Kościół

Papież do Żydów: Budujmy pokój, bo łączy nas szacunek do życia!

Franciszek apeluje do Żydów o budowanie pokoju. Zapewnia, że będzie kontynuował politykę swoich poprzedników zmierzającą do zaprowadzenia pokoju.

 

Do przypadającego w tym roku 50-lecia Deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich Nostra aetate nawiązał Papież, spotykając się z delegacją B’nai B’rith International. Przedstawiciele tej najstarszej międzynarodowej organizacji żydowskiej, powstałej ponad półtora wieku temu (w 1843 r.) w USA, przybyli z kolejną wizytą do Watykanu.

 

Franciszek przypomniał, że ma ona kontakty ze Stolicą Apostolską właśnie od czasu promulgowania wspomnianego dokumentu Soboru Watykańskiego II. Podkreślił, że w ciągu 50 lat regularnego dialogu Kościoła katolickiego z judaizmem osiągnięto znaczne postępy. Wzrosło wzajemne zaufanie i uznanie.

 

„Wiele jest dziedzin, w których jako Żydzi i chrześcijanie możemy nadal współpracować dla dobra ludzkości naszych czasów. Poszanowanie życia i stworzenia, ludzkiej godności, sprawiedliwości i solidarności łączą nas w wysiłkach na rzecz rozwoju społeczeństwa i zapewnienia przyszłym pokoleniom przyszłości pełnej nadziei. W sposób szczególny powołani jesteśmy do modlitwy i współpracy na rzecz pokoju. Tyle jest niestety krajów i regionów świata żyjących w sytuacji konfliktu – mam na myśli szczególnie Ziemię Świętą i Bliski Wschód. Wymagają one odważnego zaangażowana dla osiągnięcia pokoju. Należy go nie tylko pragnąć, ale do niego dążyć, budując go cierpliwie i wytrwale z udziałem wszystkich, a zwłaszcza wierzących” – powiedział Papież.

 

Ojciec Święty wspomniał z wdzięcznością tych wszystkich, którzy działali na rzecz przyjaźni między Żydami i katolikami.

 

„Szczególnie pragnę wspomnieć świętych Jana XXIII i Jana Pawła II. Św. Jan uratował licznych Żydów podczas drugiej wojny światowej, wielokrotnie spotykał się z nimi i bardzo pragnął uchwalenia soborowego dokumentu na ich temat. Gdy chodzi o św. Jana Pawła, pozostają w pamięci jego historyczne gesty, takie jak wizyta w Oświęcimiu i w rzymskiej Wielkiej Synagodze. Pragnę z pomocą Bożą iść ich śladem, zachęcony także licznymi pięknymi spotkaniami i przyjaźniami, jakie dane mi było przeżywać w Buenos Aires” – powiedział Franciszek.

 

Not. MP

fot. flickr.com

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

98 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra