Z zagranicy

Węgrzy nie zapłacą

– Kryzys nie zaczął się tutaj, nie my go spowodowaliśmy i nie my jesteśmy tymi, którzy muszą go rozwiązać – oświadczył premier Węgier Viktor Orbán po powrocie z Brukseli.

Szef węgierskiego rządu oskarżył partie opozycyjne, które skrytykowały jego wystąpienie w Brukseli o „wbijanie noża w plecy”, co nie powstrzymało Demokratycznej Koalicji od zauważenia, iż Viktor Orbán nie przedstawił swojego, ani swojej partii stanowiska co do paktu fiskalnego.

O przystąpieniu do tego ostatniego, podobnie jak w przypadku Szwecji i Czech, ma zadecydować parlament. Ten, zdominowany przez przeciwników dalszej federalizacji Unii Europejskiej, zapewne projekt odrzuci, mimo ostrego sprzeciwu opozycji, która na stanowisko premiera w tej sprawie zareagowała wściekłością.

– Mój mandat nie pozwala mi na oddanie jakiejkolwiek części węgierskiej suwerenności, zatem parlament Węgier będzie musiał przeprowadzić debatę i podjąć decyzję w tej kwestii – tłumaczył Orbán.

Z kolei były premier, socjalista Ferenc Gyurcsány, lider Demokratycznej Koalicji wyraził opinię, iż postawa premiera bardzo zaszkodziła wizerunkowi Węgier. W podobnym tonie wypowiedział się inny przywódca Węgierskiej Partii Socjalistycznej Attila Mesterházy, podkreślając, iż byłoby „szaleństwem”, jeżeli Węgry odmówiłyby przyjęcia międzyrządowej umowy fiskalnej.

Orbán jednak nie przejął się zbytnio krytyką opozycji. Wydaje się zatem mało prawdopodobne, aby rząd Węgier dobrowolnie, bez żadnych nacisków zaakceptował i wprowadził w życie założenia paktu fiskalnego. Przeciwna temu jest bowiem rządząca koalicja Fideszu z Chrześcijańskimi Demokratami (posiadająca 3/4 miejsc w parlamencie) oraz skrajnie prawicowy Jobbik. Na debatę jest wprawdzie trochę czasu, gdyż podpisanie umowy międzyrządowej ma nastąpić w marcu przyszłego roku, wynik jej wydaje się jednak dla Węgier przesądzony.

Głównym elementem „nowej umowy fiskalnej” jest wzmocnienie dyscypliny poprzez wprowadzenie do konstytucji wszystkich państw euro „złotej reguły” fiskalnej, która zakłada, że roczny deficyt strukturalny nie przekracza 0,5 proc. nominalnego PKB. Za kontrolę wdrażania tej zasady będzie odpowiadał Trybunał Sprawiedliwości UE. Inny element to automatyczne sankcje dla państw naruszających pułap 3 proc. deficytu.

Anna Wiejak

fot. sxc.hu

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

107 komentarzy

107 Komentarzy

 1. Clyde

  4 listopada 2017 at 23:38

  thx for the info

 2. nutrition definition

  3 grudnia 2017 at 14:31

  Healthy Lifestyle is greater than eating as well as exercising; it needs an irreversible way of life modification. To start with, even more water. Here are tips to live healthily.

 3. Bitcoin pharmacy

  10 grudnia 2017 at 15:17

  rhanks for the info

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra