Poznajecie? On też nie wytrzymał rządów PO!

0
0
0
/

Zasłynął z tego, że ładnie śpiewał i nie mówił pacierza na dobranoc. Ale na jego występ w PRL-owskiej telewizji o 19.00 czekało parę milionów dzieci. Po 40. latach od jego premiery, Miś Uszatek spakował walizki i jedzie do Wielkiej Brytanii... zarabiać na chleb!

 

Legendarny niedźwiadek, zanim zaczął robić karierę w „Dobranockach”, znany był wcześniej z książek dla dzieci. Postać wykreowana została 6 marca 1957 roku jako dzieło pisarza Czesława Janczarskiego oraz ilustratora Zbigniewa Rychlickiego.

 

W 1975 roku trafił do łódzkiego Se-Ma-Fora, wytwórni filmów dziecięcych i od razu zrobił karierę. Zazwyczaj stateczny i odpowiedzialny, choć trafiają mu się też poczynania nieprzemyślane. Występuje każdorazowo w dwóch rolach – narratora (na początku każdego odcinka, gdy podczas wieczornego układania się do snu wspomina jedną ze swych przygód i na końcu, gdy podsumowuje ją krótkim morałem) oraz bezpośredniego uczestnika akcji. O licencję na produkcję filmu animowanego z Misiem Uszatkiem zabiegało wiele państw.

 

Po 40. latach, choć doczekał się własnego pomnika, podzielił los dorosłych już dzieci, których kołysał do snu. Łódzkie studio Se-ma-for zostało przejęte przez angielską firmę Small Screen Entertainment. Studio Se-ma-for ma ogromne długi i nie jest w stanie samo spłacić swoich wierzycieli. Dlatego, jego prowadzeniem zajmą się Brytyjczycy.

 

Początki Se-ma-fora sięgają roku 1947, kiedy to w prywatnym mieszkaniu w Łodzi przy ul. Radwańskiej plastyk Zenon Wasilewski przy pomocy przyjaciół – entuzjastów animacji zrealizował pierwszy lalkowy film animowany Za króla Krakusa. Premiera miała miejsce na jesieni 1947 r. W ten sposób powstało Studio Filmów Kukiełkowych "Filmu Polskiego".

 

Kolejnym etapem rozwoju Studia było utworzenie Oddziału Kukiełkowego w ramach łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Jego siedzibą była najpierw piwnica pod halą zdjęciową a później hala pofabryczna. W styczniu 1950 r. został uruchomiony w WFF Oddział Filmów Rysunkowych. Nad jego rozwojem czuwał Władysław Nehrebecki późniejszy twórca Bolka i Lolka. Nehrebecki zrealizował wówczas film „Opowiedział Dzięcioł Sowie” (1951). Przy filmie współpracował z Lechosławem Marszałkiem, późniejszym twórcą Reksia, który później, Szablon:Dakt, opuścił łódzką wytwórnię i przeniósł się do Bielska.

 

Ostatnim dziecięcym hitem studia w łodzi był „Parauszek i przyjaciele” w reżyserii Krzysztofa Brzozowskiego (2008 r.).

 

Michał Polak

fot. Jan Lorek

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną