Z zagranicy

Chiny – imperium, które zniszczy globalną dominację USA?

Wiele wskazuje na to, że Chiny stają się globalnym imperium, ku zadowoleniu wielu państw korzystających na relacjach gospodarczych z Chinami. Dla świata nie ma znaczenia ani dyktatura chińskiej partii komunistycznej, ani prześladowania religijne w Chinach, czy brak wolności obywatelskich. Oferta Chin wydaje się w wielu krajach o wiele atrakcyjniejsza od oferty USA, które nie proponują tak jak Chińczycy wsparcia dla rozwoju infrastruktury, a jednocześnie wbrew frazesom o eksporcie demokracji i wolności, tak jak Chiny akceptują terror polityczny dyktatur których są sprzymierzeńcami. Walka Chin z USA o dominacje nad światem pokazuje też jak nieistotna, pozbawiona znaczenia globalnego i przyszłości jest Rosja.

Budżet wojskowy Chin oficjalnie wynosi 1/3 budżetu USA, realnie jest dużo większy z racji na siłę nabywczą, i strukturę wydatków – Chiny wydają mniej na personel i nie ponoszą wydatków militarnej obecności na całym świecie. Chińska gospodarka rośnie dużo szybciej niż amerykańska – od 2014 roku ze względu na siłę nabywczą gospodarka chińska jest większa od amerykańskiej. Chińska armia gwałtownie się modernizuje, szybko rosną chińskie wydatki na zbrojenia, nie nadążają za tym azjatyccy sojusznicy USA.

PKB Chin jest 7 razy większe niż Rosji, i 100% większe niż Iranu. Chiny produkują 20 razy więcej aluminium i 10 razy więcej stali niż USA. Chiny cierpią na brak surowców, więc z racji na kontrole przez USA szlaków morskich (i to, że 90% handlu odbywa się ocenami) muszą stworzyć Nowy Jedwabny Szlak by lądem sprowadzać surowce. Projekt ten nie tylko modernizuje Chiny ale i cały świat – na trasie Szlaku mieszka bowiem 63% światowej populacji. Już dziś Chiny są największym partnerem handlowym dla 128 krajów świata. W Chinach następuje niezwykła wprost modernizacja. Chińska sieć szybkich kolei połączyła już 100 miast i połączy kolejnych 200. Chiny pracują nas koleją próżniowa, transport nią zajmował by z Pekinu do Warszawy tylko 4 godziny. Dzięki kolei próżniowej szlaki morskie i potęga USA przestały by mięć znaczenie. Już do 2015 roku Chiny stworzyły 23 szlaki kolejowe przez Azję, dwa razy szybsze niż transport morski – są one jeszcze droższe, ale koszt transportu spada wraz z wzrostem ilości transportowanych towarów. Wybór Europy nie jest więc wyborem między USA a Rosją, a wyborem między Rosją a Chinami. USA robią więc wszystko by zablokować rozwój gospodarczy Chin, stanowiący śmiertelne zagrożenie dla geopolitycznej pozycji USA.

Polska ma świetne położenie w Eurazji. Współpraca z Chinami zapewniła by Polsce zyski. Zapewne do tej współpracy nie dopuści opcja proamerykańska w naszym kraju. Jednak wiązanie się tylko z USA może się dla Polski źle skończyć gdy USA dogada się ponad naszymi głowami z Chinami (współpraca z Chinami zapewni zyski gospodarce USA), lub gdy Amerykanie postanowią wycofać się Europy (a mogą to zrobić z dnia na dzień). Polska musi uwolnić się od swoich starych sympatii i pragmatycznie dbać o swoje interesy. Już dziś Izrael by korzystać na kontaktach gospodarczych z Chinami olewa USA. Chiny budują dwa izraelskie porty (podobnie Chiny budują morskie porty w Libanie, Algierii, Włoszech i na Cyprze, oraz rzeczne na Węgrzech i w Niemczech), linie i tunele kolejowe (w tym i szybkich kolei), parki przemysłowe i naukowe. Współpraca gospodarcze Izraela i Chin jest rozwijana od lat 90 (dziś warta jest rocznie 11 miliardów dolarów). Izrael sprzedaje też swoje uzbrojenie do Chin, a chiny sponsorują izraelskich sporowców.

Chiny inwestują w Egipcie, Algierii, Cyprze, Libanie, Włoszech i na Bałkanach w tym i w Serbii, Czarnogórze, Albanii i Mołdawii. Marynarka wojenna Chin regularnie pojawia się na Morzu Śródziemnym.

Chinom zależy na stabilizacji, co działa na naszą niekorzyść – Chiny wspierają integracje Europejską, bo stabilizacja chroni inwestycje na Nowym Jedwabnym Szlaku, dzięki któremu Chiny mogą importować ropę z Bliskiego Wschodu. Szlak jest budowany przez Chiny przez Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Turkmenistan, Afganistan, Turcję, Azerbejdżan i Gruzję (nie jest więc zgodny z imperialnymi aspiracjami Rosji, która jest omijana przez chińskie szlaki handlowe). Do Chin biegną rurociągi z Turkmenistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu. Ochronie szlaku mają służyć też chińskie bazy wojskowe takie jak te w Afryce czy Pakistanie. Pakistan i Chiny zostały połączone autostradami, koleją, ropociągami, gazociągami, światłowodami, umowa o wolnym handlu. Na tej współpracy skorzystał Afganistan, Tadżykistan, Uzbekistan i Turkmenistan. Podobnie Chiny chcą się połączyć z Iranem. Autostrady, kanały żeglugowe, linie energetyczne i ropociągi, łączą Chiny z Indiami i Bangladeszem. Celem Chin jest połączenie szlakami komunikacji azjatyckich stolic Tajlandii, Indonezji, Wietnamu, Laosu i Filipin. Korzystna ekonomicznie współpraca gospodarcza z Chinami sprawia, że Amerykanie tracą sojuszników – z Chinami blisko współpracuje nawet Turcja należąca do NATO. W Azji przez lata „Waszyngton zamiast inwestować w fizyczną infrastrukturę, by zwalczać chroniczną w tym rejonie świata biedę, wolał promować liberalne wartości”. USA nie doceniły też znaczenia chińskie diaspory w Azji. Chiny deklarują też chęć współpracy z Australią i Nową Zelandią. Dynamicznie rozwijają się chińskie inwestycje w całej Europie. Chiński imperializm nie ma na celu dominacji.

Więcej o geopolitycznej pozycji Chin można przeczytać w wydanej nakładem wydawnictwa Zona Zero, 846 stronicowej pracy, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju” autorstwa dr Jacka Bartosiaka. W rozdziale czwartym swojej pracy autor opisał geopolityczną pozycje USA, Chin i Rosji.

Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. Przebudzcie sie!!!

  6 listopada 2018 at 16:56

  Nie doceniano ukladu BRICS a dzis juz widac coraz wyrazniej potencjal i zarazem mozliwosci tego ukladu. Swiat pamieta kolonializm Zachodu i zarazem widzi dazenia Zachodu do podporzadkowania silowego krajow. Swiat staje sie coraz bardziej nieufny wzgledem Zachodu i zarazem przekonany staje sie coraz bardziej do zblizenia z ukladem BRICS, glownie z Chinami i Rosja. Slowa uzyte przez autora „Dla świata nie ma znaczenia ani dyktatura chińskiej partii komunistycznej, ani prześladowania religijne w Chinach, czy brak wolności obywatelskich.” sa bez znaczenia gdyz w kazdej czesci swiata wystepuja podobne czynniki, rowniez w USA i Europie. Polskie podworko rowniez jest tego dobrym przykladem. Im szybciej pogodzimy sie z nowa potega w postaci ukladu BRICS, glownie Chin i Rosji tym mniejsze bedzie za jakis czas zaskoczenie. A nie jest to jeszcze wszystko co bedzie niebawem mial do zaoferowania ten uklad. Cywilizacja Zachodnia przechodzi kryzys, nie tylko finansowy, demograficzny, ale przede wszystkim moralny. To co bedzie sie otwierac przed cywilizacjami Wschodu przed Zachodnimi cywilizacjami bedzie niedlugo sie zamykac.

 2. klioes vel pislamista

  6 listopada 2018 at 17:39

  Marsz niepodległości
  czyli
  Chiński faszyzm w Polsce!

  Choć protestują UB-watele
  I postępowi ich przyjaciele;
  Choć patriotów antysemicko
  Okrzykną wszyscy eksperci z mycką;
  Choć wszystkie me(n)dia na całym świecie
  Skandal ogłoszą; ja wolę przecie
  („Jak na kibola w Polsce przystało”),
  Aby czerwono było i biało!

  Od parad tęczy, gender-pochodów
  I od płonących wciąż samochodów;
  Od blokowania miast w ramadanie
  I ulic w piątki; ja wolę panie
  Niebieskookie z odkrytą twarzą.
  I takie marsze wciąż mi się marzą,
  Jak ten ostatni: idą rodziny…
  „Faszyzm!”… No, trudno – faszyzm… jak Chiny!!!

 3. m

  6 listopada 2018 at 17:56

  Uwierzę, kiedy Izrael zmieni sojusznika.

  • Marian

   6 listopada 2018 at 18:49

   Bardzo wątpię. Gdybyś wiedział, jak bardzo Chińczycy pogardzają tzw. Zachodem…

 4. banita

  6 listopada 2018 at 20:18

  Do tej sytuacji doprowadził sam zachód poprzez swoją politykę „tolerancji” i zgody na żydowskie podszepty. To polityka największej nienawiści wytapetowana ogromnymi pieniędzmi. To także ślepe pożądanie władzy nie nad państwem, nie nad wieloma państwami, lecz nad globem. Stworzeniem globalnej kolonii. Najwięksi barbarzyńcy w dziejach ziemi są teraz, w tej epoce, nie sztab złota, nawet już nie pieniądza papierowego, a wirtualnego, jak wirtualne są wizje chciwców władzy nad nawet nie ciała, a duszy ludzkiej. Zobaczmy takie organizacje rzekomych praw człowieka z ONZtem na czele. Kogo one bronią? Człowieka prześladowanego? Człowieka wyzyskiwanego (Chiny w jednym i drugim wiodą prym, poprzez zniewolenie i ubezwłasnowolnienie, oraz nieludzkie wykorzystywanie jako jednej z najtańszych ludzkich sił roboczych świata)? Nie. Bronią agresorów, terrorystów, morderców, tych, którzy dostarczają najtańszy produkt, śmieci przesiąknięte potem i krwią ludzką. Weźmy przeciętnego USAjczyka – człowieka niby zamożnego, ale to człowiek pełen najdziwniejszych kredytów, na które pracuje do końca życia. To samo dotyczy zachodu i nie tylko. Pieniądz, pieniądz lichwiarski , wirtualny zdominował wszystko w umyśle. Chiny zaś mają nie jakieś tam 3 mln setki a grubo ponad 1,5 mld jednej z najtańszej siły roboczej – ludzi, za którymi nie stoi żadna organizacja tzw praw człowieka. To są organizacje bezprawia, służby chciwości. Strażnicy bezprawia. Mają towar którego pożąda chciwość żydów ( sami żydzi nie należą do zachodu, lecz do trzeciego świata, pomimo rozwoju US(A)rela z Bliskiego Wschodu i dalekiego zachodu) oraz świata zachodu.

 5. LN11

  7 listopada 2018 at 00:16

  Czy komuniści chińscy zawładną światem? Możliwe, lecz komuna czy to chińska czy rosyjska to i tak jest to ustrój anty chrześcijański i barbarzyński…

 6. marek

  7 listopada 2018 at 08:34

  Lenin cynicznie drwił z kapitalistów,mówiąc: sami sprzedadzą nam sznur,na którym ich powiesimy. Tsk Zachód, w tym Polska,oddadzaą Chinom swą suwerennośc. Ponad półtora milairda Chińczyków/a w najbliższych latach jeszcze więcej/ nie będzie miało problemów w skolonizowaniu i zdominowaniu wielu narodów/państw świata. „I będzie ucisk,jakiego dotąd nie było”.

 7. MatKike

  17 czerwca 2019 at 11:17

  Liste Pays Cialis Vente Libre Generic Propecia Successful Buy Kamagra New Zealand viagra Where To Buy Celexa Online Buy Propecia Fda Approved Hydrochlorothiazide France Mastercard Accepted

 8. MatKike

  26 czerwca 2019 at 14:56

  Comprare Cialis Online Originale cialis price Online Zithromax

 9. MatKike

  20 lipca 2019 at 15:37

  Plavix Online Purchase Buy Cytotec Online priligy ebay 5 Cc Dose Of Amoxicillin

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra