Senator Grubski: Iran ma prawo rozwijać się w takim kierunku, jaki mu się należy

0
0
0
/

Iran pokazał, że jest zdolny do negocjacji i ustępstw - podkreślił senator Maciej Grubski, Przewodniczący Polsko-Irańskiej Grupy Parlamentarnej, komentując dla Prawy.pl niedawne rozmowy 6 państw (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy) z Iranem. Sfinalizowanie ostatecznego porozumienia zaplanowane jest na 30 czerwca.

 

Ogłoszone 2 kwietnia w Lozannie wstępne porozumienie - będące następstwem 8 dni negocjacji - zakłada, że Iran ograniczy wzbogacanie uranu o ponad dwie trzecie. W zamian Ameryka i Unia Europejska zobowiązały się stopniowo ograniczać nałożone na Teheran sankcje.

– Iran nareszcie zacznie się normalnie rozwijać w takim kierunku, jaki mu się należy – skomentował senator Grubski, akcentując, że zawarte w Szwajcarii porozumienie jest bardzo dobrym sygnałem. Z uznaniem odniósł się także do sześciu państw, które „pokazały, że są zdolne do tego, aby wynik pozytywnej negocjacji przełożyć na zniesienie sankcji względem Iranu”.


Komentując reakcję Izraela, rozmówca Prawy.pl przyznał, iż jego zdaniem państwo to „prowadzi grę nie do końca czytelną”. Senator przypomniał, że „próby zarzucania Iranowi na siłę osiągnięcia wszystkich parametrów zdolności do uzyskania bomby atomowej, były nieprawdziwe”. W tym kontekście Grubski nawiązał do ostatnich materiałów opublikowanych na łamach WikiLeaks. Ujawniły one przecieki z izraelskiego wywiadu, z których wynika, że Iran nie miał takich zdolności jakie oficjalnie zarzucał Izrael.


Przewodniczący Polsko-Irańskiej Grupy Parlamentarnej nie rozumie też postawy premiera Benjamina Netanyahu, który „z uporem maniaka próbuje wmówić światu, że w tym regionie największym zagrożeniem dla Izraela i dla świata jest Iran”. Zdaniem senatora takie zachowanie jest nie w porządku.

– Myślę, że Izrael powinien pewne sprawy przemyśleć. Przecież nie da się żyć w tym obszarze bez stabilnego Iranu. Również Iranu, który ma prawo do tego, żeby bronić swojej integralności poprzez to, że rozbudowuje kwestie swojego uzbrojenia – zauważył rozmówca Prawy.pl. „Czy to będzie uzbrojenie nuklearne w przyszłości? Trudno powiedzieć. Na dzisiaj - moim zdaniem - sprawa jest w jakimś sensie rozwiązana” – podsumował Grubski.

 

Agnieszka Piwar

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną