Z zagranicy

W Strasbourgu odnaleziono szczątki osób zagazowanych w obozie w Auschwitz

Szczątki żydowskich ofiar niemieckich komór gazowych oddane do eksperymentów oraz badań prowadzonych przez nazistowskich naukowców zostały odkryte w prestiżowym centrum badań medycznych we francuskim Strasbourgu.

 

Raphael Toledano, badacz ze Strasbourga, który spędził ponad dekadę zgłębiając tajemnice nazistowskiej przeszłości tego położonego w północno-wschodniej części Francji miasta, natknął się na list datowany na 1952 r. od niejakiej Camille Simonin, dyrektor wydziału medycyny sądowej na Uniwersytecie w Strasbourgu, w której wymienia ona całą listę próbek pobranych od 86 żydów zagazowanych w wyniku eksperymentów Augusta Hirta, oficera SS zaangażowanego w badaniach na ludziach.

W trakcie wojny Hirt pracował wraz z innymi nazistowskimi badaczami, zbierając ludzkie zwłoki więźniów Auschwitz w celu przygotowania ich do badań antropologicznych na uniwersytecie.

Hirt, który za swoją działalność miał zostać postawiony przed sądem, nigdy nie odbył kary – popełnił samobójstwo latem 1945 roku zanim udało się wymierzyć mu sprawiedliwość za dokonywane przez niego wojenne zbrodnie.

List Simonin był skierowany do sędziego, który planował wytoczyć Hirtowi proces. Pytała w nim, czy wspomniane próbki mogą posłużyć jako dowód. Były one przechowywane w uniwersyteckim muzeum w słojach i używanych do testów tubach, w zamkniętym pokoju. Zapomniane przez ponad 60 lat zostały odkryte dopiero przez Toledano oraz obecnego dyrektora placówki Jeana-Sebastiena Raula, którzy 9 lipca otworzyli drzwi do skrytki.

– To był szok, odkryć, że w tych słojach nadal znajdowały się fragmenty ciał żydów zamordowanych przez nazistów – powiedział o swoim odkryciu Toledano. Wśród odnalezionych próbek znajdowały się m.in. fragmenty skóry i mięśni. Wszystkie były dokładnie tak sklasyfikowane, jak podano we wspomnianym liście.

 

Burmistrz Strasbourga zadeklarował, że szczątki te trafią do lokalnej społeczności żydowskiej, aby ta mogła urządzić im stosowny pogrzeb.

 

Karolina Maria Koter

 

Źródło: France24

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

179 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra