Czarny kapitalizm w akcji - pracodawca uniemożliwił związkowcom wręczenie petycji ministrowi

0
0
0
/

Związkowcy z General Motors Manufacturing Poland Sp. chcieli wręczyć ministrowi gospodarki Januszowi Piechocińskiemu petycję, w której m.in. skarżą się na łamanie swoich praw przez pracodawcę. Zarząd firmy nie dopuścił do spotkania, zmieniając plan wizyty ministra w zakładzie.

 

"Solidarność" oraz pozostałe związki zawodowe działające w General Motors Manufacturing Poland Sp. z o.o. weszły w spór zbiorowy, protestując przeciwko jednostronnemu wprowadzeniu przez zarząd firmy nieuzgodnionych ze stroną społeczną zmian w regulaminie pracy. Wczoraj związkowcy próbowali wręczyć ministrowi gospodarki Januszowi Piechocińskiemu petycję, jednak pracodawca nie dopuścił do tej sytuacji, zmieniając plan wizyty ministra w zakładzie.

 

Związkowcy przypomninają, że zarząd GMMP nieustannie narusza podstawowe standardy dialogu społecznego oraz próbuje zredukować go do wymogów czysto formalnych. "Wprowadzenie przez pracodawcę zmian do Regulaminu pracy GMMP to naruszenie nie tylko przepisów Kodeksu pracy, ale również obowiązujących, przyjętych w grudniu 2013 przez partnerów społecznych, zasad uzgadniania zmian w Regulaminie Pracy GMMP."- piszą w petycji.

 

"Przewidują one, że uzgadniania te toczą się do momentu osiągnięcia porozumienia we wszystkich punktach będących przedmiotem uzgodnień, a tymczasem w przypadku zmian wprowadzonych jednostronnie przez zarząd GMMP Gliwice strony dialogu społecznego nie osiągnęły porozumienia w żadnym punkcie, zaś pracodawca nie zorganizował choćby jednego merytorycznego spotkania poświęconego uzgodnieniu zaproponowanych zmian! " dodają.

 

- Zarząd nie miał nawet zamiaru przeprowadzenia, wymaganych przez Kodeks pracy, uzgodnień, których celem winno być osiągnięcie konsensusu - tłumaczy Mariusz Król, szef zakładowej "Solidarności" - Od początku chodziło im tylko o przeforsowanie jednostronnych zmian w tym regulaminie, po to by przerzucić na pracowników Wydziału Tłoczni kosztów problemów i błędów organizacyjnych jego kierownictwa.

 

W petycji liderzy związkowi przywołują kolejną skandaliczną sytuację, która ma miejsce przy ustalaniu harmonogramów (grafików) czasu pracy pracowników tzw. grupy pomiarowej Działu Jakości. Od początku marca 2015 ich tygodniowe rozkłady czasu pracy planowane są niezgodnie z regulaminem pracy. Co ciekawe, potwierdziła to również Państwowa Inspekcja Pracy w zaleceniach pokontrolnych.

 

- Takie działania prowadzą do opierania działalności gospodarczej na całkowitej dyspozycyjności polskich pracowników, kosztem ich życia prywatnego i rodzinnego oraz niskich wynagrodzeń - zauważają związkowcy.

 

JN

 

Źródło: Solidarność

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną