Z zagranicy

UE chce interweniować w Libii

Terroryści z ISIL porwali 20 pracowników medycznych w położonym na wybrzeżu Libii mieście Sirte. Tymczasem Unia Europejska dała "zielone światło" dla wysłania do tego kraju tzw. misji stabilizacyjnej.

 

Pracownicy medyczni uprowadzeni w poniedziałek z Ibn Sina Hospital przez trzydziestoosobową grupę bojówkarzy z ISIL i przewiezieni do stolicy kraju Trypolisu nie byli Libijczykami. Z informacji podanych przez dyrekcję placówki wynika, iż wśród nich znajdowali się Filipińczycy, Ukraińcy, Hindusi i Serbowie.

 

Najprawdopodobniej porywacze wywodzą się z jednego z libijskich uniwersytetów – jak wynika z zeznań wykładowcy, pragnącego z przyczyn bezpieczeństwa pozostać anonimowym – bojówkarze zawiesili swoje uczestnictwo w zajęciach i przełożyli egzaminy, by móc bez przeszkód prowadzić swoją zbrodniczą działalność.
W styczniu tego roku libijski premier Abdullah al-Thinni ostrzegł, że Libia może przekształcić się w bezpieczną przystań dla terrorystów z ISIL, którzy już kontrolują część terytoriów Syrii i Iraku, co w sposób istotny mogłoby przyczynić się do zdestabilizowania sytuacji na świecie oraz zagrozić bezpieczeństwu nie tylko tego kraju.

 

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych UE dali "zielone światło" dla przygotowania ewentualnej misji stabilizacyjnej w Libii, jak tylko walczące ze sobą frakcje porozumieją się co do stworzenia rządu jedności narodowej. – Z chwilą, kiedy zostanie osiągnięte porozumienie co do stworzenia rządu jedności narodowej oraz zostaną podjęte związane z tym kroki w kierunku zagwarantowania bezpieczeństwa, UE wyraża gotowość do udzielenia swojego wsparcia Libii oraz uczestniczenia w skutecznej implementacji poszczególnych punktów zawartego porozumienia – oświadczyli po poświęconym tej sprawie spotkaniu w Brukseli.

 

Jednocześnie poinformowali, iż zwrócili się do szefowej unijnej dyplomacji, aby "tak szybko, jak to tylko możliwe zaprezentowała ewentualne propozycje co do powstania wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, w ramach której mają być podjęte wspomniane działania.

 

Federica Mogherini naciskała na postęp w tej sprawie, zwracając uwagę na zagrożenie bezpieczeństwa Europy ze strony państwa islamskiego oraz grup dżihadystów, robiących w Libii znaczące postępy a także coraz większy exodus nielegalnych imigrantów.

 

Dla Mogherini, byłej minister spraw zagranicznych Włoch kwestia nielegalnych imigrantów jest szczególnie istotna z tego względu, iż Włochy są nimi obecnie zalewane i nic nie wskazuje na to, aby udało się powstrzymać falę uchodźców.

 

Jest jeszcze jeden, być może najbardziej istotny z punktu widzenia unijnej dyplomacji, aspekt ewentualnej "misji stabilizacyjnej" – otóż najwyraźniej UE jako organizacja chce udowodnić, że jest zdolna do zorganizowania takiej wojskowej ekspedycji, która nie tylko podniosłoby jej rangę, lecz również dała asumpt do dalszych rozmów o zacieśnieniu relacji między państwami członkowskimi w kierunku federalizacji a także w pewnym stopniu zdeprecjonowała, a przynajmniej usiłowała zmarginalizować rolę Paktu Północnoatlantyckiego w Europie jako organizacji stricte wojskowej i obronnej z jej trzonem w postaci Stanów Zjednoczonych Ameryki.

 

Karolina Maria Koter

 

Źródło: Press TV, EUbusiness

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

13 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra