WARTO TU BYĆ! (8 - 13 lutego)

0
0
0
/

Polecamy spotkania z publicystami, politykami, ekonomistami.... Z ludźmi, którzy mają coś do poiwedzenia. W najbliższym tygoniu warto tu być:

 

Sobota 7 lutego:

 

Ciechanów

Stowarzyszenie Narodowy Ciechanów oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie mają zaszczyt zaprosić na konferencję poświęconą Romanowi Dmowskiemu. Konferencja rozpocznie się 7 lutego o 11:00 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie, ul. Narutowicza 9. W konferencji weźmie udział czterech prelegentów, którzy wygłoszą następujące referaty: Jan Engelgard "Roman Dmowski - życie i idea", Dr Marian Szołucha "Poglądy gospodarcze Romana Dmowskiego", Piotr Kaszubowski "Relacje Dmowski – Chełchowski",

Maciej Motas "Spory wokół pomnika Romana Dmowskiego w Warszawie". Podczas prelekcji będzie można nabyć książki, czasopisma i periodyki o tematyce historycznej oraz patriotycznej.

 

Warszawa

Warszawskich działaczy i sympatyków Ruchu Narodowego zapraszamy na uroczyste poświęcenie lokalu i spotkanie kolędowe - już w najbliższą sobotę o godz. 13:30 przy ul. Noakowskiego 10/12. Po krótkiej uroczystości zaprosimy na projekcję filmu i rozmowy w kuluarach. Prosimy o strój odświętny.

 

Warszawa

Serdecznie zapraszam na warszawską Konwencję inaugurującą kampanię wyborczą ANDRZEJA DUDY na urząd Prezydenta RP! Dnia 7 lutego 2015 r. (sobota) o godz. 11:45 w ATM Studio, Wał Miedzeszyński 384 w Warszawie, odbędzie się konwencja wyborcza Andrzeja Dudy. Prośba od organizatorów: Jeśli jest to możliwe, to dojazd taksówką, lub komunikacją miejską (niewielka liczba miejsc parkingowych). Zgodnie z formułą Konwencji proszę przybyć w stroju luźnym, nie na galowo.Prosimy o zabranie ze sobą tylko i wyłączenie biało-czerwonych flag. Absolutnie zakazane jest wnoszenie na miejsce konwencji transparentów, banerów, plakatów, napisów.

 

Sulejówek

Spotkanie z Janem Pospieszalskim. 18:00. Świętochowskiego 15/17 Sulejówek

 

 

Niedziela, 8 lutego

 

Warszawa

Konwencja partii KORWIN i Janusza Korwina Mikke. 11:00, Marriott Warsaw Hotel, Al.Jerozolimskie 65/79

 

Warszawa

Msza Święta z modlitwą o uzdrowieni. 15:30 , Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego

al. Komisji Edukacji Narodowej 101

 

Warszawa

Koncert jubileuszowy Witolda Kieżuna pod patronatem Arcybiskupa Henryka Hosera - Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej. Katedra pw. św. Floriana, Warszawa / Praga, ul. Floriańska 3. Niedziela, 08.02.2015 r., godz. 16.00

 

Świebodzin

Spotkanie z Ewą Stankiewicz i Glennem Jorgensenem: Świebodzin - Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (na przeciw Pomnika Chrystusa Króla)

 

Poniedziałek, 9 luty

 

Zielona Góra

Spotkania z Ewą Stankiewicz i Glennem Jorgensenem. Zielona Góra - Kino NEWA ul. Kazimierza Wielkiego 21 ( nieopodal dworca PKP)

 

Warszawa

W poniedziałek, 9 lutego o godz. 17:00, Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie, zaprasza na pokaz filmu „Dzieci kwatery Ł” oraz na spotkanie z reżyserem Arkadiuszem Gołębiewskim. Dokument „Dzieci kwatery Ł”, kontynuacja głośnego filmu „Kwatera Ł”, opowiada historię rodzin Żołnierzy Wyklętych, które poszukują miejsca spoczynku swoich krewnych, zamordowanych przez komunistów i potajemnie pochowanych na tzw. Łączce Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. Po pokazie komentarz wygłosi Arkadiusz Gołębiewski, reżyser filmu, a spotkanie będzie moderować Karolina Wichowska, redaktor pisma IPN „Pamięć.pl”.

 

Gdańsk

9 lutego br. (w poniedziałek), o godz. 16.00, rozpocznie się w kościele Chrystusa Króla w Gdańsku (ul. bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego) wykład ks. kan. dr. Maciej Kwietnia „Pro Christo et Patria. Księża-męczennicy w duchowej przestrzeni Wolnego Miasta Gdańska”. Wiek XX był naznaczony zbrodniczymi ideologiami komunizmu i nazizmu. To czas, w którym chrześcijanie po raz kolejny potwierdzili gotowość do oddania życia za wiarę. W poprzednim stuleciu powrócili męczennicy – znani i nieznani bohaterowie walk o chrześcijańską tożsamość. Wśród nich szczególną kartę zapisali kapłani pracujący na terenie Wolnego Miasta Gdańska – ks. Bronisław Komorowski, ks. Franciszek Rogaczewski, ks. Marian Górecki – bezkompromisowi obrońcy sprawy Bożej, zaliczeni do grona błogosławionych 108 męczenników II wojny światowej. Ich duchowa sylwetka, działalność i patriotyczne zaangażowanie są fascynującym świadectwem miłości do Kościoła i drugiego człowieka. Potwierdzają to akta procesu beatyfikacyjnego, które stanowią podstawę wykładu. Ks. kan. dr Maciej Kwiecień – notariusz w Kurii Metropolitalnej Gdańskiej, wykładowca w Gdańskim Seminarium Duchownym, archidiecezjalny duszpasterz biblioteczny.

 

Poznań

IPN oraz Zespół Szkół Łączności w Poznaniu zapraszają na wystawę „Życie codzienne w okupowanej Wielkopolsce 1939–1945”. Wystawę tworzą 32 plansze wypełnione dokumentami i fotografiami opatrzonymi komentarzem historycznym, a przedstawiającymi specyfikę dnia codziennego ludności polskiej i niemieckiej zamieszkującej tzw. Kraj Warty. Miejsce: Poznań, Zespół Szkół Łączności, ul. Przełajowa 4, od 9 do 12 lutego 2015, wwiedzanie: pon. – pt. w godz. 10 – 14

 

Wtorek 10 luty

 

Tychy

Spotkanie z Ewą Stankiewicz i Glennem Jurgensenem „Nowe wyniki badań katastrofy smoleńskiej”. 10 luty 2015 17.30 Tychy. 17:40 - zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod pomnikiem smoleńskim. 18:00 - Msza św. za Ojczyznę, śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiary Katastrofy w kościele pw. św. Krzysztofa w Tychach. 18:35 - przejście pod pomnik "Smoleńsk 2010". 18:40 – Chwila refleksji i zadumy nad tymi co Polegli. 19:00 - spotkanie z Ewą Stankiewicz i Glennem Jorgensenem w kaplicy św. Maksymiliana przy ul. kard. Stefana Wyszyńskiego 1 w Tychach. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki "Lawa" z autografem Ewy Stankiewicz.

 

Elbląg

10 lutego br. (we wtorek) o godz. 17.00 rozpocznie się w Klubie „Gazety Polskiej” w Elblągu (ul. 1 Maja 2) spotkanie autorskie i promocja książki dr. Karola Nawrockiego pt. „Studium przypadku. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim (1976–1989)”. W trakcie spotkania autor (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku) opowie o książce i walce opozycji demokratycznej z reżimem komunistycznym w woj. elbląskim.

Organizatorami spotkania są Klub „Gazety Polskiej” w Elblągu oraz OPN. W trakcie spotkania prowadzona będzie sprzedaż książki w promocyjnej cenie.

 

Bytom

10 lutego 2015 r., o godz. 17.00, w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (pl. Jana III Sobieskiego 2) odbędzie się dyskusja panelowa „Z Górnego Śląska do sowieckich obozów”. Organizatorzy: Muzeum Górnośląskie, Ipn. Temat deportacji Górnoślązaków był do 1989 r., głównie ze względów politycznych, tematem tabu i nie istniał w publicznym dyskursie politycznym. Koniec wojny nie oznaczał jednak końca nieludzkiego dramatu, a wprost przeciwnie – stał się wstępem do bezprecedensowych w kontekście historii lokalnej ciągu wydarzeń, określanych obecnie mianem Tragedii Górnośląskiej. Górny Śląsk z uwagi na liczne zakłady przemysłowe stanowił podczas wojny strategiczne ogniwo gospodarki wojennej III Rzeszy. Przy poszczególnych zakładach dla pracowników przymusowych utworzono sieć obozów zbiorczych, w których osadzono jeńców wojennych z obozów w Lamsdorf i Teschen oraz ludność cywilną, głównie ze Wschodu. W miarę przesuwania się frontu, w pierwszych miesiącach 1945 r., przyzakładowe obozy opustoszały – internowani w nich żołnierze w marszach śmierci ruszyli w głąb III Rzeszy, ludność cywilna po wyzwoleniu została zwolniona. W miarę instalowania na terenie Górnego Śląska nowej, sowieckiej administracji obozy ponownie się zapełniły. Osadzono w nich ludność uznaną za niemiecką. Przez obozy pracy, obozy wysiedleńcze i przesiedleńcze przeszły dziesiątki tysięcy osób – mężczyzn, kobiet i dzieci. Część z nich została zmuszona do opuszczenia miejsc zamieszkania, część zwolniono. Zdrowych i silnych mężczyzn deportowano na Wschód, do Zagłębia Donbasu, na Syberię i do Kazachstanu. Według szacunkowych danych wywieziono wówczas 50-60 tys. osób. Zmuszano ich do niewolniczej pracy w zakładach przemysłowych. Wielu zmarło w nieludzkich warunkach. Jedni z ostatnich powrócili do domów w 1950 r. Uczestnicy panelu: dr hab. Adam Dziurok (IPN Katowice), dr Dariusz Węgrzyn (IPN Katowice), Sebastian Rosenbaum (IPN Katowice), dr Gabriel Tobor (Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR), świadkowie czasu

 

Warszawa

Zapraszamy na XIV edycję Przeglądu Filmowego dla młodziezy „Kino w PRL – PRL w kinie”. Tradycyjnie przed każdym spotkaniem odbędzie się prelekcja, którą wygłosi prof. Jerzy Eisler (IPN, Instytut Historii PAN). Proponujemy 6 spotkań odbywających się w „Kinotece” w Pałacu Kultury i Nauki, raz w miesiącu, we wtorki od godz. 11.30 do 14.00. Najbliższe spotkanie: Miłość w realiach PRL lat 60. – 10 lutego 2015, projekcja Polska Kronika Filmowa [10 min.], YESTERDAY, reż. Radosław Piwowarski, prod. Polska, 1984 [90 min.] Zgłoszenia na wybrane seanse prosimy składać najpóźniej dzień przed projekcją. Informacje i zgłoszenia: Sławomir Stępień, tel. (22) 860 70 50, sławomir.stepien@ipn.gov.pl

 

Rzeszów

IPN w ramach cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, organizowanych w rzeszowskim kinie „Zorza”, zaprasza na pokaz filmu „W zawieszeniu” w reżyserii Waldemara Krzystka. Film poprzedzony zostanie prelekcją historyka. Pokaz odbędzie się we wtorek 10 lutego 2015 r. w kinie „Zorza” w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28), o godzinie 18.00. Organizatorem pokazu jest IPN. Dostępność biletów do sprawdzenia pod numerami telefonu 17 86 06 026. Odbiór wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 od poniedziałku 2 lutego, od godziny 13.00. Film dozwolony od lat 15.

 

Środa, 11 lutego:

 

Poznań

Spotkanie ze Stanisławem Krajskim. Księgarnia Sursum Corda (Rynek Łazarski 1) zaprasza na spotkanie ze Stanisławem Krajskim. Temat wieczoru masoneria. 11 stycznia, godzina 17. Prośba o drobny wkład na pokrycie kosztów przyjazdu gościa.

 

Szczecin

IPN zaprasza na promocję książki dr. Zbigniewa Stanucha „Walka o religię. Katechizacja szkolna i pozaszkolna na Pomorzu Zachodnim w latach 1945–1961”. Publikacja omawia problem nauczania religii na Pomorzu Zachodnim w latach 1945–1961. Ukazuje proces stopniowego eliminowania religii ze szkół i działania Kościoła katolickiego na rzecz przeciwdziałania zamierzeniom ówczesnych władz. Jest ona poszukiwaniem odpowiedzi na konkretne pytania: Jakie akty normatywne regulowały nauczanie religii w szkołach po zakończeniu wojny? W jaki sposób, przy zastosowaniu jakich metod, władze partyjno-rządowe realizowały plan laicyzacji oświaty? Jakie działania podejmowali rządcy Administracji Apostolskiej Gorzowskiej, aby zapewnić ciągłość nauczania religii w szkole? Z jakich pomocy naukowych, podręczników i programów mogli korzystać nauczyciele religii? Czym Pomorze Zachodnie różniło się od innych regionów Polski, w których również rozgrywała się rywalizacja o rząd dusz? Podczas spotkania będzie prowadzona sprzedaż publikacji w promocyjnej cenie. Szczecin, 11 lutego 2015 r. , godz. 17.00 Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN, ul. P. Skargi 14

 

Warszawa

IPN zaprasza na prezentację książki „Komuniści przeciwko komunistom. Poszukiwanie wroga wewnętrznego w kierownictwie partii komunistycznej w Polsce w latach 1948–1956”. Spotkanie odbędzie się 11 lutego 2015 r. (środa) o godzinie 17.30 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia, przy ulicy Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Prezentacji towarzyszyć będzie rozmowa z udziałem prof. Jerzego Eislera, prof. Andrzeja Paczkowskiego, dr. Michała Komara i dr. Roberta Spałka, autora prezentowanej książki. Spotkanie poprowadzi redaktor Piotr Zaremba. Dyktaturze komunistów nad narodami Europy Środkowo-Wschodniej towarzyszyła walka we własnych szeregach. W Polsce spośród oficerów Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego wyłoniono w październiku 1948 r. tajną grupę, której celem było demaskowanie rzekomych szpiegów zajmujących kierownicze stanowiska w partii i administracji państwowej.

 

Radom

11 lutego br. (środa) o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu, przy ul. Piłsudskiego 12, odbędzie się prezentacja książki „Utopia i rzeczywistość. Stowarzyszenie PAX w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym PRL i III RP na przykładzie województwa radomskiego (1975–1993)”, której autorem jest Krzysztof Busse. Spotkaniu towarzyszyć będzie kiermasz wydawnictw IPN, które poprowadzi Mariusz Sawa z IPN Oddział w Lublinie.

 

Czwartek 12 lutego

 

Poznań

Księgarnia Sursum Corda (Rynek Łazarski 1) zaprasza na spotkanie z Wojciechem Sumlińskim. Temat wieczoru - Kim naprawdę jest Bronisław Komorowski. 12 stycznia, godzina 17

Prośba o drobny wkład na pokrycie kosztów przyjazdu gościa.

 

Warszawa

W związku z niedawnym aresztowaniem Mary Wagner, kanadyjskiej działaczki pro-life, Fundacja Pro - Prawo do Życia: Warszawa organizuje w czwartek 12 lutego o godzinie 10:00 pikietę pod ambasadą Kanady. Będziemy protestować przeciwko zabijaniu dzieci nienarodzonych w tym kraju oraz prześladowaniu kanadyjskich działaczy pro-life, których zamyka się w więzieniach za informowanie ciężarnych kobiet o rzeczywistych skutkach aborcji.

 

Łódź

IPN i Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie zapraszają na konferencję naukową „Łódź w Kraju Warty (1939–1945). Nowe perspektywy badawcze”, która odbędzie się w dniach 12–13 lutego 2015 r. w Grand Hotelu przy ul. Piotrkowskiej 72 w Łodzi.W przeddzień konferencji, 11 lutego 2015 r. o godz. 19.00, w sali konferencyjnej Grand Hotelu odbędzie się pokaz filmu „Aus Lodz wird Litzmannstadt” wraz z dyskusją nt. nazistowskiej propagandy. Celem przedsięwzięcia jest ukazanie okupacyjnych realiów Kraju Warty ze szczególnym uwzględnieniem Łodzi (Litzmannstadt) – jego największego ośrodka miejskiego. Organizatorzy mają nadzieję, że takie ujęcie tematu pozwoli przybliżyć często pomijany w polskich badaniach problem okupacji na włączonych do Rzeszy ziemiach polskich i przyczyni się do pogłębienia wiedzy o Łodzi w latach 1939–1945.

 

Warszawa

Budowniczowie nowej Warszawy: Stanisław Jankowski, Jan Knothe, Zygmunt Stępiński, Józef Sigalin w ramach dziewiątej edycji seminarium „Spacerkiem po Warszawie”. Wielcy architekci XX w. Spotkanie odbędzie 12 lutego 2015, o godzinie 17.00, w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 21/25 (obok Trasy Łazienkowskiej).

 

Piątek, 13 lutego

 

Warszawa

Pokaz filmu „Skarga” 18:00, wstęp wolny. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z reżyserem filmu Jarosławem Mańką z Krakowa. ul. Dewajtis 3, wej. B Las Bielański Warszawa

 

Opracowanie: Jan Bodakowski

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną