Z kraju

Ta czaszka się już nie uśmiechnie

Kilka dni różnicy pomiędzy odwołaniem 3 ministrów konstytucyjnych i kilku innych ministrów rządu Ewy Kopacz i powołaniem na ich miejsce nowych, przy pomocy wspierających tę ekipę mediów, miało rozbudzić oczekiwania opinii publicznej na swoisty przełom w postrzeganiu Platformy i jej rządów.

 

Mimo, że kandydaci na ministrów konstytucyjnych są w większości spoza głównego nurtu Platformy (minister zdrowia – prof. Marek Zębala wybitny kardiochirurg uczeń prof. Religi, minister sportu – Adam Korol – złoty medalista z Pekinu, wreszcie minister skarbu -Andrzej Czerwiński – były prezydent Nowego Sącza, a obecnie poseł Platformy specjalizujący się w sprawach energetycznych) i zapewne są fachowcami w dziedzinach, które reprezentują, podjęli się jednak moim zdaniem, misji straceńczej.

 

Do wyborów zostało już tylko zaledwie 4 miesiące i w związku z tym nawet jeżeli nowi ministrowie zaczną swoją pracę w resortach od dzisiaj, to trudno sobie wyobrazić sytuację, że jakiś nawet bardzo ważny projekt ustawy przez nich przygotowany, będzie mógł wejść pod obrady Rady Ministrów, a co dopiero, żeby został on skierowany do Sejmu i mógł być uchwalony do końca tej kadencji.

 

Jak się więc wydaje kandydaci na ministrów zostali dobrani przez premier Ewę Kopacz i jej najbliższe otoczenie (minister Michał Kamiński) pod kątem efektu wizerunkowego i być może dzięki wsparciu mediów głównego nurtu jakiś efekt poprawiający notowania Platformy w badaniach opinii publicznej, zostanie osiągnięty.

 

Ale będzie to zaledwie efekt przejściowy, bowiem opinia publiczna w Polsce jest już naprawdę zmęczona Platformą i jej blisko już 8-letnimi rządami.

 

Kolejne informacje medialne o zawartości podsłuchanych rozmów prowadzonych w kilku lokalach gastronomicznych Warszawy przez czołowych polityków Platformy, budzą sprzeciw nie tylko większości Polaków ale sieją zwątpienie nawet wśród najbardziej zaangażowanych zwolenników tej partii.

 

A przecież nie wszystkie rozmowy ujrzały już światło dzienne, należy się spodziewać, że razem z rozkręcającą się kampanią wyborczą do Parlamentu, będą się one pojawiały w przestrzeni cyfrowej.

 

W najbliższą sobotę Platforma organizuje wielki kongres programowy, ale kto w Polsce oprócz zagorzałych jej zwolenników jest w stanie uwierzyć w jej nowe zamierzenia, skoro w sprzyjających warunkach pełni władzy w zasadzie we wszystkich instytucjach polskiego państwa przez 8 lat rządzenia, nie zrobiła nic dla poprawy losu zwykłych ludzi.

 

Sytuacja w ochronie zdrowia, na rynku pracy szczególnie w odniesieniu do ludzi młodych, w edukacji, w kulturze, w obszarze bezpieczeństwa i tego wewnętrznego ale przede wszystkim zewnętrznego, na pewno nie napawa optymizmem.

 

Także sytuacja w gospodarce mimo corocznego wzrostu PKB, sytuacja finansów publicznych (mimo wyjścia po 7 latach z procedury nadmiernego zadłużenia), nie może przynieść Platformie wzrostu poparcia.
Sumaryczny wzrost PKB w ciągu ostatnich 7 lat wprawdzie wyniósł blisko 23% ale z owoców tego wzrostu skorzystała głownie zagranica (w postaci transferów ogromnych zysków) i niewielkie grupy społeczne w Polsce głównie związane z rządzącymi.

 

Stan finansów publicznych przejściowo się poprawił ale tylko dlatego, że rządzący przejęli ponad 150 mld zł zgromadzonych w OFE i w ten sposób przynajmniej na papierze zmniejszony został dług publiczny o ponad 8% PKB, a konsekwencji także budżetowe wydatki na koszty jego obsługi i dotacje do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Nawet wiec gdyby w przestrzeni publicznej nie funkcjonowało zniesmaczenie będące pochodną zawartości tzw. taśm prawdy, to brak osiągnięć Platformy w sferze realnej po 8 latach rządów jest dostatecznym powodem aby wyborcy od tej partii się odwrócili.

 

Nawet wiec niezła wizerunkowo zmiana ministrów w rządzie Ewy Kopacz nie jest w stanie odmienić tego swoistego śmiertelnego korkociągu rządzących.

 

Mówiąc Szekspirem "ta czaszka się już nie uśmiechnie".

 

Dr Zbigniew Kuźmiuk

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra