Ogłoszenia

Narodowe Święto Niepodległości. Ogólnopolski PROGRAM OBCHODÓW!

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości obejmują wiele uroczystości i wydarzeń, które będą odbywać się w całej Polsce. Sprawdź program obchodów, by dowiedzieć się, co dzieje się w Twojej miejscowości i uczcij ten wyjątkowy dzień!

 

 

 

 

WARSZAWA

10 listopada

Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego przy Placu Piłsudskiego w Warszawie

8:00 – Msza św. w intencji ofiar katastrofy, Kościół Seminaryjny

17:00 – Msza św. w intencji ofiar katastrofy, Archikatedra Jana Chrzciciela

18:30 – Marsz Pamięci na Plac Piłsudskiego

19:15 – Odsłonięcie pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego

19:30 – wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

19:40 – apel pamięci

20:00 – złożenie wieńców pod pomnikiem

———————————-

20:00 – orędzie Andrzeja Dudy

20:10 – Koncert dla Niepodległej z udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej na Stadionie Narodowym PGE (transmisja w 1 Programie Polskiego Radia i TVP, retransmisja w Trójce)

11 listopada

Plany Andrzeja Dudy (częściowo nieoficjalne)

9:00 – Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej

11:00 – nominacje generalskie w Pałacu Prezydenckim

12:00 – wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego na Placu Piłsudskiego – Akcja „Niepodległa do Hymnu”. Udział w uroczystościach państwowych przy Grobie Nieznanego Żołnierza

Około 13:00 – otwarcie Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

14:00 – uroczystość nadania pośmiertnie Orderów Orła Białego 25 osobom zasłużonym dla niepodległości Polski. Odbędą się na Zamku Królewskim

17:00 – spotkanie z korpusem dyplomatycznym na Zamku Królewskim

———————————-

13:00-21:00 – Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

14:00 – Marsz Niepodległości. Ruszy z Ronda Dmowskiego na błonia Stadionu Narodowego

20:00 – Koncert Niepodległa „Punkty zwrotne”, Muzeum Powstania Warszawskiego

———————————-

11 listopada w całej Polsce i wielu innych miejscach na świecie w południe będzie śpiewany hymn państwowy. Hymn wyemitują stacje radiowe i zagrają orkiestry straży pożarnej, wojska i policji. W Krakowie zamiast Hejnału z Wieży Mariackiej ma być zagrany hymn.

polskieradio.pl

***

http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/swieto-niepodleglosci-ndash-zapraszamy-na-wydarzenia-wspolorganizowane-przez-mkidn-8934.php

 

BIAŁYSTOK

Piątek, 9 listopada:

godz. 12 modlitwa w intencji Ojczyzny w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej

O godz. 12.30 SP nr 12 organizuje patriotyczne śpiewanie w sali WOAK przy ul. św. Rocha

Sobota, 10 listopada

O godz. 10 harcerze z hufca ZHP Białystok w Pałacu Branickich rozpoczną patriotyczną grę miejską upamiętniającą 100-lecie niepodległości.

Ulicami miasta przejdzie Białostocki Marsz Niepodległości. Rozpocznie się o godz. 11.30 przed kościołem św. Rocha, a zakończy o godz. 13.30 przed pomnikiem Piłsudskiego.

Będzie można wziąć udział w dwóch spacerach rodzinnych „11 listopada 1918 r. w Białymstoku” z przewodnikami PTTK, które rozpoczną się o godz. 13.30 i 15 pod pomnikiem J. Piłsudskiego

W sobotę odbędzie się również „XVIII Bieg Niepodległości” (5 km i biegi towarzyszące) organizowany przez białostocki oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Główny bieg wystartuje sprzed stadionu miejskiego o godz. 11.11

O godz. 19 w sali filharmonii przy ul. Podleśnej będzie można wysłuchać koncertu patriotycznego. W programie m.in. utwory Paderewskiego, Moniuszki.

O godz. 20 odbędzie się akcja „Światło pamięci Niezwyciężonym na 100 lecie odzyskania Niepodległości”. Jej celem jest zapalenie znicza na każdym grobie żołnierza i odmówienie krótkiej modlitwy. W założeniu akcja obejmie teren województwa podlaskiego. „My zapalimy znicze w Białymstoku, liczymy na współpracę płynącą z terenów poza miastem wojewódzkim. Zachęcamy do współpracy i liczymy na Waszą pomoc” – piszą organizatorzy.

Niedziela, 11 Listopada

godz. 7.30 Uroczysta liturgia w cerkwi św. Mikołaja

godz. 10 – nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim

godz. 11 uroczysta msza św. w Katedrze

godz. 12.30 centralne uroczystości przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego

Zaraz po głównych uroczystościach rozpocznie się bieg przygotowany przez Fundację Białystok Biega „Biegnę dla Niepodległej”. Główny dystans to 10 km. Mniej wysportowani będą mogli wystartować w sztafecie 3km+3 km+4 km. To także propozycja dla rodzin. Start i meta tych zawodów będzie znajdowała się przy al. Piłsudskiego.

Na Stadionie Miejskim w godz. 17-22 będzie można obejrzeć przygotowane przez Muzeum Pamięci Sybiru wystawy plenerowe: „Przez Sybir do Niepodległej. Za Niepodległą na Sybir” oraz „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej”.

O godz. 16 w kinie Forum odbędzie się specjalny pokaz filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” a następnie spotkanie z Markiem Fiedlerem, synem autora książki „Dywizjon 303” z 1942 r.

O godz. 17:00 Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku pod dyrekcją prof. Edwarda Kulikowskiego zaprasza do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Koncert odbędzie się w Kościele św. Wojciecha w Białymstoku (przy ul. Warszawskiej). Tradycję koncertowania w tym dniu chór kultywuje od ponad trzydziestu lat.

O godz. 18 Galeria Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego zaprasza na wieczór wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych pod hasłem „Kompozytor niepodległości – Ignacy Jan Paderewski”. Koncerty i wspólne śpiewanie odbędą się również m.in. w kościele pw. NMP Królowej Rodzin na Bacieczkach (godz. 13. i w kościele św. Kazimierza Królewicza (godz. 12 i 19).

W Muzeum Wojska (wstęp bezpłatny) o godz. 14. odbędzie się wernisaż wystawy czasowej „Pierwsze lata niepodległości”, którą będzie można oglądać do stycznia 2019.

Muzeum zaprasza też na warsztaty: Warsztaty edukacyjne: „O czym pisały gazety. Rodzinna niedziela” w godz. 11 – 12.30. A w godz. 13-14 organizuje spacer historyczny z muzealnymi przewodnikami.

poranny.pl

 

BIELSK PODLASKI

11 listopada

Program uroczystości:

Część I:

8.00 – Nabożeństwo w intencji Ojczyzny w cerkwi św. Archanioła Michała

10.00 – Rozpoczęcie uroczystości przy kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel

Odegranie hymnu państwowego

Złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą Marszałka J. K. Piłsudskiego

10.15 – Msza Święta za Ojczyznę w kościele Matki Bożej z Góry Karmel

Część II

11.15 – Bielski Marsz Niepodległości

Przemarsz z flagami narodowymi pod pomnik św. Jana Pawła II

Złożenie kwiatów

Przemarsz pod gmach I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki

Występ uczniów I LO

Przemarsz pod pomnik Niepodległości Polski

Część III

Pomnik Niepodległości Polski (Skwer Izabeli Branickiej)

11.45

Podniesienie flagi i odegranie hymnu państwowego

Prezentacja polskich tańców narodowych

12.00

Zbiorowe odśpiewanie hymnu

Wystąpienia okolicznościowe

Złożenie wieńców i wiązanek

Część IV

Bielski Dom Kultury

14.00 – Piknik dla Niepodległej

15.00 – Wielki Patriotyczny Chór Bielska Podlaskiego

umbielskpodlaski.pl

 

BYDGOSZCZ

https://www.bydgoszcz.pl/niepodlegla/

 

BYTOM

Główne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Bytomiu rozpoczną się już 10 listopada. W tym dniu zapraszamy na dwa koncerty, które odbędą się w Operze Śląskiej w Bytomiu. W pierwszym z nich „Rok 1918 – Powitanie wolności” o 11.00, w którym wystąpi zespół Paka Rycha, usłyszymy polskie pieśni patriotyczne, zaś w koncercie wieczornym /godz. 19.00/ wykonane zostaną największe dzieła muzyczne Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Jana Sebastiana Bacha oraz Adama Wesołowskiego. Tuż przed koncertem odbędzie się także uroczystość wręczenia Medali Miasta Bytomia.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada – uroczystości miejskie rozpoczną się od złożenia kwiatów pod tablicą „Solidarności” przy ul. Pułaskiego /godz. 11.45/, mszą świętą za Ojczyznę w kościele Świętej Trójcy (ul. Kwietniewskiego/Piekarska) /godz. 12.30/, po której /godz. 14.15/ pod pomnikiem Wolności odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu oraz Orkiestry Wojskowej z Bytomia.

Obchodom 11 listopada będą towarzyszyły również inne imprezy. 9 listopada o 17.00 zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej na wykład „Droga Polski do niepodległości”, w ramach którego zapoznają się Państwo z historią walk Polaków o odzyskanie niepodległości.

W dniu Święta Niepodległości tradycyjnie w naszym mieście odbędzie się również 11 listopada Bieg Niepodległości. Będzie to już piąta edycja tego wydarzenia sportowego, które co roku przyciąga miłośników biegów z Bytomia i okolicznych miejscowości. Zapraszamy o 11.00 do Parku Kachla.

14 listopada zapraszamy również na Przegląd Twórczości Patriotycznej dla bytomskich przedszkoli, zaś w dniach od 20 do 26 listopada na XII Bytomską Jesień Literacką, w programie której przewidziano warsztaty, konkursy, seminaria, koncert, a także spektakle teatralne.

bytom.pl

 

CZĘSTOCHOWA

9 listopada o godz. 11.11 uczennice i uczniowie częstochowskich szkół wspólnie zaśpiewają hymn narodowy. Z pomysłem pod hasłem ,,Wszyscy śpiewamy Hymn!” wyszła Młodzieżowa Rada Miasta.

9 listopada odbędą się uroczystości pod Pomnikiem Orląt Lwowskich, organizowane przez Zespół Szkół im. Bolesława Prusa. Rozpoczną się o godz. 12.00 odśpiewaniem hymnu państwowego i wciągnięciem flagi na maszt. Młodzież zaprezentuje montaż słowno-muzyczny oraz przypomni historyczną rolę Lwowa w 1918 r. Pod pomnikiem zostaną złożone wiązanki i znicze.

10 listopada o godz. 18 w sali koncertowej orkiestra symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Justyny Maj zagra koncert ,,Częstochowianie – Niepodległej”. Przy fortepianie zasiądzie Zbigniew Raubo – profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, jedyny jak dotąd polski laureat prestiżowego Konkursu im F. Liszta w Utrechcie. Usłyszymy ,,Koncert fortepianowy a-moll op. 17” Ignacego Jana Paderewskiego oraz ,,Fantazję na tematy polskie A-dur op. 13” Fryderyka Chopina. Koncert będzie też okazją, aby wręczyć tegoroczne wyróżnienia „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie”.

Główne uroczystości miejskie odbędą się w niedzielę 11 listopada. O godz. 12 w Archikatedrze Świętej Rodziny odbędzie się uroczysta ,,Msza święta za Niepodległą”, którą poprowadzi Metropolita Częstochowski ks. arcybiskup Wacław Depo. Ten, kto będzie chciał włączyć się we wspólne śpiewanie hymnu narodowego w samo południe (w ramach ogólnopolskiej akcji), będzie mógł to zrobić – wraz z częstochowskim chórem – o godz. 12.00 na placu Biegańskiego.

O godz. 11.11 – spod Galerii Jurajskiej na ul. Strażackiej wystartuje Częstochowski Bieg Niepodległości, organizowany pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy. Bieg odbędzie się na atestowanej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki trasie o długości 10 km. Zapisy uczestniczek i uczestników odbywały się poprzez stronę www.zmierzymyczas.pl do 4 listopada. Wpisało się blisko 860 osób. Organizatorzy zapowiadają, że zapisy osobiste będą jeszcze możliwe w biurze zawodów. Więcej informacji o imprezie można znaleźć pod adresem: www.czestochowskibiegniepodleglosci.pl

Imprezę dla amatorek i amatorów jak najbardziej aktywnego spędzania ,,urodzin Niepodległej” przygotowali także ,,Zabiegani”, którzy 11 listopada, na Promenadzie Niemena, zapraszają na trening ,,Od świtu do zmierzchu”. Biegającym, chodzącym z kijkami, jeżdżącym na rowerze lub spacerującym będą towarzyszyć piosenki żołnierskie oraz barwy narodowe. Trening rozpocznie się o wschodzie słońca, czyli o godz. 6.52, a zakończy o 16.03. Sztafety będą startować co pół godziny spod Centrum Handlowego Promenada w stronę Lasku Aniołowskiego. Więcej informacji o tej inicjatywie można znaleźć na profilu „Zabieganych” www.facebook.com/Zabiegani/

O godz. 16.00 w alei Sienkiewicza rozpocznie się uroczystość patriotyczna, podczas której przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki zostaną złożone kwiaty. Następnie uczestniczki i uczestnicy uroczystości przejdą na plac Biegańskiego. O godz. 17.00 rozpocznie się tam pokaz multimedialny, któremu będzie towarzyszyć Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W programie znajdzie się także m.in. prezentacja uzbrojenia okresu międzywojennego ze zbiorów częstochowskich kolekcjonerów oraz premierowy pokaz filmu „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie”.

czestochowa.pl

 

DĄBROWA GÓRNICZA

Godz. 9:00 Koncert pieśni patriotycznej w kościele parafialnym w Tucznawie

Godz. 11:00 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Zwycięzcy (Plac Bema)

Godz. 11:00 Dąbrowski Bieg dla Niepodległej (Park Hallera)

Godz. 12:00 Msza święta za ojczyznę (Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej)

Godz. 13:30 Przemarsz uczestników uroczystości spod bazyliki do na Plac Wolności

Godz. 13:40 Oficjalne uroczystości pod Pałacem Kultury Zagłębia, m.in. złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą 11. Pułkowi Piechoty Zagłębiaków, musztra paradna, a także koncert pieśni patriotycznej

Godz. 16:30 Ognisko patriotyzmu, czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy płonącym ognisku (Fabryka Pełna Życia)

Godz. 17:30 Koncert patriotyczny „Biały Orzeł”, a także nadanie pośmiertnie Piotrowi Kosiniowi – lotnikowi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie tytułu „Honorowego Obywatele Miasta Dąbrowa Górnicza” (Pałac Kultury Zagłębia)

twojezaglebie.pl

 

ELBLĄG

Filia nr 5 „Kostka” Biblioteki Elbląskiej na osiedlu Zawada zaprasza w piątek, 9 listopada, o godz. 18 na wernisaż wystawy pt. „Nostalgia na torach” autorstwa Brygidy Gawron-Strazzer. Wstęp wolny.

W niedzielę, 11 listopada na pl. Jagiellończyka w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości odbędzie się wspólne śpiewanie Roty. Elblążanie podejmą próbę pobicia rekordu Polski we wspólnym śpiewaniu. Tego dnia wystartuje także Bieg Niepodległości.

https://www.portel.pl/aktimg/duze/p1074/phpAxPamn.jpg

portel.pl

 

GDAŃSK

Obchody rozpoczną się 10 listopada o godz. 10.30 przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego u zbiegu alei Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego. Co roku wspólnie z gdańskim oddziałem Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej odbywają się tam uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Podczas wydarzenia swoje ślubowanie złoży pierwszy rocznik Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartakus. Zgromadzeni w asyście wojska i orkiestry zaśpiewają okolicznościowe pieśni oraz złożą kwiaty u stóp pomnika. Punktualnie w południe na terenie Hevelianum zostanie wciągnięta na czterdziestodwumetrowy maszt wielka flaga Polski.

W południe odbędzie się pokaz musztry w wykonaniu Garnizonu Gdańsk, która odda też salwę honorową. Hymn Polski wraz z gośćmi wykona Cappella Gedanensis. Po uroczystości z flagą odbędzie się spotkanie w Wozowni Artyleryjskiej. Podczas niego będzie można zaśpiewać pieśni patriotyczne wspólnie z Cappellą Gedanensis, zobaczyć pokaz mody z epoki i uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych. Tego dnia odbędą trzy Spacery z duchami Góry Gradowej. O godzinie 14.15, 15.15 i 16.15. Wszystkie atrakcje są bezpłatne, jedynie na spacery będzie ograniczona ilość miejsc, wejściówki do zarezerwowania telefonicznie lub do odbioru w dniu spaceru w recepcji.

Od wieczora 10 listopada trwać będzie Wieczór Niepodległości, czyli noc gdańskich restauracji, które zaserwują menu inspirowane barwami narodowymi. Żeby odnaleźć restauracje biorące udział w Wieczorze, należy szukać biało-czerwonej flagi.

10 listopada od godz. 19.00 do 21.00 obejrzeć będzie można mapping na Zielonej Bramie od strony Zielonego Mostu. Siedmiominutowy spektakl multimedialny będzie wyświetlany co kwadrans.

11 listopada

Parada Niepodległości zacznie się o godz. 8.30 na ulicy Podwale Staromiejskie. O godzinie 9.30 rozpocznie się przejście Parady ulicami: Podmłyńska – Wielkie Młyny – Rajska – Jana Heweliusza – Korzenna – Kowalska pod pomnik Króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym. Tam odśpiewany zostanie hymn narodowy i następnie uczestnicy przejdą na Długi Targ, gdzie punktualnie o 11.30 wykonane zostanie Historyczne Zdjęcie Gdańszczan w Stulecie Niepodległości.

Wieczorem, o 22.00 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się koncert 100 na 100. Muzyczne dekady wolności, czyli prezentacja wybranych dzieł muzyki polskiej czasu niepodległości. 11 listopada na 11 estradach na świecie i 11 salach koncertowych w Polsce (w tym w Europejskim Centrum Solidarności), zabrzmi w sumie 100 utworów. Na gdańskiej scenie wystąpią wyłącznie gdańscy artyści, prezentujący dorobek najważniejszych kompozytorów, których historia łączy się z Gdańskiem (m.in. Krzysztof Penderecki, Krzysztof Knittel czy Elżbieta Sikora). Koncert będzie transmitowany w Polskim Radiu, wstęp jest nieodpłatny, ale obowiązuje rejestracja możliwa od 5 listopada. Z kolei samorząd województwa pomorskiego zaprasza do zwiedzania fresku „Nieba Polskiego”, odtworzonego w auli dawnego gimnazjum z przewodnikiem. Zwiedzanie odbędzie się 11 listopada o godz. 13.00, 14.00, 15.00. Wśród gości zostaną rozlosowane nagrody w postaci puzzli z wizerunkiem „Nieba Polskiego”.

dziennikbaltycki.pl

 

GIŻYCKO

10 listopada

godz. 10.00 – Turniej Tenisa Stołowego o puchar Burmistrza miasta Giżycka

Hala SP nr 1

9.00 – 16.00 Turniej Piłkarski MAS Mazuria

Hala MOSiR przy SP nr 4 i COS OPO

11 listopada

10.00 – Turniej Służb Mundurowych w halowej piłce nożnej

Hala MOSiR przy SP nr 4

10.30 Msza św. w intencji Ojczyzny

Sanktuarium św. Brunona z udziałem pocztów sztandarowych, władz samorządowych, wojska, organizacji i związków kombatanckich, przedstawicieli szkół, harcerstwa oraz organizacji społecznych i partii politycznych. Po mszy przemarsz, uroczystości patriotyczne i składanie kwiatów pod pomnikami (mur pamięci przy Sanktuarium św. Brunona, pomnik Bojowników o Polskość Ziemi Mazurskiej przy pl. Grunwaldzkim oraz pomnik Żołnierzy AK i Sybiraków w parku Rogera Goemaere’a przy ul. Moniuszki).

12.00 – Niepodległa do Hymnu, plac Grunwaldzki

Ogólnopolska inicjatywa polegająca na wspólnym śpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada, dokładnie o godz. 12.00.

13.30 – 14.00 – Biało-Czerwony Bieg Niepodległości z kolorami holi

Park Rogera Goemaere’a przy ul. Moniuszki

14.30 – Piknik Patriotyczny, pl. Piłsudskiego

Pokaz sprzętu wojskowego, pokaz walki wręcz, symulator strzelnicy, rys historyczny w wydaniu giżyckiego historyka dr. Roberta Kempy, pieśni patriotyczne, namioty promocyjne 15 GBZ, WKU, 112 Batalionu, Policji, KP PSP, powitanie pana Romana Grońskiego – giżycczanina, który obrał cel przebiegnięcia 100 km na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

15.00 – 15.10 – Uroczyste wręczenie pucharów zwycięzcom Biało-Czerwonego Biegu Niepodległości

15.10 – 15.25 – Rys historyczny I odsłona, dr Robert Kempa

15.25 – 16.00 – Prezentacja pieśni patriotycznych

16.00 – Finał biegu 100 km na 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę

16.10 – 16.15 – Rys historyczny II odsłona, dr Robert Kempa

16.15 – 17.00 – Karaoke dla chętnych

17.00 – Pokaz sztucznych ogni i zakończenie Pikniku Patriotycznego

http://mojegizycko.pl/wp-content/uploads/2018/10/11.11.jpg

gizycko.wm.pl

 

GLIWICE

Obchody rozpoczną się w piątek, 9 listopada od koncertu pieśni patriotycznych dla weteranów. Występ zaplanowano na godzinę 12:00 w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a).

O godzinie 17:00 w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” (ul. Pszczyńska 85) dr Ewa Biłas-Pleszak i prof. Ryszard Koziołek wygłoszą wykłady na temat „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Później fragmenty poematu wyrecytują Alina Czyżewska i Mariusz Galiljeczyk, aktorzy Teatru Miejskiego w Gliwicach, oraz Jacek Romanowski ze Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Na koniec pełnego literackich wrażeń wieczoru zaplanowano projekcję niemego filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku. Muzykę na żywo wykona zespół Czerwie.

Równolegle do wydarzeń w „Mrowisku” rozpocznie się otwarcie pokonkursowej wystawy prac plastycznych „Moja Biało-Czerwona” w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (pl. Inwalidów Wojennych 3).

W sobotę, 10 listopada na terenie miasta będzie można przez cały dzień szukać książek. Gliwicka biblioteka rozda „100 książek na 100-lecie Niepodległości”.

Wiele filii zorganizuje warsztaty, konkursy i wystawy, a w Filii nr 1 MBP w Gliwicach odbędą się otwarte, biało-czerwone warsztaty artystyczne – będzie można spróbować swoich sił w ceramice, tworzeniu witraży czy nadruków na torbach.

Miłośnicy nowych technologii wezmą natomiast udział w mobilnej grze miejskiej „Piłsudski GO”. Także w Centrum Handlowym Forum (ul. Lipowa 1) nie zabraknie patriotycznych atrakcji – będzie wspólne malowanie, występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Katowice oraz spotkanie z Michałem Ogórkiem, uznanym dziennikarzem i felietonistą, wyróżnionym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) o godzinie 16:00 wystartuje wystawowy wehikuł czasu.

Na ekspozycji „Jak dawniej” będzie można zobaczyć modę i przedmioty codziennego użytku z ostatnich 100 lat, a w fotograficznym atelier zrobić sobie stylizowane zdjęcie. Wszystko przy filiżance herbaty – naturalnie białej i czerwonej.

Kulminacja gliwickich obchodów Narodowego Święta Niepodległości przypadnie oczywiście na niedzielę, 11 listopada. Na Rynku o godzinie 11:11 mieszkańcy wspólnie poślą do nieba 100 biało-czerwonych balonów. Będzie pokaz musztry w wykonaniu uczniów klas mundurowych, występ taneczny mażoretek z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach, a uczniowie IV LO w Gliwicach zaśpiewają kilka patriotycznych pieśni.

Punktualnie w południe gliwiczanie wspólnie z Orkiestrą Dętą KWK Sośnica wykonają hymn narodowy, włączając się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”. Maluchy wezmą udział w happeningu „Przybij piątkę Niepodległej”, a o godzinie 16:00 zostanie odsłonięta tablica ze zdjęciami 100 gliwiczan urodzonych w listopadzie. O godzinie 17:00 zaplanowano także bardzo gliwicki mapping.

W katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Jana Pawła II 5) o godzinie 12:00 rozpocznie się liturgia w intencji ojczyzny.

Po mszy świętej na pl. Piłsudskiego zaplanowano uroczystość z wojskowym ceremoniałem i salwą honorową. Wezmą w niej udział także przedstawiciele samorządu. O godzinie 15:15 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem żołnierzy francuskich, którzy zginęli w latach 1920–1922 podczas służby na spornych terenach Górnego Śląsku.

Zwieńczeniem miejskich obchodów 100-lecia niepodległości będzie wieczór w teatrze przy ul. Nowy Świat 55–57. O godzinie 18:00 rozpocznie się projekcja animowanej „Historii Polski” Tomasza Bagińskiego. Później zostaną odczytane najbardziej płomienne fragmenty przemówień Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego.

Z koncertem „W hołdzie wolności” wystąpi Andrzej Jagodziński. W repertuarze fantastycznego pianisty znajdą się zarówno klasyczne utwory z jazzowym sznytem (Preludium Fryderyka Chopina), jak i współczesne utwory Jacka Kaczmarskiego („Mury”) oraz Grzegorza Ciechowskiego („Nie pytaj o Polskę”).

Bilety na koncert można nabyć w cenie 1 zł w kasach TM-u w Gliwicach przy ul. Nowy Świat i kina Amok przy ul. Dolnych Wałów 3.

24gliwice.pl

 

GNIEZNO

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9:00 od złożenia kwiatów przez przybyłe delegacje pod pomnikiem Bolesława Chrobrego. Następnie w katedrze o godzinie 10:00 rozpocznie się msza święta w intencji ojczyzny, sprawowana pod przewodnictwem abpa Wojciecha Polaka Prymasa Polski. Tuż po niej z bazyliki o 11:00 wyruszy „Kolorowy pochód dla Niepodległej”, który po dotarciu na rynek zainauguruje jarmark z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

O godzinie 11:11 z Rynku wystartuje IV Gnieźnieński Bieg Niepodległości, który w tym roku wyjątkowo uda się trasą Biegu Europejskiego, a więc ul. Chrobrego, Konikowo, Reymonta i z powrotem tą samą drogą oraz ul. Mieszka I i Dąbrówki (dwie pętle). Dekoracja zwycięzców odbędzie się o godzinie 13:00.

W międzyczasie na Rynku od 12:30 odbędzie się finał konkursu „Zostań Herosem Niepodległości”, a ponadto zapewniono program artystyczny MOK oraz koncert muzyki patriotycznej i rozrywkowej w wykonaniu Chóru „Metrum”, oraz Orkiestry Powiatu Gnieźnieńskiego.

gniezno24.com

 

INOWROCŁAW

11 listopada o godz. 10.30 w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie jej uczestnicy przejdą pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich przy ul. Orłowskiej. O godz. 12 tam, jak i w całej Polsce, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego. Następnie rozpocznie się uroczystość patriotyczna. O godz. 15 w hali widowiskowo-sportowej rozpocznie się Festyn Rodzinny „Z gęsiną w tle”.

W piątek, 9 bm., o godz. 16 rozpocznie się w hali widowiskowo-sportowej turniej koszykówki z okazji Święta Niepodległości pod patronatem prezydenta Ryszarda Brejzy. Natomiast w niedzielę, 11 bm., o godz. 15 na stadionie przy ul. Wierzbińskiego wystartują uczestnicy II Biegu Niepodległości.

pomorska.pl

 

JELENIA GÓRA

Uroczystości rozpoczną się już 9 listopada. Na placu Ratuszowym o godz. 11.11 uczniowie jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych utworzą Łańcuch Niepodległości.

W tym samym dniu o godz. 19.00 w Filharmonii Dolnośląskiej rozpocznie się koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Bilety po 20 i 30 zł.

W Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniatkowie przybliżą postać marszałka Józefa Piłsudskiego i jego rodziny. 9 listopada o godz. 18.00 w monodramie „Kobieta-rakieta. Rzecz o Oli Piłsudskiej” wystąpi Jagoda Siegień. Jest to teatralna adaptacja powieści Katarzyny Drogiej o Aleksandrze Szczerbińskiej. Wrocławska aktorka Jagoda Siegień przedstawi przemianę dobrze wychowanej dziewczyny w konspiratorkę, nauczycielkę, a także więźniarkę polityczną i żonę komendanta. Wstęp na monodram jest wolny.

W sobotę 10 listopada o godz. 17.00 z placu Ratuszowego wystartuje Bieg Niepodległości. Zawodnicy na 10 km pobiegną z placu Ratuszowego na plac Piastowski. Dystans na 5 km wystartuje ul. Wolności (MZK).

Pomnik upamiętniający 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości zostanie odsłonięty w kościele łaski 11 listopada o godz. 12.30. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 na placu Ratuszowym widowiskiem plenerowym. Po odsłonięciu pomnika o godz. 13.00 w kościele garnizonowym odprawiona zostanie msza święta za ojczyznę.

O godz. 14.00 zaplanowano koncert połączonych chórów uczelni wrocławskich pod dyrekcją Alana Urbanka. Będzie można śpiewać razem z nimi, bowiem uczestnicy dostaną śpiewniki z tekstami najpopularniejszych pieśni.

Wieczorem o godz. 18.30 na placu przy bazylice św. Erazma i Pankracego i Zespole Szkół Katolickich zapłonie ognisko. Zebrani przy nim jeleniogórzanie będą śpiewać pieśni patriotyczne.

W Muzeum Przyrodniczym 11 listopada o godz. 16.00 zostanie otwarta wystawy „100. rocznica obrony Lwowa”. W programie jest wręczenie nagród uczestnikom konkursu plastycznego na temat obrony Lwowa, wykład historyka z Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry oraz śpiewanie pieśni patriotycznych i lwowskich.

W MDK Muflon przygotowano wieczór wspomnień „Polska Nasza Ojczyzna – Sobieszów nasza Mała Ojczyzna”. Początek o godz. 16.00. Wstęp wolny.

15 listopada w Zdrojowym Teatrze Animacji o godz. 19.00 na koncercie muzyków z Filharmonii Dolnośląskiej można będzie wysłuchać znanych melodii w niezwykłych aranżacjach. Oprócz pieśni żołnierskich zabrzmi także poezja Marka Grechuty oraz Jacka Kaczmarskiego. Bilety są po 22 zł.

Ostatnim akcentem obchodów będzie XI Dolnośląski Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, który rozpocznie się 17 listopada o godz. 10.00 w sali widowiskowej JCK. Na festiwal przyjadą zespoły z całej Polski. Podczas festiwalu odbędą się konkurs piosenki, konkurs plastyczny oraz quiz wiedzy na temat historii Polski oraz harcerstwa.

nj24.pl

 

KATOWICE

Obchody „W bieli i czerwieni” rozpoczną się już w sobotę (10 listopada) na placu Bolesława Chrobrego piknikiem militarnym z pokazami sprzętu wojskowego – będą m.in. czołg i Rosomak. Początek o godz. 13. O godz. 17 gmach Sejmu Śląskiego zapłonie widowiskiem świetlnym o odzyskaniu niepodległości połączonym z występem Teatru Ognia Nam-Tara z Chorzowa. Wieczorem zaś chętni będą mogli w murach urzędu spędzić Noc Niepodległości.

W niedzielę (11 listopada) o godz. 10.30 w archikatedrze Chrystusa Króla odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, w oprawie artystycznej Chóru Filharmonii Śląskiej. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą z placu przed archikatedrą pod pomnik Józefa Piłsudskiego na placu Chrobrego.

dziennikzachodni.pl

 

KĘDZIERZYN-KOŹLE

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się 11 listopada o godzinie 10.00 w kościele św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, gdzie odbędzie się uroczysta msza, w której udział wezmą m.in. samorządowcy. Po niej uczestnicy i poczty sztandarowe przemaszerują na plac Rady Europy, gdzie odśpiewany będzie hymn państwowy. Zaplanowano także okolicznościowe przemówienia. Po nich nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Monument sfinansowano z pieniędzy miasta Kędzierzyna-Koźla oraz dobrowolnych datków mieszkańców.

Na koniec zostaną złożone kwiaty, uczestnicy będą też śpiewać pieśni patriotyczne. Tradycyjnie odbędzie się również niepodległościowy spływ kajakowy. Tym razem załogi wyruszą z Ujazdu w powiecie strzeleckim. Zbiórka o godzinie 8.30.

nto.pl

 

KIELCE

11 listopada 2018:

10.30: Złożenie wieńca przez Wojewodę Świętokrzyskiego przed Pomnikiem Niepodległości.

11.00: Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem J.E. ks. biskupa Jana Piotrowskiego, Ordynariusza Diecezji Kieleckiej.

12.00: Wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” (plac między Bazyliką Katedralną i Muzeum Narodowym).

12.15: Przemarsz przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności (ulicami Dużą, Sienkiewicza, Hipoteczną).

12.40: Oficjalna część uroczystości na Placu Wolności:

– złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Kielce, – podniesienie Flagi Państwowej, – odegranie Hymnu Państwowego, – uroczysta zmiana wart, – przemówienie Wojewody Świętokrzyskiego, – wręczenie odznaczeń państwowych, – wręczenie medali okolicznościowych na 100-lecie niepodległości, – odsłonięcie przez Wojewodę Świętokrzyskiego i Prezydenta Miasta Kielce brązowych wieńców przy pomniku, – wpis do księgi pamiątkowej, – przekazanie przesłania Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej młodemu pokoleniu, – Apel Pamięci, – salwa honorowa, – złożenie zniczy przez kombatantów wraz z zuchami, – złożenie wieńca od społeczeństwa województwa, – wspólne odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, – defilada pododdziałów przed pomnikiem i trybuną honorową, – krótki koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

14.30: Rekonstrukcja historyczna „Niepodległość wywalczona – nie podarowana”.

15.15: Koncert „Mali wojacy”.

15.30: Koncert Listopadowy „Wyśpiewajmy niepodległość”.

16.30: Wręczenie nagród laureatom Gry Miejskiej.

17.00: Pokaz laserowy.

Imprezy towarzyszące obchodom Święta Niepodległości:

10 listopada – Park Miejski w Kielcach: XI Bieg Niepodległości – impreza sportowa ulicami Kielc. Godz. 11.11: Start biegu krótkiego, godz. 11.11: Start biegu głównego.

10 listopada, godz. 13.00-18.00 – Piknik „Służymy Niepodległej” na Placu Wolności w Kielcach. W programie m.in. koncert Orkiestry Wojskowej z Dęblina oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Krasocin, pokazy sprzętu i wyszkolenia wojskowego, występy artystyczne, pokazy służb mundurowych, musztra paradna. O godz. 17.30 rozpocznie się uroczysty capstrzyk z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

10 listopada o godz. 18.00 Prezydent Kielc zaprasza do Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach na koncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości „…a Polska tylko jedna”. Wstęp za zaproszeniami.

11 listopada – Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza w godz. 10.00-17.00, do nieodpłatnego zwiedzania w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich wystawy „Biel, Czerwień, Braterstwo”.

14 listopada, godz. 11.00 – Wojewoda Świętokrzyski oraz Rektor Politechniki Świętokrzyskiej zapraszają na seminarium naukowe „Centralny Okręg Przemysłowy – znaczenie dla regionu świętokrzyskiego i gospodarki II Rzeczypospolitej Polskiej” – Politechnika Świętokrzyska. Wstęp za zaproszeniami.

18 listopada, godz. 18.00 – Wojewoda Świętokrzyski zaprasza na koncert Chóru i Orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” – Centrum Kongresowe Targi Kielce. Wstęp za zaproszeniami.

25 listopada, godz. 18.00 – w Kościele Garnizonowym w Kielcach odbędzie się koncert „Ojczyzno ma…” w wykonaniu zespołu Lumen oraz chóru garnizonowego. Wstęp wolny.

kielce.uw.gov.pl

 

KROSNO

IX Memoriał im. T. Ciupryka i J. Skublickiego o Puchar Prezydenta Miasta Krosna – godz. 9.00, Hala Sportowa (ul. Legionów 6)

Uroczystość nazwania mostu przy ul. J. Piłsudskiego imieniem dr. Kamila Bogackiego

godz. 10.00, most na rzece Lubatówce (ul. J. Piłsudskiego)

Msza Święta za Ojczyznę, uroczystość patriotyczna pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego – godz. 10.30, Bazylika Kolegiacka (ul. Piłsudskiego 5), pomnik Marszałka J. Piłsudskiego (Rynek)

XXII Bieg Niepodległości – godz. 11.00, start: krośnieński Rynek, meta: Hala Sportowo-Widowiskowa (ul. Bursaki 29)

Zawody Nordic Walking – godz. 11.05, start: krośnieński Rynek, meta: Hala Sportowo-Widowiskowa (ul. Bursaki 29) – szczegóły tutaj

Spotkanie „Niepodległa w kolekcjonerstwie” – godz. 16.00, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa 1)

Wystawa czynna 30.10 – 20.11.2018

Koncert „Tu jest moja ojczyzna” – godz. 18.00, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza (ul. Kolejowa 1)

Wejściówki na rzecz Fundacji Paderewskiego

II Wystawa Broni Palnej Współczesnej i Historycznej – godz. 9:00 – 16:00, Centrum Dziedzictwa Szkła (ul. Blich 2)

krosno24.pl

 

ŁÓDŹ

10 listopada, w wigilię Narodowego Święta Niepodległości, w Muzeum Tradycji Niepodległościowych odbędzie się preludium głównych uroczystości rocznicowych stulecia niepodległego państwa polskiego. Obchody rozpocznie o godz. 20.00 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych (Gdańska 13) spektakl Ego Te Absolvo – monodram Huberta Kułacza na podstawie wspomnień kapelana Legionów ks. Józefa Panasia. Bezpośrednio po nim o 21.30 muzeum zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie ,,Drogi do Niepodległej 1791-1921”.

O 23:10 w Muzeum odbędzie się koncert w wykonaniu solistów Teatru Wielkiego w Łodzi „Rozśpiewane Niepodległa”, a równo o północy organizatorzy zapraszają na Toast za Niepodległą – rocznicową niespodziankę.

tulodz.com

 

MIELEC

Niepodległościowe świętowanie rozpocznie się tradycyjnie od Mszy św. w intencji Ojczyzny o godzinie 9.30 w Bazylice Mniejszej pw. św. Mateusza przy ulicy Kościuszki. Stąd jak zwykle wyruszy pochód na czele z Mielecką Orkiestrą Dętą i Jednostką Strzelecką 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego. W pochodzie pójdą harcerze, poczty sztandarowe, kombatanci, parlamentarzyści, samorządowe władze miasta, powiatu i województwa, przedstawiciele Sądu Rejonowego w Mielcu, delegacje urzędów, instytucji, partii politycznych, związków zawodowych i stowarzyszeń, delegacje szkół i pozostali uczestnicy.

Uroczystość przed pomnikiem Wolności rozpocznie się o godzinie 11.00 odśpiewaniem hymnu państwowego. Odsłonięciu Obelisku Niepodległości będzie towarzyszyło odśpiewanie Roty. W programie jest także m.in. polonez w wykonaniu mielczan, harcerski Krąg Przyjaźni wokół ronda przy pomniku Wolności, a także przelot rakietoplanów ze smugami w barwach narodowych, przeprowadzony przez modelarzy z Akademii Umiejętności Technicznych Leonardo działającej przy CKPiDN w Mielcu.

Program uroczystości przewiduje także możliwość wpisania się do specjalnej Księgi Pamiątkowej Miasta Mielca wydanej w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości i z okazji 80–lecia przemysłu lotniczego w Mielcu.

W przeddzień tegorocznego Święta Niepodległości w sobotę 10 listopada po raz pierwszy mielczanie będą świadkami inscenizacji ulicznej „Przyjazd Brygadiera Józefa Piłsudskiego do Mielca”. Inscenizacja rozpocznie się o godzinie 14.30 przed pomnikiem Wolności sceną rozbrajania żołnierzy austriackich, na wieść o zakończeniu I wojny światowej. Następnie akcja tego niezwykłego wydarzenia przeniesie się na rynek, gdzie mielczanie powitają brygadiera Piłsudskiego i burmistrza Mielca, którzy wjadą na rynek w asyście plutonu legionistów, kawalerzystów i skautów.

Józef Piłsudski wygłosi przemówienie z balkonu kamienicy „Łojczykówki”, a burmistrz Mielca odczyta oryginalną informację z 1918 roku o powstaniu niepodległej i zjednoczonej Polski. Na zakończenie burmistrz i brygadier przejadą kabrioletem w asyście konnego patrolu ułanów do Parku Oborskich, gdzie o godzinie 17.00 odbędą się Śpiewanki Patriotyczne „Śpiewamy o Polsce. Sto pieśni i piosenek na 100-lecie odzyskania Niepodległości”.

http://hej.mielec.pl/upload/Kalendarz/2018/_%C3%9Cwi_%C3%96to_Niepodleg_%C3%A9o_%C5%A4ci_2018_1.jpg

hej.mielec.pl

 

MŁAWA

9 listopada (piątek)

godz. 11.00, sala na piętrze Miejskiego Domu Kultury

Sesja popularnonaukowa z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości, prelegenci: dr Tomasz Sypniewski, dr Leszek Arent, mgr Michał Nowakowski – Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej

godz. 17.00, sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej

Koncert „Dla Niepodległej” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej

10 listopada (sobota)

godz. 18.00, sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Mławie

Koncert pieśni Jana Kochanowskiego w wykonaniu Kuby Stankiewicza – Fundacja For ART

11 listopada (niedziela)

godz. 10.00 – Msza Św. w kościele Świętej Trójcy

ok. godz. 11.00

– przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji pod Ratusz Miejski

– odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na Ratuszu Miejskim

– przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego w Parku Miejskim

– „Niepodległa do Hymnu” – ogólnopolskie odśpiewanie Hymnu Państwowego

– podniesienie flagi państwowej

– wystąpienia okolicznościowe

– złożenie kwiatów

godz. 13.00, Park Miejski,

XXVIII Bieg Niepodległości – Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

godz. 17.00, sala kina Miejskiego Domu Kultury

Koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu zespołu Cantare z solistami: Michał Gogolewski, Marcin Cywiński, Julia Kuszkowska i Anna Ronkiewicz

godz. 19.00, sala kina Miejskiego Domu Kultury

Wieczornica „Dla Niepodległej” – Związek Harcerzy Rzeczypospolitej, Związek Harcerstwa Polskiego –

Atrakcje: bezpłatne zwiedzanie Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej wraz z przewodnikiem oraz tematycznej wystawy „Ta, co nie zginęła, wyrośnie z naszej krwi. Polacy w latach 1914-1921” (w godz. 10.00 – 15.00), malowanie twarzy w biało – czerwone barwy, narodowe gadżety – flagi, balony, kwiaty, kotyliony, girlandy, biało – czerwone niebo, gorąca grochówka przy estradzie w Parku Miejskim

mlawa.pl

 

NOWA SÓL

11 listopada

9.30 Msza święta za Ojczyznę (kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika)

15.30 Nadanie rondu u zbiegu ulic Towarowej i Zjednoczenia nazwy „Rondo 100-lecia Odzyskania Niepodległości”

Uroczystości przed Pomnikiem Bohaterom Walk o Polskę

Apel poległych, przemówienia

Posadzenie dębu (Plac Powstańców Śląskich i Wielkopolskich)

Uroczystości zakończy pokaz sztucznych ogni

nowasol.pl

 

OPOLE

11 listopada

11:00 Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej pod Opolskim Urzędem Wojewódzkim

11:40 Uroczysty przemarsz do Katedry Opolskiej

12:00 Msza święta w Katedrze Opolskiej

13:15 Uroczysty przemarsz na Plac Wolności

13:30 Główne uroczystości na Placu Wolności

15:00 Wystawa w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych (ul. Minorytów 3) pt. „Polacy w obcych mundurach w obozach jenieckich w latach I wojny światowej”

15:00 Uroczysta sesja Rady Miasta Opola w Sali im. Karola Musioła w ratuszu

18:00 Widowisko muzyczne „Powidoki Niepodległości” w Teatrze EkoStudio (ul. Armii Krajowej 4)

18:00 Uroczysty koncert pieśni patriotycznych w Filharmonii Opolskiej

18:00 Koncert”Powróćmy jak za dawnych lat” w NCPP (ul. Piastowska 14a)

radio.opole.pl

 

PIEKARY ŚLĄSKIE

11.11.2018:

15:30 – uroczystości pod Pomnikiem “Ku czci poległych o wolność i demokrację w latach II Wojny Światowej” w Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach,

16:00 – uroczysta Msza Święta w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej koncelebrowana w intencji Ojczyzny i mieszkańców Piekar Śląskich z udziałem pocztów sztandarowych, 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu oraz orkiestry wojskowej,

17:15 – uroczystości oficjalne pod Pomnikiem “Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenia” wraz z asystą wojskową w Parku Wolności w Szarleju.

Ponadto, 9 listopada (piątek) zapraszamy mieszkańców na bezpłatne widowisko teatralno-muzyczne pt. “Bal Niepodległej” w Ośrodku Kultury “Andaluzja” (ul. Oświęcimska 45).

Wejściówki na przedstawienie można odebrać 7 i 8 listopada, w godz. 8:00-20:00 w Impresariacie Ośrodka Kultury “Andaluzja”.

piekary.pl

 

POZNAŃ

W przeddzień głównych obchodów, 10 listopada o godz. 17 w Filharmonii Poznańskiej odbędzie się VIII Koncert Niepodległościowy. Na scenie w programie słowno-muzycznym wystąpią wspólnie soliści poznańskiej opery, Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych oraz aktor Jerzy Zelnik.

11 listopada

11:00 msza św. za Ojczyznę – Fara Poznańska

12:00 początek Pikniku Historycznego 1918-2018 i koncert Orkiestry Miasta Poznania przy MPK

12:30 oficjalne uroczystości

– koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych

– defilada pododdziałów

15:30 widowisko „Powstanie Wielkopolskie” przygotowane przez Park Dzieje

14:00 pokazy grup rekonstrukcyjnych

17:00 koncert i mapping „Wielkopolska wiktoria” z muzyką na żywo

poznan.uw.gov.pl

 

RYBNIK

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego. Po mszy nastąpi złożenie hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II oraz przemarsz na rynek. Zgromadzonym na uroczystości mieszkańcom zostaną rozdane kotyliony (1 tys. szt. oraz biało-czerwone chorągiewki (1 tys. szt.)

Obchody Święta Niepodległości 2018 w Rybniku – PROGRAM – RYNEK:

Na rynku przewidziano podniesienie flagi państwowej na maszt, okolicznościowe wystąpienie Prezydenta Miasta Rybnika, złożenie kwiatów przed tablicą pamiątkową oraz wspólne zdjęcie „Rybniczanie 2018”. Na wszystkich chętnych czekać będzie darmowa żołnierska grochówka, gorąca herbata, biało-czerwona wata cukrowa oraz 200 muffinek z pikerem biało-czerwonym.

O godzinie 14.00 ruszy gra terenowa „Śladami Niepodległości – Józik z Rybnika”, przeznaczona dla rodzin z dziećmi, patroli harcerskich, grupek przyjaciół, szkolnych kolegów.

O 16.45 na rynkowej scenie rozpocznie się koncert pieśni polskich, w wykonaniu Joanny Wojnowskiej, Mieczysława Błaszczyka i Miejskiej Orkiestry Dętej „Rybnik”, połączone ze wspólnym śpiewem. Zostaną zaprezentowane utwory: „Marsz, marsz Polonia”, „My Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Póki Polska żyje w nas”, „Wojenko wojenko”, „Rozszumiały się wierzby”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Serce w plecaku – Z młodej piersi się wyrwało”, „O mój rozmarynie”, „Romanza”, „Wiązanka melodii górniczych”, „Wiązanka Śląska”, „Melodie filmowe”.

Na godzinę 18.00 zaplanowano widowiskowy mapping 3D wyświetlany na ścianach budynku ratusza, który będzie opowiadał historię Rybnika przez pryzmat najważniejszych, kluczowych wydarzeń dla miasta. O godzinie 18.10 odbędzie się biało-czerwony pokaz sztucznych ogni.

Obchody Święta Niepodległości 2018 w Rybniku – PROGRAM – TEATR ZIEMI RYBNICKIEJ:

W Teatrze Ziemi Rybnickiej, o godz. 19.00 odbędzie się koncert „Nierówni”, z kompozycjami do tekstów ks. Jana Twardowskiego.

W Galerii Sztuki TZR zwiedzać będzie można otwartą 10 listopada ogólnopolską wystawę patchworków „Biało-Czerwona”, z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.

Obchody Święta Niepodległości 2018 w Rybniku – PROGRAM – MUZEUM W RYBNIKU:

W rybnickim Muzeum, od godz. 13.00 do 17.00 przewidziano otwarcie wystawy chorągwi i sztandarów „Przywrócone życiu”.

***

11 listopada fontanny na Placu Jana Pawła II oraz na Placu Wolności zostaną po zmroku podświetlone na biało-czerwono. Dodatkowo na fontannie przy Palcu Jana Pawła II, będą odtwarzane utwory nawiązujące do święta. Na wszystkich ekranach działających w ramach serwisu Kultura.rybnik.eu (LED na Teatrze Ziemi Rybnickiej) będzie odtwarzana animacja powiewającej flagi biało-czerwonej.

https://www.rybnik.eu/fileadmin/user_files/aktualnosci/2018/2018_11/program_11.11.jpg

rybnik.eu

 

RZESZÓW

11 listopada 2018 r. w kościele farnym w Rzeszowie oraz na placu Farnym przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

W programie:

godz. 10.30 – Msza św. w kościele farnym w Rzeszowie

godz. 12.00 – Uroczystości na placu Farnym przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli (złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Rzeszów, hymn państwowy i podniesienie flagi państwowej, wystąpienie Wojewody Podkarpackiego, wystąpienie Marszałka Województwa Podkarpackiego, Apel Pamięci i salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek kwiatów, pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego, defilada).

Imprezy towarzyszące:

10 listopada

godz. 19.30 – „Noc Pamięci” przy pomniku gen. Tadeusza Kościuszki na Rynku w Rzeszowie.

11 listopada

godz. 11.11 – Start 6. PKO Biegu Niepodległości ulicami Rzeszowa.

godz. 14.00 – „Listopadowe spotkanie z historią” w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie przy ul. 3 Maja 19.

godz. 14.30 Koncert „Polska Niepodległa” w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Grunwaldzkiej 15 w Rzeszowie.

diecezja.rzeszow.pl

 

SANDOMIERZ

Msza Święta o godz. 10.30 w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu rozpocznie obchody 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Po uroczystości uczestnicy złożą wiązanki kwiatów przed Pomnikiem 2 Pułku Piechoty Legionów na Cmentarzu Katedralnym. Wydarzeniu towarzyszyć będzie koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu 100 – osobowego chóru uczniów II liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu pod kierunkiem Beaty Ryńskiej (plac obok Starostwa Powiatowego).

sejmik-kielce.pl

 

SANOK

11 listopada 2018 r.

godz. 10.45 – [Plac Harcerski]: Rozpoczęcie obchodów,

godz. 11.00 – [Kościół Farny]: Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Po Mszy Świętej:

uroczysty przemarsz,

złożenie kwiatów pod Krzyżem Pamięci.

złożenie kwiatów pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

ok. godz. 12.45 – Uroczystości na Kwaterze Wojskowej na Cmentarzu Centralnym.

Imprezy towarzyszące:

7 XI 2018 r. – KONCERT “PODKARPACIE DLA NIEPODLEGŁEJ” [PSM, godz. 18.00].

10 XI 2018 r. – XIII BIEG SOKOLI [Dom Sokoła, godz. 12.00].

10 XI 2018 r. – HARCERSKI CAPSTRZYK [Plac przed pomnikiem T. Kościuszki, godz. 17.30].

10 XI 2018 r. – RAJD „SZLAKAMI NIEPODLEGŁEJ” [Teren Bieszczadów]

11 XI 2018 r. – HARCERSKI BIEG DO NIEPODLEGŁEJ [Okolice Sanoka, godz. 16.00].

11 XI 2018 r. – KONCERT PATRIOTYCZNY “SOUL” [Kościół Farny, godz. 19.00].

16 XI 2018 r. – WIECZORNICA „DROGI DO NIEPODLEGŁEJ” – prezentacja multimedialna i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru „Animato” pod dyrekcją dr Moniki Brewczak [PSM, godz. 17.00]

sanok.pl

 

SIEDLCE

11 LISTOPADA:

– 13.00: Msza Święta z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości pod przewodnictwem Ordynariusza Siedleckiego ks. bp. dr. Kazimierza Gurdy. Kościół pw. Św. Józefa, ul. Sokołowska 124,

– 14.10: Odsłonięcie i poświęcenie okolicznościowego obelisku z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości; Plac przed kościołem pw. Św. Józefa, ul. Sokołowska 124,

– 14.20 Przemarsz z kościoła pw. Św. Józefa na Plac Wolności –

ul. Chrobrego, ul. Broniewskiego, Plac Wolności,

– 14.30 Uroczystości centralne na Placu Wolności. Hymn państwowy, wystąpienie Prezydenta Miasta Siedlce, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców i zapalenie zniczy pamięci, występ Orkiestry Wojskowej w Siedlcach, posiłek żołnierski dla mieszkańców Siedlec.

11 listopada. Wydarzenia towarzyszące:

Biegi uliczne z okazji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości.

– 10.00: Uroczyste rozpoczęcie biegów: odśpiewanie hymnu, złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego – Skwer Niepodległości. Trasa: ul. Pułaskiego, ul. Kilińskiego, ul. Kochanowskiego, Skwer Niepodległości, start i meta przed budynkiem Urzędu Miasta Siedlce. Organizator: Siedlecki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki

„Dni Niepodległej” 2018 w Muzeum Regionalnym; ratusz „pod Jackiem” ul. Piłsudskiego 1,

– 11.00: Odśpiewanie hymnu państwowego, powitanie gości, otwarcie wystawy „To jest czas, w którym trzeba poświęcić wiele, żeby wszystko ocalić”– T. Kościuszko. Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkół w Zagoździu,

– Pokazy zbiorów członków Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów

– Pokaz sprzętu wojskowego z kolekcji Podlaskiego Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej w Bielanach Wąsach, przed budynkiem muzeum,

– Pokazy grup rekonstrukcji historycznej Stowarzyszenia Lubelska Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Front” i Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy” z Łodzi,

– Stoisko Urzędu Pocztowego Siedlce 1 z wydawnictwami filatelistycznymi,

– Grochówka wojskowa, przed budynkiem muzeum

– Wykład historyczny prof. dr hab. Lecha Wyszczelskiego (UP-H) „Drogi do niepodległości polskiej i jej efekty”,

Na imprezy w Muzeum Regionalnym wstęp 1 zł.

Wielka Parada Niepodległości

– 16.00: Zbiórka samochodów i motocykli na Placu Sikorskiego.

– 16.30: Wielka Parada Niepodległości ulicami Siedlec: Piłsudskiego, Floriańską, 3 Maja, Armii Krajowej, Sokołowską, Północną, Graniczną, Prusa, Kazimierzowską, Starowiejską i Piłsudskiego,

– 17.15: Piknik Niepodległościowy na Placu Sikorskiego.

Organizatorzy: MTZ Korba, FMB Siedlce, Natura-lnie 4×4, Gryf Siedlce, MOK Siedlce,

– 17.00: „Polskie DNA – wolność tańcem malowana”– interdyscyplinarne widowisko taneczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ. Sala Widowiskowa Podlasie MOK, ul. Sienkiewicza 63,

– 19.00: Oratorium „Herbertorium”, tekst Zbigniew Herbert, muzyka i reżyseria Waldemar Koperkiewicz, Andrzej Głowacki, aktorzy Teatru ES, Chór Miasta Siedlce, Orkiestra Teatru ES. Sala Widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce, ul. Bpa Świrskiego 31,

– 19.00: „Wyśpiewać 100 lat Niepodległości” – koncert Macieja Miecznikowskiego. W programie: najpiękniejsze polskie piosenki historyczne, przeboje filmowe, stare hymny i pieśni religijne Sala Widowiskowa Podlasie MOK, ul. Sienkiewicza 63

Inne wydarzenia:

8 listopada:

– 9.00 Mistrzostwa Siedlec w pływaniu im. Marii Żyburowej. Pływalnia Szkoły Podstawowej nr 8,

– 12.00-18.00: Mobilne Muzeum Multimedialne przygotowane z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji Narodowych Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Plac gen. Sikorskiego,

9 listopada:

– 10.00-16.00: Mobilne Muzeum Multimedialne przygotowane z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji Narodowych Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Plac gen. Sikorskiego,

– 19.00: Premiera widowiska „CHLEBA NASZEGO POWSZEDNIEGO DAJ NAM PANIE” edukacyjny spektakl muzyczno-taneczny oparty na tradycji wypiekania chleba. Sala Widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce, ul. B-pa Świrskiego 31,

10 listopada:

– 10.00: XXIX Turniej Szachowy z okazji Święta Niepodległości

Szkoła Podstawowa Nr 3, ul. Sekulska 10. Organizator – Klub Szachowy „Skoczek”,

„Dni Niepodległej” 2018 w Muzeum Regionalnym

ratusz „pod Jackiem” ul. Piłsudskiego 1

– 15.30: Koncert Zespołu Artystycznego „Seniorynki” pod tytułem „Na skrzydłach Orła Białego. 100-lecie Niepodległej”, sala audiowizualna,

– 17.00: Wykład dra Rafała Roguskiego (UP-H) „Mazowsze i Podlasie u progu Niepodległości w latach 1918-1921”, sala audiowizualna

18.30 Promocja książki Sławomira Kordaczuka „Siedlecka księga chwały 1914-1944. Mieszkańcy regionu w walce o wolność i niepodległość” sala audiowizualna.

Na imprezy w Muzeum Regionalnym wstęp 1 zł.

podlasie24.pl

 

SŁUPSK

9 listopada

17.00 – „Zakochani w Polsce” – wieczór poetycko-muzyczny, czytelnia MBP ul. Grodzka 3.

7, 14, 22, 28 listopada 2018 r. 17.00 – „Rzeczpospolita Niepodległa – od idei do urzeczywistnienia” – cykl debat, czytelnia MBP ul. Grodzka 3

10 listopada

12.00 – „Sto lat praw wyborczych kobiet”- uroczysta prezentacja muralu , ul.Bitwy Warszawskiej 5

17.00 i 20.00 „Śpiewajmy dla Niepodległej” – koncert Słupskiej Sinfonietty pod batutą Macieja Banachowskiego z udziałem mieszkańców Słupska – sala Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica 6)

11 listopada

13.00 – Msza św. w intencji Ojczyzny – kościół Mariacki. Przemarsz uczestników uroczystości spod kościoła Mariackiego na plac Zwycięstwa pod pomnik Żołnierza Polskiego. Uroczystości miejskie poświęcone 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pokaz sprzętu wojskowego, poczęstunek.

15.30 – „Nieśmiertelna Niepodległa”- widowisko historyczne przed ratuszem miejskim

19.00 – Uroczysta Gala „Pro Patria Semper”- koncert Polskiej Filharmonii Sinfonia Balitica pod batutą Rubena Silvy oraz Chóru Politechniki Gdańskiej – muzyka klasyczna i filmowa Wojciecha Kilara

12 listopada

11.00 – „Co jest Wolność?” – poetyckie ujęcie tematu Odzyskania Niepodległości wyczarowanej z poezji Władysława Broniewskiego, reżyseria, scenariusz i muzyka: Wiesław Dawidczyk – Teatr Rondo ul. Niedziałkowskiego

17.00 – „Herbert”- spektakl poetycko-muzyczny poświęcony osobie i twórczości Zbigniewa Herberta, wykonanie Jerzy Zelnik, czytelnia MBP ul. Grodzka

gp24.pl

 

SOCHACZEW

Uroczystości rozpoczną się 10 listopada o godzinie 14.00 otwarciem wystawy Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość i wykładem konsula RP na Litwie, Piotra Wdowiaka pt. Dziedzictwo ideowe Marszałka Józefa Piłsudskiego na tle innych koncepcji litewskich Polaków, który połączony zostanie z przedstawieniem prezentacji multimedialnej Marszałek Józef Piłsudski i pierwsi Niepodlegli na pl. Kościuszki i w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Tego dnia, w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą możemy spodziewać się również, o 15.00, otwarcia wystawy przygotowanej przez Komendę Powiatową Policji w Sochaczewie pt. Legiony Polskie, a także, o 15.30, promocji książki Bogusława Kwiatkowskiego pt. Kalendarium Sochaczewa 1918 – 1939. Co więcej, o godzinie 17.00, w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. Chopina 101 odbędzie się musical Niepodległa – i iskra tylko oraz otwarcie wystawy Duma oręża polskiego. O godzinie 20.00 na pl. Kościuszki będziemy mogli obejrzeć spektakl laserowy z animacjami Historia niepodległej Polski.

W niedzielę, 11 listopada o godzinie 13.00 nastąpi złożenie kwiatów na grobach Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego i majora Feliksa Kozubowskiego na cmentarzu parafialnym przy ulicy Traugutta, a pół godziny później na ul. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego odbędzie się uroczysty przemarsz harcerzy z Hufca ZHP Ziemi Sochaczewskiej im. II batalionu 18 p.p. O godzinie 14.00 nastąpi odsłonięcie popiersia marszałka Józefa Piłsudskiego na skwerze przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterskich strażaków, a także będziemy mogli wysłuchać wystąpienia kustosza Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą – Jakuba Wojewody pt. Józef Piłsudski – życie i działalność. Około godziny 15.00 odbędzie się rekonstrukcja przedwojennego wystąpienia burmistrza, złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą sochaczewskich bohaterów ufundowaną z racji 100 rocznicy odzyskanie Niepodległości oraz pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego, ufundowaną przez mieszkańców Sochaczewa w 1919 r., w pierwszą rocznicę odrodzenia Polski oraz, na pl. Kościuszki, uroczystości miejskie z udziałem pododdziałów 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej. Uroczystości związane ze Świętem Niepodległości zakończy uroczysta msza święta o godzinie 16.00 w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w parafii św. Wawrzyńca, a zaraz po niej koncert Pamiętajmy o przeszłości, o nas też wspominać będą 250 osobowego Chóru „Niepodległa”.

e-sochaczew.pl

 

SOPOT

https://static1.s-trojmiasto.pl/zdj/c/n/3/2183/2000×0/2183968.jpg

 

STALOWA WOLA

9 listopada

18.00 / Miejski Dom Kultury

„PODWIECZOREK PRZY FORTEPIANIE” – wykonawcy – podopieczni Fundacji „Amadeusz”: Apassionato Piano Duo: Klara Kraj, Dominika Grzybacz oraz Hubert Pisera, Eryk Parchanski

10 listopada

15.00 / Rynek w Rozwadowie

„LEKCJA ŚPIEWANIA” – pieśni i piosenki patriotyczne z udziałem krakowskich artystów Teatru Loch Camelot

11 listopada

8:30 – 15:30 / Plac Piłsudskiego

GRA MIEJSKA „BIEG PO NIEPODLEGŁĄ”

13.30 / Al. Jana Pawła II

NARODOWY BIEG STULECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

16.00 / Bazylika Konkatedralna

UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI OJCZYZNY

z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztu

sztandarowego Garnizonu Nisko oraz służb i klas mundurowych

17:00 / Plac przed Bazyliką

ODSŁONIĘCIE OBELISKU STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI

17:15 / DEFILADA – ul. Popiełuszki oraz ul. 1 Sierpnia od Bazyliki Konkatedralnej na Plac Piłsudskiego w Stalowej Woli

17:30 / Plac Piłsudskiego

OFICJALNE UROCZYSTOŚCI WOJSKOWE

APEL POLEGŁYCH

18.00 / Plac Piłsudskiego

VI OGNISKO PATRIOTYZMU

– wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku z zespołami artystycznymi MDK w Stalowej Woli: Grupa Wokalna „Pałacyk Michla”, Chórem Lasowiacy, Kapela Podwórkowa „Rozwadów” i Piotrem Rutem

Dla uczestników ogniska pamiątkowe śpiewniki oraz grochówka żołnierska

12 listopada

16.00 / Miejski Dom Kultury

UROCZYSTA SESJA RADY MIEJSKIEJ W STALOWEJ WOLI

„HISTORIA NA SKRZYDŁACH MELODII”

Koncert w wykonaniu Stalowowolskich Zespołów Artystycznych

https://www.stalowawola.pl/wp-content/uploads/2018/11/11-LISTOPADA-plakat-B1-_OK.jpg

stalowawola.pl

 

SUWAŁKI

http://dwutygodniksuwalski.pl/wp-content/uploads/2018/10/afisz-11-listopada-2018_OK-723×1024.jpg

 

SZCZECIN

https://infoludek.pl/wp-content/uploads/2018/11/swieto_niepodleglosci_program.pdf

 

ŚWIDNICA

11 listopada

godz. 9.30 złożenie wieńca w miejscu pamięci na cmentarzu przy ul. Słowiańskiej,

o godz. 10.00 – msza św. w intencji ojczyzny celebrowana przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca (Katedra Świdnicka, pl. św. Jana Pawła II),

godz. 11.30 – uroczystości rocznicowe pod Pomnikiem Zwycięstwa na pl. Grunwaldzkim, po których nastąpi przemarsz na Rynek i odsłonięcie tablicy pamiątkowej

godz. 12.45 – start 11. Biegu Niepodległości z Rynku, godz. 16.30 – przemarsz korowodu niepodległościowego mieszkańców (z boiska przy Szkole Podstawowej nr 2 na Rynek)

godz. 17.15 – widowisko teatralno-taneczno-muzyczne “Ojcowie Niepodległości” oraz pokaz laserowy na Rynku.

Dzień wcześniej, 10 listopada w świdnickiej katedrze będzie można wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych i maryjnych. Początek o godzinie 18.45, wstęp wolny.

https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2018/10/100-lecie-odzyskania-niepodleglosci-plakat-UM.jpg

swidnica24.pl

 

ŚWIDNIK

11 listopada

godz. 10:00 – Msza święta w intencji Ojczyzny – Parafia pw. NMP Matki Kościoła

Po Mszy – przemarsz na Plac Konstytucji

godz. 12:00

ODŚPIEWANIE HYMNU PAŃSTWOWEGO – NIEPODLEGŁA DO HYMNU

UROCZYSTOŚCI OFICJALNE

Rozpoczęcie 19. Przeglądu Piosenki Patriotycznej (sala widowiskowa MOK)

swidnik.pl

 

ŚWINOUJŚCIE

10:00 – Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i mieszkańców Świnoujścia

Kościół p.w. Chrystusa Króla

09:50 – Zbiórka pocztów sztandarowych przed kościołem;

09:55 – Wprowadzenie pocztów sztandarowych do kościoła;

10:55 – Wyprowadzenie pocztów sztandarowych organizacji i stowarzyszeń, środowisk kombatanckich, uczelni, szkół i innych;

10:55 – 10:58 – Przejście uczestników uroczystości na plac Słowiański;

11:00 – 11:50 Uroczystości przed Pomnikiem Bohaterom Walki o Niepodległość

Rzeczpospolitej – Plac Słowiański

Podniesienie Flagi Państwowej na maszt i odegranie Hymnu Państwowego,

Apel Pamięci,

Salwa Honorowa,

Wystąpienie Prezydenta Miasta,

Składanie wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje,

Odegranie sygnału „Śpij kolego”,

Odegranie utworu okolicznościowego „My Pierwsza Brygada”,

Zakończenie uroczystości pod Pomnikiem – wyprowadzenie kompanii honorowej i pocztu sztandarowego KPW oraz pozostałych pocztów;

12:00 – 14:00 – Festyn rodzinny z okazji Narodowego Święta Niepodległości

– Plac Wolności organizacja MDK w Świnoujściu

„Niepodległa do Hymnu” – wspólne śpiewanie Hymnu Państwowego

Otwarcie Festynu – koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Marynarki Wojennej w Świnoujściu

iswinoujscie.pl

 

TARNÓW

10 listopada w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się koncert galowy z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Wystąpi w nim chór „Puellae Orantes”, któremu towarzyszyć będzie orkiestra „Sinfonia Galicya”. Podczas koncertu wykonana zostanie „Bogurodzica” oraz skomponowana przez Mieczysława Karłowicza „Serenada” op. 2 na orkiestrę smyczkową. Dojdzie także do światowego prawykonania dzieła „Missa pro Patria” skomponowanego przez warszawskiego kompozytora, Łukasza Farcinkiewicza, z którym tarnowski chór współpracuje już od sześciu lat.

Msza za Ojczyznę powstała specjalnie z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W poszczególnych częściach przeplatają się motywy zaczerpnięte z polskiej literatury muzycznej – polonezy i mazurki Fryderyka Chopina oraz pieśni: „Boże coś Polskę”, „Jak szczęśliwa Polska cała”, „Bogurodzica”. W finale zabrzmi motyw „Mazurka Dąbrowskiego”.

Specjalnie na potrzeby tego projektu powstała orkiestra „Sinfonia Galicya”, złożona ze znakomitych instrumentalistów, na co dzień grających w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej. Za przygotowanie orkiestry odpowiada I koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Piotr Tarcholik. Do dyrygowania orkiestrą chór zaprosił natomiast głównego dyrygenta i dyrektora artystycznego zespołu „Capella Sonorus”, Białorusina, Aleksandra Humalę.

Tego samego dnia w Centrum Sztuki Mościce otwarta zostanie pokonkursowa wystawa, na której zaprezentowane zostaną prace nagrodzone i wyróżnione w ogłoszonym przez Urząd Miasta Tarnowa konkursie na wykonanie projektu pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tarnowie. Pomnik stanie przed budynkiem tarnowskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego przy al. Solidarności.

Uroczystości 11 listopada rozpoczną się o godz. 10 uroczystą mszą św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach. Po jej zakończeniu, o godz. 11.10, na terenie przed mościckim cmentarzem odbędzie się inscenizacja-rekonstrukcja historyczna „Odwojowanie Tarnowa 1918”. Uroczystości w Mościcach, na które zaprasza Rada Osiedla nr 8 „Mościce”, zakończą – rozpoczynające się w samo południe – uroczystości przed Grobem–Mauzoleum na tamtejszym cmentarzu.

O godz. 15 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny z udziałem chóru „Puellae Orantes”. Na godz. 16.15 zaplanowane są uroczystości niepodległościowe przed Grobem Nieznanego Żołnierza. O godz. 17 w Amfiteatrze przy ul. Kopernika rozpocznie się natomiast wspólne śpiewanie z aktorami tarnowskiego teatru pieśni niepodległościowych, żołnierskich i patriotycznych, czyli „Solski Patriotycznie”. Na wszystkich chcących uczcić stulecie odzyskanie niepodległości wspólnym śpiewem czekać będą śpiewniki przygotowane przez Urząd Miasta Tarnowa.

tarnow.pl

 

TORUŃ

8 listopada:

18:00 – widowisko pt. „Mała Rapsodia Polska”, w wykonaniu orkiestry fundacji Pro Artem, chóru, śpiewającej aktorki Moniki Gębali i aktora Artura Dziurmana w auli UMK. W drugiej części wydarzenia odbędzie się koncert zespołu Pączki w Tłuszczu, w którym wokalistą jest znany aktor Tomasz Karolak.

9 listopada:

10:00 – Dziecięcy Marsz 100-lecia Niepodległości ulicami Osiedla Czerniewice, zbiórka: Szkoła Podstawowa nr 34 im. Tony’ego Halika, ul. Włocławska 237

17:00 – otwarte spotkanie z byłym dowódcą Jednostki Wojskowej GROM płk. Piotrem Gąstałem – Ratusz Staromiejski

19:00 – Koncert Niepodległościowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w CKK Jordanki. W programie m.in. utwory I.J. Paderewskiego, H.M. Góreckiego, K. Serockiego i W. Kilara.

10 listopada:

13:00 – piknik patriotyczny pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej na poligonie przy ul. gen. W. Andersa.

17:00 – wieczorny apel pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Rapackiego przy pochodniach

– przyjęcie meldunku przez Dowódcę Garnizonu Toruń

– podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu narodowego

– przemówienia okolicznościowe

– apel pamięci i salwa honorowa

– złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego

– Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego

– pokaz sztucznych ogni

11 listopada:

10:00 – msza św. za ojczyznę w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Josemarii Escrivy w Czerniewicach.

11:00- złożenie kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918 – 1921

11:30- złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera

12:00 – uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny w Kościele Garnizonowym na pl. św. Katarzyny

12:00-16:00 – Rynek Nowomiejski – piknik patriotyczny

– defilada historyczna i prezentacja oddziałów wojskowych na przestrzeni wieków (do 12:30)

– militarna wioska historyczna i konkursy z nagrodami

– poczęstunek wojskową grochówką

– niepodległościowy „Escape Room”

– prezentacja pojazdów zabytkowych

– koncert muzyki 20-lecia międzywojennego

– pokaz tańców narodowych w wykonaniu „Młodego Torunia”

– koncert fortepianowy „Polskie melodie” – fortepian: dr Witold Kawalec w repertuarze F. Chopina, A. Garbala, I. J. Paderewskiego

– zajęcia plastyczne dla dzieci w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka

– gra miejska przygotowana przez harcerzy z ZHP

– biało-czerwona fotobudka

13:30 – uroczyste odśpiewanie MAZURKA DĄBROWSKIEGO na Rynku Nowomiejskim – pokażmy ile nas jest i wspólnie zaśpiewajmy cztery zwrotki Hymnu Polski!

16:00 – koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z cyklu „Symfonika Familijna”, przeznaczona dla całych rodzin, w sali koncertowej CKK Jordanki. Zabrzmią utwory znanych Polaków, takich jak Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Henryk Wieniawski, a Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej towarzyszyć będą uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. K. Szymanowskiego w Toruniu.

17:00 – Patriotyczny Wieczór Poetycko-Muzyczny, sala parafialna kościoła pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Josemarii Escrivy w Czerniewicach.

https://www.torun.pl/sites/default/files/pliki/plakat_11_listopada_a3_2018_druk.jpg

torun.pl

 

TYCHY

9 listopada o godz. 10.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędą się lekcje patriotyzmu dla szkół i przedszkoli : Kto ty jesteś? Polak mały.

O godz. 12.00 Marsz dla Niepodległej – przemarsz uczniów tyskich szkół z flagą ulicami: Edukacji – Bocheńskiego – pl. Baczyńskiego organizowany przez Zespół Szkół nr 1 w Tychach.

W Tyskiej Galerii Sportu o godz.16.00 Tyszanie w biało-czerwonych barwach – zwiedzanie wystawy stałej TGS ze specjalnymi opowieściami o reprezentantach kraju z Tychów. Trzy godziny później (godz. 19.00) w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmu Popiół i diament w reżyserii Andrzeja Wajdy, a na zakończenie piątkowego wieczoru o godz. 20.45 na Stadionie Miejskim w Tychach mecz GKS Tychy – Odra Opole – z narodową oprawą.

W sobotę (10 listopada), odbędą się dwa wydarzenia sportowe: w hali MOSiR Tychy o godz.7.00 ruszy Turniej Amatorów w Piłce Nożnej Halowej z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości, a o 11.00 Rodzinny Turniej Badmintona w Hali Sportowej Zakładu Doskonalenia Zawodowego (ul. Budowlanych 156) organizowany przez KS Polonia Tychy.

Wieczorem, o godz. 19.00 odbędzie się koncert Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO Nikola Kołodziejczyk: „Wolność” w Sali Koncertowej Mediateki.

11 listopada chętni będą mogli wziąć udział w Tyskim Biegu Niepodległości – biegi przełajowe dla dorosłych i dla dzieci odbędą się w Parku Jaworek o godzinie 11.00.

O godz. 12.00, mszą świętą w intencji ojczyzny, w kościele p. w. Marii Magdaleny (ul. Konstantego Damrota 22) rozpoczną się Miejskie Obchody Dnia Niepodległości.

Po mszy za ojczyznę (ok. godz. 13.20) rozpocznie się przemarsz sprzed kościoła św. Marii Magdaleny w kierunku Urzędu Miasta prowadzony przez orkiestrę dętą KWK Piast.

Około godz. 14.15 nastąpi odsłonięcie Pomnika Niepodległości z udziałem werblistów Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach.

O godz. 15.30 na placu pod Żyrafą rozpocznie się Niepodległa – Koncert Piosenki Polskiej w wykonaniu tyskich zespołów muzycznych: Paganda, Mantra, Eloi, Projekt GMO oraz wokalistów: Łukasz Miśka, Piotr Jankowski, Klaudia Miszczyk, Krzysztof Kulbicki oraz Patrycja Mrowiec.

O godz. 18.00 Niepodległa – Koncert Piosenki Polskiej – finał w wykonaniu zespołu SKALDOWIE.

Oprócz wydarzeń na placu pod Żyrafą o godz. 16.00 złożone zostaną kwiaty ku czci poległych przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Czułowie.

W tym samym czasie w Hali Sportowej MOSiR rozpocznie się Turniej Amatorów w Piłce Nożnej Halowej z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. O godz. 17.00 w Teatrze Małym w Tychach – Żeby nie było śladów – spektakl Teatru Polonia w reżyserii Piotra Ratajczaka, a o godz. 18.00 koncert Mała Klasyka Wielkiej Niepodległości w wykonaniu Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile w Kościele p.w. św. Marii Magdaleny.

Urząd Miasta w Tychach przygotował także dla mieszkańców 2000 flag samochodowych (do odbioru w Biurze Obsługi Klienta UM Tychy za okazaniem dowodu rejestracyjnego). Flagi będą wydawane od 6 listopada w godzinach pracy urzędu (jednorazowo można otrzymać dwie flagi).

Podczas uroczystości odzyskania Niepodległości rozdanych zostanie także 2000 kotylionów przygotowanych przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tychach.

UM Tychy

 

WODZISŁAW ŚLĄSKI

11 listopada

9.40 – zbiórka przed Muzeum

9.50 – przemarsz do Kościoła WNMP

10.00 – msza św. w intencji Ojczyzny

11.10 – przemarsz pod Pomnik Powstańców Śląskich

11.20 – uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Śląskich

12.00 – poczęstunek dla wodzisławian – tort oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Wodzisław Śląski dla Niepodległej”.

tuwodzislaw.pl

 

WROCŁAW

10 listopada 2018 r.

11.00-16.30 Piknik wojskowy „Służymy Niepodległej” Plac Wolności

12.00 Finał akcji Wojewody Dolnośląskiego i Radia Wrocław „Zaśpiewaj dla Niepodległej” Plac Wolności

17.30 Uroczystości pod pomnikiem Wojciecha Korfantego ul. Powstańców Śląskich /ul. Orla

capstrzyk wojskowy odegranie hymnu państwowego i podniesienie flagi Apel Niepodległościowy

Podczas Pikniku Wojskowego na pl. Wolności we Wrocławiu – będzie też zorganizowana akcja poboru krwi przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Godz. rejestracji dawców: 11.00-15.00.

11 listopada 2018 r.

10.00 Msza Św. z udziałem J.E. Abpa Józefa Kupnego Kościół Garnizonowy p.w. Św. Elżbiety

10.00–11.30 XVII Radosna Parada Niepodległości Przemarsz ulicami Wrocławia na Plac Wolności

11.15 Przemarsz Pododdziałów Reprezentacyjnych z Rynku na Plac Wolności

11.30 Uroczysty Apel Niepodległościowy Plac Wolności

Wydarzenia towarzyszące

10-11.10. 2018 r. Wieczorna iluminacja Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w barwach narodowych.

https://www.wroclaw.pl/go/zestawienia/swieto-niepodleglosci-we-wroclawiu

 

ZIELONA GÓRA

11 listopada 2018 r.

godz. 11.00 Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele konkatedralnym pw. św. Jadwigi Śląskiej,

godz. 12.00 Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego przez mieszkańców miasta oraz gości zgromadzonych w kościele i na placu przy Konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej,

godz. 12.15 Przemarsz z kościoła orkiestry, kompanii honorowej, pocztów sztandarowych oraz pozostałych uczestników uroczystości na Plac Matejki,

godz. 12.20 Zgromadzenie mieszkańców miasta na Placu Matejki:

– uroczyste podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu państwowego,

– uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego setną rocznicę Odzyskania Niepodległości,

– montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ekologicznych im. Unii Europejskiej w Zielonej Górze,

– apel pamięci,

– złożenie wiązanek kwiatów.

zielona-gora.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. Marian

  8 listopada 2018 at 18:52

  1000-letnie Państwo Polskie nie musi dostawać amoku z powodu jakiejś tam rocznicy.

  • m2@marian.pl

   8 listopada 2018 at 21:46

   PORAŻA MNIE ŻE W PAŃSTWIE POLSKIM MIESZKA TAK MAŁO POLAKÓW. NIE CHODZI TU O NIC TYLKO O BÓG HONOR OJCZYZNA. PEŁNO NATOMIAST ZDRAJCÓW I KOMUNISTÓW…

  • Tomek

   8 listopada 2018 at 22:24

   1000-letnie już, a nie kilkutysięczna czy 1500-letnia Wielka Lechia? Super, Marianie, widzę, że jednak się czegoś uczysz. Niedługo może też i zrozumiesz, czemu 11 XI 1918 ma jednak dla nas Polaków takie znaczenie.

 2. Kwal

  8 listopada 2018 at 23:31

  Czy to są uroczystości państwowe czy spontaniczne, bo to jest różnica ?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra