Waldemar Tomaszewski o wynikach wyborów samorządowych: Uzyskaliśmy 5,5 proc. w skali kraju i I miejsce w okręgu wileńskim

Waldemar Tomaszewski fot. AWPL-ZChR

„Mamy bardzo szerokie poparcie wyborców” – powiedział Waldemar Tomaszewski oceniając przed północą pierwsze wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się na Litwie 5 marca. – Chociaż dane są szacunkowe i nie jesteśmy jeszcze nawet na półmetku liczenia głosów, ale już teraz widzimy, że w skali kraju na Akcję Wyborczą Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin głosowało ponad 5,5 proc. mieszkańców – powiedział lider AWPL-ZChR w noc wyborczą.

W okręgu wileńskim, który zamieszkuje około 1 milion mieszkańców i generuje prawie połowę gospodarki naszego kraju, zdobywamy I miejsce. To  jest ogromny sukces i dziękuję za to dla wszystkich naszych wyborców” – powiedział W. Tomaszewski.

Podczas niedzielnych wyborów 80% głosów wyborców zdobył  kandydat AWPL-ZChR na mera rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, który jest pełni już obecnie tą funkcję od roku 2009. W rejonie wileńskim wygrał Waldemar Urban (47,84%) z AWPL-ZChR, drugi był Robert Duchnevic (25.48%). Litewska Główna Komisja Wyborcza (VRK) podała, że w rejonie trockim na pierwszym miejscu znajduje się liberał Andrius Šatevičius (44,88%), a na drugim Jarosław Narkiewicz (21,26%) z AWPL-ZChR, były minister komunikacji Litwy. M.in. rejonie wileńskim i trockim odbędzie się 19 marca druga tura wyborów mera.

Nieoficjalnie Główna Komisja Wyborcza podała w poniedziałek, że Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin zdobył 7 mandatów w radzie miejskiej Wilna, tzn. o jeden więcej niż w roku 2019. Sam Waldemar Tomaszewski w wyborach mera litewskiej stolicy uzyskał piąty wynik na szesnastu kandydatów, tj. 8.71% głosów.

Wybory przegrały partie konserwatywno-nacjonalistyczne i liberalne, które rządzą obecnie na Litwie. AWPL-ZChR wystawiła swoje listy kandydatów w 11 z 60 samorządów na Litwie. W skali kraju polska partia zdobyła 57 mandatów i uzyskała 65 tys. głosów, czyli 5,5 proc. poparcia. W porównaniu z wyborami samorządowymi z roku 2019 AWPL-ZChR uzyskała 6 tys. głosów więcej.

 

Źródło: NGOpole.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *