To nie żart! Greta Thunberg nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla!

Greta Thunberg fot. Wikimedia Commons

Greta Thunberg nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla 2023. Kandydaturę szwedzkiej aktywistki zgłosiła norweska parlamentarzystka Lan Marie Berg.

Zgodnie ze statutem nagrody Nobla dokładna lista nominowanych osób jest utrzymywana w tajemnicy przez co najmniej 50 lat. Przypomnijmy, że nominowanych zazwyczaj setki, tysiące nazwisk, z których Komitet Noblowski wybiera krótką listę, a z niej już zwycięzcę. Mimo zakazu ujawnienia tej listy, osoby, które zgłaszają kandydatury, mogą ujawnić, kogo nominowali.

Jak się okazało, do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została nominowana szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg. Jej kandydaturę zgłosiła norweska poseł z Partii Zielonych Lan Marie Berg. Parlamentarzystka zgłosiła do nagrody także jej koleżankę po fachu z Ugandy, Vanessą Nakate. O tym poinformowano na Twitterze Partii Zielonej.

Nasza parlamentarzystka wskazała dwie osoby do Pokojowej Nagrody Nobla. ‘Te kobiety zaczęły protestować samotnie przed parlamentami w Szwecji i w Ugandzie, czym zainspirowały miliony ludzi do działania’ – to uzasadnienie nominacji Lan Marie Berg. – czytamy.

 

Źródło: Polsat News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *