Miliardy złotych na pomoc Ukraińcom! Podano kwotę. Zwala z nóg…

Uchodźcy z Ukrainy fot. screen Polsat News

Ponad 9 miliardów złotych! Tyle miał wydać rząd Mateusza Morawieckiego na pomoc uchodźcom z Ukrainy – twierdzą dziennikarze portalu RadioZET.pl, powołując się na oficjalne pismo podsekretarza stanu w KPRM.

Przypomnijmy, o dokładną wysokość pomocy Ukraińcom zapytała, drogą oficjalną, poseł Hanna Gill-Piątek z partii Polska 2050. Szczegółowo chodzi o działania w ramach Funduszu Pomocy stworzonym w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak wynika z pisma do którego dotarli dziennikarze, od powstania wspomnianego funduszu do końca sierpnia wydano ponad 9 miliardów 275 milionów złotych!

Według stanu na dzień 13 października 2022 r. kwota wydatków zaplanowanych do sfinansowania z Funduszu Pomocy w roku 2022 wynosi łącznie niespełna 18 mld zł. Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa dopuszcza możliwość ponoszenia wydatków z Funduszu Pomocy również w 2023 r. Ostateczna wielkość wydatków Funduszu będzie uzależniona od rozwoju sytuacji działań wojennych na terytorium Ukrainy – podaje Jerzy Wenderlich.

Warto przypomnieć, że część pieniędzy na wspomniany cel powinniśmy otrzymać ze środków Unii Europejskiej. Do tej pory Bruksela przesłała nam zaledwie 700 milionów złotych.

Staramy się pozyskać jak najwięcej środków z UE. Dostajemy kolejne 200 mln euro. Jestem przekonany, że kolejne setki milionów euro będą do Polski wpływać w kolejnych tygodniach i miesiącach – zapowiedział pod koniec października premier Mateusz Morawiecki.

 

Źródło: RadioZET.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *