Z kraju

Plany zwycięzcy – program Andrzeja Dudy

Niekwestionowany zwycięzca pierwszej tury wyborów prezydenckich Andrzej Duda przedstawił na swoich stronach internetowych, w spotach wyborczych i podczas debaty z innymi kandydatami, swoje cele programowe. Wbrew jazgotowi mediów popierających PO oferta programowa kandydata z PiS nie jest ani prawicowa, ani ekstremistyczna.

 

Andrzej Duda nie chce naruszania liberalnego konsensusu w sprawach obyczajowych, a tym bardziej budowy katolickiej teokracji.

 

Wpisując w wyszukiwarkę Google hasło „program Andrzeja Dudy” można znaleźć odnośnik do artykułu na stronie wyborczej kandydata „Andrzej Duda odniósł się do zarzutów Kancelarii Prezydenta, że założenia jego umowy programowej z Polakami stanowią plagiat postanowień programowych Bronisława Komorowskiego”. Pod artykułem znajdują się tagi, słowa klucze do artykułu, w tym i słowo „program”. Po jego wciśnięciu ukazują artykuł „Nie brakuje mi odwagi” w którym można przeczytać „10 zobowiązań Andrzeja Dudy”:

 

1. Będę prezydentem, który słucha i służy obywatelom;

 

2. Będę prezydentem dialogu, porozumienia i rozmowy;

 

3. Będę prezydentem, który przywróci Polakom zaufanie do państwa i poczucie godności;

 

4 Będę prezydentem, który troszczy się o bezpieczeństwo Polaków;

 

5. Będę prezydentem, który buduje państwo uczciwe i sprawiedliwe;

 

6. Będę prezydentem, który z troską i zrozumieniem odnosi się do każdego obywatela;

 

7. Będę prezydentem Polski przyszłości. Silnego, sprawnego państwa w centrum zjednoczonej Europy;

 

8. Będę prezydentem Polski dumnej ze swojej historii, swoich przodków i korzeni, Polski, która pamięta i czci swoich bohaterów;

 

9. Będę prezydentem, który nie unika trudnych sytuacji, który nie ucieka, kiedy powinien być arbitrem;

 

10. Będę prezydentem aktywnym, który chce korzystać z inicjatywy ustawodawczej.

 

Z dziesięciu 10 zobowiązań Andrzeja Dudy można tylko domniemywać, że kandydat PiS jest zwolennikiem integracji z Unią Europejską i rozszerzenia Unii Europejskiej na wschód o Ukrainę – dziś Polska jest wschodnią granicą Europy, a Andrzej Duda chce, by była centrum zjednoczonej Europy.

 

W internecie można znaleźć „Umowę programowa Andrzeja Dudy z Polakami”. Z jej treści można się dowiedzieć, że Andrzej Duda chce państwa socjalnego, ingerującego w życie rodzin, edukację i lecznictwo, a co za tym idzie zapewne rozbudowanego fiskalizmu.

 

W swojej umowie programowej Andrzej Duda zapowiedział, że jego celem jest to by:

 

– rodzice dla każdego drugiego i następnego dziecka w najbiedniejszych rodzinach dostawali 500 zł

 

– dzieci trafiały do bezpłatnych przedszkoli

 

– w lecznictwie nie myślano o leczeniu przez pryzmat ekonomii

 

– przywrócono ośmioletnie podstawówki, czteroletnie licea, zlikwidowano testy, w szkołach uruchomiono gabinety lekarskie i dentystyczne

 

– obniżono wiek emerytalny

 

– transferowano publiczne pieniądze do instytucji kulturalnych

 

– zlikwidowano bankowy tytułu egzekucyjnego

 

– zmniejszono biurokracje w instytutach naukowych

 

– powołano Narodową Radę Rozwoju i Radę Przedsiębiorczości.

Narodowa Rada Rozwoju „będzie szerokim forum wypracowującym rozwiązania, projekty i inicjatywy”. W skład NRR wejdą „przedstawiciele biznesu, istniejącego w Polsce przemysłu, eksperci i naukowcy. Rada ma przygotowywać rozwiązania, które w pierwszej kolejności stworzą warunki do szybkiego rozwoju istniejących w Polsce zakładów przemysłowych, ale również staną się impulsem do powstawania nowych fabryk i firm produkcyjnych”. Podobnie ma działać Rada Przedsiębiorczości.

 

Prócz konkretnych zapowiedzi program Dudy zawiera obietnice: podniesienie płac, wsparcie eksportu, rozwój budownictwa mieszkaniowego, reindustrializacja, wsparcie państwa dla rolnictwa. W programie kandydata PiS szczególnie cieszą postulaty utrzymania złotówki i wycofania Polski z paktu klimatycznego.

 

W programach politycznych ważne jest też to, czego w nich nie ma. Andrzej Duda w swoim programie nie porusza pewnych tematów. Może więc z tego wynikać, że nie jest zainteresowany: radykalnym zmniejszeniem liczy posłów i senatorów, likwidacją finansowania partii z budżetu państwa, uproszczeniem i maksymalnym zmniejszeniem podatków, ograniczeniem roli państwa do wojska, policji, sądów, likwidacja szkodliwych przepisów, wprowadzeniem w Polsce wolnego rynku, zniesieniem ubezpieczeń społecznych, likwidacją socjalizmu w Polsce, odebraniem przywilejów emerytalnych, ujawnieniem całego zasobu archiwalnego IPN w tym akt dotyczących spraw prywatnych, likwidacją MEN, kuratoriów i państwowych programów nauczania, prywatyzacją , likwidacją Unii Europejskiej, wprowadzeniem kary śmierci, całkowitym zakazem aborcji, całkowitym zakazem in vitro, walką z żydowskimi hucpiarskimi roszczeniami wobec Polski i Polaków, liberalizacją prawa posiadania broni w Polsce.

 

Kandydat PiS w swoich audycjach wyborczych popiera integrację Polski z UE, sprzeciwia się przyjęciu przez Polskę euro. W spocie wyborczym żona Dudy zachwala go, twierdząc, że Duda jest troskliwym mężem i ojcem, oraz uczciwym człowiekiem.

 

W czasie debaty kandydatów na prezydenta przed pierwszą turą wyborów, w swoich wypowiedziach Andrzej Duda podkreślał za każdym razem kilka swoich postulatów: obniżenie wieku emerytalnego, winę PO za wszelkie nieszczęścia Polski, potrzebę dotowania przez państwo fabryk, rozwoju kontaktów z zagranicą, rozbudowy dyplomacji, odbudowy polskiej armii, stworzenia obrony terytorialnej, zakupów broni w polskim przemyśle zbrojeniowym.

 

Kandydat PiS zaproponował kwotę wolną od podatku w wysokości 8.000 złotych, stworzenie Narodowej Rady Rozwoju, napisanie od nowa prawa podatkowego, poprawę sytuacji w lecznictwie, zapewnienie bezpłatnej ochrony zdrowia, 500 zł na dziecko w biednych rodzinach, niższy wiek emerytalny, zagwarantowanie przywilejów socjalnych w konstytucji, obligatoryjne referendum poparte przez ponad milion Polaków.

 

Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 w Krakowie, ma 42 lata. Jego ojciec profesor Jan Duda jest wiceprezesem Akademickiego Komitetu Obywatelskiego imienia Lecha Kaczyńskiego. Andrzej Duda od 1984 do 1990 był harcerzem (ZHP i ZHR). Ukończył w 1996 roku prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1997 pracował naukowo na UJ. W 2005 uzyskał stopień doktora nauk prawnych. Od 2005 roku wspierał PiS.

 

Od 2006 roku pracował jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Od 2007 został sędzią Trybunału Stanu. Od 2008 roku pracował na stanowisku podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nie udało mu się zostać prezydentem Krakowa, został jednak wybrany na radnego miejskiego. W 2011 został posłem PiS, a w 2014 europarlamentarzystą z PiS, w tym też roku Jarosław Kaczyński nominował go na kandydata PiS na prezydenta Polski.

 

Żoną Andrzeja Dudy jest Agata Kornhauser, teściem Andrzeja Dudy jest Julian Kornhauser którego portal Culture.pl opisuje jako pochodzącego z Gliwic poetę, prozaika, tłumacza literatury serbo-chorwackiej, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednego „najwybitniejszych i stale obecnych w życiu literackim przedstawicieli poetyckiej Nowej Fali z lat 70”.

 

Andrzej Duda już przed wyborami był ofiarą nagonki mediów. Na swoich stronach internetowych tygodnik Newsweek, znany dotychczas z potępiania antysemityzmu ujawnił, w artykule Michała Krzymowskiego i Anny Szulc, że kandydat partii Kaczyńskiego na prezydenta był działaczem Unii Wolności. Tygodnik dotarł do „archiwalnych dokumentów UW poświadczających członkostwo Dudy. Na jednym z nich widnieje jego podpis”.

 

Dokumentem świadczącym o działalności Dudy w UW jest jak pisze Newsweek „lista obecności na III Zjeździe Regionalnym Małopolskiej UW. 15 grudnia 2001 r. Miejsce 38: Andrzej Duda, obok podpis potwierdzający obecność na zjeździe. Ten sam, który kandydat PiS niedawno złożył pod swoimi wyborczymi obietnicami”.

 

Kolejnym dokumentem jest „wykaz struktur terenowych i osób w nich działających. W rubryce ''koło Podgórze Zachód'' widnieją dwa nazwiska: Elżbieta Starowicz i Andrzej Duda”.

 

Dokumenty te dziennikarze Newsweeka odnaleźli „w ekspozyturze Archiwum Narodowego w miejscowości Spytkowice kilkadziesiąt kilometrów od Krakowa. Tam znajdują się archiwalne materiały małopolskiej UW”. Jest też w archiwum potwierdzenie, „że Duda opłacił składki członkowskie w 2002 roku”.

 

Jan Bodakowski

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

16 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra