze ogromne zobowiązanie – dodał Kosiniak-Kamysz.
   .
   Podkreślił, że cztery lata temu PSL „zatrzymało PiS w całej Polsce”. – Zatrzymaliśmy i nie dopuściliśmy (do) ciężkiej choroby nienawiści i skłócania Polaków w naszych małych ojczyznach – mówił. Szef ludowców zaznaczył, że PSL jest jedynym ugrupowaniem, które jest w centrum politycznym Polski. – NIE SKRĘCAMY NIEBEZPIECZNIE, ANI W PRAWO – W NACJONALIZM, BO NACJONALIZM NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z PATRIOTYZMEM, PATRIOTYZM WYNIKA Z MIŁOŚCI, A NACJONALIZM Z NIENAWIŚCI. NIE SKRĘCAMY TAK JAK INNE PARTIE W LEWO, W NIEBEZPIECZNY LIBERALIZM – podkreślił.
   .
   „Jesteśmy partią opartą o wartości chrześcijańskie”
   .
   – Idziemy środkiem drogi, jesteśmy w centrum, jesteśmy partią opartą o wartości chrześcijańskie, a naszym najkrótszym programem, ale najpiękniejszym jest po prostu nasza nazwa – Polskie Stronnictwo Ludowe. Partia narodowa, szukającą przyjaciół, czyli stronników i partia o charakterze ludowym, czyli powszechnym dla wszystkich, nie dla wybranych. Partia zakorzeniona w naszej tradycji i historii – mówił Kosiniak-Kamysz.”
   .
   Jego zdaniem, premier prowadzi kampanię „oszczerstw i kłamstw”. – MATEUSZ MORAWIECKI NIESTETY PREMIER POLSKI, JEST NIE TYLKO NAJSŁABSZYM, ALE I NAJBARDZIEJ ZAKŁAMANYM PREMIEREM W HISTORII RZECZPOSPOLITEJ. KŁAMAŁ RANO, KŁAMAŁ W POŁUDNIE I KŁAMAŁ WIECZOREM. I TO KŁAMSTWO WIELOKROTNIE BYŁO WYCELOWANE W PSL – podkreślił Kosiniak-Kamysz.
   .
   Dodał, że kłamstwa premiera Morawieckiego są skierowane przede wszystkim wobec mieszkańców Polski. – Wobec nas wszystkich, wobec wspólnoty narodowej Polski i Polaków. My przywrócimy wspólnotę narodową, przywrócimy dialog społeczny i porozumienie i zatrzymamy to ostrze kłamstwa, ostrze nienawiści – mówił lider PSL.
   .
   – Dzisiaj GŁOS ODDANY NA POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE JEST GWARANCJĄ POKOJU, A GŁOS ODDANY NA PIS TO JEST GŁOS ODDANY NA WOJNĘ. PSL to jest pokój w sercach i w naszych rodzinach; dość wojny Morawieckiego i Kaczyńskiego; PSL, lista nr 2 to jest pokój dla Polski i dla Polaków – powiedział Kosiniak-Kamysz.”
   .
   Źródło: Władysław Kosiniak-Kamysz: głos oddany na PSL jest gwarancją pokoju, a oddany na PiS – gwarantuje wojnę https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wybory-2018-lider-psl-jestesmy-gwarancja-pokoju/db8xm3l (19.10.2018).
   .
   .

  • GG.

   25 października 2018 at 13:46

   .
   PIERWSZA PORAŻKA PIS OD 2015
   .
   Wybory samorządowe już za nami. Wygrała je opozycja. Opowieści niektórych symetrystycznych dziennikarzy, że 6 jest większe od 10, to zaprzeczenie wszelkiej logiki. W 10 SEJMIKACH (A NAJMNIEJ W 9) RZĄDZIĆ BĘDZIE OPOZYCJA wobec PiS. KO i PSL będą rządzić w dwóch bardzo ważnych sejmikach: śląskim i mazowieckim, które dysponują największymi budżetami. NADTO KO ZMIAŻDŻYŁA PIS W DUŻYCH MIASTACH, KTÓRE DYSPONUJĄ NAJWIĘKSZYMI BUDŻETAMI. Ostatni akord tego zmiażdżenia to będzie 4 listopada i wybory w Krakowie i Gdańsku. Jeśli porównać budżety samorządów, którymi zarządzać będzie PiS i opozycja, to wygląda ze wstępnych danych, że POLACY POZWOLILI PIS-OWI RZĄDZIĆ ZALEDWIE 5% PIENIĘDZY SAMORZĄDOWYCH. TE FAKTY JEDNOZNACZNIE WSKAZUJĄ, ŻE WYBORY 2018 ZAKOŃCZYŁY SIĘ PORAŻKĄ PiS.
   .
   Nieporozumieniem jest porównywanie wyników tych wyborów do wyniku z 2014. Takie podejście bowiem nie uwzględnia faktu, że w 2015 nastąpił psychologiczny upadek PO, którego najważniejszym akordem była klęska Bronisława Komorowskiego. Zwycięstwo KO i PSL w większości sejmików i w miastach jest obaleniem tego psychologicznego szoku, jakim była podwójna klęska z 2015. Oznacza to również, że droga do zwycięstwa w 2019 została otwarta. Oczywiście, że wyniki te nie przesądzają o zwycięstwie za rok, ale gdyby PiS przejął większość sejmików i odbił duże miasta, to nastrój po stronie opozycji praktycznie uniemożliwiałby zwycięstwo w 2019.
   (…)”
   Roman Giertych
   .
   Źródło: https://web.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2467887843251556&id=215392231834473 (24.10.2018).
   .
   .

 2. smithkristen

  25 października 2018 at 13:21

  nice news the way you have expressed your feelings are quite amazing. the network always matters nice post you work is good and your content is also effective to us.it is relevant to the to motive.McAfee web advisor chrome.i appreciate your work

 3. E.M.

  25 października 2018 at 13:41

  Pis zbiera to co zasiał. Obłuda; bycie za … a nawet przeciw. Za życiem a jednak za prawem dla aborcji. Kupa karierowiczów i podlizuchów, bez godności i szacunku dla prawdy.

 4. Er-ka

  25 października 2018 at 13:46

  Otrzeźwiej kobieto. Zacznij myśleć a nie uprawiać propagandę rodem z komuny.Trzeba być chorym na głowę, mieć tupet ,wyborców za debili, i być pozbawionym politycznej wyobraźni,żeby wystawiać w Warszawie Jakiego ,który firmował ustawę o IPN jako super prawo, godnościowe, a potem je zmieniano, bo to był knot niemożliwy do urealnienia.I wyszło na to, że Jaki i PiS – generalnie Polska!- uginają się pod żądaniami Izraela. Awantura na światową skalę, niepotrzebna,wywołana przez lizusów, szkodząca Polsce, ośmieszająca Polskę, z zapisami niemożliwymi do wyegzekwowania. I takiego człowieka przyszykowali na Warszawę! Powinni schować go do mysiej dziury. Kaczyński stracił instynkt samozachowawczy a Jaki zamiast wtedy ustąpić, poszedł po prezydenturę. Żałosne.

  • GG.

   25 października 2018 at 14:12

   .
   Przede wszystkim jednak, dziwiliśmy się:
   .
   .
   „Naprawdę nie macie w Warszawie jakiegoś Polaka-Słowianina na prezydenta stolicy?
   .
   TO PO CO BYŁO WAM ROBIĆ POWSTANIE WARSZAWSKIE ??!”
   .
   .

 5. banita

  25 października 2018 at 13:59

  PiS zamienił Beatę, którą Naród pokochał na Mateusza i nie dotrzymał obietnic. Duda okazał się zięciem swego teścia, i kolegą swej dawnej partii, a mianowany Gliński to unijny kornik. PiS może nie mieć już II kadencji. Sądy wróciły do czasów PO, komunistyczni przestępcy wolni i niezdegradowani. Nawet najmniejsze czasopismo, czy gazeta nie zostały przywrócone narodowi. Szalejące chuligaństwo oPOzycji jest zupełnie bezkarne, nawet gdy ruda baba bije ludzi po twarzy. W drugą stronę zaraz był odzew. I imigranci. Nienawidzący nas Ukraińcy, którzy lada dzień na wzór niemiecki będą mieli swoją partię oraz nienawidzący wszystkiego muzułmanie z najbardziej zacofanych i agresywnych islamskich krajów.

 6. Adam

  25 października 2018 at 14:01

  Lekcja prawdy o szkodliwym działaniu TVP-PIS jako przykład repolonizacji mediów . https://www.youtube.com/watch?v=f6ISWf8-0uk

 7. finka

  25 października 2018 at 15:30

  PiS dba o polskość ? raczej o żydowskość i napływ obcych kulturowo, żeby zmienić skład etniczny Polski. Dudasz to nawet oficjalnie używa słowa Polin zamiast Polska, a co do imigrantów poczytajcie https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/rzad-pis-jednak-zaakceptowal-proimigracyjna-deklaracje-z-marakeszu/

  • GG.

   26 października 2018 at 09:16

   .
   Jak poinformował Eurostat, PiS-owskie rządy Szydło i Morawieckiego wydały w 2017 roku 683.228 pozwoleń na pobyt w Polsce osobom spoza UE, w tym:
   .
   585.439 pozwoleń dla obywateli Ukrainy,
   .
   42.756 pozwoleń dla obywateli Białorusi,
   .
   7.803 pozwolenia dla obywateli Mołdawii (razem: 635.998 = 93,08 %),
   .
   47.230 pozwoleń dla obywateli innych państw.
   .
   W tym:
   .
   59 % (403 tys.) pozwoleń na pracę zarobkową,
   .
   41 % (280 tys.) pozwoleń z innych powodów.
   .
   .
   Chociaż nie wszyscy przyjeżdżający do nas obywatele Ukrainy i Białorusi są Słowianami, to jednak większość z nich na pewno tak.
   .
   Z tego punktu widzenia, polityka imigracyjna PiS-u służy wzmocnieniu żywiołu słowiańskiego (w tym prawosławnego) w granicach RP i wschodniej strefy UE.
   .
   Sprzyja ona także utrzymaniu populacji osób mówiących w Polsce po rosyjsku i podtrzymywaniu związków Polaków-Słowian z Rosją i rosyjską kulturą (w tym kulturą Ruskich-Słowian), gdyż jeszcze do niedawna aż 80 % obywateli Ukrainy miało krewnych w Rosji, a znaczny odsetek ludności Ukrainy ma do dzisiaj zdecydowanie tożsamość rosyjską (ruską). Podobnie jak połowa obywateli Białorusi.
   .
   Oznacza to, że PiS-owskie rządy w znacznie większym stopniu uchylają NATO-wską „żelazną kurtynę” na Wschodzie, aniżeli ją uszczelniają, np. demonstracyjnym zamknięciem tzw. małego ruchu przygranicznego z województwem królewieckim (ob. kaliningradzkim).
   .
   I bardzo dobrze. Tak trzymać.
   .
   .
   Zob. także:
   .
   First residence permits issued in the EU Member States remain above 3 million in 2017 https://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/9333446/3-25102018-AP-EN.pdf/3fa5fa53-e076-4a5f-8bb5-a8075f639167 (25.10.2018).
   .
   „Half of residence permits granted to seven citizenships
   .
   In 2017, citizens of UKRAINE (662 000 beneficiaries, of which almost 88% in Poland) continued to receive the highest number of permits in the EU, ahead of citizens of SYRIA (223 000, of which almost two – thirds in Germany), CHINA including Hong Kong (193 000, of which almost half in the United Kingdom), INDIA (163 000, of which 44% in the United Kingdom) and the UNITED STATES (147 000, of which over half in the United Kingdom), MOROCCO (108 000, of which 41% in Spain) and AFGHANISTAN (87 000, of which around 61% in Germany). About half of all first residence permits issued in the EU in 2017 were issued to citizens of these seven countries.”
   .
   .
   .

 8. Czesław

  26 października 2018 at 05:54

  Patrykowi Jakiemu dedykuję powiedzenie poety „Ręce za lud walczący, lud sam poobcina”

 9. Tomasz

  26 października 2018 at 11:08

  P I S oprócz OK 2 mln Ukraińców przyjął 560tyś cudzoziemców z Uzbekistanu ,Filipin ,ITP ?wbrew obietnicom wyborczym ??/

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra