Bezterminowy strajk górników – tym razem w JSW

0
0
0
/

Górnicy z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA (JSW) rozpoczęli bezterminowy strajk - nie zjeżdżają pod ziemię i nie podejmują pracy. Żądają m.in. odstąpienia od zwolnienia dziewięciu przewodniczących zakładowych organizacji związkowych działających w KWK "Budryk" i odwołania Zarządu JSW. 

 

Od godziny 6. węgla nie wydobywają cztery z pięciu kopalń wchodzących w skład Spółki. Na dole przebywają wyłącznie osoby odpowiedzialne za zabezpieczenie wyrobisk.
- Po ośmiu godzinach pracownicy pierwszej zmiany rozejdą się do domów i zastąpią ich pracownicy zmiany popołudniowej - poinformował rzecznik prasowy Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych JSW SA Piotr Szereda.

 

Wraz z drugą zmianą do protestu dołączy KWK "Knurów-Szczygłowice". Wtedy strajk obejmie całą JSW.

 

Górnicy domagają się spełnienia pięciu postulatów:

 

- wycofania dyscyplinarnych zwolnień dla przewodniczących zakładowych organizacji związkowych działających w KWK "Budryk",

 

- natychmiastowego odwołania Zarządu JSW,

- odstąpienia od podjętej 21 stycznia br. decyzji o wypowiedzeniu trzech porozumień zbiorowych, odnoszących się do kwestii deputatu węglowego (z 28 lutego 2011 roku), warunków zgody strony związkowej na upublicznienie JSW (z 5 maja 2011 r.) i wzrostu stawek płac (z 8 listopada 2012 r.),

 

- z dniem 1 sierpnia br. objęcia pracowników kopalni "Knurów-Szczygłowice" takimi samymi zasadami, na jakich zatrudnieni są pracownicy czterech pozostałych kopalń JSW,

 

- likwidacji spółki-córki JSW Szkolenie i Górnictwo (będącej w praktyce agencją pracy tymczasowej) i przyjęcia zatrudnionych tam ludzi do JSW.

 

Organizatorzy akcji protestacyjno-strajkowej oczekują, że w rozwiązanie konfliktu jak najszybciej zaangażuje się polski rząd.

 

- Czekamy na panią premier Ewy Kopacz i wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Chcielibyśmy, aby ich przyjazd nastąpił jak najszybciej, żeby jak najszybciej można było zakończyć akcję strajkową z korzyścią dla pracowników i akcjonariuszy - powiedział rano wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" w JSW Roman Brudziński.

 

Pierwotnie akcja miała przebiegać zupełnie inaczej, jednakże po próbie dyscyplinarnego zwolnienia z pracy dziewięciu przewodniczących zakładowych organizacji związkowych, podjęto decyzję o jej zaostrzeniu. Przyczyną zwolnienia działaczy związkowych z KWK „Budryk” było wsparcie, jakiego udzielili kolegom protestującym niedawno w Kompanii Węglowej SA, walczącym o dalsze funkcjonowanie swoich zakładów.

 

- Czując odpowiedzialność za naszą Spółkę, nie chcieliśmy narażać jej na straty. Natomiast w wyniku takiego postępowania Zarządu nie zostało już nic innego, jak tylko czynna akcja strajkowa – tłumaczył Brudziński.

 

Strajk poprzedziło dwudniowe referendum, w którym pracownicy JSW odpowiadali na pytanie: "Czy jesteś za podjęciem akcji protestacyjno-strajkowych, mających na celu wycofanie się zarządu JSW z uchwał i decyzji, które pozbawiają pracowników dotychczasowych warunków pracy, płacy i świadczeń pracowniczych?". 18484 głosujących opowiedziało się za rozpoczęciem akcji protestacyjno-strajkowych, a tylko 236 było temu przeciwnych. Oddano 18695 głosów ważnych. Frekwencja wyniosła ponad 70 procent.

 

KMK

 

Źródło: Solidarność

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną